Wszechstronny magnez
Dlaczego magnez jest tak ważny?
Magnez jest składnikiem mineralnym o wszechstronnym działaniu. Uczestniczy prawie we wszystkich procesach zachodzących w organizmie: reguluje pracę ponad trzystu enzymów oraz bierze udział w skurczach mięśni. Nie dziwi więc, że prawie jedna trzecia magnezu obecnego w organizmie zgromadzona jest w mięśniach. Magnez wspiera ich pracę i sprawia, że włókna mięśniowe kurczą się i rozkurczają.
Generalnie zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży nie jest dużo wyższe niż wcześniej.
Jednak z uwagi na funkcje, jakie pierwiastek ten pełni w organizmie, należy dostarczać go w odpowiednich ilościach.
Źródła magnezu
W rzeczywistości magnez w większych ilościach występuje tylko w niewielu produktach. Wprawdzie kiełki pszenicy oraz ziarna słonecznika stanowią dobre źródło magnezu, jednak odgrywają niewielką rolę w codziennej diecie. Zasadniczo z uwagi na większą zawartość magnezu należy wybierać produkty pełnoziarniste zamiast wyrobów z białej mąki. Ziarna fasoli oraz woda mineralna są również dobrym źródłem tego pierwiastka. Pożądana zawartość magnezu w jednym litrze wody to 100 mg. Warto pamiętać o tym, że etykieta znajdująca się na butelce stanowi dla nas cenne źródło informacji na temat składu wody- dlatego czytaj ją uważnie.
Objawy niedoboru
Niedobór magnezu w organizmie ma bolesne konsekwencje – takie, jak nocne skurcze łydek. W takim przypadku suplementacja magnezem może być pomocna. Jednak niepokojące objawy pojawiają się już często wcześniej: drżenie rąk oraz nóg może być wywołane niedoborem magnezu. Natomiast objawami poważnego niedoboru mogą być rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią i zawroty głowy. W przypadkach ekstremalnych mogą wystąpić w ciąży przedwczesne skurcze macicy (ok. 30 tygodnia). Dlatego należy dbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie. W przypadku pojawiających się dolegliwości poradź się swojego lekarza.
Przeczytaj także: