Znaczenie jodu w ciąży i jego wpływ na rozwój płodu
Odpowiednia podaż minerałów i witamin w ciąży to podstawa dobrego samopoczucia przyszłej mamy, ale też prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego przyszłego zdrowia. Jednym z mikroelementów kluczowych dla kobiet w ciąży jest jod. Choć należy on do pierwiastków śladowych, to jego znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy w ciąży oraz dla rozwoju płodu jest ogromne. Sprawdź, jakie skutki ma niedobór jodu w ciąży oraz jakie źródła jodu dla ciężarnych są najlepsze.
Dlaczego jod w ciąży jest tak ważny – znaczenie jodu dla rozwoju płodu
Zapotrzebowanie na jod w ciąży
Produkty bogate w jod – ryby jako ważny element diety w ciąży
Dieta w ciąży – uwaga na produkty zaburzające wchłanianie jodu
Objawy niedoboru jodu w ciąży
Skutki niedoboru jodu dla kobiet w ciąży
Niedobory jodu w ciąży – konsekwencje dla dziecka
Czy nadmiar jodu w ciąży jest szkodliwy?
Jod w ciąży – suplementacja
Rola jodu w organizmie
Jod jest pierwiastkiem śladowym, który jest konieczny do produkcji przez tarczycę hormonów: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Hormony tarczycy m.in. regulują gospodarkę energetyczną organizmu, odpowiadają za funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, serca, nerek oraz przysadki mózgowej. Gdy brakuje jodu, powiększa się tarczyca – co jest widoczne i znane pod nazwą „wole” tarczycy.
Rola jodu w organizmie zmienia się nieco w trakcie ciąży, kiedy ten pierwiastek odpowiada nie tylko za dobre funkcjonowanie organizmu mamy, lecz także za prawidłowy rozwój dziecka, a na kolejnych etapach – za wytwarzanie przez płód własnych hormonów tarczycy.
Dlaczego jod w ciąży jest tak ważny – znaczenie jodu dla rozwoju płodu
Jod jest jednym z pierwiastków kluczowych dla zdrowego rozwoju płodu oraz prawidłowej pracy tarczycy w ciąży. W początkowych tygodniach pokrycie zapotrzebowania na jod w ciąży jest ważne dla produkcji odpowiedniej ilości hormonów przez tarczycę matki. Przechodzą one przez łożysko do dziecka, a ich optymalny poziom jest konieczny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego maluszka.
Od12. tygodnia ciążytarczyca płodu zaczyna sama produkować hormony i magazynować jod. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby przyszłe mamy zadbały o dostarczanie tego pierwiastka w odpowiednich ilościach.
Zapotrzebowanie na jod w ciąży
Zapotrzebowanie na jod w ciąży wzrasta z poziomu 150 mcg do 220 mcg na dobę – właśnie taka dawka jest optymalna dla dobrego funkcjonowania tarczycy w ciąży. Wzrost zapotrzebowania jest spowodowany zwiększoną utratą jodu przez nerki ciężarnej, rosnącym zapotrzebowaniem płodu oraz aktywnością dejodynaz – enzymów, które przekształcają hormony tarczycy: T4 w T3.
Zapotrzebowanie to zwiększa się ponownie w momencie rozpoczęcia karmienia piersią – przez cały okres laktacji wynosi ono aż 290 mcg dziennie, czyli dwukrotnie więcej niż u kobiet niekarmiących.
Produkty bogate w jod – ryby jako ważny element diety w ciąży
W okresie ciąży oraz w czasie karmienia piersią należy w sposób szczególny zadbać o dostarczenie wystarczającej ilości jodu. Zapewni to zdrowie mamie oraz prawidłowy rozwój dziecka.
Zasadniczo wszystkie produkty pochodzące z morza są bogatym źródłem jodu. 200-gramowa porcja mintaja pokrywa dziennie zapotrzebowanie na jod w ciąży w wysokości 220 µg. 100 g łososia z kolei pokrywa ok. ¼ tego zapotrzebowania (ok. 40-50 mcg/100 g). Kolejnym źródłem jodu jest jodowana sól kuchenna, którą ciężarne mogą spożywać w ilości maksymalnie 5 g dziennie (wliczając tę zawartą w żywności przetworzonej). W okresie ciąży u kobiet z nadciśnieniem oraz tendencją do występowania obrzęków zaleca się jednak jej ograniczenie – nadmierne ilości soli mogą nasilać te dolegliwości.
Dieta przyszłej mamy powinna za to uwzględniać inne produkty bogate w jod: ryby (mintaj, halibut, śledź bałtycki), owoce morza, algi, orzechy laskowe, brokuły, szpinak, mleko i jego przetwory oraz jaja.
Dieta w ciąży – uwaga na produkty zaburzające wchłanianie jodu
Odpowiednia dieta w ciąży jest bardzo ważna w profilaktyce niedoboru jodu. Warto jednak unikać łączenia zawierających go produktów z pokarmami zaburzającymi wchłanianie jodu:
kapustą,
kalafiorem,
orzeszkami ziemnymi,
mąką sojową,
wodą z dużą ilością fluoru.
Łączenie „antagonistycznych” produktów może prowadzić do niedoboru jodu w ciąży.
Objawy niedoboru jodu w ciąży
Odczuwane przez kobietę objawy niedoboru jodu w ciąży nie różnią się od tych występujących w całej populacji. Należą do nich:
powiększenie tarczycy (wole endemiczne),
obniżenie zdolności uczenia się, zapamiętywania i kojarzenia.
Pośrednio objawami niedoboru jodu są też dolegliwości spowodowane chorobami wynikającymi ze zbyt niskiej podaży tego pierwiastka, np. stałe zmęczenie, odczucie zimna i przyrost masy ciała przy niedoczynności tarczycy.
O ile objawy niedoboru jodu i u kobiet w ciąży i pozostałej części społeczeństwa są podobne, to skutki dla ciężarnych oraz ich dzieci bywają znacznie poważniejsze.
Skutki niedoboru jodu dla kobiet w ciąży
Dla kobiet w ciąży jod jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który powinien być dostarczany wraz z dietą oraz kontrolowaną przez lekarza suplementacją. Niedobór jodu w ciąży może prowadzić do podwyższonych wartości TSH oraz do wystąpienia u przyszłej mamy niedoczynności tarczycy oraz wola tarczycowego
Niedobory jodu w ciąży – konsekwencje dla dziecka
Niedobór jodu w ciąży jest jedną z przyczyn nieprawidłowego rozwoju płodu, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Do skutków niedoboru jodu w ciąży obserwowanych u dzieci zaliczamy:
niedoczynność tarczycy,
upośledzenie umysłowe,
niedosłuch i głuchotę,
nieprawidłowości w mielinizacji neuronów,
uszkodzenie układu nerwowego,
zwiększone ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu,
gorszy psychomotoryczny rozwój dziecka w pierwszych latach życia.
Wymienione skutki dotyczą ciężkiego niedoboru jodu w ciąży i nie występują przy lekkich i umiarkowanych deficytach.
Czy nadmiar jodu w ciąży jest szkodliwy?
Niebezpieczny jest nie tylko niedobór, lecz także nadmiar jodu w ciąży. Może być on przyczyną:
niedoczynności tarczycy,
nadczynności tarczycy,
dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
zaburzeń pracy serca,
śpiączki,
przerostu tarczycy u płodu.
W badaniach wykazano również gorszy rozwój psychomotoryczny 1,5-rocznych dzieci, których matki przed 20. tygodniem ciąży przyjmowały zarówno zbyt małe, jak i za duże dawki jodu.
Jod w ciąży – suplementacja
W związku z ogromnym znaczeniem jodu dla kobiet w ciąży, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementować jod w ciąży w dawce 150-200 mcg dziennie wszystkim przyszłym mamom, które nie cierpią na choroby tarczycy. Przyjmowanie konkretnych suplementów w ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem, który określi optymalną dawkę. Trzeba też zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanej dobowej ilości jodu dla ciężarnych, by uniknąć przedawkowania.
U kobiet z chorobami tarczycy taka suplementacja musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i zazwyczaj wiąże się z koniecznością częstego monitorowania poziomu hormonów tarczycowych oraz przeciwciał przeciwtarczycowych.
Czytaj także:
Kwas foliowy i foliany w czasie ciąży