Dlaczego wciąż jestem zmęczona?

Sen, sen i tylko sen...

Tak to właśnie jest, że w pierwszych 3 miesiącach większość kobiet w ciąży najchętniej by tylko spała.
 

Hmm, ale dlaczego się tak dzieje?
Jednym z głównych powodów są  hormony. Na początku ciąży w organiiźme kobiety zachodzi bardzo dużo zmian. To prawdziwa wewnętrzna rewolucja! Dlatego organizm produkuje  hormon progesteron, który ma działanie uspokajające. Uczucie zmęczenia jest jego ubocznym efektem.

Jak długo może trwać zmęczenie?

U większości kobiet uczucie ogromnego zmęczenia mija w okolicy 4.miesiąca ciąży. Wtedy samopoczucie zdecydowanie się poprawia i powraca wcześniejsza energia. Ma to związek z przyzwyczajeniem się organizmu do zachodzących w nim zmian. Jednak nie można zapomnieć, że w ostatnich miesiącach ciąży fala zmęczenia może znowu powrócić.  Powody są prozaiczne. Coraz większy brzuch utrudnia codzienne funkcjonowanie. Trudniej np. wchodzić po schodach czy  znależć odpowiednią pozycję do snu w nocy. Poza tym powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, co wiąże się z częstszym chodzeniem do toalety - również w nocy. 

Wskazówki

  • Nie stresuj się. Zwolnij. Rób tylko to, co jesteś w stanie lub co naprawdę musisz zrobić
  • Jeśli dalej pracujesz, rób sobie krótkie przerwy w trakcie pracy. W tym czasie wstawaj, poruszaj się czy porozciągaj. Każdy ruch rozbudza w nas energię i poprawia samopoczucie. Oprócz głównych posiłków spożywaj regularnie rano i po południu małe, zdrowe przekąski (np. owoce, warzywa lub jogurt). 
  • Zwracaj uwagę czy, regularnie się ruszasz bądź ćwiczysz.  To nie musi być nic trudnego - wystarczą proste ćwiczenia lub krótki spacer dobrze ci zrobią.
  • Słuchaj swojego ciała: nie śpij za mało, ale też nie za dużo.
  • Pamiętaj o wystarczającej ilości wody do picia. Zalecane są 2- 3 litry dziennie. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, powoli zwiększaj ilość przyjmowanych płynów. Ważne, abyś nie zmuszała się na siłę, ale podążała spokojnie, małymi krokami do celu. Co więcej jedna lub dwie filiżanki kawy lub czarnej / zielonej herbaty są również dozwolone i mogą Ci pomóc. 
  • Wypróbuj naszą herbatkę dla kobiet karmiacych HiPP BIO z pewnością się sprawdzi :)

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu