Poród naturalny czy przez cesarskie cięcie?

Jeszcze do niedawna poród siłami natury był oczywistym, przeważającym sposobem wydania na świat potomstwa. Obecnie, według różnych statystyk blisko 35% kobiet rodzi poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Jakie są wskazania do cc oraz która forma porodu jest korzystniejsza dla mamy i dziecka?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie – co lepsze dla dziecka?

Wydawać by się mogło, że ze względu na znacznie krótszy czas trwania, narodziny poprzez cesarskie cięcie są korzystniejsze zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Tymczasem rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie. Co prawda zabieg może wydawać się wygodniejszy dla kobiety, która pozostając w znieczuleniu nie odczuwa bólu i trudu rodzenia. Jednocześnie jednak taki sposób przyjścia na świat utrudnia maluchowi proces zaadoptowania się do nowych okoliczności

Dzięki skurczom macicy poród siłami natury ściska klatkę piersiową dziecka, co pomaga mu w usunięciu z płuc płynu owodniowego i podjęciu samodzielnego oddychania. Co więcej, naturalna forma narodzin wspiera budowanie odporności niemowlęcia oraz pomaga w łagodnym przystosowaniu się do nowego środowiska życia. 

Poród siłami natury – narodziny sprzyjające relacji

Oprócz uwarunkowań biologicznych, niezwykle istotnym czynnikiem ułatwiającym noworodkowi adaptację do nowej rzeczywistości jest poczucie bliskości matki. W budowaniu relacji między nią, a jej pociechą, niepomiernie ważną rolę odgrywa poród sn. 

Warto wiedzieć!

Za sprawą działania specjalnego hormonu – katecholamin – noworodki po porodzie naturalnym są gotowe do nawiązywania relacji i szukają kontaktu z rodzicielką. Także oksytocyna i endorfiny wydzielane przez organizm matki wywołują u niej poczucie euforii i przywiązania do maluszka.

Dla wielu kobiet dużą zaletą porodu naturalnego jest również to, że niemal od razu po jego zakończeniu mogą wziąć swoje dziecko w ramiona. W przypadku porodu cc kobieta musi natomiast leżeć od 8 do nawet 24 godzin, co utrudnia zajęcie się maleństwem.

Blizny po cesarce i proces dochodzenia do siebie

Dużą zaletą porodu cc jest bez wątpienia fakt, że trwa on o wiele krócej od narodzin naturalnych (od 20 do 45 minut) i nie obciąża kobiety ogromnym wysiłkiem fizycznym. Wszystko ma jednak swoją cenę. Przy stosunkowo niskiej dotkliwości samego zabiegu, proces dochodzenia po nim do siebie trwa już o wiele dłużej, niż ma to miejsce przy porodzie sn. Dlatego też kobiety decydujące się na cesarkę muszą przez pierwsze tygodnie po jej wykonaniu oszczędzać swoje siły oraz unikać większego wysiłku fizycznego. 

Zabieg cesarskiego cięcia wiąże się też z trwałą blizną na brzuchu i macicy. W przypadku porodu naturalnego, ślad może pozostać jedynie w skutek ewentualnego pęknięcia krocza. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbasz, ślad ten pozostanie praktycznie niewyczuwalny.

Wskazania do cc – kiedy powinnaś zdecydować się na zabieg?

Wymienione powyżej wady i zalety poszczególnych form porodu znajdują zastosowanie w przypadku, gdy Twoja ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Całkowicie inaczej wygląda jednak sprawa, gdy przyjście dziecka na świat jest w jakikolwiek sposób zagrożone. W takiej sytuacji powinnaś stanowczo porzucić wszelkie refleksje oraz zastosować się do zaleceń lekarza. Jakie są najczęstsze wskazania do cc? To m.in.:

  • odklejające się łożysko grożące obfitym krwotokiem,
  • zatrucie ciążowe wraz z wysokim ciśnieniem tętniczym,
  • zakażenie narządów płciowych matki wirusem opryszczki,
  • nieprawidłowe ułożenie główki dziecka oraz położenie płodu,
  • zaburzenie akcji serca płodu,
  • schorzenia kobiety uniemożliwiające jej poród naturalny.

Przy wystąpieniu któregokolwiek z powyższych objawów, powinnaś bez większego wahania zastosować się do poleceń lekarza i wybrać cesarskie cięcie. Będzie ono dużo bezpieczniejsze dla Ciebie i Twojego maluszka.

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu