Przedwczesny poród – jak go rozpoznać i co robić?

Przedwczesny poród niesie ze sobą ryzyko licznych problemów zdrowotnych u dziecka, u którego rozwój płodowy został nagle przerwany. Medycyna nie zna dokładnych przyczyn przedwczesnych porodów, można jedna wyróżnić liczne czynniki ryzyka, które warto znać. Jak rozpoznać przedwczesny poród i czym on grozi?

Poród przedwczesny – co to oznacza?

Nie każdy poród przed terminem uznawany jest za przedwczesny. Określenie to zarezerwowane jest dla porodów przypadających pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Przyjmuje się, że dzieci urodzone w tym czasie nie są jeszcze w pełni rozwinięte i mogą wykazywać liczne problemy zdrowotne, charakterystyczne dla wcześniaków.

Nie jest natomiast uznawany za przedwczesny poród, który nastąpi po 37. tygodniu (nawet, jeśli do planowego terminu zostało ok. 2-3 tygodnie). Dziecko jest już wystarczająco duże i na tyle rozwinięte, by bez większego ryzyka żyć poza organizmem marki. Z kolei nagły poród, który następuje przed 22. tygodniem ciąży uznaje się za poronienie – z uwagi na fakt, że stopień rozwoju płodu w tym czasie jest zbyt mały, by dziecko mogło żyć samodzielnie.

Poród przedwczesny: objawy, po których go rozpoznasz

Przedwczesny poród – jeśli chodzi o objawy – zwykle nie różni się diametralnie od tego, który nastąpiłby o czasie. Objawem alarmowym mogą być nieustępujące, bolesne skurcze (przypominające nieco te przy miesiączce), ból w dolnej części pleców i ud, uczucie ucisku na kanał rodny itp. Niepokojącym sygnałem jest pojawienie się dużej ilości wydzieliny, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Jak najszybciej zgłoś się wówczas do szpitala.
 

Zbyt wczesny poród: czynniki ryzyka

Jest bardzo wiele czynników, które mogą wpłynąć na przyspieszenie daty porodu. Niektóre z nich zależą od tego, jak rozwija się ciąża. Czynnikiem ryzyka może być ciąża mnoga, infekcja wewnątrzmaciczna, przedwczesne odklejenie łożyska, a także wady wrodzone płodu.

Do czynników ryzyka po stronie matki należy natomiast:

  • wiek (poniżej 20. lub po 35. roku życia),
  • wcześniej przebyty poród przedwczesny,
  • wcześniej przebyte poronienie w II trymestrze,
  • nieprawidłowa dieta,
  • choroby zakaźne (np. toksoplazmoza, różyczka),
  • nieprawidłowa budowa macicy,
  • spożywanie alkoholu, palenie papierosów lub stosowanie używek podczas ciąży.

Wpływ na przyspieszenie akcji porodowej często ma także stres, wysiłek fizyczny, przemęczenie, niedożywienie i brak witamin oraz obciążająca organizm praca (zwłaszcza fizyczna, stojąca). Aby zminimalizować ryzyko wczesnego porodu, unikaj tych czynników, wysypiaj się, jedz lekkie i pożywne posiłki, a także dużo odpoczywaj.

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu