Czy mogę uprawiać sport?

Dzisiaj wiadomo już, że tak. Ciąża i poród wymagają od organizmu najwyższej wydajności: ćwiczenie wytrzymałości, siły, ale również wewnętrznego spokoju to najlepsze przygotowanie do porodu. Umiarkowana aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu, pobudza krążenie i korzystnie wpływa na oddychanie.

Wsłuchaj się w swoje ciało i zasięgnij także porady ginekologa – w przypadku niektórych chorób trening w okresie ciąży możliwy jest wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii od lekarza.

Idealne dla kobiet w ciąży są takie rodzaje aktywności jak gimnastyka, delikatny aerobik, joga, stretching, pływanie, spacerowanie i jazda na rowerze. Istnieją także specjalne zajęcia dla przyszłych mam, które koncentrują się na ćwiczeniu mięśni dna macicy. W przypadku sportów aerobowych zwracaj uwagę na to, abyś podczas treningu mogła swobodnie rozmawiać, nie tracąc przy tym tchu. Nie powinnaś zbyt intensywnie ćwiczyć mięśni brzucha – jeżeli korzystasz z klubu fitness, poinformuj swojego trenera o ciąży.

Nie poleca się jazdy konnej, surfowania, jazdy na nartach i łyżwach bądź rolkach, gdyż istnieje tu zbyt duże ryzyko upadku. Tak samo istnieją przeciwwskazania do gry w squasha, tenisa i golfa, gdyż uprawianie tych sportów jest związane z wykonywaniem zbyt gwałtownych ruchów. Niewskazane są także sporty kontaktowe i sztuki walki (np. judo, karate), podobnie jak gry zespołowe (np. siatkówka, koszykówka).

Porada: oprócz sportu godne polecenia są także ćwiczenie relaksacyjne, które pomogą Ci się rozluźnić, uspokoić i poradzić sobie ze stresem.

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu