Co to są skurcze Braxtona-Hicksa?

Większość przyszłych mam jest zaniepokojona myślą, czy aby na pewno rozpoznają skurcze porodowe i co jeśli poczują skurcze zbyt wcześnie. Będąc na wizytach u lekarza prowadzącego ciążę należy każdorazowo zgłaszać odczuwalne skurcze.

Czynność skurczowa pojawia się już ok. 20 tygodnia ciąży i jest cechą fizjologiczną. Macica dzięki nim ćwiczy przed porodem. Skurcze są najczęściej niewyczuwalne i nie ograniczają aktywności fizycznej przyszłej mamy.

Można zaobserwować dwa rodzaje skurczów na tak wczesnym etapie ciąży – nieskoordynowane skurcze Alvareza (o amplitudzie 2-3 mm Hg), których nie wychwytuje zapis KTG i skurcze Braxtona-Hicksa (o amplitudzie 15-30 mm Hg), które pojawiają się raz - dwa razy na godzinę i już odznaczają się w zapisie KTG. Za pobudzanie czynności skurczowej macicy odpowiadają hormony: oksytocyna i prostaglandyny, produkowane przez organizm kobiety. Odczuwa się je jako nagłe twardnienie i napięcie macicy, które ustępuje po kilku-kilkunastu minutach, bądź bóle w dole brzucha o charakterze przypominającym ból miesiączkowy lub ból w okolicy lędźwiowej. Nieliczna część kobiet może odczuwać dość silnie bóle uniemożliwiające utrzymanie wyprostowanej postawy ciała. Każda ciężarna może je odczuwać inaczej, ponieważ każda ma inny próg bólu. Kobiety które już rodziły mogą te skurcze odczuwać częściej i bardziej boleśnie. Warto wtedy korzystać z różnych metod relaksacji, jak ciepły prysznic, wygodna pozycja lub masaż okolicy krzyżowej.

Około 3 tygodnie przed terminem porodu pojawiają się skurcze przepowiadające. Występują z częstotliwością 1 skurcz/10 min. (z amplitudą ok. 50-60 mm Hg). I przekraczają już próg bólu. Jeśli skurcze występują regularnie, a natężenie wzmaga się z upływem czasu i nie słabną podczas chodzenia lub zmiany pozycji jest to sygnał dla mamy o rozpoczęciu się porodu i konieczności zgłoszenia się do szpitala. Niezależnie od intensywności skurczy, w momencie kiedy jednocześnie występuje plamienie z dróg rodnych, jest to bezwzględne wskazanie do zgłoszenia się ciężarnej do szpitala. Warto zaplanować sytuacje, w której będzie konieczna podróż do szpitala i zapewnienie sobie osoby bliskiej, która nas zawiezie. Warto pamiętać również o zabraniu ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy, jak kosmetyki, piżama, kapcie. Spakowaną torbę do porodu z ubrankami dla dziecka zawsze można dowieść, jeśli okazałoby się, że ciąża ukończy się wcześniej..

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu