Bezpieczny seks w ciąży i po porodzie – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Seks jest ważnym elementem relacji partnerskiej, a ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z tej sfery życia. Często jednak wraz z rosnącym brzuszkiem i zbliżającym się terminem porodu, pojawia się wiele pytań i obaw. Jak pielęgnować intymne relacje spodziewając się dziecka? Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Jakie są zalecenia i ograniczenia? Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat bezpiecznego seksu w ciąży i po porodzie.
Czy w ciąży można uprawiać seks? Kiedy przyszli rodzice nie powinni ze sobą współżyć?
Seks i orgazm w ciąży. Co czuje dziecko?
Ochota na seks w ciąży – zmiany w ciele ciężarnej a seksualność przyszłej mamy
Jak uprawiać seks w ciąży? Bezpieczne i komfortowe pozycje na każdy trymestr
Seks po porodzie. Kiedy można wrócić do aktywności seksualnej po ciąży?
Seks po ciąży – bezpieczne pozycje po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu
Owulacja po o porodzie. Czy karmiąc piersią mogę zajść w ciążę?
Seks w ciąży. Jak pielęgnować intymne relacje spodziewając się dziecka?
Seks jest niezmiennie ważnym elementem życia przyszłych rodziców. Pozwala nie tylko na realizację potrzeby fizycznej bliskości, ale stanowi również kluczowy aspekt w budowaniu i utrzymaniu silnej więzi emocjonalnej między partnerami. Aktywność seksualna w ciąży może ponadto poprawiać samopoczucie i redukować stres. Wszystkiego tego będziecie wkrótce bardzo potrzebować!
Jakie wyzwania mogą się pojawić w tym okresie i jak mogą wpływać na Waszą intymność? Ciąża to wyjątkowy czas, pełen radości, ale także stresu i niepokoju, zarówno dla przyszłej mamy, jak i taty. W ciągu tych kilku miesięcy uwaga kobiety często skupia się wyłącznie na rozwijającym się w jej łonie dziecku oraz zbliżającym się porodzie i połogu. Mężczyzna może więc w tym okresie czuć się nieco odtrącony i zaniedbany. Z kolei kobieta, której ciało w ciąży intensywnie się zmienia, może czuć się mniej atrakcyjna dla partnera, a rosnąca z tygodnia na tydzień waga – negatywnie wpływać na libido.
Partnerzy, którzy chcą jak najlepiej przeżyć okres ciąży i cieszyć się intymnością – muszą ze sobą szczerze rozmawiać, otwarcie komunikując swoje emocje i dzieląc się obawami. Uświadomienie sobie, w jaki sposób ciąża wpływa na organizm kobiety powinno skłonić przyszłego tatę do postawy nacechowanej wyrozumiałością i otwartością na szczególne potrzeby swojej partnerki. Wzajemne zrozumienie i wsparcie wzmocnią Waszą relację i umożliwią cieszenie się seksem w ciąży na zaktualizowanych zasadach.
Zajrzyj do kalendarza ciąży. Sprawdź, jak zmienia się ciało przyszłej mamy tydzień po tygodniu
Czy w ciąży można uprawiać seks? Kiedy przyszli rodzice nie powinni ze sobą współżyć?
Jesteś przyszłą mamą lub przyszłym tatą i zastanawiasz się, czy w ciąży można uprawiać seks? Spotkaliście się z różnymi mitami na temat seksu w ciąży i jego wpływu na przebieg ciąży, ryzyka wywołania przedwczesnego porodu lub zagrożenia dla zdrowia płodu? Obalmy je!
W zdecydowanej większości przypadków seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny a nawet… zalecany! Z tą sytuacją mamy jednak do czynienia tylko w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży, w przypadku której lekarz prowadzący nie nakazał ciężarnej ograniczenia aktywności seksualnej.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których seks w ciąży nie jest wskazany lub jest wręcz zabroniony. Oto kilka z nich:
Zagrożenie poronieniemlub przedwczesnym porodem – jeśli lekarz zdiagnozował zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem, seks może być niewskazany lub zabroniony, do momentu ustania zagrożenia lub do porodu.
Nieprawidłowa lokalizacja łożyska – w przypadku łożyska przodującego lub nisko osadzonego, aktywność seksualna może być niebezpieczna i podnosić ryzyko uszkodzenia / odklejenia łożyska.
Krwawienie – każde krwawienie w ciąży wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem i wstrzymania się z aktywnością seksualną do czasu zdiagnozowania przyczyn krwawienia.
Stany zapalne i infekcje u partnerów – jakiekolwiek infekcje układu moczowo-płciowego lub infekcje przenoszone drogą płciową stwierdzone u jednego z partnerów są przeciwwskazaniem do seksu w ciąży, do czasu wyleczenia infekcji lub do porodu.
Przedwczesne pęknięcie błon płodowych – to groźna patologia ciąży stanowiąca bezpośrednie zagrożenie dla jej utrzymania.W przypadku przerwania błon płodowych i wycieku płynu owodniowego, seks jest całkowicie zabroniony.
Ciąża przebiega prawidłowo i do tej pory nie było powodów do niepokoju? Świetnie! Pamiętajcie jednak, by zachować ostrożność i odpowiednio reagować, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.Wskazaniem do konsultacji z lekarzem powinno być krwawienie z dróg rodnych, które może pojawić się podczas stosunku lub po nim, silne i nieregularne skurcze brzucha, ból w dolnej części brzucha bądź lędźwi oraz zmiany w ilości lub konsystencji wydzieliny z pochwy.
Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i to, co jest dobre dla jednej kobiety, niekoniecznie musi być dobre dla innej. Dlatego też najważniejsze są regularne wizyty u lekarza i konsultowanie z nim wszelkich niepokojących objawów oraz słuchanie własnego ciała.
Seks i orgazm w ciąży. Co czuje dziecko?
Jednym z pytań, które nurtują przyszłych rodziców szukających informacji o seksie w ciąży jest to, co dziecko czuje w brzuchu mamy podczas stosunku seksualnego.To zrozumiałe! Przecież nie chcemy w jakikolwiek sposób niepokoić czy zaszkodzić rozwijającemu się w łonie kobiety dziecku. Czas więc rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy.
Czy dziecko wie, co się dzieje? Zdecydowanie nie. Dziecko w łonie matki jest otoczone warstwą płynu owodniowego, który działa jak rodzaj bufora. Oznacza to, że maluch jest izolowany od większości bodźców zewnętrznych, w tym także od bodźców związanych z aktywnością seksualną rodziców. Ponadto, dziecko w łonie matki jest również chronione przez ściany macicy i mięśnie brzucha, które dodatkowo tłumią wszelkie ruchy i wibracje.
A co z orgazmem? Orgazm to zdecydowanie bardziej intensywny moment podczas zbliżenia, który wiąże się z różnymi reakcjami fizjologicznymi, w tym ze skurczami mięśni macicy. Czy to oznacza, że dziecko coś czuje? Najprawdopodobniej tak, ale raczej w formie lekkiego kołysania niż czegoś nieprzyjemnego. Niektóre badania sugerują, że podczas orgazmu stężenie endorfin we krwi matki rośnie, co może pozytywnie wpłynąć na dziecko.
Warto również dodać, że podczas seksu i orgazmu przyspiesza krążenie krwi, co teoretycznie mogłoby wpłynąć na tętno dziecka. Nie ma jednak na to jednoznacznych dowodów naukowych, a jeżeli nawet tętno dziecka ulega przyspieszeniu, to jest to stan przejściowy i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie malucha.
Ochota na seks w ciąży – zmiany w ciele ciężarnej a seksualność przyszłej mamy
Ciąża może wpłynąć na życie seksualne przyszłej mamy na różne sposoby, w zależności od indywidualnych cech, stanu zdrowia i, oczywiście, przebiegu ciąży. Najwięcej „zamieszania” w tej kwestii robią oczywiście hormony.
Libido w ciąży może się zmieniać:
I trymetr – zwykle w I trymestrze ciąży wiele kobiet odczuwa zmniejszenie libido, głównie ze względu na zmęczenie, mdłości i inne objawy związane z początkiem ciąży.
II trymestr – w II trymestrze, kiedy początkowe objawy ciąży często ustępują, a poziom hormonów stabilizuje się, wiele kobiet zauważa wzrost zainteresowania seksem.
III trymestr – ostatni trymestr ciąży może przynieść zarówno zwiększoną ochotę na intymność, jak i jej brak, często z powodu dyskomfortu związanego z rosnącym brzuchem.
Warto podkreślić, że te tendencje nie są regułą i każda kobieta może doświadczać zmian w libido w inny sposób lub nie doświadczać ich w ogóle. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i dynamiki relacji z partnerem.
Okres ciąży to czas, w którym przyszły tata musi stanąć na wysokości zadania – nie wywierać presji na swojej partnerce, wykazać zrozumienie i wsparcie. Próba utrzymywania aktywności seksualnej na dawnym poziomie może być dla kobiety dodatkowym źródłem stresu, a także przyczyną nieporozumień w relacji.
Co możesz zrobić? Jeśli zauważysz, że Twoja partnerka nie ma ochoty na seks, przede wszystkim otwarcie i szczerze z nią porozmawiaj, zarówno o jej samopoczuciu czy obawach, jak i o własnych potrzebach. Dzielenie się swoimi uczuciami i przemyśleniami umożliwia wzajemne zrozumienie, a w razie potrzeby – wypracowanie nowych zasad czy sposobów pielęgnowania intymności. Czasem wystarczą drobne gesty, takie jak romantyczna kolacja czy masaż, by stworzyć przestrzeń do intymności. Nie wahajcie się skonsultować z lekarzem lub seksuologiem – to specjaliści, którzy mogą Wam pomóc!
Jak uprawiać seks w ciąży? Bezpieczne i komfortowe pozycje na każdy trymestr
Wiesz już, że seks w ciąży jest nie tylko możliwy, ale może być również źródłem wielu pozytywnych emocji i sposobem na wzmocnienie relacji partnerskiej. Kluczem jest dostosowanie pozycji seksualnych do zmian zachodzących w ciele kobiety i dbanie o jej komfort i bezpieczeństwo.
W I trymestrze ciąży większość pozycji seksualnych jest dostępna i możliwa do zrealizowania bez żadnych ograniczeń. Nie ma jeszcze dużego brzucha, który mógłby stanowić przeszkodę, ale warto zwrócić uwagę na tkliwość piersi, która jest częstym objawem w tym okresie – warto więc wybierać pozycje, które minimalizują nacisk na piersi. Należą do nich m.in. pozycja na jeźdźca i pozycja na boku.
W II trymestrze brzuch zaczyna się powoli powiększać, a wiele kobiet odczuwa zwiększone libido. Dlatego to nie czas na rezygnowanie z aktywności seksualnej, ale aktywne szukanie takich pozycji, w których po prostu będzie Wam wygodnie. Do komfortowych dla kobiety pozycji zalicza się m.in. pozycję na jeźdźca oraz niemal wszystkie pozycje boczne i od tyłu.
W ostatnich miesiącach ciąży rosnący brzuch i dyskomfort mogą znacznie ograniczyć dostępne pozycje. Wybierajcie te, w których kobieta nie odczuwa nacisku na brzuch. Zaliczają się do nich pozycje boczne i od tyłu oraz wybrane pozycje siedzące.
Częstym problemem w ciąży jest suchość pochwy, z którą można sobie skutecznie poradzić sięgając po lubrykanty na bazie wody. Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku w ciąży – zmieńcie pozycję. To Wasze ostatnie miesiące tylko we dwoje, dlatego eksperymentujcie, szukajcie sposobów na satysfakcjonującą intymność i cieszcie się sobą!
Seks po porodzie. Kiedy można wrócić do aktywności seksualnej po ciąży?
Połóg trwa około 6 tygodni. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Macica oczyszcza się po ciąży (stąd krwawienie) i obkurcza, wracając do swojego normalnego rozmiaru. W przypadku kobiet, które miały nacięcie krocza czy cesarskie cięcie, połóg to również czas gojenia się tych ran. Po porodzie gospodarka hormonalna kobiety musi na nowo się ustabilizować, co może wpływać na chwiejność nastrojów młodej mamy.
Dowiedz się, czym jest połóg, ile trwa i jak przebiega.
Z uwagi na wszystkie te zmiany, organizm kobiety potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. Mimo to, po pewnym czasie, zwłaszcza gdy emocje i zmęczenie zaczynają mijać, przyszła mama może poczuć ponowną ochotę na bliskość i seks. Generalnie, większość lekarzy zaleca poczekanie co najmniej sześć tygodni od momentu porodu przed wznowieniem aktywności seksualnej. W przypadku komplikacji podczas porodu, nacięcia krocza, cesarskiego cięcia czy innych medycznych czynników, czas ten może być dłuższy.
Decyzję o wznowieniu aktywności seksualnej po ciąży i porodzie najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem, który najlepiej zna historię medyczną i aktualny stan zdrowia swojej pacjentki.
Warto pamiętać, że poza fizycznym aspektem, ważne jest również samopoczucie emocjonalne obu partnerów. Odpowiednie wsparcie i zrozumienie ze strony partnera są kluczowe w tym delikatnym okresie. Również i tutaj najlepszym, co możecie dla siebie zrobić, są otwarte i szczere rozmowy na temat własnych potrzeb, obaw i oczekiwań.
Seks po ciąży – bezpieczne pozycje po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu
Powrót do aktywności seksualnej po porodzie, zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu, jest tematem pełnym emocji, pytań i obaw.Z jakimi problemami i wyzwaniami musicie się zmierzyć po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu?
Mogą to być bóle związane z gojeniem się ran po porodzie, obawy dotyczące właściwego dochodzenia do stanu sprzed ciąży, strach przed bólem czy nawet brak ochoty na seks spowodowany zmianami hormonalnymi czy niezadowoleniem ze swojego wyglądu po ciąży. Ważne jest, by zwrócić na to uwagę i szukać rozwiązań, które umożliwią powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego.
Po porodzie naturalnym najlepiej unikać pozycji, które mogą wywoływać ból w obszarze krocza. Pozycje takie jak „na boku” czy „na łyżeczki” są zwykle bardziej komfortowe dzięki ograniczonej penetracji pochwy.
Po cesarskim cięciu konieczne jest unikanie pozycji, które wywierają nacisk na okolicę brzucha. Pozycje, w których kobieta kontroluje głębokość penetracji, takie jak pozycja „na jeźdźca”, mogą być bardziej komfortowe. Zaleca się również pozycje, w których kobieta leży na boku.
Seks po ciąży i porodzie jest tematem delikatnym, a kluczem do odbudowania intymności jest cierpliwość, komunikacja z partnerem oraz konsultacja z lekarzem.
Owulacja po o porodzie. Czy karmiąc piersią mogę zajść w ciążę?
Udało nam się obalić kilka mitów związanych z seksem w ciąży. Jednak obalenie jednego z najpopularniejszych mitów związanych z ciążą – wciąż jeszcze przed nami. O co chodzi?
Być może słyszałaś, że karmienie piersią jest naturalnym środkiem antykoncepcyjnym i że kobieta nie może zajść w ciążę w okresie karmienia piersią? To nieprawda. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą spodziewać się powrotu owulacji w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy po porodzie. U kobiet karmiących piersią, hormon prolaktyna może opóźnić powrót owulacji, ale to nie jest regułą. Dlatego też, jeżeli nie planujesz kolejnej ciąży w krótkim czasie po porodzie, ważne jest, by zastosować inne metody antykoncepcji.
Specjaliści zalecają, aby pomiędzy ciążami zrobić przerwę minimum 18 do 24 miesięcy, co pozwala organizmowi na pełną regenerację i przygotowanie się do kolejnej ciąży.Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie i Twojego partnera.
Źródła:
1. Kowalska, A., & Nowak, J. (2020). "Aktywność seksualna w czasie ciąży: przegląd literatury." Polski Przegląd Ginekologiczny, tom 32, nr 4, s. 22-35.
2. Sienkiewicz, P. (2019). "Intymność i ciąża: Jak dbać o relacje partnerskie?" Medycyna Rodzinna, tom 21, nr 1, s. 56-63.
3. Wojciechowski, K. (2021). "Ciąża a życie seksualne: Mity i fakty." Polski Przegląd Seksuologii, tom 10, nr 2, s. 17-25.
4. Zalewska, E. (2022). "Przeciwwskazania do aktywności seksualnej w ciąży." Ginekologia i Położnictwo, tom 36, nr 5, s. 88-94.
5. Gajos, D. (2020). "Bliskość w ciąży: Jak dbać o relacje z partnerem?" Kobieta i Medycyna, tom 11, nr 1, s. 10-20.
6. Nowakowska, A. (2017). "Psychologia seksualności w okresie ciąży i po porodzie." Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
7. H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2016.