Drobna, ale ważna uwaga: położna środowiskowa lub prowadząca ciążę nie jest dostępna dla Ciebie w czasie ciąży i połogu w nieograniczonym wymiarze. Zanim skontaktujesz się ze swoją położną, oceń pilność swojego problemu i weź pod uwagę czas wolny po pracy, jak i przerwy w trakcie pracy położnej. Na wiele pytań położna może Ci odpowiedzieć w regularnych godzinach pracy. Będzie Ci ona za to wdzięczna.
Położna: ekspert z doświadczeniem i dobrym sercem – opieka nad mamami w ciąży i w okresie połogu
Z niektórymi zawodami nie mamy styczności na co dzień, lecz napotykamy na nie jedynie w określonych sytuacjach. Nie będąc pasjonatem zbierania znaczków, prawdopodobnie nigdy nie będziesz miała okazji podziwiać zbiorów filatelisty. Nie mając zwierzaka, gabinet weterynaryjny będzie Ci obcym miejscem. Podobnie w przypadku położnej – zwykle pojawia się w Twoim życiu dopiero wtedy, kiedy zajdziesz w ciążę. Poniższy artykuł przybliży Ci zawód położnej – opowie, czym zajmuje się położna, jak ją znaleźć i jak cenną towarzyszką może być dla Ciebie w nadchodzących miesiącach ciąży oraz połogu.
Historia zawodu położnej
Położna prowadząca, położna środowiskowa, położna do porodu – co warto wiedzieć?
Kim jest położna prowadząca?
Położna środowiskowa – kiedy można liczyć na jej wsparcie?
Położna do porodu – czy warto mieć prywatną położną?
Zadania położnej, czyli co robi położna?
Położna a ginekolog położnik – zakres obowiązków
W skrócie: Czym zajmuje się położna?
Połóg – wizyty patronażowe, czyli wizyty położnej środowiskowej w Twoim domu
Patronaż położnej – jak wygląda wizyta patronażowa położnej środowiskowej?
Ile kosztuje opieka położnej – położna prywatnie a położna na NFZ
Jak wybrać położną środowiskową i położną do porodu?
Dzień powszedni położnej środowiskowej – co robi położna każdego dnia?
Typowy dzień pracy położnej
3 cenne wskazówki od położnej
Jak zostać położną?
Najważniejsze pytania dotyczące położnych
Kim jest położna?
Ankieta przeprowadzona w dowolnym mieście z pewnością wykazałaby, że większość osób kojarzy zawód położnej z porodem, a miejsce jej pracy lokalizuje na sali porodowej. Zgadza się – położna to od dawien dawna kobieta (chociaż ostatnimi czasy coraz częściej także mężczyzna), która towarzyszy innym kobietom przy porodzie. Położną można więc spotkać na każdej sali porodowej w szpitalu. W większości przypadków jest ona tam zatrudniona. Położne są także obecne w domach narodzin i przy porodach domowych.
Historia zawodu położnej
Od jak dawna właściwie istnieje zawód położnej? Może trudno w to uwierzyć, ale położnictwo to zawód, który sięga tysięcy lat wstecz i przez bardzo długi czas był zarezerwowany tylko dla kobiet. Już w Biblii pojawiają się wzmianki o położnictwie. W czasach starożytnych było w zwyczaju, że położnymi mogły być tylko kobiety, które same urodziły dzieci i osiągnęły na tyle dojrzały wiek, że ich własne dzieci nie wymagały już opieki. Miało to na celu zapewnić możliwość wezwania położnej w każdej chwili.
W średniowieczu położnym oprócz pracy zawodowej przydzielano zadania religijne, jak np. udzielanie chrztu (awaryjnego) przy porodach. W dalszym przebiegu historii, w 1690 roku ukazał się pierwszy niemiecki podręcznik akuszerstwa, autorstwa Justine Siegemundin. Nawet dziś nazwisko to brzmi znajomo dla większości położnych: Siegemundin opisała metodę przywracającą prawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu matki w trakcie porodu z pozycji poprzecznej do podłużnej.
O ile w tamtych czasach i jeszcze przez większość XX wieku wszystkie dzieci rodziły się w domu, to od około lat 60. porody powoli zaczęły przenosić się do szpitali. Od tego momentu w porodach zaczęli uczestniczyć również ginekolodzy (wówczas zawsze mężczyźni) i ich studenci medycyny. I tak potoczyła się historia położnictwa i położnych – i oczywiście daleko jeszcze do jej zakończenia.
Położna prowadząca, położna środowiskowa, położna do porodu – co warto wiedzieć?
Położne sprawują opiekę nad kobietami na różnych etapach ich życia. Jedne zajmują się jedynie przyszłymi mamami, a inne troszczą się zarówno o dziewczynki, jak i o seniorki. W zależności od tego, czym zajmuje się położna, wyróżniamy położne środowiskowe, położne prowadzące ciążei położne do porodu.
Położna środowiskowa tak naprawdę zajmuje się kobietami w każdym wieku, nie tylko podczas ciąży. Opiekuje się też noworodkami do 2. miesiąca życia. Wyboru położnej środowiskowej na NFZ powinna więc dokonać każda kobieta.
Położna może też prowadzić fizjologiczną, niepowikłaną ciążę – założyć kartę ciąży, zlecać i przeprowadzać większość badań (poza USG) oraz monitorować stan kobiety i dziecka przez całe 9 miesięcy.
Położna do porodu to specjalistka, która opiekuje się kobietą na sali porodowej lub przygotowuje ją do cesarskiego cięcia. Może być to położna zatrudniona przez szpital, która jednocześnie ma pod opieką kilka rodzących lub prywatna położna, która, za odpowiednim wynagrodzeniem, poświęci Ci cały swój czas.
W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że środowiskowa położna na NFZ będzie też prowadzić ciążę kobiety i odbierać jej poród. W innych natomiast każda z tych położnych będzie inną osobą.
Kim jest położna prowadząca?
Wiele kobiet nawet nie wie, że prawidłową, fizjologiczną ciążę mogą prowadzić nie tylko u lekarza, ale też u położnej. Położna prowadząca ciążę jest samodzielną specjalistką, która potwierdza ciążę, zbiera wywiad z przyszłą mamą oraz zakłada kartę ciąży. Może też przeprowadzać większość badań, wystawiać skierowania, recepty (nawet na leki refundowane) oraz monitorować przebieg ciąży i rozwój dziecka przez całe 9 miesięcy. W razie potrzeby położna prowadząca współpracuje z ginekologiem i odsyła kobietę na konsultacje do niego lub do innych specjalistów.
Jak widzisz, zadania położnej obejmują wiele aspektów opieki nad ciężarną. Mimo to, prowadzenie ciąży przez położną nie jest jeszcze u nas powszechne. Taka opieka położnej w ciąży ma jednak kilka ważnych zalet:
wizyty u położnej zwykle są dłuższe,
kobieta otrzymuje wsparcie emocjonalne i wiele praktycznych porad dotyczących okresu ciąży,
w przypadku prowadzenia ciąży u swojej położnej środowiskowej, kobieta będzie miała ciągłość opieki od potwierdzenia ciąży aż do końca połogu.
Położna środowiskowa – kiedy można liczyć na jej wsparcie?
Położna środowiskowa wspiera kobiety w zakresie ginekologiczno-położniczym nie tylko w ciąży, lecz na różnych etapach ich życia. Zajmuje się pobieraniem materiału do badań profilaktycznych, edukacją dotyczącą planowania rodziny i zdrowych nawyków w życiu codziennym, opieką nad przyszłymi i świeżo upieczonymi mamami oraz pielęgnacją kobiet po operacjach ginekologicznych.
Położna środowiskowa przed porodem spotyka się z kobietą i to już od 21. tygodnia ciąży. Jeśli nie wiesz, kiedy wybrać położną środowiskową, to połowa ciąży będzie już „ostatnim dzwonkiem”. Obowiązki położnej środowiskowej podczas ciąży obejmują m.in. edukację (podobną do zajęć w szkole rodzenia), przygotowanie przyszłej mamy do porodu, karmienia piersią oraz do opieki nad noworodkiem. Położna środowiskowa udziela też wsparcia w zakresie diety i stylu życia w ciąży, metod łagodzenia ciążowych dolegliwości oraz przeprowadza badania położnicze. Ta sama położna po porodzie opiekuje się mamą w połogu i noworodkiem do 2. miesiąca życia.
Położna do porodu – czy warto mieć prywatną położną?
Kobiety, którym zależy na opiece konkretnej, wybranej przez siebie położnej przez cały czas porodu, decydują się na wybór prywatnej położnej. Taka położna jest do dyspozycji przyszłej mamy w terminie porodu (zwykle od 37. do 42. tygodnia). Kiedy otrzyma informację o rozpoczęciu się akcji porodowej, udaje się z kobietą do szpitala i zajmuje się wyłącznie nią w trakcie całego pobytu na sali porodowej.
Opłacona, indywidualna położna zwykle spotyka się z kobietą pod koniec ciąży, ustalając jej oczekiwania i potrzeby dotyczące przebiegu porodu. Dzięki temu już od pierwszych skurczów może wspierać przyszłą mamę, pomagać jej w łagodzeniu bólu porodowego i towarzyszyć w procesie przychodzenia dziecka na świat. Wykupienie położnej do porodu daje kobietom poczucie bezpieczeństwa i pewność, że zajmie się nimi znana i zaufana osoba, która dołoży wszelkich starań, by zapewnić im pełen komfort i uczynić ich poród dokładnie takim, jak sobie to zaplanowały.
Prywatne położne najczęściej współpracują z konkretnymi szpitalami, a zakres ich usług może zależeć od danej placówki lub od wybranego pakietu. Dlatego decydując się na wybór położnej do porodu, warto sprawdzić zasady panujące w tym szpitalu.
Zadania położnej, czyli co robi położna?
Położne towarzyszą i doradzają kobietom od wczesnych etapów ciąży, czasem nawet już od momentu uzyskania przez przyszłe mamy pozytywnego wyniku ciążowego. Mogą one całkowicie niezależnie przeprowadzać badania profilaktyczne i zapisywać wyniki w Twojej karcie ciąży. Pobierają krew, przeprowadzają inne badania ciała i oczywiście pozostają do Twojej dyspozycji w razie wszelkich pytań.
To do Ciebie jako ciężarnej należy decyzja, czy Twoje wizyty kontrolne będą odbywały się u ginekologa czy u położnej. Decydując się na położną i tak spotkasz się z lekarzem przynajmniej kilkukrotnie, podczas obowiązkowych konsultacji i badań USG. Zasada ta działa też w drugą stronę. Kiedy jako osobę prowadzącą ciążę wybierzesz lekarza, to od 21. tc będziesz mogła spotykać się również z położną środowiskową – najpierw raz, a po 32. tc 2 razy w tygodniu. Jeśli zmagasz się z uciążliwymi dolegliwościami ciążowymi – odczuwasz nadmierne rozciąganie skóry, maleństwo uciska na Twoje narządy wewnętrzne lub odczuwasz niepokój – położna pomoże Ci sobie z nimi radzić dzięki wielu sprawdzonym metodom. Jeżeli natomiast w związku z komplikacjami w czasie ciąży będziesz potrzebowała opieki lekarza specjalisty lub wdrożenia odpowiedniego leczenia, położna może być cennym doradcą i wsparciem u Twojego boku.
W czasie ciąży wiele kobiet potrzebuje towarzystwa innych ciężarnych oraz poszukuje sposobów na przygotowanie się do porodu. Jeśli również tego pragniesz, najlepszą opcją jest udział w kursach przygotowujących do porodu – tzw. szkole rodzenia. W ich trakcie dowiesz się wielu ciekawych informacji o ciąży, porodzie i opiece nad noworodkiem i niemowlakiem, poznasz przydatne ćwiczenia fizyczne i oddechowe, a także spotkasz inne przyszłe mamy. Zajęcia te pozwolą Ci również oderwać się od stresującej codzienności. Ewentualnie możesz dołączyć do różnych forów, będących miejscem wymiany doświadczeń między przyszłymi mamami. Odwiedziłaś już nasze forum eksperckie HiPP? Umożliwia ono zadanie pytań ekspertom, a także włączenie się do dyskusji.
Położna a ginekolog położnik – zakres obowiązków
Jak już wiesz, obowiązki i zadania ginekologa-położnika oraz położnej prowadzącej ciążę w dużej mierze się pokrywają. Niektóre aspekty są jednak zarezerwowane tylko dla lekarzy. Poniżej wyjaśnimy specyfikę obu zawodów.
Położna:
zajmuje się edukacją przedporodową,
może prowadzić tylko ciąże i porody, które przebiegają bez żadnych komplikacji,
musi kierować ciężarne do ginekologa na konsultacje (w każdym trymestrze ciąży) oraz na badania USG,
w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas ciąży lub porodu, oddaje kobietę pod opiekę ginekologa-położnika,
współpracuje z ginekologiem prowadzącym ciążę lub poród.
Lekarz:
prowadzi zarówno fizjologiczne, jak i powikłane ciąże,
prowadzi porody, podczas których doszło do komplikacji,
ma wyłączne prawo do wykonywania badań USG w trakcie ciąży,
może wystawić zwolnienie lekarskie.
W skrócie: Czym zajmuje się położna?
Ciąża: opieka położnej w ciąży, zapobieganie i pomoc przy dolegliwościach ciążowych, udzielanie porad, prowadzenie ciąży
Oferty kursów: np. przygotowanie do porodu, prowadzenie zajęć jogi w ciąży oraz fitnessu dla ciężarnych
Poród: głównie jako zatrudniona przez szpital położna na sali porodowej, w domach narodzin i przy porodach domowych oraz prywatna położna do porodu
Połóg: wizyty położnej po porodzie – wizyty patronażowe do 2. miesiąca życia dziecka, porady dotyczące karmienia piersią (położna laktacyjna).
Zobacz także: Joga w ciąży – bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych
Połóg – wizyty patronażowe, czyli wizyty położnej środowiskowej w Twoim domu
Powrót do domu z nowonarodzonym dzieckiem jest bez wątpienia ekscytującym momentem w Twoim życiu. Odtąd położna będzie odwiedzać Cię regularnie w Twoim domu przez następne 6 tygodni w ramach tzw. patronażu położnej. Pierwsza taka wizyta ma miejsce do 48. godzin od wyjścia ze szpitala, a później położna będzie dostosowywać częstotliwość spotkań do Twojego samopoczucia i potrzeb noworodka.
Położna środowiskowa jest niezawodną osobą kontaktową we wszystkich sprawach dotyczących noworodka lub mamy w połogu. Może ona samodzielnie badać kobietę i maluszka oraz formułować zalecenia. Z pediatrą lub ginekologiem konsultuje się ona dopiero wtedy, gdy zauważy jakieś nieprawidłowości lub gdy wyniki badań wymagają wyjaśnienia medycznego. Nadzór położnej środowiskowej nad dzieckiem kończy się po 2 miesiącach – wtedy jej rolę przejmuje pielęgniarka środowiskowa.
Przeczytaj więcej na temat połogu - co to jest, jak przebiega i ile trwa okres połogu?
Patronaż położnej – jak wygląda wizyta patronażowa położnej środowiskowej?
Każda wizyta położnej po porodzie ma na celu ocenę stanu dziecka i mamy oraz wspieranie rodziców w pielęgnacji i opiece nad noworodkiem. Położna środowiskowa waży i mierzy dziecko, ocenia jego rozwój oraz obserwuje je i bada pod kątem różnych nieprawidłowości. Zajmuje się również mamą – sprawdza tempo cofania się ciążowych zmian w jej ciele, kontroluje gojenie się rany po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu i zdejmuje szwy. Patronaż położnej to też okazja dla rodziców do zadawania pytań dotyczących zdrowia maluszka, sposobów noszenia, kąpieli i mycia, przewijania, odbijania oraz wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych.
Wizyta położnej środowiskowej obejmuje również kontrolę stanu odżywienia i sposobu karmienia noworodka. Położna laktacyjna może wspierać mamę podczas karmienia piersią i udzielać porad, które pomogą jej w prawidłowym przystawieniu maluszka.
Poznaj techniki i pozycje do karmienia piersią noworodka.
Ile wizyt położnej czeka Was po porodzie? Zwykle jest to 4-6 wizyt w trakcie pierwszych 6 tygodni życia dziecka.
Ile kosztuje opieka położnej – położna prywatnie a położna na NFZ
Jeśli jesteś objęta ubezpieczeniem zdrowotnym (opłacasz składki lub jesteś zgłoszona przez członka rodziny), to opieka położnej środowiskowej na NFZ będzie bezpłatna i to zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie. Obejmuje ona darmową opiekę położnej w czasie ciąży (od 21. tc położnej środowiskowej lub od początku w przypadku położnej prowadzącej ciążę) oraz 4-6 wizyt patronażowych położnej po porodzie. Aby z nich skorzystać, musisz tylko złożyć deklarację wyboru położnej środowiskowej. Darmowa będzie również opieka na sali porodowej sprawowana przez zatrudnioną w szpitalu położną, która akurat jest na dyżurze.
Wybór prywatnej położnej zawsze wiąże się z opłatami. To, ile kosztuje położna do porodu zależy m.in. od miasta (w mniejszych miejscowościach usługi zwykle są tańsze) oraz od szpitala. W niewielkich miastach może być to kilkaset złotych, podczas gdy w Warszawie za prywatną położną do porodu zapłacimy od 1500 do nawet 3000 zł.
Jak wybrać położną środowiskową i położną do porodu?
Wybór położnej zazwyczaj następuje na dwa różne sposoby:
Z polecenia swoich koleżanek, które są już mamami. Osobiste rekomendacje są bardzo cenne. Może się okazać, że położna, która opiekowała się Twoimi znajomymi będzie odpowiadać również Tobie.
Drugi sposób wydaje się oczywisty – w dzisiejszym cyfrowym świecie wiele kobiet szuka położnej w Internecie. Jednak coraz ciężej jest znaleźć położną, która będzie w stanie zapewnić Ci niezbędną opiekę. Dlatego tak kluczowe jest rozpoczęcie poszukiwania położnej odpowiednio wcześnie, to znaczy od razu po dowiedzeniu się o ciąży.
Aby wybrać położną środowiskową, należy wypełnić deklarację na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub złożyć ją w formie papierowej w przychodni, w której zatrudniona jest dana położna. Takiego wyboru możesz bezpłatnie dokonać 2 razy w roku kalendarzowym.
Jak wybrać położną do porodu? Jeśli chcesz skorzystać z usług prywatnej położnej, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z wybraną położną lub ze szpitalem, w którym pracuje. Każda placówka ma własne zasady, dlatego wykupienie położnej do porodu może się odbywać na różne sposoby.
Dowiedz się więcej na temat wyboru położnej oraz szpitala do porodu.
Dzień powszedni położnej środowiskowej – co robi położna każdego dnia?
Poznałaś już specyfikę i zakres pracy położnej. Czas, abyś dowiedziała się, jak wygląda jej typowy dzień. Zazwyczaj położne środowiskowe opiekują się każdą kobietą od 21. tygodnia ciąży aż do 2. miesiąca po porodzie. Oczywiście przez ten czas – często bardzo intymny – tworzy się więź i większość kobiet zapamiętuje "swoją" położną do końca życia. Czasem przyszłe mamy zapominają, że położna środowiskowa zawsze opiekuje się kilkoma, jeśli nie kilkudziesięcioma kobietami jednocześnie, a więc jest ciągle w drodze i jest bardzo zapracowana.
Typowy dzień pracy położnej
8:00 | Konsultacje telefoniczne i rejestracje | |
|
| a potem do samochodu lub na rower... |
9:00 | Wizyta patronażowa ze świeżo upieczoną mamą | |
9:45 | Wizyta patronażowa (5. dzień po porodzie) | |
10:30 | Wizyta patronażowa (21. dzień po porodzie) | |
|
| mała kawa w międzyczasie, podróż dalej trwa... |
11:45 | Pierwsza rozmowa z ciężarną w 21. tygodniu ciąży | |
12:15 | Badanie kontrolne ciężarnej w 20. tygodniu ciąży | |
|
| Trzeba odebrać własne dziecko ze szkoły... |
13:00 – 16:00 | Czas obiadowy i czas dla rodziny | |
16:30 | Wizyta patronażowa/porady laktacyjne (w zakresie karmienia piersią 3-tygodniowego dziecka) | |
17:00 – 19:30 | Czas dla rodziny | |
20:00 – 21:30 | Kurs przygotowawczy do porodu (szkoła rodzenia) | |
|
| Dobranoc i do jutra! |
Urozmaicony i wielogodzinny – tym cechuje się typowy dzień pracy położnej. Charakterystyczne jest również to, że położne są prawie zawsze w drodze. Czy to samochodem, rowerem, czy komunikacją miejską, położne pokonują wiele kilometrów. Ponadto, położna ma sporo „papierkowej roboty”, którą musi wykonywać oprócz pracy w terenie, co często kosztuje ją wiele nerwów. Najczęściej musi zajmować się tym wieczorami lub w weekendy. Zawód położnej nie należy do najprostszych.
3 cenne wskazówki od położnej
Jedną z naturalnych metod skrócenia czasu trwania porodu jest spożywanie daktyli. Zwykle poleca się zjadać 70 g tych smakowitych, suszonych owoców każdego dnia, zaczynając od 36. tygodnia ciąży.
Wykorzystaj czas połogu na regenerację sił. Można przyjąć ogólną zasadę – tydzień w łóżku, tydzień w pobliżu łóżka, tydzień w domu. W ten sposób będziesz mogła bez przeszkód poznać swoje dziecko i dać swojemu organizmowi czas na regenerację.
Ubranka dla niemowląt można z łatwością dostać z drugiej ręki. Są one wielokrotnie prane, dlatego nie musisz się martwić, że zawierają szkodliwe substancje pochodzące z procesu produkcyjnego. Kupowanie używanych ubrań jest też bardziej eko.
Jak zostać położną?
Do wykonywania zawodu położnej konieczne jest ukończenie 3-letnich studiów licencjackich. Po nich możliwe jest kontynuowanie nauki na 2-letnich studiach magisterskich, podczas których wybiera się specjalizację. Dyplom ukończenia studiów jest niezbędny, by otrzymać wpis do rejestru członków okręgowej izby pielęgniarek i położnych, a wraz z nim prawo wykonywania zawodu położnej. Każda położna może też wykonywać dodatkowe kursy i szkolenia, podczas których poszerza swoją wiedzą oraz zdobywa umiejętności niezbędne do uzyskania niektórych uprawnień, np. do wystawiania recept na leki refundowane.
Najważniejsze pytania dotyczące położnych
W jakim momencie powinnam zacząć szukać położnej?
Poszukiwania położnej, zarówno środowiskowej, jak i do porodu, najlepiej rozpocząć zaraz po tym, jak dowiesz się o ciąży. Oczywiście, nie musisz się zanadto spieszyć. Niemniej jednak dobrze by było, gdybyś zaczęła poszukiwania już we wczesnej ciąży.
Czym zajmuje się położna środowiskowa?
Położna środowiskowa towarzyszy Ci przez całe życie. Jej rola jest szczególnie ważna i widoczna już od 21. tygodnia ciąży, a także w okresie połogu. Zapewnia ona opiekę profilaktyczną i pochorobową, pomaga w dolegliwościach i zawsze służy dobrą radą. Ponadto położna prowadzi zajęcia przygotowujące do porodu, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Niektóre położne oferują również jogę prenatalną lub gimnastykę.
Czy rzeczywiście potrzebuję opieki położnej w ciąży?
Oczywiście korzystanie z usług położnej podczas ciąży nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane z wielu powodów. Położna środowiskowa regularnie opiekuje się Tobą od 21. tygodnia ciąży aż do końca połogu. W razie jakichkolwiek dolegliwości lub niejasności możesz w każdej chwili się do niej zwrócić.
Jak często położna przychodzi na wizyty patronażowe i jak długo one trwają?
Po porodzie położna przyjdzie do Ciebie na wizytę patronażową 4-6 razy. Regularność i czas trwania tych wizyt może różnić się w zależności od położnej. Ostatecznie jest to jednak kwestia porozumienia między Tobą a Twoją położną.
Kto opłaca położną?
Jeśli jesteś objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, koszt usług położnej środowiskowej (położnej podstawowej opieki zdrowotnej) pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie zapłacisz też za pracę położnej, która będzie przyjmowała Twój poród w publicznym szpitalu. Jeśli zdecydujesz się na usługi prywatnej położnej do porodu, wybierzesz prywatną opiekę położnej w trakcie ciąży i po porodzie, to będziesz musiała zapłacić za nie z własnej kieszeni.
Czy poród w domu narodzin jest równie bezpieczny jak w szpitalu?
Położne prowadzące domy narodzin dokładają wszelkich starań, by poród w nich był bezpieczny dla mamy i dziecka. Pod koniec ciąży, kobieta musi przejść wstępną kwalifikację do porodu w takim miejscu, a ostateczną decyzję podejmuje się dopiero w momencie rozpoczęcia akcji porodowej. Aby ograniczyć ryzyko, w domu narodzin mogą rodzić tylko kobiety w fizjologicznej, niepowikłanej ciąży i bez komplikacji okołoporodowych. Co więcej, wiele domów narodzin zlokalizowanych jest na terenie szpitala lub tuż obok niego, dlatego w razie potrzeby kobieta i jej dziecko mogą niemal natychmiast otrzymać pomoc lekarską. Z tego względu dom narodzin wydaje się dobrą alternatywą dla szpitala, skierowaną do kobiet, które chcą niezmedykalizowanego porodu w jak najbardziej domowych warunkach.
Niemniej jednak każda kobieta w ciąży sama decyduje, gdzie chce urodzić swoje dziecko.
Info o autorze:
Christina jest niezależną położną, dumną mamą córki i doradczynią laktacyjną. Jej otwarta i innowacyjna osobowość przenosi się na jej codzienną pracę, która obejmuje m.in. przygotowania matek do porodu, pomoc matkom w połogu czy kursy dla ciężarnych.