Połóg to okres po porodzie, który zazwyczaj trwa około 6 tygodni. Przykre dolegliwości, jak ból krocza, podbrzusza czy odbytu, mogą ustąpić szybciej, ale nie oznacza to zakończenia połogu. W tym okresie w organizmie dochodzi do wielu zmian, dlatego kobieta potrzebuje czasu, aby wrócić do pełni sił, a ciało do tego, jak funkcjonowało przed ciążą.
Okres połogu dzieli się na trzy etapy, niezależnie od formy porodu (naturalny czy CC):
- połóg bezpośredni – 1. doba po porodzie,
- połóg wczesny – 1. tydzień po porodzie,
- połóg późny – od 2 do 6. tygodnia po porodzie.
Najbardziej obciążający jest połóg bezpośredni, czyli pierwsza doba po porodzie. Wtedy gospodarka hormonalna jest poważnie zaburzona, a organizm kobiety wyczerpany po porodzie. Bardzo szybko zachodzą zmiany hormonalne i anatomiczne, stąd ważna jest opieka medyczna i spędzenie tego czasu pod czujnym okiem specjalistów w szpitalu.
Następnie zaczyna się połóg wczesny, który nadal wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu organów i ustroju, ale też z innymi wyzwaniami. To okres adaptacyjny, kiedy świeżo upieczona mama zaczyna opiekować się maleństwem i może odczuwać duże zmęczenie, a nawet dyskomfort wynikający z nowej roli, w jakiej się znalazła. Dochodzą do tego liczne dolegliwości, np. może pojawić się nawet anemia skutkująca znacznym osłabieniem. W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie najbliższych, a także konsultacje z położną lub lekarzem.
Połóg późny to etap, kiedy dokuczliwe objawy ustępują, ale nie oznacza to, że kobieta całkowicie wróciła do formy sprzed ciąży – to może potrwać nawet kilka miesięcy. Jednak w tym okresie młoda mama może odczuwać więcej sił.
Połóg po cesarce przebiega nieco inaczej. Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna i polega na przecięciu powłok brzusznych, stąd przyszłej mamie podaje się środki przeciwbólowe, po których mogą wystąpić nudności, a nawet ból głowy i osłabienie. Zazwyczaj po porodzie cc młoda mama potrzebuje kilku dni, aby dojść do siebie – spędza je wtedy w szpitalu. Jednak nie jest to zasadą i wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Bardzo ważne jest podniesienie się z łóżka, nawet przed upływem 12 godzin od porodu. Jeżeli nie wstanie się z łóżka odpowiednio wcześnie, może dojść do przykurczów w obrębie blizny, a nawet innych nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie brzucha, z trudno gojącą się raną włącznie.
Czytaj także: Karmienie piersią po cesarce - o czym musisz wiedzieć?