Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić? Poznaj najważniejsze wskazówki od HiPP

Ciąża i narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowy czas w Twoim życiu, który jednak wiąże się z dużym obciążeniem dla Twojego organizmu. Przybierasz na wadze, Twój brzuszek się powiększa, a Twoja skóra rozciąga się, aby sprostać nowym wymaganiom. W efekcie mogą pojawić się u Ciebie czerwone rozstępy na brzuchu, piersiach czy na udach. Sprawdź, jak im zapobiegać i poznaj skuteczne sposoby na pierwsze rozstępy w ciąży.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to pęknięcia powstające na skórze wskutek pękania jej włókien elastycznych. Skóra każdego z nas składa się z wielu warstw. Jedną z nich jest tzw. tkanka łączna, która zazwyczaj pozostaje napięta, zapewniając skórze elastyczność. Duża rozciągliwość skóry jest kluczowa w czasie ciąży, ponieważ musi ona szybko dostosowywać się do zachodzących zmian w organizmie. Nadmierne rozciągnięcie może jednak prowadzić do przerwania tkanki łącznej, co objawia się właśnie rozstępami. Mają one formę wyraźnych cienkich pasków z czerwono-niebieskim połyskiem, które z czasem bieleją.

W zależności od stopnia rozciągnięcia tkanki łącznej, rozstępy mogą być różnej wielkości. Małe rozstępy nie przekraczają zwykle kilku centymetrów długości i milimetra szerokości. Jednak zdarzają się również wyjątkowo duże rozstępy, które mogą mieć nawet dziesięć milimetrów szerokości i wiele centymetrów długości. Te największe występują najczęściej w okolicy podbrzusza.

Przyczyny – skąd się biorą rozstępy w ciąży?

Rozstępy nie występują w pierwszych miesiącach ciąży. Pojawiają się one dopiero pod koniec, kiedy Twoje dziecko szybko się rozwija i rośnie, przez co powiększa się także Twój brzuch, a Ty przybierasz na wadze. Skóra na brzuszku musi się szybko rozciągnąć, a zgromadzony w tkance łącznej kolagen rozluźnia się, powodując czerwone rozstępy. Ponadto w czasie ciąży wydziela się więcej kortyzolu, zwanego hormonem stresu, który dodatkowo zmniejsza elastyczność skóry.

Aby zapobiec rozstępom, należy dbać o swoje ciało, zwłaszcza w ostatnich trzech miesiącach ciąży. To bardzo ważne, gdyż powstałych rozstępów bardzo ciężko się pozbyć – raz uszkodzona tkanka łączna nie regeneruje się, więc charakterystyczne pręgi na skórze pozostaną z nami do końca życia. Można jedynie liczyć na to, że rozstępy z czasem wyblakną i staną się mniej widoczne. Jeśli ten defekt bardzo Ci przeszkadza, rozważ wykonanie zabiegu kosmetycznego, który może przynajmniej częściowo usunąć rozstępy.

Chcesz wiedzieć, na co powinnaś zwracać uwagę w poszczególnych tygodniach ciąży? Zapoznaj się z naszym Kalendarzem Ciąży.

Zapobieganie rozstępom – jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Nie istnieje jedna skuteczna u wszystkich kobiet metoda zapobiegania rozstępom w ciąży. Z tego względu warto podjąć cały szereg działań, które poprawią elastyczność skóry i zmniejszą ryzyko pęknięć tkanki łącznej. Nawet jeśli nie uda Ci się ich całkowicie uniknąć, to jesteś w stanie zadbać o to, aby były one mniejsze i jak najmniej widoczne.

Dużą rolę w profilaktyce rozstępów odgrywają indywidualne predyspozycje i skłonności genetyczne. U kobiet, u których tkanka łączna jest bardzo elastyczna, rozstępy prawie nie występują, natomiast u innych kobiet nawet najmniejszy przyrost wagi może skutkować pojawieniem się czerwonych pręg.

Pamiętaj jednak, że rozstępy nie dotyczą wyłącznie kobiet w ciąży. Cierpią na nie także osoby, które szybko przybierają lub tracą na wadze, kulturyści czy nastolatki w okresie dojrzewania.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży – wskazówki dla przyszłych mam

Abyś nie musiała bezradnie przyglądać się powstającym na Twoim ciele rozstępom, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci im zapobiec:

Zdrowa i zbilansowana dieta w czasie ciąży

Zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza całemu organizmowi – a więc także skórze – ważnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Bardzo ważne dla utrzymania jak najwyższej elastyczności tkanki łącznej są pierwiastki: miedź i mangan. Znajdziesz je np. w mące pełnoziarnistej, wątróbce, płatkach owsianych, orzechach, rybach, soczewicy, a także roślinach strączkowych. Z kolei witamina C, której bogatymi źródłami są m.in. natka pietruszki, truskawki, żółta papryka i cytrusy, zwiększa produkcję kolagenu, co dodatkowo wpływa na zwiększenie elastyczności tkanki łącznej. Co ważne, staraj się nieprzybierać na wadze w czasie ciąży więcej niż 15 kg. Zbilansowana i zdrowa dieta z całą pewnością Ci w tym pomoże.

Picie wody i niesłodzonej herbaty

Do zachowania prawidłowej elastyczności skóry niezbędne jest także odpowiednie nawodnienie i skuteczne usuwanie z organizmu wszystkich szkodliwych substancji. Możesz to osiągnąć, pijąc co najmniej dwa do trzech litrów płynów dziennie. Najlepiej, aby były to woda niegazowana lub herbaty niesłodzone. Zdecydowanie unikaj spożywania napoi gazowanych i z dodatkiem cukru.

Regularna aktywność fizyczna

Aby nie przybrać zbyt wiele na wadze w czasie ciąży i utrzymać prawidłowe napięcie skóry, należy również zadbać o odpowiednią ilość ruchu. Bez obaw – obejdzie się bez sportów wyczynowych. Wystarczy codzienny spacer, żeby skóra pozostała napięta i jędrna.

Odpowiednia pielęgnacja skóry w ciąży

Poza zdrową, zbilansowaną dietą i ćwiczeniami, w ciąży ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry. Już od pierwszych tygodni warto stosować Kosmetyki dla kobiet w ciąży HiPP Mamasanft Sensitive. Ważne jest także natłuszczanie brzucha, piersi i bioder. Sprawdzi się do tego Masło do ciała HiPP Mamasanft Sensitive, które intensywnie nawilża oraz zapobiega powstawaniu rozstępów. Bardzo pomocny w walce przeciwko rozstępom jest także masaż – do jego wykonania możesz wykorzystać Olejek do masażu HiPP Mamasanft lub Oliwkę HiPP.

Masaż – skuteczny sposób na rozstępy w ciąży i po ciąży

Masaże pobudzają krążenie krwi, które z kolei pozytywnie wpływa na elastyczność tkanki łącznej. Regularne masowanie skóry może więc zapobiec nieestetycznym rozstępom, a do tego jest przyjemnym rytuałem, którego nie musisz obawiać się w prawidłowo przebiegającej ciąży. Do masażu możesz stosować oliwkę pielęgnacyjną HiPP z ekologicznym olejkiem migdałowym.

Szczotkowanie na sucho w ciąży

Masowanie skóry z użyciem szczotki dobrze pobudza krążenie krwi, dlatego jest nie tylko przyjemne, ale również niezwykle skuteczne w zapobieganiu pierwszym rozstępom w ciąży. Jeśli wolisz dłuższe rytuały pielęgnacyjne, wybierz szczotkowanie na sucho, np. po kąpieli. Używaj miękkiej szczotki i delikatnymi, okrężnymi ruchami masuj okolice brzucha, szczególnie wokół pępka. Możesz też masować całe ciało, zaczynając od kończyn i wykonując ruchy w stronę serca. Jeśli masz mniej czasu, ciało możesz szczotkować podczas prysznica lub kąpieli (tzw. szczotkowanie na mokro). Alternatywą dla szczotki może być również rękawica do masażu. Aby wzmocnić pożądany efekt, po szczotkowaniu zaaplikuj na skórę krem przeciw rozstępom w ciąży lub pielęgnacyjną oliwkę HiPP.

Masaż z podszczypywaniem skóry przeciw rozstępom w ciąży

Inną opcją jest masaż z jednoczesnym podszczypywaniem skóry, który możesz wykonywać dwa do trzech razy w tygodniu. Podszczypywanie polega na delikatnym chwytaniu skóry brzucha kciukiem i palcem wskazującym, podciąganiu jej nieco do góry, a następnie natychmiastowym puszczaniu. Taka forma masażu pobudza krążenie krwi oraz uelastycznia tkankę łączną, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstania rozstępów. Przed rozpoczęciem masażu pamiętaj o odpowiednim natłuszczeniu skóry np. olejkiem albo oliwką, aby stała się bardziej elastyczna.

Uwaga: Masażu z podszczypywaniem skóry nie należy stosować w pobliżu kości łonowej ze względu na znajdującą się tam macicę. Tej formy masażu nie powinno się także stosować w ostatnim miesiącu ciąży.

Masaż olejkiem – oliwka HiPP na rozstępy w ciąży

Do masażu całego ciała również warto rozważyć stosowanie specjalnego olejku albo oliwki pielęgnacyjnej dla niemowląt. Wystarczy nałożyć parę kropelek na dłonie, rozetrzeć, a następnie okrężnymi, delikatnymi ruchami rozprowadzić go po obszarach, które chcesz wymasować. Zaleca się masować skórę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Stosowanie Oliwki HiPP dla niemowląt do codziennego masażu jest bezpieczne dla delikatnej i wrażliwej skóry przyszłej mamy – zawiera ona ekologiczny olejek migdałowy, który chroni skórę przed przesuszeniem. Masaż z olejkiem jest uznawany przez większość kobiet za najprzyjemniejszą formę masażu. Do jego wykonywania sprawdzi się Olejek do masażu HiPP Mamasanft Sensitive, który długotrwale nawilża skórę, a także szybko się wchłania. Zapobiega on powstawaniu rozstępów, a także wspiera regenerację skóry. Dla jak najlepszych rezultatów masaż z olejkiem warto wykonywać regularnie, np. 2 razy dziennie. 

Wskazówka: Jeśli szybko się nudzisz i lubisz urozmaicać swoją pielęgnacyjną rutynę, możesz łączyć ze sobą wszystkie wyżej wymienione formy masażu lub stosować je na zmianę.

Jak pozbyć się rozstępów – zabiegi na rozstępy po ciąży

Podczas ciąży w ciele każdej kobiety zachodzi wiele zmian, które mają umożliwić dziecku prawidłowy rozwój i bezpiecznie sprowadzić je na świat. Ceną, jaką wiele przyszłych mam płaci za stworzenie maluszkowi przestrzeni do wzrostu są m.in. rozstępy. Na szczęście, zazwyczaj nie powodują one bólu, nie swędzą ani nie pieką. Mogą być za to uciążliwe w inny sposób – niektórym kobietom przeszkadza ich niekorzystny, niezbyt estetyczny wygląd.

Jeśli przeszkadza Ci wygląd Twojego ciała pokrytego rozstępami, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieją różne sposoby, aby temu zaradzić. Nowoczesne zabiegi kosmetologiczne mogą spłycić rozstępy, rozjaśnić je lub zmniejszyć ich widoczność. Metody te znacznie się od siebie różnią, dlatego zawsze należy indywidualnie rozważyć każdą z nich i zdecydować się na tę najlepszą dla siebie. Niestety, całkowite usunięcie rozstępów nie zawsze jest możliwe, lecz istnieje spora szansa na ich redukcję.

Laserowe usuwanie rozstępów – skuteczny sposób na rozstępy na piersiach, udach i brzuchu

Jeśli wszystkie kremy na rozstępy w ciąży okazały się w Twoim przypadku bezskuteczne i nadal zmagasz się z rozstępami, rozważ laseroterapię. Metoda laserowa jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów pozwalających zmniejszyć widoczność rozstępów. Generowane przez laser wiązki światła pobudzają tkankę łączną do produkcji kolagenu, dzięki czemu powstaje nowa, znacznie jędrniejsza tkanka. Jeśli jesteś bardzo wrażliwa na ból, możesz odczuwać pewien dyskomfort podczas zabiegu. Po zabiegu mogą również wystąpić obrzęk czy zaczerwienienie, które zwykle znikają po kilku dniach.

W niektórych przypadkach, aby osiągnąć pożądany rezultat, konieczne może być przeprowadzenie całej serii zabiegów. Decydując się na zabieg laserowy, w zależności od obszaru ciała i rodzaju urządzenia, należy spodziewać się kosztów oscylujących w granicach 1000-2000 zł, które wzrastają wraz z ilością wykonanych sesji. Niestety laserowe usuwanie rozstępów nie jest zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne.

Usuwanie rozstępów za pomocą ultradźwięków

Zabieg ultradźwiękowy jest znacznie łagodniejszy od laserowego. Ma na celu pobudzić metabolizm i wspomóc krążenie krwi, a także zwiększyć magazynowanie się substancji aktywnych w tkance łącznej, które dodatkowo regenerują skórę.

Microneedling – dermapen i mezoterapia na rozstępy

Microneedling, czyli mikronakłuwanie polega na nakłuwaniu skóry na głębokość do kilku milimetrów drobnymi igiełkami umieszczonymi w specjalnej głowicy. Zabieg nie jest bardzo bolesny, jednak wiąże się z pewnym dyskomfortem. Mimo że większości gabinetów skórę przed zabiegiem znieczula się specjalną maścią lub żelem, to metoda ta może nie odpowiadać osobom wyjątkowo wrażliwym na ból.

Skóra jest nakłuwana igłami w taki sposób, że powstają w niej małe otwory. Wraz z ich gojeniem produkowany jest nowy kolagen, który wzmacnia i regeneruje tkankę łączną skóry. Dodatkowo, w trakcie zabiegu często wykorzystuje się ampułki, które zawierają składniki aktywne wspomagające regenerację skóry. Efekty mikronakłuwania są widoczne po około 3-6 sesjach. Każdy zabieg trwa od 30 do 60 minut.

W zależności od obszaru, wykorzystywanych preparatów i gabinetu, microneedling kosztuje około 350-700 zł za sesję. Zabiegi nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, dlatego musimy płacić za nie z własnej kieszeni.

W domu można natomiast stosować dermaroller na rozstępy (najlepiej dobrany przez specjalistę). Jego skuteczność nie będzie tak wysoka, jak w przypadku zabiegów w gabinecie, dlatego warto traktować go jako działanie wspomagające.

Tatuaże maskujące rozstępy po ciąży

W walce z rozstępami coraz bardziej popularny staje się jeszcze jeden sposób, a mianowicie tatuowanie obszarów skóry pokrytych rozstępami. Z pewnością wiąże się to z pewnym bólem, jednak daje możliwość trwałego przeobrażenia „mankamentu” Twojej skóry w motyw wyrażający Ciebie i zdobiący Twoje ciało.

Nie zapomnij...
... jeśli jesteś w ciąży lub urodziłaś dziecko, jest to całkowicie naturalne, że Twoje ciało się zmienia. Dokonałaś przecież prawdziwego cudu.

Rozstępy w ciąży – często zadawane pytania

Od kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?

Pierwsze rozstępy można zaobserwować od około 25. tygodnia ciąży, a czasami dopiero od 30. tygodnia. U kobiet o elastycznej tkance łącznej mogą one w ogóle nie wystąpić. To czy i kiedy pojawią się rozstępy w ciąży, zależy więc głównie od indywidualnych predyspozycji.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Aby zapobiec rozstępom w ciąży, można stosować m.in. masaż szczotką lub masaż z jednoczesnym podszczypywaniem skóry. Regularne smarowanie skóry kremem przeciw rozstępom w ciąży, najlepiej połączone z masażem, to także dobry sposób na zapobieganie rozstępom. Należy również zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę podczas ciążyi odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu, a więc codzienne spożywanie od dwóch do trzech litrów niskozmineralizowanej wody niegazowanej.

Czytaj więcej: Dieta w ciąży bogata w płyny – zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu

Co na rozstępy w ciąży – jak pozbyć się rozstępów na piersiach, udach i brzuchu?

Jeśli bardzo cierpisz z powodu widocznych rozstępów, możesz usunąć je po urodzeniu dziecka, korzystając z zabiegów, takich jak laseroterapia, ultradźwięki czy microneedling. Coraz więcej kobiet decyduje się także na maskowanie rozstępów poprzez naniesienie tatuażu na dany obszar skóry.

Jaki krem na rozstępy w ciąży wybrać?

Jeśli zmagasz się z rozstępami w trakcie lub po ciąży, polecamy stosować Kosmetyki dla kobiet w ciąży HiPP Mamasanft Sensitive, które optymalnie wspierają skórę, a tym samym zapobiegają uciążliwym rozstępom. 

Informacja o autorce:

Anja Schröder jest matką i od wielu lat niezależną autorką tekstów dla różnych blogów rodzinnych. Koncentruje się głównie na tematach związanych z rodziną, które żywo przedstawia w swoich tekstach poprzez tzw. storytelling.