Pielęgnacja skóry w ciąży – zadbaj o swoją skórę, przeciwdziałaj rozstępom w ciąży

W okresie ciąży zmienia się skóra każdej kobiety

Pielęgnacja skóry w ciąży jest bardzo ważna, choć przez wiele przyszłych mam często pomijana, zwłaszcza w natłoku innych obowiązków. Powinna obejmować nie tylko skórę na brzuchu, która wraz z rosnącym brzuszkiem silnie się rozciąga, ale również na inne partie ciała, ponieważ zmiany hormonalne w ciąży często sprzyjają jej nadmiernemu przesuszeniu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja w ciąży – jak dbać o skórę w ciąży, by uniknąć takich problemów jak silne swędzenie czy rozstępy.

Cera w ciąży – skąd te zmiany skórne?

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele gwałtownych zmian, również hormonalnych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pod ich wpływem zmienia się także kondycja skóry. Jeśli chodzi o twarz w ciąży to nie ma jednoznacznej reguły - u jednych kobiet bowiem cera w ciąży poprawia się, staje się promienna, wygładzona, znikają problemy np. z zaskórnikami, u innych z kolei ulega znacznemu pogorszeniu i wymaga specjalnej pielęgnacji. Jakie problemy skórne mogą pojawić się w ciąży? Przyszłe mamy najczęściej skarżą się na nadmierne wydzielanie sebum zaskórniki i wypryski, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy zmiany hormonalne są najbardziej gwałtowne. Trądzik w ciąży ma na szczęście charakter przemijający i po porodzie u większości kobiet następuje znaczna poprawa kondycji skóry. Innym, równie częstym problemem są przebarwienia skóry w ciąży. Są na nie narażone przede wszystkim te z pań, które z natury wykazują skłonność do przebarwień czy piegów. W trakcie tych kilku miesięcy nie tylko dotychczasowe zmiany pigmentacyjne mogą być o wiele bardziej widoczne. Twarz w ciąży narażona jest także na pojawianie się nowych przebarwień, zwłaszcza w drugim trymestrze. Jedną ze zmian, które budzą najwięcej niepokoju u przyszłych mam jest ostuda w ciąży. To wynik nadmiernej produkcji melaniny, w efekcie czego na twarzy, ale również na szyi, dekolcie, a nawet rękach pojawiają się ciemne, rozlane plamy. Niestety, u wielu kobiet mogą one utrzymywać się nawet po porodzie. Z tego względu bardzo istotna jest odpowiednio dobrana do potrzeb naszej skóry pielęgnacja w ciąży, pozwalająca na zapobieganie albo wczesne reagowanie na pojawiające się problemy skórne.

Jak dbać o cerę w ciąży?

Aby odpowiednio zadbać o cerę w ciąży należy już od pierwszych tygodni obserwować jej kondycję i to jak na nią działają dotychczas stosowane kosmetyki. W ciąży wiele produktów może powodować podrażnienie i uczulenie. Niewskazane jest stosowanie kosmetyków zawierających silikony, parabeny czy triklosan, a także intensywne substancje zapachowe i pieniące. Jak dbać o skórę w ciąży? Warto w tym szczególnym okresie sięgnąć po specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży, które są hipoalergiczne i bezpieczne dla przyszłej mamy. Ważne jest też stosowanie kremów z filtrem UV, zwłaszcza jeżeli u przyszłej mamy pojawiła się ostuda ciążowa. Jeżeli z kolei Twoja cera w ciąży uległa znacznemu pogorszeniu i jej wygląd jest dla Ciebie przyczyną dyskomfortu, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji koniecznie skonsultuj to z ginekologiem lub dermatologiem. Wiele preparatów przeciwtrądzikowych nie może być bowiem stosowanych w tym szczególnym okresie.

Brzuch w ciąży – jak się zmienia skóra na brzuchu przyszłej mamy?

Podczas gdy w czasie ciąży skóra twarzy wskutek lepszego ukrwienia w okresie ciąży pięknieje, to skóra na piersiach, brzuchu, rękach oraz udach wymaga szczególnej uwagi. Tkanka łączna w kobiecej skórze posiada naturalne zdolności do rozciągania się. Dodatkowo w okresie ciąży organizm wydziela hormony, które wspomagają jej rozluźnienie. Dziecko, które rośnie w brzuchu mamy, z czasem potrzebuje coraz więcej miejsca  - i tylko w taki sposób skóra może dostosować się do nowej sytuacji.

Sucha skóra i rozstępy w ciąży – nie tylko na brzuchu

Pomimo tego w czasie ciąży dochodzi często do nadmiernego rozciągnięcia skóry (szczególnie w rejonie brzucha, biustu i bioder), które widoczne jest w postaci niezbyt ładnie wyglądających rozstępów. Rozstępy w ciąży mogą pojawiać się nie tylko na brzuchu. Rozstępy na udach i na piersiach w ciąży zdarzają się równie często. Dość powszechne jest także pojawienie się w ciąży cellulitu na udach. W związku z tym tak ważna jest pielęgnacja całego ciała – nie należy skupiać czynności pielęgnacyjnych tylko na skórze brzucha.  

Wskutek rozciągnięcia i zmian hormonalnych skóra w okolicach brzucha może ulegać przesuszeniu i szczególnie pod koniec ciąży może potęgować się uczucie napięcia i swędzenia. Sucha skóra w ciąży to dość typowa bolączka przyszłych mam. Na szczęście intensywna pielęgnacja skóry pozwala zachować jej elastyczność i odpowiednie nawilżenie.

Jak dbać o skórę w ciąży? Zapobiegaj rozstępom i suchej skórze w ciąży

Ochrona oraz należyta pielęgnacja jest dokładnie tym, czego potrzebuje Twoja skóra w okresie ciąży. Produkty pielęgnacyjne z serii HiPP Mamsanft zostały dostosowane do szczególnych wymagań skóry przyszłych mam i pomogą Ci w zachowaniu dobrej kondycji Twojej skóry. Nie zawierają żadnych niepożądanych substancji i są wyjątkowo łagodne.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – tylko z bezpiecznych składników

Produkty z serii HiPP Mamasanft zawierają olejek migdałowy pochodzący ze ściśle kontrolowanych ekologicznych upraw. Ze względu na swój skład należy do najwartościowszych olejków pielęgnacyjnych. Jest bogaty w przyjazne skórze nienasycone kwasy tłuszczowe o właściwościach ochronnych i pielęgnacyjnych. Ekologiczny olejek migdałowy jest bardzo dobrze tolerowany przez wrażliwą oraz suchą skórę. Dlatego znalazł szerokie zastosowanie także w pielęgnacji niemowląt.

Ujędrniający balsam na rozstępy HiPP Mamasanft Sensitive- stosuj balsam na rozstępy

Rozciągająca się skóra na brzuchu przyszłej mamy, jak również ta w okolicach biustu, jest szczególnie narażona na pojawienie się rozstępów. W sklepach znajdziemy wiele produktów przeznaczonych właśnie walce z rozstępami, jednakże najważniejsze w ich zapobieganiu są odpowiednie nawilżanie i systematyczność. Warto wypróbować Ujędrniający balsam na rozstępy HiPP Mamasanft Sensitive. Zawiera on aktywny składnik RegestrilTM, który redukuje rozstępy i wspiera regenerację tkanki łącznej. Ponadto ma w swoim składzie ekologiczny olejek migdałowy, a także ekstrakt z rokitnika. Szybko się wchłania, wygładza oraz ujędrnia skórę. 

Możesz także wypróbować oliwkę HiPP Babysanft, która charakteryzuje się wyjątkowo dobrym składem. Zawiera ekologiczny olejek migdałowy – znany ze swoich właściwości nawilżających. Co ważne, może nie tylko służyć przyszłej mamie już w trakcie ciąży, ale przyda się również gdy maluszek pojawi się już na świecie. Oliwka oraz balsam na rozstępy powinny być stosowane regularnie od momentu, gdy brzuszek przyszłej mamy zaczyna się zaokrąglać.

Pielęgnacja skóry w ciąży od wewnątrz – zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży jest ważna nie tylko dla samopoczucia przyszłej mamy, ale również kondycji jej skóry.  Sucha skóra w ciąży może być bowiem nie tylko efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, ale również niewłaściwego odżywiania i nawilżania od wewnątrz. Dieta dla kobiet w ciąży powinna obfitować w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy między innymi w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym czy rybach morskich. Ważne jest też spożywanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw, które dostarczają cennych witamin. Te zaś sprawiają że skóra w ciąży jest bardziej promienna. Unikać należy dużych ilości cukru i ostrych przypraw, które mogą sprzyjać pojawianiu się zmian trądzikowych. Oprócz tego przyszła mama powinna pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, minimum 1,5 litra dziennie.

Przeczytaj także:
I trymestr ciąży – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Pij wystarczającą ilość napojów

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu