Jak wybrać położną środowiskową i szpital do porodu?

Ciąża to czas ważnych decyzji  w życiu przyszłych rodziców. Obok wyboru imienia i wyprawki dla niemowlaka, warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniej położnej środowiskowej, która zaopiekuje się kobietą i dzieckiem w trakcie ciąży i połogu. Nie bez znaczenia jest też wybór szpitala, w którym przyjdzie na świat maluszek i położnej do porodu, czyli pierwszej osoby, która weźmie na ręce wasze nowonarodzone dziecko. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, podpowiemy Ci, jak dokonać wyboru odpowiedniej położnej i szpitala, w którym będziesz rodzić.

Opieka położnej w ciąży, w trakcie porodu i po porodzie – na czym polega wsparcie położnej środowiskowej?

Zarówno położna środowiskowa , jak i położna do porodu są bardzo ważnymi osobami dla ciężarnej – to one opiekują się nią w wyjątkowym, ale też trudnym czasie ciąży, narodzin dziecka i połogu. Relacja ciężarnej z położną powinna być oparta na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i zaufaniu, dlatego decyzja co do jej wyboru powinna być dobrze przemyślana.

Opieka położnej w ciąży zaczyna się już od 21. tygodnia. Od tego momentu przyszła mama może korzystać z bezpłatnych spotkań w ramach edukacji przedporodowej (o ile ich potrzebuje), podczas których położna środowiskowa może też przeprowadzić badania, m.in. tętna dziecka. Pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży przysługuje Ci 1 takie spotkanie tygodniowo, a po 32. tygodniu aż do porodu – 2 spotkania na tydzień. Podczas tych spotkań możesz m.in.:

  • zapytać o rekomendacje dotyczące wyboru szpitala do porodu
  • poprosić o pomoc w przygotowaniu planu porodu
  • zadać wszystkie pytania dotyczące ciąży, porodu, połogu i opieki nad dzieckiem po porodzie
  • poznać metody łagodzenia bólu porodowego, techniki oddechowe i pozycje porodowe.

W ciągu pierwszych 2 miesięcy po porodzie położna środowiskowa odwiedza dziecko i mamę w ich domu aż 4 do 6 razy, monitorując samopoczucie kobiety i maluszka oraz tempo przybierania dziecka na wadze. Udziela też porad i wskazówek na temat pielęgnacji dziecka, karmienia piersią, odpowiada na wszystkie Twoje pytania związane z połogiem, sprawdza prawidłowość gojenia się ran po cc lub nacięciu krocza czy pomaga wybrać lekarza rodzinnego dla malucha.

Położna do porodu to zazwyczaj inna osoba (choć może być też ta sama), zatrudniona w szpitalu, która opiekuje się kobietą i dzieckiem przez cały czas porodu i w pierwszych godzinach po jego zakończeniu. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie indywidualnych usług, Twoja położna będzie „pod telefonem” w ostatnich tygodniach ciąży, zjawi się w szpitalu, kiedy zaczniesz rodzić i zajmie się Tobą w trakcie całego pobytu na sali porodowej.

Wybór położnej do porodu – czym się kierować przy wyborze położnej środowiskowej?

Wybór położnej do porodu  oraz położnej środowiskowej możesz zacząć od zebrania listy położnych działających w Twojej okolicy lub pracujących w wybranym przez Ciebie szpitalu. Kiedy już zawęzisz pole poszukiwań, skorzystaj z „poczty pantoflowej” – najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej osoby są polecenia innych mam (osobiste albo na forum dla ciężarnych i młodych mam), a następnie rozmowa z położną, podczas której będziesz mogła rozwiać swoje wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Wybór położnej do porodu i położnej środowiskowej mogą ułatwić Ci nasze podpowiedzi:

  • Czy Twoja położna wydała Ci się sympatyczna od pierwszego kontaktu i czujesz, że jesteś pod dobrą opieką?
  • Czy uzyskujesz od położnej wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania?
  • Czy Twoja położna akceptuje Twoje wybory m.in. co do sposobu porodu oraz karmienia dziecka i nie narzuca własnych decyzji?
  • Masz może znajome, które mają dobre doświadczenia z tą położną?
  • Czy masz dobry kontakt z położną – odpowiada na sms-y, oddzwania, udziela porad w pilnych sytuacjach?
  • Czy ta położna pracuje w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania?

Pamiętaj, że:

  • pod koniec ciąży pokonywanie dłuższej drogi może być uciążliwe;
  • nie będziesz miała ochoty spędzać dużo czasu w drodze do i od położnej (szczególnie podczas upałów lub zimna);
  • po porodzie położna będzie nadal zajmowała się Tobą, więc dotrze do Ciebie szybciej, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Kiedy wybrać położną?

Wyboru położnej środowiskowej  oraz tej, która będzie towarzyszyła Ci podczas porodu nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Może okazać się, że preferowana przez Ciebie położna do porodu nie ma wolnego terminu pokrywającego się z Twoim terminem porodu lub wyjeżdża w tym czasie na urlop. W przypadku położnej środowiskowej w grę wchodzi inna kwesta – z jej usług (w postaci regularnych wizyt) możesz korzystać już od połowy ciąży, dlatego nie warto tracić takiej okazji.

Kiedy szukać położnej? Dobrym momentem na poszukiwania i podjęcie ostatecznej decyzji jest II trymestr ciąży. Edukacja przedporodowa oraz wizyty u położnej w ciąży zaczynają się już od 21. tygodnia, dlatego dokonując wyboru odpowiednio wcześnie będziesz mogła z nich w pełni skorzystać. Jeśli chodzi o indywidualną położną do porodu, to istnieje spora szansa, że na tak wczesnym etapie będzie jeszcze w stanie znaleźć dla Ciebie wolny termin w swoim grafiku.

Wybór szpitala do porodu – jak znaleźć dobry szpital?

Wybór szpitala do porodu  jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli rodzice. Sporo ciężarnych decyduje się rodzić w szpitalu, w którym pracuje lekarz prowadzący ich ciążę, jednak nie jest to jedyna opcja.

Jak wybrać szpital do porodu? Najlepszym źródłem informacji są recenzje i opinie kobiet, które niedawno rodziły w pobliskich placówkach oraz rozmowa z lekarzem lub położną pracującymi na oddziale porodowym lub położniczym jednego z preferowanych przez nas szpitali. Warto też sprawdzić stronę Fundacji Rodzić Po Ludzku, na której zamieszczone są aktualne informacje o szpitalach położniczych i recenzje różnych kobiet. 

Wiele placówek daje możliwość zobaczenia na żywo sali porodowej oraz oddziału położniczego i noworodkowego. Taka wizyta pozwoli nam zweryfikować nasze oczekiwania i wyobrażenia z realnymi możliwościami i standardami panującymi w danym szpitalu. Wybierając się na nią, przygotuj sobie listę pytań, którą zadasz personelowi w trakcie pierwszej, zapoznawczej wizyty. Możesz spisać własny zestaw lub skorzystać z naszych podpowiedzi:

  • Jak dużo czasu zajmuje dojechanie z Twojego domu do szpitala? (Uwzględnij czas na poszukiwanie miejsca do zaparkowania.)
  • Czy przy szpitalu funkcjonuje szkoła rodzenia, w której chcesz uczestniczyć, by zaznajomić się z personelem i panującymi procedurami?
  • Czy Twój partner lub mama/rodzeństwo mogą być z Tobą przy porodzie?
  • Czy przy porodzie mogą być jednocześnie osoba towarzysząca i dolua (jeśli planujesz ją zatrudnić)?
  • Czy sale porodowe są jedno- czy wieloosobowe?
  • Czy za dopłatą będziesz mogła przebywać na sali porodowej lub oddziałowej pojedynczej/o wyższym standardzie?
  • Jakimi metodami najczęściej jest wywoływany poród w danym szpitalu?
  • Czy w szpitalu jest oddział dla noworodków, na który w razie nagłej potrzeby zostanie zabrane Twoje dziecko?
  • Czy stopień referencyjności szpitala jest odpowiedni dla stanu zdrowia Twojego i maluszka?
  • Czy stosowane są dodatkowe środki łagodzące bóle porodowe? (np. możliwość przebywania w wannie, słuchania muzyki, zapalenia świec)
  • Czy możliwy jest poród w wodzie? Jeśli tak, to tylko I okres, czy I oraz II, zakończony urodzeniem dziecka do wody?
  • Czy praktykowane jest rutynowe nacinanie krocza?
  • Czy będziesz mogła rodzić w wybranej przez siebie pozycji?
  • Czy za opłatą możliwa jest indywidualna opieka położnej w trakcie porodu/po porodzie?
  • Jak wyposażona jest sala porodowa? (krzesło do rodzenia, piłki, materace, stołeczek porodowy)
  • Czy w szpitalu stosowane są środki przeciwbólowe / znieczulenie, które chciałabyś otrzymać w trakcie porodu?
  • Jeżeli chcesz, aby Twój partner przeciął pępowinę – dowiedz się, czy jest to praktykowane?
  • Czy po porodzie można nieodpłatnie skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, fizjoterapeuty uroginekologicznego i psychologa?

Czytaj także:
Plan porodu – co to jest i jak go przygotować?
Lista rzeczy potrzebnych do szpitala
Pierwsze oznaki porodu

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu