Imię dla dziecka – jak wybrać? Skąd brać pomysły i o czym pamiętać wybierając imiona dla dziewczynek i chłopców?
Wybór imienia dla dziecka to trudna decyzja. Niektórzy rodzice, znając płeć dziecka, podejmują ją jeszcze w okresie ciąży. Inni z kolei decydują się na nadanie imienia dopiero po narodzinach pociechy. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które mogą być dla Ciebie pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.
Imię dziecka ma znaczenie – zasady nadawania imion, o których warto pamiętać
Wybór imienia dla dziecka a polskie prawo – jak nie możesz nazwać swojego dziecka?
Gwiazdka, Szarlotka, Bławatek – imiona dla dzieci a wyrazy pospolite
Pomysły na imiona dla dzieci – a co ze zdrobnieniami?
Zakazane imiona w Polsce
Popularne imiona dla dziewczynek i chłopców – czy warto podążać za modą?
Kiedy nadać imię dziecku – ostateczny termin wyboru imienia dla dziecka
Zgłoszenie urodzenia dziecka a nadanie imienia
Jakie imię dla dziecka – skąd brać pomysły na imiona dla dziewczynek i chłopców?
Czasem zdarza się, że jeszcze przed poczęciem rodzice wiedzą, jakie imię nadadzą swojemu synkowi lub córeczce. W pozostałych przypadkach przez sporą część ciąży, a nawet już po porodzie trwają dywagacje i rozważania, jakie imię dla dziecka będzie najlepsze.
Jak wybrać imię dla dziecka? Niektórzy rodzice nadają swoim dzieciom imiona po przodkach, np. babciach, dziadkach i pradziadkach. Innym natomiast zależy na tym, by imię miało konkretne znaczenie, np. podkreślające pożądane cechy osobowości (Bogumił – miły bogu, Piotr – niezłomny, Hanna – pełna łaski, Marta – pani, władczyni). Szukając najlepszego imienia dla maluszka warto też sięgnąć do baz imion, np. internetowych lub książkowych imienników, ale też do zwykłego kalendarza, w którym pod każdą datą znajdziemy imiona solenizantów obchodzących danego dnia imieniny. To świetne źródła inspiracji i dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań.
Imię dziecka ma znaczenie – zasady nadawania imion, o których warto pamiętać
Pamiętaj, że imię…
powinno pasować do nazwiska. Należy unikać połączenia długiego imienia z długim nazwiskiem. Przy długim, skomplikowanym nazwisku krótkie imię brzmi zdecydowanie lepiej.
Staraj się unikać wszelkich dziwacznych połączeń. Pamiętaj, że oryginalne, wyróżniające się na tle innych imię, może nie pasować do nietypowego i rzadko spotykanego nazwiska np. "Jagoda Pokrzywa", "Bożydar Guzik" czy "Kunegunda Miednica".
Przewiduj, co może czekać dziecko na etapie szkolnym. Może się zdarzyć, że np. "Natalia Pietruszka" będzie w klasie nazywana natką pietruszki. A syn o imieniu i nazwisku "Marko Wódka" będzie skazany na liczne żarty kolegów dotyczące marek alkoholi.
Unikaj także połączeń, które mogą się rymować. i nie chodzi tylko o imiona typu "Marek Bednarek" czy "Gaja Maja", Wśród dzieci nawet "Agnieszka Plecha" czy "Ewa Konewka" mogą przerodzić się w przezwiska typu „agniecha plecha” czy „ewka konewka”.
Zastanów się też zanim nadasz dziecku imię bohatera z popularnego serialu czy bajki. Moda na serial przeminie, a dziecko zostanie z dziwacznym imieniem jak np. "Wader", "Yoda", "Guliwer", "Calineczka", "Zgredek" czy "Kermit".
Wybór imienia dla dziecka a polskie prawo – jak nie możesz nazwać swojego dziecka?
Zdarza się, że inwencja i kreatywność rodziców w kwestii wyboru imienia dla dziecka jest ogromna chcą oni znaleźć jak najbardziej niecodzienne i nietypowe imię dla chłopca lub wyjątkowe imię dla dziewczynki, które od razu będzie wyróżniało ich pociechę spośród maluchów noszących imiona modne w danym czasie. Te zapędy skutecznie hamują przepisy prawa, które jasno określają, jakiego rodzaju imion nie należy nadawać dzieciom oraz jakie imiona są zakazane w Polsce.
Gwiazdka, Szarlotka, Bławatek – imiona dla dzieci a wyrazy pospolite
Niestety tego typu imion nie możesz nadać dziecku. Zgodnie z prawem imię nie może wywodzić się od wyrazów pospolitych. Nie wolno również stosować nazw innych państw, miast czy krajów. Dlatego USC może odmówić nadania takiego imienia jak np. "Pacyfik", "Majorka", "Gwiazdka", "Poziomka", "Szarlotka", "Melisa" czy "Kąkol". Wyjątek stanowią niektóre nazwy roślin, które od lat są wykorzystywane jako oficjalne imiona, jak np. "Jagoda", "Róża", "Kalina", "Hiacynta" czy "Narcyz".
Pomysły na imiona dla dzieci – a co ze zdrobnieniami?
Zgodnie z polskim prawem imię nie może oficjalnie występować w formie zdrobniałej. Tak więc jeśli chcesz mieć „Kubusia” musisz oficjalnie nadać synkowi imię Jakub, Jeśli chcesz mieć „Zosię” musisz nadać córce imię Zofia.
Pamiętaj też, że nie każde imię da się zdrobnić np. Klara, Laura, Olga, Kornel czy Hubert. Istnieją też takie, których zdrobnienie brzmi dość brzydko np. Fryderyk – Ferdek, Leokadia – Lodzia
Zakazane imiona w Polsce
Choć polskie prawo nie przewiduje zamkniętych katalogów zakazanych imion dla dziewczynki i nieodpowiednich imion dla chłopca, to wprowadza dodatkowe ograniczenia, które zapobiegają stygmatyzowaniu malucha w obecnym i późniejszym życiu. Zgodnie z przepisami, imię dla dziecka nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite, dlatego szanse na zarejestrowanie w Urzędzie Stanu Cywilnego Belzebuba, Lucyfera czy Kurtyzany są zerowe.
Popularne imiona dla dziewczynek i chłopców – czy warto podążać za modą?
Przy wyborze imienia możesz też oczywiście kierować się modą i wybierać imiona, które cieszą się obecnie największą popularnością jak np. "Zuzanna", "Julia", "Antoni" czy "Jakub". Niektórzy rodzice uważają że jest to bardzo bezpieczna opcja. Ale są też tacy, którzy uznają takie imiona za zbyt banalne . Nie chcą też, aby w przedszkolu czy piaskownicy co drugie dziecko obracało się na dźwięk imienia "Jaś" czy "Marysia". Jeśli więc jesteś zwolennikiem modnych imion to może bezpieczniej będzie wybrać imię nie z przodu ale ze środka rankingu?
Kiedy nadać imię dziecku – ostateczny termin wyboru imienia dla dziecka
Wielu rodziców zaczyna wybierać imię dla dziecka już od chwili ujawnienia jego płci podczas badania USG. Inni natomiast nie chcą wiedzieć, na kogo czekają, aż do momentu rozwiązania, lecz zawczasu przygotowują 2 „zestawy” imion – dla chłopca i dla dziewczynki. Zarówno jedni, jak i drudzy rodzice zyskują pewność co do płci maluszka dopiero w momencie porodu. Wtedy też mogą podjąć ostateczną decyzję, jak nazwać swoje dziecko.
Choć wybór imienia dla dziecka bywa bardzo trudny, to nie można odwlekać go w nieskończoność. Podanie imienia jest konieczne w momencie zgłoszenia narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, które musi nastąpić w określonym terminie. Niezdecydowani rodzice, wahający się, jakie imię dla dziecka wybrać, mają mniej więcej 3 tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji, której skutki zostaną z ich pociechą już na zawsze.
Zgłoszenie urodzenia dziecka a nadanie imienia
Urodzenie dziecka należy zgłosić w terminie 21 dni od wydania karty urodzenia maluszka. Podczas wypełniania specjalnego formularza, należy wskazać imię lub imiona, które będzie nosić dziecko. Maluchowi można nadać maksymalnie 2 imiona, które nie mogą być nieprzyzwoite, ośmieszające ani występować w formie zdrobnienia. Jeśli kierownik USC uzna, że wybrane przez Was imiona nie spełniają wymogów prawnych, może odmówić ich nadania i samodzielnie wybrać imię dziecka. Po zgłoszeniu urodzenia, urzędnik rejestruje dziecko, nadaje mu numer PESEL i melduje je pod wskazanym przez rodziców adresem.
Zgłoszenie urodzenia dziecka jest ważnym obowiązkiem, którego rodzice powinni dopełnić we wspomnianym wyżej terminie. Jeśli tego nie zrobią, „wyręczy” ich w tym kierownik właściwego Urzędu Stanu Cywilnego, który sporządzi akt urodzenia i wybierze imię dla dziecka wedle własnego uznania.
Czytaj także:
Urlop macierzyński i rodzicielski – ile trwa i jakie dokumenty są niezbędne?
Wyprawka dla noworodka – pierwsze ubranka, akcesoria i kosmetyki dla noworodków i niemowląt