Imię dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka, to trudna decyzja. Niektórzy podejmują ją dopiero po narodzinach pociechy.  Poniżej kilka podpowiedzi, które mogą być dla Ciebie pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Pamiętaj, że imię …

  • Powinno pasować do nazwiska. Należy unikać połączenia długiego imienia z długim nazwiskiem. Przy długim, skomplikowanym nazwisku krótkie imię brzmi  zdecydowanie lepiej. 
  • Staraj się unikać wszelkich dziwacznych połączeń. Pamiętaj, że oryginalne, wyróżniające się na tle innych imię, może nie pasować do nietypowego i  rzadko spotykanego nazwiska np. "Jagoda Pokrzywa", "Bożydar Guzik" czy "Kunegunda Miednica".
  • Przewiduj, co może czekać dziecko na etapie szkolnym. Może się zdarzyć, że np. "Natalia Pietruszka" będzie w klasie nazywana natką pietruszki. A syn o imieniu i nazwisku "Marko Wódka" będzie skazany na liczne żarty kolegów dotyczące marek alkoholi.
  • Unikaj także połączeń, które mogą się rymować. i nie chodzi tylko o imiona typu "Marek Bednarek" czy "Gaja Maja", Wśród dzieci nawet  "Agnieszka Plecha" czy "Ewa Konewka" mogą przerodzić się w przezwiska typu „agniecha plecha” czy „ewka konewka” .
  • Zastanów się też zanim nadasz dziecku imię bohatera z popularnego serialu czy bajki. Moda na serial przeminie, a dziecko zostanie z dziwacznym imieniem jak np. "Wader", "Yoda", "Guliwer", "Calineczka", "Zgredek" czy "Kermit".

Gwiazdka czy Bławatek?

Niestety tego typu imion nie możasz nadac dziecku. Zgodnie z prawem imię nie może wywodzić się od wyrazów pospolitych. Nie wolno również stosować nazw innych państw, miast czy krajów. Dlatego USC może odmówić nadania takiego imienia jak np.  "Pacyfik", "Majorka", "Gwiazdka", "Poziomka", "Szarlotka" , "Melisa" czy "Kąkol". Wyjątek stanowią niektóre nazwy roślin, które od lat są wykorzystywane jako oficjalne imiona, jak np. "Jagoda", "Róża", "Kalina", "Hiacynta" czy "Narcyz".

A co ze zdrobnieniami?

  • Zgodnie z polskim prawem imię nie może oficjalnie występować w formie zdrobniałej. Tak więc jeśli chcesz mieć „Kubusia” musisz oficjalnie nadać synkowi imię Jakub, Jeśli chcesz mieć „Zosię” musisz nadać córce imię Zofia. 
  • Pamiętaj też, że nie każde imię da się zdrobnić  np. Klara, Laura, Olga, Kornel czy Hubert. Istnieją też takie, których zdrobnienie brzmi dość brzydko np. Fryderyk Ferdek, Leokadia Lodzia

A może podążać za modą?

Przy wyborze imienia możesz też oczywiście kierować się modą i wybierać imiona, które cieszą się obecnie największą popularnością jak np. "Zuzanna", "Julia", "Antoni" czy "Jakub". Niektórzy rodzice uważają że jest to bardzo bezpieczna opcja. Ale są też tacy, którzy uznają takie imiona za zbyt banalne . Nie chą też, aby w przedszkolu czy piaskownicy. co drugie dziecko obracało się na dźwięk imienia "Jaś" czy "Marysia".  Jeśli więc jesteś zwolennikiem modnych imion to moze bezpieczniej będzie wybrać imię nie z przodu ale ze środka rankingu?