Poród po terminie

Poród po terminie

W 40. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest gotowe do narodzin.  Czasami jednak magiczny dzień nadchodzi i... poród nie następuje! Tak się dzieje w połowie przypadków - tylko 5 % kobiet rodzi dokładnie w terminie.

Wyznaczony termin porodu

Pamiętaj, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Prawidłowy poród może się rozpocząć o 8 -10 dni wcześniej lub 8 -10 dni po planowanym terminie. Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu - opowiada ginekolog dr n. md. Dariusz Żebiełowicz.

Zalecenia

Jeżeli wszystkie wyniki wypadną pomyślnie i nie ma dodatkowych objawów niepokojących, możesz cały 41. tydzień ciąży spędzić w domu. Powinnaś jedynie zgłaszać się w terminie na KTG i  liczyć ruchy płodu. Po tym czasie musisz się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży. Ciąża jest poddana wówczas obserwacji i kolejnym badaniom.

Wywołanie porodu

Gdy minął już 42. tydzień, stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki wywołujące skurcze macicy i ewentualnie ma przebijany pęcherz płodowy, co często przyspiesza poród. Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania. Pamiętaj, że od niedawna masz prawo  do udziału w planowaniu przebiegu porodu i możesz mieć wpływ na postępowanie personelu medycznego.  Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany. Lekarz na bieżąco ocenia stan płodu i przyszłej mamy. W końcu nadchodzi długo wyczekiwana chwila: na świat przychodzi maluszek! Po przyjściu na świat dziecko zostanie zmierzone i zważone - przeciętny noworodek ma ok. 54 cm długości i waży ok. 3,5 kg.