Poród po terminie – czy ciąża przenoszona to powód do obaw u przyszłej mamy?

W 40. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest gotowe do narodzin.  Czasami jednak magiczny dzień nadchodzi i... poród nie następuje! Tak się dzieje w połowie przypadków - tylko 5 % kobiet rodzi dokładnie w terminie.

Wyznaczony termin porodu – czy kalkulator porodu może się mylić?

Pamiętaj, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Prawidłowy poród może się rozpocząć o 8 -10 dni wcześniej lub 8 -10 dni po planowanym terminie. Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu - opowiada ginekolog dr n. md. Dariusz Żebiełowicz.

Termin porodu a długość cyklu menstruacyjnego

Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – na podstawie tej daty oraz długości cyklu menstruacyjnego obliczamy termin porodu. Przyjmuje się, że cykl trwa 28 dni, jednak cykle poszczególnych kobiet bywają krótsze, dłuższe lub nieregularne. U kobiet o długich cyklach termin porodu może się przesunąć – wstępne obliczenia będą wskazywały na ciążę przenoszoną, a w rzeczywistości będzie to poród w terminie. Aby mieć pewność, warto skorzystać z rzetelnego kalkulatora porodu.

Poród po terminie – kiedy ciąża uznawana jest za ciążę przenoszoną?

Książkowa ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. O ciąży donoszonej mówimy po skończonym 37. tygodniu, a za ciążę przenoszoną uznajemy tę trwającą powyżej 42 tygodni.

Wskazaniem do ewentualnego wywołania porodu nie jest jednak sam wiek ciąży (czyli to, ile trwa ciąża), lecz stan matki i dziecka. Jednak nawet mimo braku negatywnych objawów zaleca się wywołanie porodu po zakończonym 41. tygodniu (od 41+0 do 41+6).

Co robić, kiedy mija 40. tydzień ciąży, a objawy porodu nie nadchodzą?

Jeżeli wszystkie wyniki wypadną pomyślnie i nie ma dodatkowych objawów niepokojących, możesz cały 41. tydzień ciąży spędzić w domu. Powinnaś jedynie zgłaszać się w terminie na KTG i liczyć ruchy płodu. Po tym czasie musisz się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży. Ciąża jest poddana wówczas obserwacji i kolejnym badaniom.

Jak przyspieszyć poród po terminie – co możesz zrobić sama?

Jeśli objawy porodu nie nadchodzą, możesz spróbować wywołać je domowymi sposobami.

Jak przyspieszyć poród po terminie?

  • dużo się ruszaj – spaceruj, wchodź po schodach, kołysz się na piłce
  • kochaj się – nasienie jest źródłem naturalnych prostaglandyn przygotowujących szyjkę macicy do porodu, a stymulacja sutków pobudza wydzielanie oksytocyny odpowiadającej za wywołanie skurczów macicy
  • wypróbuj napar z liści malin i olej z wiesiołka – mają one za zadanie przygotować szyjkę macicy do porodu.

Monitorowanie ciąży przenoszonej – jakie objawy są wskazaniem do wywołania porodu po terminie?

Sam fakt upływu 40. tygodnia nie jest jeszcze wskazaniem do wywołania porodu, lecz tylko do dokładnego monitorowania ciąży.

Poród po terminie wywołuje się, jeśli:

  • wystąpił niepokojący zapis KTG
  • zaszła istotna zmiana w ilości ruchów dziecka
  • zmniejsza się ilość płynu owodniowego
  • spada wydolność łożyska
  • wody płodowe mają zielonkawy kolor.

Wszystkie te objawy mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka, dlatego lekarz w ciąży przenoszonej zazwyczaj podejmuje decyzję o indukcji porodu.

Wywołanie porodu – sposoby na wywołanie i przyspieszenie akcji porodowej

Gdy minął już 42. tydzień, stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki wywołujące skurcze macicy i ewentualnie ma przebijany pęcherz płodowy, co często przyspiesza poród. Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania. Pamiętaj, że od niedawna masz prawo do udziału w planowaniu przebiegu porodu i możesz mieć wpływ na postępowanie personelu medycznego.  Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany. Lekarz na bieżąco ocenia stan płodu i przyszłej mamy. W końcu nadchodzi długo wyczekiwana chwila: na świat przychodzi maluszek! Po przyjściu na świat dziecko zostanie zmierzone i zważone - przeciętny noworodek ma ok. 54 cm długości i waży ok. 3,5 kg.

Jak wygląda poród po terminie?

Poród po terminie często nie różni się od porodu o czasie. Akcja porodowa może rozpocząć się naturalnie po 40. tygodniu ciąży: w 41. czy nawet w 42. tygodniu i wtedy nie będą konieczne żadne dodatkowe interwencje.
Jeśli jednak akcja porodowa nie nastąpi i konieczne będzie wywołanie porodu, to możesz spodziewać się dodatkowych zabiegów:

  • podania prostaglandyn
  • założenia cewnika Foleya
  • podania kroplówki z oksytocyną
  • przebicia pęcherza płodowego
  • częstszego monitoringu KTG.

Ciąża przenoszona a cesarskie cięcie. Kiedy poród po terminie nie powinien się odbywać siłami natury?

Niekiedy poród po terminie nie może odbyć się naturalnie i konieczne jest cesarskie cięcie.

Wskazania do cesarskiego cięcia w ciąży przenoszonej mogą być następujące:

  • nieprawidłowy zapis KTG w ciąży
  • przedwczesne oddzielenie się łożyska, które jest zagrożeniem ciąży
  • nieprawidłowe wstawienie się główki w kanał rodny
  • wywoływanie porodu po terminie nie spowoduje rozpoczęcia się akcji porodowej
  • brak postępu w I (rozwieranie szyjki macicy) lub II (po pełnym rozwarciu) okresie porodu.