Połóg

Połóg to okres poporodowy, kiedy w Twoim organizmie cofają się zmiany ogólnoustrojowe oraz zmiany w obrębie narządu rodnego powstałe w czasie ciąży i porodu. Zaczyna się od porodu i trwa do 6-8 tygodni. Narząd rodny, układ hormonalny, układ krwionośny wracają do formy sprzed ciąży. Najczęstsze problemy z jakimi będziesz się teraz borykać, to ból spowodowany obkurczaniem mięśnia macicy, ból po zszyciu krocza, ból rany po cięciu cesarskim, problemy z karmieniem piersią, przemęczenie.

Co Cię czeka w połogu?

Normalnym zjawiskiem w połogu jest:

  • nadmierne pocenie się, które jest spowodowane zwiększoną pracą gruczołów potowych,
  • ból i ciągnięcie w dole brzucha szczególnie podczas kichania czy kaszlu,
  • bóle karku i kręgosłupa spowodowane zmęczeniem, pochylaniem się i podnoszeniem dziecka.

Może pojawić się także problem z przystawianiem dziecka do piersi, bolesność brodawek sutkowych spowodowany zbyt płytkim chwytaniem brodawki przez noworodka. Staraj się z pomocą położnej wcześnie po porodzie przystawiać maleństwo do piersi.

Dlaczego boli brzuch?

Ból w dole brzucha związany jest z obkurczaniem mięśnia macicy. Macica obkurczając zmniejsza się i powraca do wielkości sprzed ciąży. Skurcze nasilają się szczególnie podczas ssania piersi przez dziecko, gdyż stymuluje to produkcję hormonu Oxytocyny przyspieszając obkurczanie się macicy.

Częstym problemem może być oddanie moczu w pierwszych godzinach po porodzie. Aby sobie pomóc możesz spróbować zrobić to pod prysznicem. W kolejnych dniach połogu często się zdarza nietrzymanie moczu – co z kolei jest spowodowane naciągnięciem mięśni Kegla. Dlatego ważne jest, abyś już od pierwszych dni ćwiczyła mięśnie dna miednicy przez napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla.
 

Hemoroidy

Problemem w okresie połogu mogą być hemoroidy. Są to żylaki odbytu, które mogą się pojawić na skutek fizjologicznego zastoju krwi w okolicach odbytu i w miednicy a także  z powodu częstych zaparć. Niektóre kobiety dostają hemoroidów w ciąży. Ale przyczyną hemoroidów jest także  intensywne parcie w czasie porodu. Pomocne mogą być maści i kremy łągodzące, a także ćwiczenie mięśni Kegla.