Pierwsze oznaki porodu

Pierwsze objawy porodu to kwestia bardzo indywidualna. Są kobiety, które już na kilka dni przed porodem dokładnie wiedzą „co się święci”. Inne z kolei do samego odejścia wód nie odczuwają żadnych symptomów. Zatem jak rozpoznać poród? Czy są objawy, które niezawodnie o nim świadczą?

Oznaki porodu – czy łatwo je rozpoznać?

Dziewiąty miesiąc powoli dobiega końca, a termin porodu zbliża się nieuchronnie. Torba do szpitala już spakowana, a Ty stresujesz się, czy będziesz umiała ocenić, że to już? Pamiętaj, że pierwsze objawy porodu są kwestią indywidualną. Czasem trudno je zinterpretować, co może skutkować „fałszywym alarmem”. Nie bierz więc zbytnio do siebie „dobrych rad” koleżanek - pamiętaj, że u nich wszystko mogło przebiegać zupełnie inaczej. Objawy zbliżającego się porodu rozpoznasz najlepiej, słuchając własnego ciała i swojej intuicji.

Oznaki porodu – czy to już?

O tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, świadczyć mogą poniższe sygnały. 

  • „Opuszczenie się” brzucha

Dziecko zmienia swoje położenie, obraca się główką w dół i powoli „wstawia” do kanału rodnego.

  • Skurcze przepowiadające przed porodem

To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa; mogą pojawić się nawet kilka tygodni wcześniej. Łatwo pomylić je ze skurczami świadczącymi o rozpoczęciu porodu, zwykle jednak nie są bolesne i po krótkiej chwili samoistnie ustają.

  • Odejście czopa śluzowego

Ten objaw rozpoznasz po pojawieniu się dużej ilości przezroczystego lub różowatego śluzu. Podczas ciąży czop śluzowy chronił płód przed infekcją. Przed samym porodem szyjka macicy zmiękcza się i obniża, a czop staje się niepotrzebny.

  • Ból pleców i ud przed porodem

Oznaką porodu może być ból pleców i ud. To Twój maluszek wstawia się w kanał rodny, powodując przy tym ucisk na sąsiednie nerwy.

  • Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem

Niektóre kobiety czują się wyjątkowo zmęczone (i np. wyjątkowo mocno śpią na około dobę przed porodem). Inne wręcz przeciwnie – są wulkanem energii i nie mogą usiedzieć w miejscu.

Ciekawostka!

U wielu kobiet przed porodem daje się zauważyć tzw. „syndrom wicia gniazda”. Choć wydaje się to zabawne, wiele mam tuż przed rozwiązaniem, w przypływie energii ochoczo zabiera się do sprzątania całego mieszkania lub segregowania wyprawki dla maluszka. Syndromowi mogą również towarzyszyć zmienne nastroje.

  • Mniej ruchów dziecka przed porodem

To objaw zbliżającego się porodu, który dla wielu mam może być niepokojący. Jest jednak całkowicie normalny, ponieważ Twój maluszek zmienił ułożenie w macicy i zwyczajnie ciężko mu się poruszać. Jeśli jednak brak ruchów dziecka bardzo Cię niepokoi, postępuj zgodnie z intuicją i jak najszybciej zgłoś się do szpitala. 

  • Utrata wagi przed porodem

Choć wydaje się to dziwne, tuż przed porodem możesz być „lżejsza” o ok. 1-1,5 kg.

Jak rozpoznać zbliżający się poród? Kiedy do szpitala?

Wszystkie powyższe sygnały stanowią podpowiedzi, jakie wysyła Twój organizm. Bywa jednak, że maluszek wszczyna „fałszywy alarm”, a potem nagle się rozmyśla :). Jak rozpoznać poród, gdy mimo wystąpienia powyższych objawów nie jesteś pewna, czy to już? Niezawodną oznaką jest dopiero odejście wód płodowych lub skurcze pojawiające się regularnie co kilka minut. W tym momencie staje się jasne, że rozpoczęła się akcja porodowa i nie należy dłużej zwlekać z udaniem się do szpitala.