Pierwsze oznaki porodu – jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu?

Pierwsze objawy porodu to kwestia bardzo indywidualna. Są kobiety, które już na kilka dni przed porodem dokładnie wiedzą „co się święci”. Inne z kolei do samego odejścia wód nie odczuwają żadnych symptomów. Zatem jak rozpoznać poród? Czy są objawy, które niezawodnie o nim świadczą?

Oznaki porodu – czy łatwo rozpoznać zwiastuny porodu?

Dziewiąty miesiąc powoli dobiega końca, a termin porodu zbliża się nieuchronnie. Torba do szpitala już spakowana, a Ty stresujesz się, czy będziesz umiała ocenić, że to już? Pamiętaj, że pierwsze objawy porodu są kwestią indywidualną. Czasem trudno je zinterpretować, co może skutkować „fałszywym alarmem”. Nie bierz więc zbytnio do siebie „dobrych rad” koleżanek – pamiętaj, że u nich wszystko mogło przebiegać zupełnie inaczej. Objawy zbliżającego się porodu rozpoznasz najlepiej, słuchając własnego ciała i swojej intuicji.

Jak rozpoznać poród – objawy w ostatnich dniach przed porodem

Niemal każda przyszła mama pod koniec ciąży wyczekuje na pierwsze objawy porodu. O tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, świadczyć mogą poniższe sygnały. 

Obniżenie brzucha przed porodem

Jednym z wczesnych objawów porodu jest opuszczenie brzucha i obniżenie dna macicy, które teraz znajduje się w połowie wysokości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Obniżenie brzucha przed porodem oznacza, że dziecko zmienia swoje położenie, obraca się główką w dół i powoli „wstawia” do kanału rodnego.

Dzięki temu przyszła mama może swobodniej oddychać. Taka pozycja dziecka przed porodem ma tez swoje minusy: główka malucha niekiedy powoduje uczucie rozpierania w miednicy.

Skurcze przepowiadające – czym są skurcze Braxtona-Hicksa?

Czujesz sporadyczne skurcze przed porodem, które się nie nasilają? To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które są jednymi z pierwszych zwiastunów porodu i mogą pojawić się nawet kilka tygodni wcześniej.

Jak je rozpoznać i jakie to uczucie? Skurcze przepowiadające łatwo pomylić ze skurczami świadczącymi o rozpoczęciu porodu, zwykle jednak nie są bolesne i po krótkiej chwili samoistnie ustają. Odczujesz je jako twardnienie brzucha zaczynające się od góry i postępujące do dołu.

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy wygląda jak duża ilość przezroczystego lub różowatego śluzu. Czasem czop przed porodem może być lekko podbarwiony krwią, ale nie jest to powód do niepokoju.

Czop śluzowy w ciąży chronił płód przed infekcją. Przed samym porodem szyjka macicy zmiękcza się i obniża, a czop staje się niepotrzebny. Mimo że odejście czopa śluzowego zaliczamy do symptomów porodu, to po momencie, kiedy odchodzi czop nie da się wywnioskować dokładnej daty rozwiązania.

Ból pleców i ud przed porodem

Oznaką porodu może być ból pleców i ud. Ból pleców w 3 trymestrze ciąży oznacza, że Twój maluszek wstawia się w kanał rodny, powodując przy tym ucisk na sąsiednie nerwy. Ból ud i krzyża przed porodem w połączeniu z innymi objawami porodu niekiedy znaczy, że właśnie zaczynasz rodzić.

Nie zawsze jednak ból kręgosłupa w ciąży oznacza poród – niektórym ciężarnym towarzyszy on od połowy ciąży i jest związany z fizjologicznymi zmianami anatomicznymi.

Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem – co to jest syndrom wicia gniazda?

Niektóre kobiety czują się wyjątkowo zmęczone (i np. wyjątkowo mocno śpią na około dobę przed porodem). Inne wręcz przeciwnie – są wulkanem energii i nie mogą usiedzieć w miejscu.

Ciekawostka!

U wielu kobiet przed porodem daje się zauważyć tzw. „syndrom wicia gniazda”. Choć wydaje się to zabawne, wiele mam tuż przed rozwiązaniem, w przypływie energii ochoczo zabiera się do sprzątania całego mieszkania lub segregowania wyprawki dla maluszka. Syndromowi mogą również towarzyszyć zmienne nastroje.

Ruchy dziecka przed porodem – czy mniejsza aktywność dziecka przed porodem to powód do niepokoju?

Słabe ruchy dziecka przed porodem to objaw zbliżającego się rozwiązania, który dla wielu mam może być niepokojący. Jest jednak całkowicie normalny, ponieważ Twój maluszek zmienił ułożenie w macicy i zwyczajnie ciężko mu się poruszać. W związku z tym zmienia się też aktywność dziecka przed porodem, a ruchy są mniej odczuwalne.

Jeśli jednak brak ruchów dziecka przed porodem bardzo Cię niepokoi, postępuj zgodnie z intuicją i jak najszybciej zgłoś się do szpitala.

Zobacz także: Liczenie ruchów dziecka w ciąży - po co i jak to robić?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem – o czym mogą świadczyć?

Jednym z objawów porodu są nie tylko słabsze, ale też bardziej intensywne ruchy dziecka. Na kilka lub kilkanaście godzin przed porodem aktywność dziecka może się zmieniać – odczujesz wzmożone wiercenie się i kopanie. Jest to zupełnie normalne, podobnie jak wspomniana wcześniej mniejsza częstotliwość kopniaków.
Jeśli jednak rozpychanie się przed porodem przybiera postać gwałtownych, panicznych ruchów i szarpania, a Ty odczuwasz niepokój, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Waga w ciąży w 3. trymestrze – czy normalna jest utrata wagi przed porodem?

Zmiany wagi w ciąży zwykle kojarzą się nam z przyrostem masy, jednak nie zawsze tak jest. Choć wydaje się to dziwne, tuż przed porodem możesz być „lżejsza” o ok. 1-1,5 kg. Niewielka utrata wagi w ostatnich dniach ciąży jest normalnym objawem przed porodem i nie powinna Cię niepokoić. Jeśli jednak chcesz upewnić się co do prawidłowego przyrostu macy ciała, wykorzystaj kalkulator wagi w ciąży lub skonsultuj się z lekarzem.

Jak rozpoznać zbliżający się poród? Kiedy do szpitala?

Wszystkie powyższe sygnały stanowią podpowiedzi, jakie wysyła Twój organizm. Bywa jednak, że maluszek wszczyna „fałszywy alarm”, a potem nagle się rozmyśla :). Jak rozpoznać poród, gdy mimo wystąpienia powyższych objawów nie jesteś pewna, czy to już? Niezawodną oznaką jest dopiero odejście wód płodowych lub skurcze pojawiające się regularnie co kilka minut. W tym momencie staje się jasne, że rozpoczęła się akcja porodowa i nie należy dłużej zwlekać z udaniem się do szpitala.
 

Przeczytaj także:
Przedwczesny poród – jak go rozpoznać i co robić?
Plan porodu – co to jest i jak go przygotować?
Połóg – co to jest, jak przebiega i ile trwa okres połogu?

40. tydzień ciąży: nadszedł termin porodu dziecka

Poradnik