Pierwsze chwile po porodzie z dzieckiem – dlaczego są tak ważne?

Moment, w którym widzisz swojego nowonarodzonego maluszka, z pewnością należy do chwil, które zapamiętasz na całe życie. Oprócz wrażeń i emocji, pierwsze chwile po porodzie to także czas ważenia i mierzenia noworodka oraz ocena jego stanu zdrowia. Dlaczego od tej chwili tak ważny jest kontakt „skóra do skóry”?

Jak wyglądają pierwsze chwile po porodzie?

Przeważnie już po chwili od narodzin będziesz mogła przytulić swoje dziecko, które położna kładzie na piersiach mamy. Od tego momentu szczególnie istotny jest kontakt „skóra do skóry”. Pomaga on nie tylko uspokoić maluszka i nawiązać emocjonalną bliskość, ale również skolonizować jego skórę niezbędnymi bakteriami, co ma niebagatelny wpływ na odporność.

Kiedy pierwsze szczepienie dziecka?

Wśród pytań, jakie pojawiają się u świeżo upieczonych mam, jednym z najczęstszych jest: „kiedy pierwsze szczepienie dziecka?”. Odbywa się ono już w pierwszej dobie po porodzie. Maluszek otrzymuje wówczas domięśniowo lub podskórnie dawkę szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B, a także śródskórnie szczepionkę BCG przeciwko gruźlicy.

Skala Apgar – co to takiego?

Skala Apgar to 10 punktowa skala oceny zdrowia dziecka, jakiej jest ono poddawane tuż po przyjściu na świat: w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Skala ta obejmuje 5 parametrów:

  • kolor skóry (siny lub różowy),
  • puls (powinien wynosić powyżej 100 uderzeń na minutę),
  • reakcja na bodźce,
  • napięcie mięśniowe,
  • oddychanie.

W każdej kategorii dziecko może otrzymać od zera do dwóch punktów.

Warto wiedzieć!

Pierwsze chwile po porodzie przeznaczone są na ocenę stanu zdrowia i funkcji życiowych dziecka. Ocenę w skali Apgar należy rozumieć następująco:

  • 8–10 pkt. – prawidłowy, dobry stan zdrowia,
  • 4–7 pkt. – ocena średnia,
  • 0–3 pkt. – ocena zła.

Prawidłowe wymiary noworodka – co jest w normie?

Ile powinno ważyć i mierzyć dziecko zaraz po urodzeniu? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które obawiają się, czy ich maleństwo mieści się w normie. Warto jednak pamiętać, że idealna, wzorcowa waga nie istnieje – zależy ona bowiem od wielu czynników, m.in. predyspozycji genetycznych, a często także od płci dziecka. Przeciętne wymiary noworodka tuż po urodzeniu to pomiędzy 3250 a 3400 g, średnia długość ciała wynosi natomiast 50 cm.

Nie ma jednak niczego niepokojącego w samym fakcie, iż dziecko urodzone „o czasie” mimo wszystko waży mniej (np. około 2,6-3 kg) lub więcej (nawet ponad 4 kg). Wyjątkowo duże niemowlaki mogą także mierzyć nawet do 60 cm.