Badania noworodka tuż po porodzie - jakie badania są niezbędne?
Moment narodzin dziecka to wielkie szczęście dla mamy. Jeszcze większym szczęściem jest świadomość, że maluszek jest zdrowy i nic nie zagraża jego życiu. Aby można było to ocenić oraz zidentyfikować albo w porę zapobiec ewentualnym zagrożeniom, noworodek po urodzeniu musi przejść szereg badań. Zebraliśmy informacje o badaniach noworodka, które czekają go tuż po narodzinach i w czasie całego pobytu w szpitalu.
Ocena noworodka w skali Apgar – pierwsze badanie noworodka
Pomiary noworodka po urodzeniu
Ocena noworodka przez neonatologa
Badania noworodka w 2. dobie – badania przesiewowe z krwi noworodka
Pobieranie krwi u noworodka – jak się odbywa?
Przesiewowe badanie słuchu – dlaczego jest takie ważne?
Inne badania noworodka w szpitalu
Badania noworodka na sali porodowej – w dwóch pierwszych godzinach życia
Pierwsze badania noworodka w szpitalu odbywają się tuż po porodzie na sali porodowej lub operacyjnej (zależnie od rodzaju porodu). Jeśli dziecko zaraz po narodzinach zostało ułożone na brzuchu mamy, nie ma potrzeby przerywania kontaktu skóra do skóry na czas badań.
O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, lekarz może dokonać wstępnej oceny noworodka w trakcie kangurowania, a kolejne, mniej pilne badania przeprowadzi po jego zakończeniu (zazwyczaj po ok. 2 godzinach). Wtedy już konieczne jest zabranie dziecka z piersi mamy. Jednak bez obaw – w wielu przypadkach badania odbywają się w tej samej sali, w której przebywa mama, dlatego prawdopodobnie nie stracisz swojego maleństwa z oczu.
Ocena noworodka w skali Apgar – pierwsze badanie noworodka
Ocena noworodka w skali Apgar jest pierwszym badaniem, które przechodzi każdy maluszek po przyjściu na świat. Polega ona na ocenie 5 parametrów życiowych dziecka:
akcji serca
oddychania
napięcia mięśni
odruchów
zabarwienia skóry.
Oceny dokonuje się w 1. i 5. minucie życia, a w razie potrzeby też częściej. Za każdy parametr noworodek po urodzeniu może otrzymać 0, 1 lub 2 punkty, co maksymalnie daje sumę 10 punktów. Jeśli dziecko urodziło się w dobrym stanie, tę ocenę przeprowadza się w trakcie kontaktu skóra do skóry.
Celem przyznawania punktacji Apgar jest określenie czy noworodek wymaga pilnej pomocy lekarskiej, np. resuscytacji i leczenia, czy wręcz przeciwnie – jest zdrowy i może wraz z mamą spokojnie odpoczywać po porodzie.
Pomiary noworodka po urodzeniu
Po zakończeniu kontaktu skóra do skóry lub niedługo po porodzie, jeśli nie doszło do kangurowania, dokonuje się pierwszych pomiarów noworodka.
Osoba zajmująca się dzieckiem mierzy:
wagę malucha – najczęściej wynosi ona od 2500 do 4500 g
długość ciała
obwód główki
obwód brzuszka (opcjonalnie)
obwód klatki piersiowej.
Wskazanie jednej normy właściwej dla wszystkich noworodków po porodzie jest trudne ze względu na różnice w ich wieku ciążowym. Z tego względu wyniki pomiarów dziecka nanosi się na siatki centylowe (dla wcześniaków przewidziane są oddzielne siatki). Jeśli znajdują się one pomiędzy 10. a 90. centylem, możemy stwierdzić, że są w normie (szeroka norma obejmuje przedział pomiędzy 3. a 97. centylem). W przypadku wystąpienia odchyleń, lekarz może zlecić wykonanie dalszych badań, np. przezciemiączkowego USG główki, USG jamy brzusznej, a przy masie ciała powyżej 4500 g – badania poziomu glukozy we krwi. Katalog tych badań ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę całokształt stanu zdrowia maluszka.
Ocena noworodka przez neonatologa
Podczas pobytu w szpitalu po porodzie, neonatolog, czyli lekarz specjalizujący się w opiece nad noworodkami i wcześniakami, dokonuje szczegółowej oceny i przeprowadza wnikliwe badania dziecka. Takie badanie powinno mieć miejsce w pierwszych 12 godzinach życia maluszka. Lekarz ocenia m.in.:
wygląd ogólny dziecka – proporcje i kształt poszczególnych części ciała
pracę serca
ułożenie ciała i kończyn, napięcie mięśniowe
aktywność noworodka, rytm snu i czuwania
wielkość ciemiączka
tor oddychania i częstotliwość oddechów
jamę brzuszną poprzez badanie palpacyjne
anatomię narządów płciowych
odruchy noworodkowe i reakcje na: dotyk, dźwięk, światło i zmianę pozycji ciała
umiejętności ssania i połykania dziecka
budowę jamy ustnej (podniebienie, wędzidełko) oraz ruchliwość języka.
Badanie neonatologiczne w miarę możliwości przeprowadza się na sali, w której przebywa mama z dzieckiem. Jeśli z jakichkolwiek względów jest to niemożliwe, jedno z rodziców może towarzyszyć dziecku podczas badania w innym miejscu w szpitalu.
Po zauważeniu niepokojących objawów, lekarz może zlecić dodatkowe konsultacje z innymi specjalistami, a także wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych.
Badania noworodka w 2. dobie – badania przesiewowe z krwi noworodka
Kolejne ważne badania czekają noworodka w 2. dobie po porodzie. W tym czasie przeprowadza się badania przesiewowe noworodków (tzw. pobranie krwi na bibułę).
Przesiewowe badania noworodków są wykonywane u wszystkich dzieci przed opuszczeniem szpitala. Mają na celu wczesne wykrycie wad metabolicznych, które mogą być przyczyną ciężkiego upośledzenia maluchów, m.in.: wrodzonej niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii, mukowiscydozy, wrodzonego przerostu nadnerczy i rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Efektem jest możliwość zapobiegnięcia rozwojowi lub wczesnego leczenia aż 30 chorób u noworodków.
Badanie polega na pobraniu z piętki dziecka kilku kropli krwi i naniesieniu ich na specjalną bibułę, która, po wysuszeniu, przesyłana jest do odpowiedniego centrum diagnostycznego. Wyniki dostępne są zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. W przypadku wykrycia wady u dziecka, zostanie ono niezwłocznie skierowane do odpowiedniego specjalisty. Jeśli badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości, rodzice nie otrzymają informacji o jego wynikach. Należy wtedy założyć, że maluch jest zdrowy.
Pobieranie krwi u noworodka – jak się odbywa?
Pobieranie krwi u noworodka do wspomnianych badań przesiewowych trwa zaledwie chwilę. Pielęgniarka nakłuje piętę maluszka sterylną igłą i zaczeka, by kilka kropli krwi spłynęło na wcześniej przygotowaną bibułę. Następnie na piętkę zostanie założony opatrunek, a maluszek będzie mógł wrócić do mamy.
Przesiewowe badanie słuchu – dlaczego jest takie ważne?
Przed opuszczeniem oddziału, noworodek przechodzi przesiewowe badanie słuchu. Wykonywane jest ono metodą otoemisji akustycznej. Jest to krótkie, nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Polega na umieszczeniu w uchu dziecka niewielkiej sondy składającej się z głośniczka emitującego dźwięki i czułego mikrofonu rejestrującego otoemisję.
W Polsce badanie to od wielu lat jest przeprowadzane w każdym szpitalu i u wszystkich noworodków w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu sfinansowanemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Noworodek otrzymuje certyfikat przebycia takiego badania (niebieski, jeśli jest prawidłowe i żółty w przypadku wykrycia zaburzeń), który umieszczany jest w książeczce zdrowia.
Przesiewowe badanie słuchu noworodków pozwala wcześnie wykryć jednostronny lub obustronny niedosłuch u malucha. Szybkie rozpoznanie nieprawidłowości jest bardzo ważne – niemożliwe lub utrudnione odbieranie bodźców słuchowych zaburza rozwój mowy malucha oraz obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięków.Rodzice, nawet mimo wnikliwej obserwacji, mogą nie zauważyć u dziecka oznak niedosłuchu– kilkumiesięczny maluch głuży podobnie do słyszących dzieci. Nie wzbudza to niepokoju rodziców, którzy sądzą, że dziecko powtarza dźwięki zasłyszane z otoczenia. Rodzice zaczynają martwić się i szukać pomocy dopiero wtedy, kiedy etap ten nie przechodzi w gaworzenie i wypowiadanie pierwszych słów. Niestety, już wtedy mogą powstać znaczne opóźnienia w rozwoju mowy, których wyrównanie bywa bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Inne badania noworodka w szpitalu
Podczas pobytu noworodka w szpitalu standardowo wykonuje się też inne badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie problemów zdrowotnych u maluszka. Jednym z nich jest badanie pulsoksymetryczne, które ocenia poziom nasycenia krwi tlenem i jest pomocne we wczesnym wykrywaniu wad serca. Przeprowadza się je pomiędzy 4. a 24. godziną życia dziecka zakładając specjalną opaskę – pulsoksymetr – na nóżkę malucha. Pomiar trwa 2-3 minuty, a prawidłowy wynik to 95% lub więcej.
U noworodka przeprowadza się też nieinwazyjne, przezskórne badanie poziomu bilirubiny we krwi, które pozwala na wykrycie nasilonej, fizjologicznej lub patologicznej żółtaczki wymagającej dłuższej hospitalizacji i dalszego leczenia. Normy stężenia bilirubiny zależą od wieku dziecka (zmieniają się niemal z godziny na godzinę), dlatego pomiary zawsze muszą być zinterpretowane przez lekarza lub położną.
Badania noworodka po wyjściu ze szpitala – kiedy i jakie badania należy wykonać?
Kolejne ważne badania czekają noworodka już po wyjściu ze szpitala. Ich rodzaj i czas wykonania są indywidualnie dopasowane do potrzeb i stanu zdrowia każdego dziecka, a także wyników testów przeprowadzonych na oddziale.
U wszystkich maluszków powinno się wykonać:
badanie przez położną w trakcie wizyty patronażowej (zalecane w ciągu 48 godzin od wyjścia ze szpitala), połączone z ważeniem dziecka
dokładne badanie lekarskie podczas wizyty patronażowej (najlepiej przed 6. tygodniem życia) i kolejne badania kontrolne, np. podczas wizyt szczepiennych wyznaczonych przez lekarza
USG stawów biodrowych ok. 6-10 tygodnia życia – wykrywa dysplazję stawów lub zwichnięcie stawu biodrowego.
W razie potrzeby lekarz może skierować dziecko na inne badania. Potrzeba ich wykonania nie zawsze oznacza, że maluch ma problemy ze zdrowiem – niekiedy u noworodków i niemowląt z tzw. grup ryzyka przeprowadza się różnego rodzaju badania profilaktyczne. Jeśli czujesz zaniepokojenie i martwisz się o swoje dziecko, powinnaś omówić zasadność i cel zaleconych badań z lekarzem.
Przeczytaj także:
Rozwój niemowlaka – ważne etapy rozwoju dziecka
Kalendarz szczepień dzieci – szczepienia noworodka i niemowlaka
Źródła:
1. Rządowy program badań przesiewowych noworodków w Polsce na lata 2019-2022, www.gov.pl/web/zdrowie/program-badan-przesiewowych-noworodkow-w-polsce-na-lata-2019-2022
2. whc.ifps.org.pl/2012/04/badanie-przesiewowe-sluchu-noworodka/
3. www.wosp.org.pl/medycyna/programy/badania-sluchu
4. S. Pietrzak, J. Czubak, Jak się wykonuje badanie przesiewowe stawów biodrowych u noworodków i niemowląt, podyplomie.pl/pediatria/12162,jak-sie-wykonuje-badanie-przesiewowe-stawow-biodrowych-u-noworodkow-i-niemowlat
5. www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.17.74.2.
6. J. Gadzinowski, M. Szymankiewicz, E. Gulczyńska, Podstawy neonatologii, wyd. Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Poznań, 2014.
7. J. K. Dominowska, M. Cybulski, E, Krajewska-Kułak, Profilaktyka niedosłuchu w dzieci do 7. roku życia, pimr.pl/artykul.php
8. Badania przesiewowe noworodków, przesiew.imid.med.pl
9. Czy badanie słuchu u dziecka jest darmowe? www.wosp.org.pl/aktualnosci/czy-badanie-sluchu-u-dziecka-jest-darmowe
10. J. Kasperuk, A, Olendzka, Wpływ niedosłuchy na rozwój mowy werbalnej, forumlogopedy.pl/artykul/wplyw-niedosluchu-na-rozwoj-mowy-werbalnej
11. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf