Menu

Kalendarz ciąży

"Moje pierwsze tygodnie z mamą – niezapomniane przeżycie."

 • 5.-8. tydzień ciąży

  Gratulacje, jesteś w ciąży!

  Już w drugim miesiącu ciąży zaczynają wykształcać się u Twojego maleństwa oczy, uszy i serduszko, które wkrótce zacznie bić. Pod koniec 8. tygodnia Twoje dziecko mierzy ok. 1 cm i waży ok. 3 g.

  Wkrótce dostaniesz od swojego ginekologa specjalną kartę ciąży, w której wpisywane będą wyniki badań. Od tej pory powinnaś mieć ją zawsze przy sobie.

  To myśli Twoje maleństwo

  „Kochana Mamo – wszystko rozwija się teraz w zawrotnym tempie.

  Codziennie rosnę i rosnę. Pod koniec miesiąca jestem jeszcze wprawdzie tylko kruszynką, ale wyposażoną już prawie perfekcyjnie we wszystko, co czyni mnie małą ludzką istotką. No tak, nad prawidłowymi proporcjami muszę jeszcze oczywiście popracować.

  Mam wrażenie, że ostatnio zwolniłaś. Jesteś dziś trochę zmęczona, prawda? Czasami możesz nawet czuć się gorzej. Odpoczywaj, kiedy tylko możesz. Zobaczysz, za miesiąc lub dwa znów będziesz w lepszej formie i w doskonałym nastroju.“

 • 9.-12. tydzień ciąży

  Czego jeszcze nie wyczuwasz

  Twoje dziecko już porusza stópkami. W tym czasie wykształciły się u niego podniebienie i płuca. Zaczynają rozwijać się ząbki, paznokcie i narządy płciowe. Pod koniec 12. tygodnia maleństwo ma ok. 7,5 cm długości i waży ok. 14 g.

  Między 11. a 14. tygodniem ciąży czeka Cię pierwsze badanie USG, które pozwala na dokładniejsze ustalenie wieku ciąży i terminu porodu. Służy ono także wstępnej ocenie narządów dziecka oraz określeniu ryzyka niektórych chorób wrodzonych.

  Z reguły warto wcześniej pomyśleć o wyborze szkoły rodzenia, szpitala oraz położnej. Szczegółowe informacje na temat „Co jest ważne przy wyborze szpitala” znajdziesz tutaj.

   

  To myśli Twoje maleństwo

  „Juhu! Gdybyś mogła mnie widzieć, na pewno byłabyś ze mnie dumna.

  Potrafię już sporo sztuczek. Kopię nóżkami (czego oczywiście jeszcze nie czujesz), marszczę czoło i zaczynam właśnie poruszać ustami. W końcu mój odruch ssania musi być doskonale rozwinięty, kiedy przyjdę na świat.

  A jaka jest Twoja kondycja, Mamo? Jeśli jeszcze chodzisz na zajęcia sportowe, to wspaniale. Tylko proszę, nie przemęczaj się! Pamiętaj, że jest nas teraz dwoje. Gdy zabraknie Ci tchu albo Twoje tętno mocno przyspieszy, to i ja to odczuję. Jeżeli nie jesteś pewna, na jaką aktywność i jak często możesz sobie pozwolić, zapytaj lekarza. Z całą pewnością jednak im lepiej przygotujesz teraz swój organizm, tym łatwiej Ci będzie mnie nosić.”

 • 13.-16. tydzień ciąży

  Pierwsze odruchy

  Twoje dziecko potrafi już ssać palec i chwytać za pępowinę. Umie też rozróżniać gorzkie i słodkie smaki w wodach płodowych. Gdy na Twój brzuch padnie strumień światła, dziecko przysłoni sobie oczy. Maluszek mierzy teraz ok. 15 cm, a jego ciałko jest prawie całkowicie rozwinięte. Niektóre mamy wyczuwają już pierwsze odruchy maleństwa.

  W tym okresie ciąży Twój ginekolog może próbować określić płeć dziecka.

  To myśli Twoje maleństwo

  „Wiesz Mamo, moja wrażliwość na to, co dzieje się na zewnątrz, jest coraz większa.

  Pamiętasz, jak stanęłaś przy lampce, aby pokazać Tacie swój brzuszek? Mocne światło padało wtedy wprost na moje oczka! Pozostało mi tylko jak najszybciej się obrócić. Trudno mi Was, dorosłych, czasem zrozumieć…

  Ale to, co ostatnio codziennie robisz ze swoim brzuszkiem, jest dla mnie wielką przyjemnością! Takie delikatne łaskotanie i masowanie… Wiem dobrze, że nie tyle chodzi tu o mnie, co o zapobieganie rozstępom. Ale to nic, i tak uwielbiam, gdy mnie głaszczesz.“

 • 17.-20. tydzień ciąży

  Muzyka w brzuchu

  Twoje dziecko reaguje już na muzykę i potrafi wyraźnie rozróżniać poszczególne dźwięki. Pod koniec piątego miesiąca miałoby już szansę przeżyć poza organizmem mamy jako wcześniak – mimo że w 20. tygodniu ma zaledwie 20 cm długości i waży ok. 240 g.

  Niektóre kobiety zauważają w tym okresie tzw. skurcze przepowiadające. Nie powinno Cię to niepokoić – nie są to jeszcze skurcze porodowe. To tylko Twój organizm przygotowuje się odpowiednio wcześniej do narodzin dziecka.

   

  To myśli Twoje maleństwo

  „Ach ta czkawka!

  Muszę Ci powiedzieć, że z powodu tej czkawki przeskakuję sobie w Twoim brzuszku w różne strony. Ale to nic złego. Taka czkawka będzie mi się pewnie zdarzać coraz częściej.

  A poza tym czuję się teraz znakomicie. Przede wszystkim dlatego, że z dnia na dzień coraz lepiej słyszę. Czasami udaje mi się już rozpoznać Twój głos, gdy rozmawiasz z innymi. Ach, to takie piękne! Twój głos brzmi zawsze najmilej!“

 • 21.-24. tydzień ciąży

  Wzrost w ekspresowym tempie

  W tym miesiącu dziecko podwaja swoją wagę. Jego oczy otwierają się i zamykają, zaczyna również oddychać. Wszelkie sytuacje stresowe i niepokój odbiera teraz mocniej niż dotychczas. Dziecko przyjmuje już właściwe ułożenie do porodu. Rączki leżą na klatce piersiowej, a nóżki są podkurczone.

  Nasza wskazówka: w czasie ciąży powinnaś częściej odwiedzać dentystę – zalecane są co najmniej dwie wizyty.

  To myśli Twoje maleństwo

  „Proszę Cię, Mamo!

  Rozumiem, że chcesz pokazać swojemu szefowi, jak wciąż może na Tobie polegać. Tylko co ze mną? I do tego jeszcze ta niepotrzebna sprzeczka z koleżanką… A może nie poczułaś moich poszturchiwań w Twoim brzuszku, żeby Cię powstrzymać? Proszę, nie przeżywajmy już więcej takich emocji. Teraz odbieram już wszystkie Twoje uczucia.

  Mam w tym miesiącu dość trudne zadanie do wykonania – muszę jeszcze sporo urosnąć. I dlatego tak bardzo potrzebuję spokoju. Jeżeli znowu coś Cię zdenerwuje, nie przejmuj się tym, tylko pomyśl o tym, co teraz ważne – czyli o sobie i o mnie. Wtedy od razu zrobi nam się lepiej.“

 • 25.-28. tydzień ciąży

  Ważę już cały kilogram

  W 25. tygodniu Twoje dziecko waży 1000 g i mierzy ok. 32 cm. Porusza się rytmicznie przy dźwiękach muzyki i reaguje na głaskanie i masaż brzucha. Gdy jest czymś podekscytowane lub chce nawiązać kontakt, kopie energicznie w Twój brzuch. Już wkrótce będziesz potrafiła właściwie interpretować te sygnały. Nadszedł też czas, abyś zgłosiła się do szkoły rodzenia.

   

  To myśli Twoje maleństwo

  „Jakie piękne miejsce dla mnie przygotowaliście!

  Z pewnością będzie mi się podobało w moim przytulnym pokoiku – ale jedno mogę Ci już teraz powiedzieć: kiedy przyjdę na świat, chcę być przede wszystkim przy Tobie! Tak blisko, jak tylko się da. A może kupilibyście dla mnie małą kołyskę, która stanęłaby tuż przy Waszym łóżku?

  Z pewnością zauważyłaś, że reaguję już na wszystko, co dzieje się na zewnątrz. Dlatego proszę, słuchaj nadal tej miłej muzyki i głaszcz mnie bardzo delikatnie przez swój brzuszek!

  W końcu dzieli nas tak niewielka odległość. I to jeszcze tylko przez krótki czas.“

 • 29.-32. tydzień ciąży

  Mały człowiek już gotowy

  Gdyby Twój Maluszek urodził się teraz, przeżyłby bez większych problemów poza Twoim organizmem. Jego skóra ma już wykształconą funkcję termoregulacji. Maleństwo w skulonej pozycji mierzy obecnie ok. 38 cm i waży ok. 2-2,5 kg.

  Mniej więcej od 29. tygodnia ciąży przyszłym mamom mogą coraz częściej dokuczać duszności. W tym czasie zaleca się też więcej odpoczynku i wolniejsze tempo.

  To myśli Twoje maleństwo

  „Powiem Ci, Mamo, że robi się tu troszkę ciasno.

  Moje dotychczas przytulne mieszkanko w Twoim brzuszku wydaje mi się teraz ciasnym pudełeczkiem. Nie mogę się nawet porządnie wyciągnąć! Czasami słyszę, gdy mówicie: „O patrz, to pewnie kolanko naszego malca…”, albo: „A to chyba jego stópka…!” To może być dla Was zabawne, ale wiesz, ja mam tutaj już zbyt mało miejsca, aby móc się razem z Wami tak porządnie pośmiać.

  Nie martwię się tym, czy urodzisz mnie w wodzie, na sali porodowej czy w domu. Ty, Mamo, sama wybierzesz najlepiej. Najważniejsze, abyś czuła się komfortowo, co i mi pomoże łagodnie przebyć drogę narodzin. Gdy już będzie po wszystkim, utulicie mnie z Tatą w Waszych ramionach.“

 • 33.-36. tydzień ciąży

  Rosnę i czekam

  Twoje dziecko ma już w pełni wykształcone paznokcie na nóżkach i rączkach. Jest gotowe, aby przyjść na świat. Pod koniec miesiąca przekręci się, tak, że jego główka będzie skierowana do dołu. Nie zostało już wiele czasu do porodu. To dobry moment, aby pomyśleć o tym:

  • czy w trakcie porodu chciałabyś, aby towarzyszył Ci ktoś bliski?
  • czy w szpitalu, w którym będziesz rodzić, możesz skorzystać z sali jednoosobowej?
  • czy w pierwszych dniach po porodzie będziesz mogła liczyć na wsparcie przy karmieniu piersią?


  Pamiętaj: jeżeli pracujesz zawodowo, możesz jeszcze przed porodem skorzystać z części przysługującego Ci urlopu macierzyńskiego.

  To myśli Twoje maleństwo

  „Czy to prawda, że gdy pojawię się na świecie, chciałabyś mnie nosić w chuście?

  Cudownie, Mamo! To pozwoli mi poznawać i zwiedzać świat, będąc jednocześnie tak blisko Ciebie jak teraz. Tylko proszę, nie rezygnuj z tego pomysłu. Jeśli będziesz trzymać mnie w chuście, zawsze usłyszysz mnie na czas. Taki sposób noszenia dobrze też wpłynie na moje stawy biodrowe. Zróbmy tak Mamusiu – będziemy spędzać razem tyle czasu, ile tylko będzie można!

  Widzisz, coraz częściej jestem już myślami na świecie. Naprawdę nie mogę się doczekać moich narodzin, czuję prawdziwe podekscytowanie, co nawet zmierzył Twój lekarz. Bardzo ciekawy ten aparat KTG! Cieszę się już na spotkanie z Wami.“

 • 37.-40. tydzień ciąży

  W pozycji startowej!

  Twoje dziecko ułożone jest teraz główką w dół i jest gotowe do porodu. Jest już mniej aktywne, gdyż ze względu na brak miejsca prawie nie może się poruszać. Długość jego ciała wynosi ok. 52 cm, a masa – ok. 3,5 kg. W ostatnich dwóch tygodniach przed porodem maluszek przestaje rosnąć.

  To myśli Twoje maleństwo

  „A ja znowu chcę się obrócić.

  Tak po prostu. Ale teraz stoję sobie na głowie i chyba inaczej się nie da.

  ”Byłoby dobrze, aby maluszek pozostał już w tej pozycji”- powiedział ostatnio Twój lekarz. Czy to u was normalne? Czy przez cały dzień też jesteście odwróceni do góry nogami? To może być całkiem zabawne, kiedy będziemy sobie w tej pozycji spacerować!

  Poza tym jestem już w pełnej gotowości, aby przyjść na świat. Tylko odliczam dni. Oczywiście będzie to też dla nas spora praca. Ale nie martw się zbytnio, Mamo. Porody zwykle nie trwają dłużej niż jeden dzień. Tata też tak mówi, prawda? Najlepiej myśl o tym, że z każdym skurczem przybliża się ta wielka chwila, kiedy przytulisz mnie po raz pierwszy. Zobaczysz, wszystko pójdzie dobrze, jeśli tak pozytywnie o tym pomyślisz. Twoja położna i lekarz też będą przy Tobie… Odwagi! Przed nami wspaniała przygoda!“