Pierwsze USG - dlaczego jest takie ważne?

Już w okolicy 4. tygodnia ciąży badanie USG po raz pierwszy daje nam możliwość oceny prawidłowo rozwijającej się ciąży z pęcherzykiem ciążowym zagnieżdżonym w ścianie jamy macicy. Na tym etapie wiemy, w jakiej liczbie możemy spodziewać się potomstwa.

Technologia dobrych aparatów ultrasonograficznych pozwala w 5 tygodniu wysłuchać czynności serca, co jest momentem dla rodziców pełnym emocji, gdy słyszą bicie tak małego serduszka, które widzą na ekranie monitora.

Po pierwszym wstępnym badaniu USG, które potwierdza obecność zarodka w macicy przyszłej mamy, kiedy zgłasza się do lekarza, przychodzi czas na dokładniejsza ocenę rozwijającego się maleństwa.
 

Po co wykonuje się USG w ciąży?

USG genetyczne to jedno z przesiewowych, nieinwazyjnych badań prenatalnych i nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania, a trwa ok. 20 min. Optymalny czas, kiedy lekarz jest w stanie prawidłowo ocenić ryzyko wystąpienia wad płodu to 11,6-13,6 tydzień ciąży.

Celem badania jest określenie wieku ciążowego, ale i diagnostyka ew. ciąży mnogiej. Ocena nieprawidłowych cech anatomii rozwijającego się dziecka, które wykazują na aberracje chromosomalne, czyli np. ocena grubości przezierności karkowej NT oraz uwidocznienie kości nosowej, tylko w tym przedziale czasowym jest kluczowa dla oceny wystąpienia zespołu Downa, który jest najczęstsza wadą.
 

Ocena płodu obejmuje także:

  • ilości rozwijających pęcherzyków ciążowych;
  • czynność serca płodu (FHR);
  • długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL)
  • anatomia ciała: czaszka, powłoki brzuszne, serce, pęcherz moczowy, żołądek, kończyny górne i dolne ze szczególnym uwzględnieniem dłoni i stóp;
  • badanie kosmówki, która w późniejszym etapie wejdzie w skład łożyska oraz worka owodniowego otaczającego zarodek.

Najpopularniejsze choroby związane z mutacją liczby chromosomów to:

  • zespół Downa, czyli trisomia chromosomu nr 21,
  • zespół Edwardsa, czyli trisomia chromosomu nr 18,
  • zespół Patau, czyli trisomia chromosomu nr 13.

Inne wady, jakie może wykryć badanie USG w ciąży to np.: rozszczepy cewy nerwowej, kręgosłupa czy podniebienia.

Badanie jest wykonywane u każdej pacjentki z uwzględnieniem tych składowych, co pozwala wykluczyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Natomiast nie jest to badanie diagnostyczne, więc tylko sugeruje możliwości ich wystąpienia. Rozpoznanie można uzyskać jedynie za pomocą badań inwazyjnych określających DNA dziecka, na które lekarz prowadzący wystawi wymagane skierowanie. Na ocenę płci będzie jeszcze trzeba poczekać do następnego badania USG.