Opieka lekarza w ciąży
W badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym zarodek zaczyna być widoczny 5 tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki lub 3 tygodnie po zapłodnieniu. Badanie potwierdza pewne objawy ciąży, takie jak wysłuchanie czynności serca płodu i jego wizualizacja. Na tym etapie lekarz ginekolog będzie pytał o datę ostatniej miesiączki, regularność i długość cykli. Prawidłowy czas trwania ciąży to 280 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki w 28 dniowym cyklu miesiączkowym.
Prawdopodobieństwo określenia prawidłowego wieku ciążowego jest większe u kobiety, która miała regularne cykle miesiączkowe. W ustaleniu spodziewanego terminu porodu użyteczny jest również pomiar w trakcie badanie USG długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) dokonany przed 10 tygodniem ciąży. Ponadto badanie pozwala uwidocznić czynność serca płodu i ocenić liczbę zarodków oraz ich lokalizację. Do badania należy opróżnić pęcherz moczowy.
Lekarz zbierze również wywiad zdrowotny na temat chorób przebytych i (lub) istniejących, leków przyjmowanych na stałe, wieku ciężarnej, wywiadu rodzinnego. Badanie przedmiotowe będzie zawierało pomiar masy ciała, ciśnienie tętnicze, badanie palpacyjne gruczołu piersiowego.
Wywiad położniczy będzie odnosił się do przebiegu dotychczasowych ciąż i ew. poronień oraz przebiegu porodów. Istotnym elementem wywiadu jest również styl życia kobiety, stosowanie używek, warunki socjalno-bytowe, charakter pracy zawodowej, jaką wykonuje oraz promocja zdrowia, w tym suplementacja witaminowa szczególnie kwasem foliowym czy opieka stomatologiczna. Wszystkie informacje zostaną odnotowane w dokumentacji medycznej, jak również w karcie ciąży, którą mama otrzyma i będzie musiała się z nią zgłaszać na kolejne wizyty.
Po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę zostanie wyznaczony kolejny termin wizyty nie później niż w 10 tygodniu ciąży, na który powinna mama wykonać komplet badań zleconych przez lekarza prowadzącego zgodnie z planem opieki nad kobietą ciężarną.
Po osiągnięciu 21 tygodnia ciąży należałoby wybrać położną środowiskowo–rodzinną, która poprowadzi edukacje laktacyjną, promocję zdrowia i wyjaśni dalsze procedury wynikające z rejestracji noworodka w poradni oraz przedstawi plan opieki po porodzie nad matką i dzieckiem uwzględniając wizyty patronażowe.
Warto z partnerem bądź z bliską nam osobą rozważyć uczestnictwo w szkole rodzenia, które pomoże dodatkowo oswoić się z rolą przyszłych rodziców.