Czy ja jestem w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży

Macierzyństwo bywa często bardzo wyczekanym momentem w życiu kobiety albo potrafi też być zupełną niespodzianką. Zazwyczaj wiąże się z potrzebą przeorganizowania dotychczasowego życia oraz zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Na samym początku objawy bywają subtelne, które łatwo przeoczyć. A bywa i tak, że od samego początku towarzyszy nam złe samopoczucie.

Przypuszczalne objawy ciąży to m.in.: brak miesiączki, zmiany dotyczące piersi, nudności i/lub wymioty, zaburzenia oddawania moczu, zmęczenie. To właśnie one najczęściej skłaniają kobietę do wykonania testu ciążowego. W sytuacji wykazania obecności ciąży przyszła mama powinna zgłosić się do swojej poradni ginekologicznej tj. tej, do której uczęszcza lub dowolnie przez siebie wybranej. Dobrze byłoby, aby była ona stosunkowo blisko, ponieważ od tej pory będzie tam stałym bywalcem.

Opieka lekarza w ciąży

W badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym zarodek zaczyna być widoczny 5 tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki lub 3 tygodnie po zapłodnieniu. Badanie potwierdza pewne objawy ciąży, takie jak wysłuchanie czynności serca płodu i jego wizualizacja. Na tym etapie lekarz ginekolog będzie pytał o datę ostatniej miesiączki, regularność i długość cykli. Prawidłowy czas trwania ciąży to 280 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki w 28 dniowym cyklu miesiączkowym.

Prawdopodobieństwo określenia prawidłowego wieku ciążowego jest większe u kobiety, która miała regularne cykle miesiączkowe. W ustaleniu spodziewanego terminu porodu użyteczny jest również pomiar w trakcie badanie USG długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) dokonany przed 10 tygodniem ciąży. Ponadto badanie pozwala uwidocznić czynność serca płodu i ocenić liczbę zarodków oraz ich lokalizację. Do badania należy opróżnić pęcherz moczowy.

Lekarz zbierze również wywiad zdrowotny na temat chorób przebytych i (lub) istniejących, leków przyjmowanych na stałe, wieku ciężarnej, wywiadu rodzinnego. Badanie przedmiotowe będzie zawierało pomiar masy ciała, ciśnienie tętnicze, badanie palpacyjne gruczołu piersiowego.

Wywiad położniczy będzie odnosił się do przebiegu dotychczasowych ciąż i ew. poronień oraz przebiegu porodów. Istotnym elementem wywiadu jest również styl życia kobiety, stosowanie używek, warunki socjalno-bytowe, charakter pracy zawodowej, jaką wykonuje oraz promocja zdrowia, w tym suplementacja witaminowa szczególnie kwasem foliowym czy opieka stomatologiczna. Wszystkie informacje zostaną odnotowane w dokumentacji medycznej, jak również w karcie ciąży, którą mama otrzyma i będzie musiała się z nią zgłaszać na kolejne wizyty.

Po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę zostanie wyznaczony kolejny termin wizyty nie później niż w 10 tygodniu ciąży, na który powinna mama wykonać komplet badań zleconych przez lekarza prowadzącego zgodnie z planem opieki nad kobietą ciężarną.
 

Lista badań obowiązkowych w I trymestrze ciąży

  • grupa krwi i Rh,
  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • stężenie glukozy we krwi na czczo,
  • VDRL,
  • obowiązkowe badanie w ciąży na nosicielstwo HIV i HCV,
  • badanie w ciąży w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki,
  • cytologia w ciąży (jeżeli nie była wykonywana w ciągu ostatnich 6 miesięcy),
  • stopień czystości pochwy.

Po osiągnięciu 21 tygodnia ciąży należałoby wybrać położną środowiskowo–rodzinną, która poprowadzi edukacje laktacyjną, promocję zdrowia i wyjaśni dalsze procedury wynikające z rejestracji noworodka w poradni oraz przedstawi plan opieki po porodzie nad matką i dzieckiem uwzględniając wizyty patronażowe.

Warto z partnerem bądź z bliską nam osobą rozważyć uczestnictwo w szkole rodzenia, które pomoże dodatkowo oswoić się z rolą przyszłych rodziców.

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu