Badania przed porodem – jakie badania wykonuje się pod koniec ciąży?
To już ostatni miesiąc ciąży. Poród zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, w jaki sposób możesz monitorować stan zdrowia swój i swojego dziecka w ostatnich miesiącach i tygodniach przed porodem. Zobacz, jakie badania wykonuje się pod koniec ciąży.
USG przed porodem – jaki będzie mój maluszek?
W III trymestrze ciąży wykonywane jest ostatnie badanie USG, które według rekomendacji powinno być wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży.
Badanie pozwala na ocenę:
- położenia dziecka w kanale rodnym - ponad 90% dzieci na etapie 28.-32. tygodnia będzie już obrócone główką do kanału rodnego;
- anatomii ciała (ponowna ocena);
- wydolności i położenia łożyska;
- ilości płynu owodniowego.
Najważniejszym pomiarem w tym badaniu jest niewątpliwie pomiar przewidywanej masy płodu. Jest to o tyle ważne, że przy dużej masie ciała (makrosomii płodu) należałoby rozważyć wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Odwrotną sytuacją do makrosomii, która może martwić jest hipotrofia, czyli sytuacja, gdy dziecko jest mniejsze niż wskazywałby na to tydzień ciąży. Taka sytuacja może (ale nie musi) świadczyć o niewydolności łożyska, dlatego starannie się je bada - to bardzo ważny parametr podczas wykonywania badania USG.
Najpoważniejsze powikłania niewydolności łożyska to:
- stan przedrzucawkowy i rzucawki (bezpośrednie zagrożenie życia matki);
- obumarcie wewnątrzmaciczne płodu;
- przedwczesne oddzielenie się łożyska.
Makrosomia płodu i hipotrofia płodu – co to takiego?
Najważniejszym pomiarem w tym badaniu jest niewątpliwie pomiar przewidywanej masy płodu. Jest to o tyle ważne, że przy dużej masie ciała (makrosomii płodu) należałoby rozważyć wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Odwrotną sytuacją do makrosomii, która może martwić jest hipotrofia, czyli sytuacja, gdy dziecko jest mniejsze niż wskazywałby na to tydzień ciąży. Taka sytuacja może (ale nie musi) świadczyć o niewydolności łożyska, dlatego starannie się je bada – to bardzo ważny parametr podczas wykonywania badania USG.
Niewydolność łożyska w ciąży - powikłania
Najpoważniejsze powikłania niewydolności łożyska to:
- stan przedrzucawkowy i rzucawki (bezpośrednie zagrożenie życia matki);
- obumarcie wewnątrzmaciczne płodu;
- przedwczesne oddzielenie się łożyska.
Badanie KTG – w jakim celu wykonuje się KTG przed porodem?
Gdy zbliża się termin porodu lekarz może zlecić badanie KTG. Jest to ciągły zapis (ok. 30 min) oceniający czynność skurczową macicy oraz czynność serca płodu. Badanie może być wykonywane wcześniej i/lub częściej, jeśli są ku temu inne przesłanki jak np.: ciąża wielopłodowa czy choroby przyszłej mamy (nadciśnienie, cukrzyca). Kardiotokografia powinna być wykonywana również, gdy ciężarna nie odczuwa ruchów dziecka lub są one bardzo słabe.
Pozostałe badania przed porodem
Po 35. tygodniu ciąży ważnym badaniem będzie pobranie posiewu z pochwy i okolic odbytu na badanie w kierunku paciorkowców β-hemolizujących( GBS). Warunkuje to podanie mamie antybiotyku śródporodowo, jeśli wynik na obecność bakterii w posiewie wyjdzie dodatni.
Poza podstawowymi badaniami, jak ogólne badanie moczu i morfologia krwi, istotne jest powtórzenie w III trymestrze przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, co nas upewnia, że mama nie nabyła świeżej infekcji. Dodatkowo badania takie jak: antygen HBS, HVC, HIV, WR również powtarzamy, tak jak na początku ciąży. Mamy, które posiadają ujemny (-)RH również poddane są powtórnemu badaniu przeciwciał.
Gdy już mamy komplet badań i wszystkie parametry są w normie, pozostaje nam jedynie czekać do terminu porodu. Ciąża trwa 40 tygodni, ale nierzadko bywa, że ten czas przeciąga się do 41. tygodnia, co wciąż jest stanem fizjologicznym, ale wymagającym wzmożonej obserwacji co 2-3 dni.
Czytaj także:
III trymestr ciąży – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Pierwsze chwile po porodzie z dzieckiem – dlaczego są tak ważne?
Punkty w skali Apgar – ocena stanu noworodka