Na tym etapie rozmiary dziecka mierzone są już w centymetrach, a nie w milimetrach. Ma ono teraz prawie 3 centymetry długości. Swoją budową coraz bardziej przypomina niemowlę. Układy narządów dziecka są teraz z grubsza rozplanowane, jednak aby mogły one zacząć funkcjonować, potrzebują jeszcze sporo czasu.
Najważniejszym zadaniem w tej fazie ciąży jest rozwój dróg nerwowych, które później umożliwią dziecku koordynację wszystkich procesów życiowych. Poza rozwojem struktur anatomicznych, płód już teraz intensywnie ćwiczy wykorzystując sporą ilość miejsca w macicy. Powoli zaczyna też odbierać bodźce wewnętrzne i zewnętrzne wywołujące u niego reakcję, która początkowo jest zauważalna w postaci drgnięć.
9. tydzień ciąży oznacza początek trzeciego miesiąca, który jednocześnie jest ostatnim miesiącem I trymestru. W tym czasie zakończy się okres adaptacji i przystosowywania się Twojego organizmu do nowej sytuacji. Najbliższe tygodnie poświęcisz zapewne konkretnemu planowaniu życia z dzieckiem i nowej sytuacji rodzinnej, a także organizacji pracy zawodowej przed planowaną przerwą na czas urlopu macierzyńskiego. Pierwsze miesiące ciąży powinny też upłynąć na rozmowach z partnerem, umacniających waszą więź. To dobry moment na pierwsze uzgodnienia dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem i ważnych wydarzeń w jego życiu.
Wielkość dziecka w 9. tygodniu ciąży to około 2,6 centymetra. Podczas USG w 9. tygodniu ciąży jego struktura kostna jest wyraźnie widoczna. Przy dużej wyobraźni można już dostrzec zaczątek twarzy i drobne kończyny wraz z palcami. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego da się też uwidocznić bicie serca – tętno płodu w 9. tygodniu ciąży jest znacznie szybsze od Twojego, dlatego nie martw się, jeśli na monitorze zobaczysz mały punkcik mrugający ze sporą częstotliwością. Jest to oznaka nowego życia i tego, że maluch dobrze się rozwija.
Podczas USG w 9. tygodniu ciąży płeć dziecka prawdopodobnie nie będzie jeszcze dostrzegalna. Widoczne są za to reakcje płodu na bodźce, które lekarz może przypadkowo wychwycić. Póki co maluszek nie odbiera zbyt wielu sygnałów z zewnątrz, ponieważ jego zmysły dopiero zaczynają się kształtować.
Sprawdź także: USG I trymestru – pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży
Oprócz abstynencji od alkoholu i nikotyny niezbędne jest ścisłe unikanie spożywania produktów mlecznych z niepasteryzowanego mleka, a także surowych ryb i mięsa. Szczególnie w tej fazie ciąży maluszek jest bardzo wrażliwy, a poważnych uszkodzeń nie da się później zrekompensować. W czasie ciąży nie należy przyjmować leków, chyba że zostały one przepisane przez lekarza.
Aby chronić nienarodzone dziecko, przyszłe matki wykonujące zawody, które wymagają kontaktu z toksynami, mają prawo zostać przeniesione na inne stanowisko pracy. Powinny też unikać sytuacji, które mogłyby spowodować upadek, np. kontuzjogennych sportów. Dla dobra dziecka warto odpuścić jeden sezon narciarski i przerwać treningi sportów kontaktowych, do których będzie można wrócić niedługo po porodzie.
Dla zdrowego rozwoju dziecka, a także dla Twojego dobrego samopoczucia ważne są też naturalne witaminy i składniki mineralne, które powinny być dostarczane w odpowiednich ilościach wraz z dietą.
Dowiedz się więcej o prawidłowym odżywianiu w czasie ciąży.
Informacje o autorce:
Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.