Czwarty tydzień ciąży przypada na czas przed terminem spodziewanej miesiączki, kiedy zapłodniona komórka jajowa dopiero co zagnieździła się w błonie śluzowej macicy. W związku z tym odczuwane objawy będą jeszcze bardzo subtelne, a wiele kobiet weźmie je za oznaki nadchodzącej miesiączki (np. tkliwość i obrzmienie piersi, plamienie w 4. tygodniu ciąży), infekcji, osłabienia organizmu lub zatrucia pokarmowego.
Brzuch w 4. tygodniu ciąży jest jeszcze zupełnie płaski, dlatego ani Ty ani nikt „z zewnątrz” nie zobaczy, że w Twojej macicy właśnie zaczął rozwijać się maleńki zarodek, który już za 9 miesięcy przyjdzie na świat jako donoszony noworodek. Jeśli jednak uważnie wsłuchasz się w swoje ciało, być może zauważysz następujące objawy w 4. tygodniu ciąży:
Nawet na tym wczesnym etapie ciąży Twoje piersi mogą być obrzmiałe i bolesne. Jest to początek fazy wzrostu, w której piersi powiększają się, a gruczoły sutkowe pęcznieją, przygotowując się do karmienia dziecka po urodzeniu. Tkliwość piersi jest jednym z objawów, które mogą wskazywać na istniejącą ciążę, gdy nie jest jeszcze możliwe wykonanie wiarygodnego testu.
Może wystąpić lekkie uczucie ciągnięcia w podbrzuszu lub rozproszony ból krzyża w 4. tygodniu ciąży, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny. Być może zauważysz także zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, co jest związane z zagęszczeniem śluzu. Czop śluzowy zamyka szyjkę macicy na czas ciąży i rozluźnia się ponownie dopiero na krótko przed porodem. Czop jest swego rodzaju tarczą ochronną dla nienarodzonego dziecka – zapobiega przedostawaniu się patogenów i szkodliwych bakterii do macicy.
Jeśli czasami czujesz się bardzo zmęczona i pozbawiona energii, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że Twój metabolizm nieco zwalnia. Dzieje się to pod wpływem ciążowych hormonów, które teraz trafiają do Twojego krwioobiegu w dużej ilości (jeśli wykonasz badania na początku ciąży, z pewnością to zauważysz!). Jest to zjawisko przejściowe i zniknie w ciągu następnych dwóch miesięcy. Póki co postaraj się spać i odpoczywać tyle, ile potrzebuje Twoje ciało.
Dowiedz się, skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić
Zmieniający się poziom hormonów w Twoim organizmie może powodować również bardzo typową dla ciąży dolegliwość: mdłości. Zazwyczaj będziesz odczuwać je rano, po wstaniu z łóżka. Ma to miejsce dlatego, że w ciągu nocy uwalniana jest duża ilość HCG (hormonu ciążowego). Z tego powodu testy wykrywające ciążę powinny być przeprowadzane właśnie rano, po obudzeniu, z pierwszego moczu. Wtedy stężenie hormonu jest najwyższe i test jest najbardziej miarodajny.
Dowiedz się więcej, jak postępować przy mdłościach?
Wskazówka: po wymiotach należy wypłukać jamę ustną i umyć zęby, aby chronić je przed działaniem kwasu pochodzącego z żołądka.
Na początku 4. tygodnia możesz zauważyć delikatne i krótkotrwałe plamienie, które związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka (tzw. plamienie implantacyjne). Jest to zupełnie normalna reakcja Twojego organizmu i nie powinna wzbudzić żadnych obaw. Jeśli jednak pojawi się u Ciebie obfite krwawienie i ból brzucha w 4. tygodniu ciąży, może to oznaczać wczesne poronienie lub po prostu miesiączkę.