Kup olejek do masażu krocza i regularnie masuj obszar między pochwą a odbytem, aby stał się bardziej rozciągliwy i gotowy do porodu. Pamiętaj, by przystępując do tej czynności, mieć krótkie paznokcie i umyte ręce.
Wszystko przygotowane? Teraz jest czas na załatwianie ostatnich najważniejszych spraw, np. uzyskanie zaświadczeń i skierowań lekarskich (np. na badania przed porodem, do szpitala na cc), umówienie wizyty kwalifikującej do porodu, jeśli jest wymagana, uznanie ojcostwa (w przypadku, gdy nie jesteście małżeństwem) oraz dokupienie ostatnich brakujących rzeczy.
Jeśli martwią Cię zbyt słabe lub intensywne ruchy dziecka w 35. tygodniu ciąży, porozmawiaj o tym ze swoją położną lub lekarzem. Być może zalecą oni codzienne, dokładne liczenie ruchów malucha lub uspokoją Cię, że Twoje odczucia nie są niczym niepokojącym.
Sprawdź, jak liczyć ruchy dziecka w 35. tygodniu ciąży.
W ramach przygotowań do porodu, wykonaj badania w 35. tygodniu ciąży. Lekarze zazwyczaj zlecają kobietom między 33. a 37. tc morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie antygenu HBs, HIV oraz posiew w kierunku paciorkowców (tzw. GBS). Ta lista może być zmodyfikowana w zależności od stanu Twojego zdrowia.
Zapisz wszystkie życzenia, jakie masz w związku z narodzinami, ponieważ to wydarzenie jest wyjątkowe. Porozmawiaj o nich z mężem i przygotuj plan porodu. Będziesz wdzięczna podczas porodu, jeśli będzie on dokładnie wiedział, czego chcesz, a zwłaszcza czego nie chcesz. Jeśli masz teraz czas i chęci na gotowanie, gotuj jak największe porcje, podziel je na posiłki i zamrażaj. Po porodzie – w okresie połogu – przydadzą Ci się takie „gotowce”, które możesz po prostu wyjąć z zamrażalnika i podgrzać.
Jeśli cierpisz z powodu opuchniętych nóg, staraj się unikać produktów mlecznych wieczorem. Nasilają one zatrzymywanie wody w tkankach.