33. tydzień ciąży – intensywny rozwój mózgu dziecka

Rozpoczęcie 33. tygodnia ciąży oznacza, że jesteś już w dziewiątym miesiącu ciąży – zaczyna się ostatni, ekscytujący etap rozwoju Twojego dziecka przed jego narodzinami. Nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi poród – maluchy mają własne pomysły i plany. Większość dzieci rodzi się między 37. a 41. tygodniem. To znaczy, że już niedługo będziesz mogła spodziewać się narodzin swojego maluszka w każdej chwili, dlatego musisz już teraz przygotować się na ten wielki moment.

Wielkość i waga dziecka w 33. tygodniu ciąży

Długość ciała dziecka w 33. tygodniu ciąży wynosi od 43,5 do 43,8 centymetra. Pod względem wielkości odpowiada owocowi papai, który z jednej strony jest wydłużony, a z drugiej pękaty.

Ile waży dziecko w 33. tygodniu? Waga dziecka w 33. tygodniu ciąży sięga 1980 gramów – Twój maluch osiągnął już prawie dwukilogramowy próg – to tyle, ile ważą dwie paczki mąki. Dziecko będzie systematycznie przybierać na wadze aż do urodzenia. Do wagi urodzeniowej, która jest bardzo indywidualna, pozostało mu niewiele – przyjmuje się, że donoszony noworodek waży od ok. 2500 do 4000 g. Pamiętaj jednak, że wymiary noworodka również są kwestią indywidualną i zależą od wielu czynników.

Jeśli martwi Cię tempo przybierania na wadze dziecka w 33. tygodniu ciąży, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub położną. Nie każde odchylenie oznacza „z automatu” hipotrofię lub hipertforię. Lekarze dysponują rzetelnym narzędziem oceny masy płodu – siatkami centylowymi (swego rodzaju tabela wagi dziecka w 33. tygodniu ciąży określająca jego wynik na tle płodów w tym samym wieku ciążowym) i to one powinny być punktem odniesienia w przypadku diagnozowania jakichkolwiek zaburzeń u maluszka.

Dowiedz się więcej o siatkach centylowych, z których będziesz korzystać już po narodzinach dziecka

Rozwój dziecka – jak wygląda dziecko w 33. tygodniu ciąży?

W 33. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte, lecz nadal potrzebuje sporo urosnąć i pozostać w macicy przez kilka kolejnych tygodni. Zarówno jego narządy, jak i zmysły zostały już ukształtowane i będą trenowane aż do narodzin. Dziecko słyszy, smakuje, widzi, a także może odczuwać dotyk dzięki komórkom czuciowym znajdującym się w skórze. Brakuje jeszcze tylko piątego zmysłu – węchu – maluch będzie zdolny do odczuwania i przetwarzania zapachów dopiero po urodzeniu. Dzieje się tak dlatego, że w łonie matki dziecko nie ma dostępu do powietrza jako kanału transmisyjnego dla odbierania zapachów.

Układ kostny płodu w 33. tygodniu ciąży także jest dojrzały, jednak kości dziecka muszą jeszcze nieco stwardnieć, aby mogły wytrzymać nacisk związany z porodem. Niemniej nawet w chwili narodzin szkielet maluszka nie jest jeszcze całkowicie skostniały, co m.in. ułatwia mu przejście przez kanał rodny. Zastępowanie chrząstek tkanką kostną będzie trwało jeszcze przez długi czas po narodzinach, aż do ok. 25. roku życia. Dalszy rozwój dziecka po porodzie będzie monitorowany przez lekarza pediatrę. Zwróci on uwagę na narządy zmysłów i odruchy, a także na rozwój funkcji motorycznych, jelit oraz na prawidłowy wzrost wymiarów i masy ciała dziecka.

W miarę postępu ciąży, dziecko coraz bardziej obraca się do pozycji, w której się urodzi, czyli do pozycji główkowej. Wiele maluchów przyjmuje ją już przed 33. tygodniem ciąży i pozostaje w niej aż do narodzin – jest to sprawdzane przez lekarza i położną podczas każdej wizyty. Położna może wyczuć rękami dokładne ułożenie dziecka (badanie palpacyjne brzucha za pomocą chwytów Leopolda).

Rozwój mózgu – czy duża główka płodu w 33. tygodniu ciąży to powód do niepokoju?

W 33. tygodniu ciąży mózg rozwija się bardzo szybko. Obwód głowy zwiększa się w tym czasie o około 1,3 centymetra ze względu na wzrost objętości mózgu. Jednak dziecko nie osiągnęło jeszcze docelowej wielkości głowy, która zostanie zmierzona przy urodzeniu. Mimo to niektórzy rodzice martwią się, że już na tym etapie główka ich dziecka jest bardzo duża, np. o kilka tygodni „starsza” od brzuszka czy nóżek. Warto pamiętać, że pomiary wykonywane w trakcie ciąży są obarczone pewnym marginesem błędu, zależnym np. od rodzaju sprzętu czy doświadczenia lekarza. Nie warto też samodzielnie ich interpretować na podstawie wyliczonego przez aparat USG „wieku” poszczególnych części ciała płodu, lecz zaufać specjaliście, który naniesie dokładne dane na siatki centylowe.

Na główce dziecka rozwijają się dwa ciemiączka – miejsca, w których czaszka nie jest zamknięta przez tkankę kostną. Te otwory są ważne, ponieważ nadają czaszce elastyczność, aby chronić mózg podczas porodu i umożliwić główce dziecka przejście przez kanał rodny. Dają one również mózgowi przestrzeń potrzebną do dalszego rozwoju po urodzeniu. Małe ciemiączko z tyłu głowy zamyka się samoistnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy po urodzeniu, zaś drugie, większe, znajduje się pośrodku czaszki i zwykle zasklepia się stopniowo w ciągu pierwszego roku życia.

Poród przedwczesny w 33. tygodniu ciąży – jakie szanse na przeżycie ma wcześniak w 33. tc?

W przypadku przedwczesnego porodu w 33. tygodniu ciąży, wcześniak ma duże szanse na zdrowy rozwój. Utrzymanie temperatury ciała nadal jednak stanowi dla niego problem, dlatego najmłodsze wcześniaki są umieszczane w specjalnym ciepłym „łóżku” – inkubatorze. Muszą też spędzić minimum kilka tygodni na oddziale neonatologicznym i przejść szereg badań oraz konsultacji.

Dziecko urodzone w 33. tygodniu ciąży potrzebuje specjalistycznej opieki, sprawowanej przez ośrodek o przynajmniej II stopniu referencyjności. Dlatego jeśli grozi Ci poród przedwczesny, wystąpiły porodowe skurcze w 33. tygodniu ciąży lub odpłynął Ci płyn owodniowy, od razu udaj się do właśnie takiej, wyspecjalizowanej placówki.

Sprawdź: Przedwczesny poród – jak go rozpoznać i co robić?

Jak czuje się przyszła mama w 33. tygodniu ciąży

Dno macicy, czyli górna jej krawędź, znajduje się teraz na wysokości około trzech palców pod żebrami. Powoduje to ogromny nacisk na płuca, a w dolnej części na pęcherz moczowy. W rezultacie duszność i zgaga mogą się ponownie nasilić. Wciąż będzie towarzyszyć Ci także częstsze parcie na mocz. Jeśli jesteś w 33. tygodniu ciąży bliźniaczej, zapewne odczuwasz te dolegliwości ze zdwojoną siłą.

Zobacz więcej na temat badań przed porodem

Najczęstsze objawy w 33. tygodniu

  • Obrzęki w ciąży – opuchlizna nóg w 33. tygodniu

Ponieważ woda gromadzi się w Twoich tkankach, możesz jeszcze bardziej niż wcześniej cierpieć z powodu opuchniętych stóp i nóg, które mogą również boleć. Aby zmniejszyć dolegliwości, powinnaś przede wszystkim dużo odpoczywać i układać nogi wyżej.

Gestoza, czyli zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy i sposoby leczenia,

Wskazówka położnej

Włącz do swojej diety gotowane ziemniaki, ogórki, ryż i ananasa. Pokarmy te pomagają przeciwdziałać zatrzymywaniu wody w organizmie. Wbrew dawnym zaleceniom nie należy stosować diety składającej się wyłącznie z ryżu. Zupełnie odstaw też sól w każdej postaci – jej spożycie nasila obrzęki.

Położna Dorothee Kutz

  • Ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży stają się bardziej gwałtowne

Kiedy dziecko porusza się i obraca w Twoim łonie, czasami dosłownie zapiera Ci dech w piersiach. Jeśli spodziewasz się bliźniąt, uczucie to nasila się i możesz mieć wrażenie, jakby w twoim wnętrzu szalało tornado. Nie martw się, jeśli odczuwasz intensywne ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży – jest to całkowicie normalne i ważne, aby dziecko mogło ułożyć się w pozycji porodowej.

  • Dopada Cię gonitwa myśli i syndrom wicia gniazda

Twoje myśli kierują się ku codziennemu życiu z dzieckiem. W tej chwili nie wiesz jeszcze, jak sobie z tym poradzić. Prawdopodobnie inne mamy podzieliły się z Tobą swoimi doświadczeniami i opowieści te wywołały w Tobie niepokój. Pewne jest jednak, że zarówno ból porodowy, jak i stres związany z pierwszymi tygodniami życia noworodka są w dużym stopniu zapominane przez matki. Natura stworzyła ten mechanizm po to, aby kobiety nie zniechęcały się do zajścia w kolejną ciążę.

Teraz nadszedł czas na spakowanie torby do szpitala. Zapewne kupiłaś już sporo rzeczy na wyprawkę dla niemowlaka. Teraz razem z partnerem możecie zająć się rozstawieniem łóżeczka. Podczas urządzania pokoju dla malucha należy pamiętać o zasadzie „najpierw bezpieczeństwo, później estetyka”. Usuń wszystkie zbędne elementy dekoracyjne, takie jak poduszki czy pluszaki. Zdejmij z łóżeczka ochraniacze na szczebelki i baldachim. Zamiast pościeli postaw na śpiworek, a jeśli upierasz się przy zestawie poduszka + kołderka, wybierz modele, które nie mają troczków i falbanek. Należy również unikać termoforów i poduszek grzewczych, ponieważ mogą one spowodować przegrzanie dziecka i stworzyć ryzyko uduszenia.

Sprawdź, o co jeszcze zadbać kompletując wyprawkę dla noworodka.

  • Twoje ciało ćwiczy skurcze w celu przygotowania się do porodu

Skurcze i twardy brzuch w 33. tygodniu ciąży towarzyszą już niemal każdej przyszłej mamie – twój brzuch coraz częściej spina się, by po chwili się rozluźnić. Ciało każdej ciężarnej intensywnie ćwiczy teraz przed zbliżającymi się narodzinami dziecka. W ciągu najbliższych tygodni te skurcze treningowe będą się nieco nasilać, aż w końcu nadejdą faktyczne skurcze porodowe. W miarę jak dno macicy obniża się, zmniejsza się duszność i nacisk na narządy wewnętrzne. Dzięki temu możesz spokojnie oczekiwać na narodziny dziecka i cieszyć się na myśl o chwili, w której po raz pierwszy przytulisz swoje maleństwo.

Najważniejsze wskazówki na 33. tydzień ciąży

  • Teraz najważniejszym zadaniem jest spakowanie torby do szpitala. Zasadniczo możesz ograniczyć się do najistotniejszych rzeczy – takich jak ubrania dla dziecka odpowiednie do pogody, fotelik, który pozwoli bezpiecznie wrócić z maluchem do domu, rzeczy przydatne do karmienia piersią.

Sprawdź, co jeszcze powinno się znaleźć w torbie do szpitala.

  • Nadal dbaj o to, by dobrze się odżywiać. Zbyt mała podaż kalorii (a przy tym za niski przyrost masy ciała kobiety) może być jednym z powodów zbyt niskiej wagi dziecka w 33. tygodniu ciąży. Szczególnie ważnymi składnikami są teraz wapń wykorzystywany do procesu kostnienia szkieletu dziecka oraz żelazo zapobiegające anemii u ciężarnej.

Skorzystaj z naszych przepisów na dania bogate w żelazo.

  • Twoja rosnąca waga w 33. tygodniu ciąży może dawać się już we znaki. Aby zmniejszyć ból i napięcie w brzuchu spowodowane obciążeniem więzadeł macicy, weź aromatyczną, relaksującą kąpiel i pozwól sobie na chwilę wytchnienia. Dzięki temu nabierzesz nowych sił na ostatnie tygodnie ciąży.

  • Ból pleców w ciąży pomogą zredukować odpowiednie ćwiczenia. Spróbuj odciążyć plecy, kładąc ręce i górną część tułowia na piłce do ćwiczeń i powoli przetaczając się na niej w przód i w tył. Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy zrobić „koci grzbiet”.

Zastanawiasz się, jakie jeszcze ćwiczenia możesz wykonywać w III trymestrze ciąży? Sprawdź.

Czy to skurcze przepowiadające, czy porodowe – o co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 33. tc?

Ponieważ Twoje ciało, a zwłaszcza macica, intensywnie przygotowuje się do porodu, możesz odczuwać niepewność. Raz po raz będziesz zadawać sobie pytanie, jakiego rodzaju skurcze odczuwasz. Aby się upewnić, zapytaj swoją położną o kryteria, które pozwolą Ci ocenić i rozróżnić skurcze.

Jeśli masz uzasadnione obawy, Twoja położna będzie w stanie szybko określić, czy to, co opisujesz, to skurcze Braxtona-Hicksa, skurcze przepowiadające, czy może właśnie zaczyna się poród. W tym przypadku lepiej zadać zbyt wiele pytań niż nie reagować, ponieważ w 33. tygodniu ciąży nadal należy zapobiegać przedwczesnemu porodowi, aby dziecko mogło dojrzewać w łonie matki jeszcze przez kilka tygodni, zanim będzie w pełni gotowe do przyjścia na świat.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, takich jak nudności i/lub biegunka, ogólny ból brzucha lub pleców, ból brzucha jak na okres w 33 tygodniu ciąży, należy niezwłocznie udać się do lekarza i poinformować położną.

Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze oznaki porodu.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.