32. tydzień ciąży – zadbaj o siebie

32. tydzień ciąży to ostatnie chwile 8. miesiąca. Oznacza to, że ciąża zbliża się ku końcowi i wkrótce będziesz trzymać swoje dziecko w ramionach. Ale w tym ostatnim czasie Twój maluch ma jeszcze wiele do zrobienia. Waga dziecka w 32. tygodniu systematycznie wzrasta, podobnie zresztą jak waga mamy, która coraz dotkliwiej odczuwa trudy ciąży. Wykorzystaj ten czas na ostatnie przygotowania, odpoczynek i chwile sam na sam z partnerem.

Wielkość i waga dziecka w 32. tygodniu ciąży

W 32. tygodniu ciąży Twoje dziecko mierzy już ok. 42,7 centymetra, czyli jest wielkości ananasa wraz z liśćmi. W przypadku Twojego malucha wymiary te mogą być nieco inne – dzieci od dawna rosną już w indywidualnym tempie, dlatego nikt nie potrafi jednoznacznie wskazać, ile dokładnie powinno mierzyć lub ważyć dziecko w 32. tygodniu ciąży. Na tym etapie ciąży lekarze zazwyczaj nie mierzą długości ciała płodu, lecz posługują się jego szacowaną masą. Waga dziecka w 32. tygodniu ciąży stale rośnie i wynosi obecnie mniej więcej 1775 gramów. Do momentu narodzin dziecko będzie zwiększać swoje rozmiary, a zwłaszcza masę ciała.

Rozwój dziecka w 32. tygodniu ciąży

W 32. tygodniu ciąży rozwój dziecka jest już prawie zakończony. Wszystkie jego organy są w pełni rozwinięte i teraz dojrzewają, przygotowując się do sprawnego funkcjonowania po porodzie. Dotyczy to również płuc – pęcherzyki płucne, które od niedawna tworzą się w płucach malucha, nadal potrzebują większych ilości surfaktantu, czyli białka, które umożliwia ich prawidłowe działanie poza brzuszkiem mamy. Białko to chroni pęcherzyki płucne przed zapadaniem się i w najbliższych tygodniach będzie intensywnie produkowane.

W zasadzie Twoje dziecko w 32. tygodniu ciąży jest już prawie dojrzałe i wygląda jak mały noworodek. Jednak jego organizm wciąż pracuje nad wytwarzaniem ochronnej warstwy tłuszczu, dzięki której maluch będzie pulchny i ładnie zaokrąglony, a jego skóra stanie się nieco gładsza. Dziecko potrzebuje tej tkanki tłuszczowej jako bezpiecznej rezerwy na początek życia. W ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu będzie pobierać z niej energię – do czasu, aż zaczniesz produkować dojrzałe, kaloryczne mleko.

Narządy zmysłów dziecka nadal się kształtują i rozwijają, co pozwoli mu odbierać i przetwarzać bodźce oraz reagować na nie poza łonem matki. Uczy się też regulować temperaturę ciała, by móc to robić samodzielnie po urodzeniu.

Pozycja i ruchy dziecka w 32. tygodniu ciąży

Ilość ruchów dziecka w 32. tygodniu nadal się zwiększa, choć jego przestrzeń na swobodne ćwiczenia i obroty szybko się kurczy. Ze względu na brak miejsca w macicy dziecko będzie coraz częściej układać się w pozycji płodowej, zwanej też embrionalną. Równie chętnie tę pozycję podczas snu przyjmują noworodki i niemowlęta, ale nie tylko – osoby sypiające w ten sposób można spotkać nawet wśród dorosłych – śpią one skulone na boku.

W łonie matki dziecko przyciąga nóżki do ciała i czasami ssie duży palec u nogi, ponieważ nadal ćwiczy odruch ssania. Jego rączki są złożone przed brzuchem, a pomiędzy nimi znajduje się pępowina, za którą Twoje dziecko teraz również odważnie ciągnie. W okolicach 32. tygodnia ciąży czkawka malucha staje się coraz bardziej intensywna, co oznacza, że ćwiczy on oddychanie.

32. tydzień ciąży bliźniaczej – jak rozwijają się bliźnięta?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą waha się od 1:80 do 1:100, a więc wcale nie jest to rzadkością. Szansa na bliźnięta jest nieco większa u matek, które poddały się sztucznemu zapłodnieniu z implantacją więcej niż 1 zarodka.

Jeśli masz szczęście spodziewać się bliźniąt, podczas regularnego badania USG w 32. tygodniu ciąży lekarz może dokładniej ocenić rozwój obojga dzieci. Przebieg ciąży mnogiej nie różni się znacząco od ciąży pojedynczej, ale będą widoczne różnice w wymiarach i masie maluchów – długość i waga dziecka w 32. tygodniu ciąży bliźniaczej są zazwyczaj niższe niż ich rówieśników w ciążach pojedynczych.

Jak czuje się przyszła mama w 32. tygodniu ciąży

Ciąża powoli zaczyna być coraz bardziej uciążliwa – w zależności od wielkości brzucha i Twojej kondycji fizycznej. Po 32. tc powinnaś robić tylko te rzeczy, które nie obciążają nadmiernie organizmu. Przede wszystkim przyszły tata lub inni bliscy powinni bardziej zaangażować się w pomoc, na przykład ustawić meble w pokoju dziecka zgodnie z Twoimi życzeniami, wyręczyć Cię w noszeniu cięższych lub nieporęcznych przedmiotów czy robieniu zakupów. Taka pomoc będzie bezwzględnie konieczna w przypadku przedwczesnych skurczy czy skracania się szyjki macicy – konsekwencje porodu w 32. tygodniu ciąży mogą być dla malucha bardzo poważne, dlatego nie lekceważ żadnych zaleceń swojego lekarza.

Sprawdź: Poród przedwczesny – jak go rozpoznać i co robić?

32. tc to też ostatni moment na wykonanie badania ultrasonograficznego III trymestru. Dla wielu przyszłych rodziców jest ono bardzo emocjonującym przeżyciem – USG 3D w 32. tygodniu ciąży często pozwala im zobaczyć buzię maluszka oraz urocze miny, które dziecko robi w łonie mamy.

Poznaj najważniejsze informacje dotyczące USG III trymestru.

Jeśli planowałaś sesję ciążową, to 8. miesiąc jest na nią idealnym momentem – brzuch w 32. tygodniu ciąży jest już spory, a Ty masz jeszcze wystarczająco dużo sił, by pozować do zdjęć. Jeśli masz już niemal kompletną wyprawkę dla noworodka i przygotowany pokoik, rozważ kilka ujęć przy łóżeczku, kołysce lub z maleńkimi śpioszkami.

Jeśli trudy ciąży w 32. tygodniu doskwierają Ci coraz mocniej, nie masz już siły na pracę zawodową lub po prostu chcesz odpocząć przed narodzinami dziecka, możesz skorzystać z części urlopu macierzyńskiego. Każdej ciężarnej przysługuje prawo do wykorzystania maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem. Wystarczy, że złożysz u swojego pracodawcy odpowiedni wniosek, do którego dołączysz zaświadczenie lekarskie wskazujące przewidywany termin porodu. Okres macierzyńskiego wykorzystany przed porodem zostanie odliczony od urlopu, który będziesz miała do dyspozycji już po przyjściu maluszka na świat.

Dowiedz się więcej na temat urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Sprawdź, jakie formalności czekają rodziców w związku z narodzeniem dziecka.

Najczęstsze objawy i dolegliwości w 32. tygodniu ciąży

  • Skurcze w 32. tygodniu ciąży: przepowiadające czy Braxtona-Hicksa?

Odczuwane w 32. tygodniu ciąży skurcze i niebolesne, krótkotrwałe twardnienia brzucha to nadal tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które nie należą do wczesnych oznak porodu i na tym etapie są zupełnie normalne, a nawet potrzebne. Zmienia się dopiero wtedy, gdy zaczynają się tzw. skurcze przepowiadające. Na około trzy do czterech tygodni przed porodem odczuwalne jest intensywne twardnienie brzucha, któremu czasami może towarzyszyć ból i niewielkie mdłości.

Sprawdź: Pierwsze oznaki porodu – jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu?

Skurcze przepowiadające powodują, że brzuch przesuwa się nieco w dół. Jeśli obecnie brakuje Ci tchu, a oddychanie jest utrudnione, to pamiętaj, że za kilka tygodni odczujesz ulgę, ponieważ płuca nie będą już tak bardzo uciskane przez macicę. Można będzie znów swobodniej oddychać. Z drugiej strony będziesz musiała częściej chodzić do toalety – wzrośnie nacisk na pęcherz moczowy, a w konsekwencji zmniejszy się jego pojemność.

  • Intensywne ruchy dziecka w 32. tygodniu ciąży

Teraz odczuwasz ruchy dziecka już nie tylko w niektórych miejscach, ale w całym brzuchu. Twój maluch osiągnął już słuszne rozmiary i często się wierci – w końcu musi jeszcze obrócić się do prawidłowej pozycji porodowej. Jeśli zauważasz wyjątkowo słabe ruchy dziecka w 32. tygodniu ciąży, być może akurat trafiłaś na moment drzemki malucha, podczas której zbiera on siły na dalsze harce. Możesz oczywiście skonsultować to ze swoim lekarzem lub położną albo wcześniej spróbować policzyć ilość ruchów płodu w ciągu godziny.

Sprawdź: Liczenie ruchów dziecka – po co i jak to robić?

  • Objawy ciąży z ostatnich kilku tygodni nadal się utrzymują

Twoje nogi i stopy mogą być bolesne i obrzęknięte. Nawiasem mówiąc, objaw ten jest bardziej powszechny w przypadku ciąży w gorących miesiącach letnich. W zimie występuje rzadziej i jest mniej intensywny.

W 32. tygodniu ciąży wciąż będziesz borykać się z problemem częstego oddawania moczu, mogą też towarzyszyć Ci objawy lekkiego wysiłkowego nietrzymania moczu.

Zobacz także: Gestoza, czyli zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Wskazówka położnej

Nie przejmuj się, jeśli po porodzie nadal doświadczasz objawów nietrzymania moczu. Organizm potrzebuje czasu, aby powrócić do normalnego funkcjonowania. W razie wątpliwości pomocą służy położna lub ginekolog.

Położna Dorothee Kutz

Po porodzie wiele kobiet od razu czuje się lepiej, dlatego też oczekiwanie na narodziny dziecka staje się na tym etapie coraz bardziej niecierpliwe. To zupełnie normalne, że nie możesz się doczekać, aż będziesz mieć to za sobą!

  • Zmiany w życiu seksualnym

Wykorzystajcie ten czas dla siebie jako para. Udane pożycie intymne jest możliwe nawet z dużym brzuszkiem w 32. tygodniu ciąży. Postawcie na kreatywność lub po prostu dużo się przytulajcie. Jest to korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka, ponieważ powoduje uwalnianie hormonu miłości – oksytocyny. Oksytocyna jest wytwarzana w wyniku kontaktu fizycznego i dotyku. Tworzy poczucie więzi, co jest szczególnie ważne w relacjach międzyludzkich.

Najważniejsze wskazówki na 32. tydzień ciąży

  • Jeśli cierpisz z powodu opuchniętych stóp i kostek w 32. tygodniu ciąży, noś pończochy lub skarpetki bez elastycznych ściągaczy, które nie uciskają nóg i jak najczęściej trzymaj stopy w górze!

  • Na pierwsze ubranko dla dziecka polecane jest krótkie lub długie body, w zależności od pory roku. Jest ono praktyczne w użyciu, ponieważ w pierwszych dniach życia dziecko nie lubi być przewijane.

  • Na ramionach sweterków i koszulek dziecięcych zawsze szukaj pasków z zatrzaskami, które ułatwiają ich zakładanie. Niemowlęta często nie chcą mieć niczego zakładanego na głowę.

  • Pobierz wszystkie wnioski: o urlop macierzyński, urlop tacierzyński, urlop ojcowski (okolicznościowy), urlop rodzicielski, becikowe, świadczenie 500+ oraz inne zasiłki na dziecko (jeśli wiesz, że będą Ci przysługiwały). Wypełnij je w miarę możliwości lub zapisz sobie linki do ich wersji elektronicznych, jeśli chcesz składać je przez Internet. Ułatwi Ci to dopełnienie formalności po urodzeniu dziecka.

  • Po porodzie pieluszki tetrowe będą Ci wielokrotnie potrzebne, np. jako podkład pod główkę dziecka lub jako chusteczka do karmienia piersią.

Deklaracja dotycząca wyboru położnej – o co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 32. tc?

Zgodnie z przepisami ustawy prawo do bezpłatnej opieki położnej POZ przysługuje już od 21. tygodnia ciąży. Położna środowiskowa opiekuje się kobietą w okresie połogu (42 dni po porodzie) i dzieckiem do ukończenia 2. miesiąca życia.

Kobieta w ciąży ma prawo wyboru położnej środowiskowej POZ. Po podjęciu decyzji należy złożyć odpowiednią deklarację w przychodni lub innej placówce medycznej, w której wybrana położna jest zatrudniona. Deklarację wyboru położnej środowiskowej każda kobieta może złożyć przed porodem lub po porodzie.

Zapytaj swoją położną, w jakich odstępach czasu będzie odwiedzać Ciebie i Twoje dziecko w domu i monitorować rozwój malucha. Ustal, czy Twoja położna będzie się Tobą opiekować również w nocy lub będzie dla Ciebie dostępna w razie gdybyś miała wątpliwości odnośnie stanu zdrowia czy zachowania maluszka.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.