31. tydzień ciąży – najlepszy czas na planowanie narodzin dziecka

Rozpoczął się 31. tydzień ciąży, napięcie i podekscytowanie narasta – wkrótce nadejdzie czas narodzin Twojego dziecka. Za około 8–10 tygodni będziesz mogła wreszcie trzymać maleństwo w ramionach. Z pewnością łączy Cię z nim bliska więź i często wyobrażasz sobie, jak wygląda dziecko w 31. tygodniu ciąży i co akurat robi w Twoim brzuchu. Zachęcaj swojego partnera, by ona także nawiązywał więź z Waszym maluszkiem, bo już wkrótce będziecie rodziną.

Wielkość i waga dziecka w 31. tygodniu ciąży

W 31. tygodniu ciąży, czyli prawie pod koniec ósmego miesiąca, dziecko osiągnęło już imponujące rozmiary – od 41,5 do 41,8 centymetra. Najlepiej wyobrazić sobie główkę kapusty – jest ona mniej więcej wielkości Twojego dziecka. Mimo to nadal sporo brakuje mu do długości i wagi, jakie będzie miało po urodzeniu. Pewnie zastanawiasz się teraz, ile waży dziecko w 31. tygodniu. Waga dziecka w 31. tygodniu ciąży wynosi średnio 1575 gramów, a płód coraz szybciej zbliża się do masy dwóch kilogramów. Do momentu narodzin będzie wciąż przybierać na wadze. W zależności od predyspozycji genetycznych, do terminu porodu maluch może podwoić swoją wagę.

Rozwój dziecka w 31. tygodniu ciąży

W 31. tygodniu ciąży dziecko szybko przybiera na wadze. Wciąż rozwija się jego układ nerwowy: tworzą się nowe połączenia i trwa proces fałdowania się mózgu, który przejmuje kontrolę nad coraz to nowymi obszarami funkcjonowania organizmu. Wcześniak urodzony w 31. tygodniu ciąży ma już niemalże pewne szanse na przeżycie i coraz mniejsze ryzyko poważnych powikłań w przyszłości.

Rozwój płuc

Wraz ze wzrostem rozmiarów i masy ciała dziecka rozwijają się też jego narządy i doskonalą ich funkcje. Od 31. tygodnia ciąży dziecko w łonie matki może całkowicie napełnić płuca (dzięki obecności ochronnego białka – surfaktantu) bez sklejania się pęcherzyków płucnych, które niedawno zaczęły rozwijać się w malutkiej klatce piersiowej. Jego płuca są już w pełni rozwinięte – dziecko urodzone w 31. tygodniu ciąży nie będzie już wymagało całkowitej wentylacji zewnętrznej; wystarczy wentylacja wspomagająca.

Ułożenie i ruchy dziecka w 31. tygodniu ciąży

Ponieważ przestrzeń w macicy staje się coraz bardziej ograniczona, to intensywne ruchy dziecka w 31. tygodniu ciąży powoli odchodzą w zapomnienie. Staje się ono teraz znacznie mniej ruchliwe, nie obraca się już tak energicznie jak dotychczas, a raczej przeciąga się i wypycha poszczególne części ciała. Wynika to również z faktu, że w 31. tygodniu ciąży wykształcił się już u dziecka wyraźny rytm snu i czuwania. Dziecko śpi w łonie matki do 15 godzin na dobę. W godzinach, w których nie śpi, można wyraźnie odczuć jego aktywność. Czasami gwałtowne uderzenia malucha w narządy wewnętrzne mogą powodować lekki dyskomfort.

Sprawdź: Liczenie ruchów dziecka w ciąży – po co i jak to robić?

Pozycja dziecka lub dzieci w 31. tygodniu ciąży bliźniaczej nie jest jeszcze ostateczną pozycją, jaką przyjmie ono do porodu. Stopniowo jednak opiera się ono o ścianę macicy i zaczyna obracać się głową w kierunku kanału rodnego.

Jeszcze przed rozpoczęciem skurczów dziecko powinno znajdować się w prawidłowej pozycji do porodu – jego główka powinna być skierowana w stronę wyjścia z macicy. Od tej pory położna będzie zawsze sprawdzać położenie dziecka. Prawidłowa pozycja urodzeniowa nazywana jest pozycją główkową lub potyliczną przednią. 90 procent dzieci przyjmuje tę pozycję samodzielnie około czterech lub więcej tygodni przed urodzeniem.

Jak czuje się przyszła mama w 31. tygodniu ciąży

Wkraczasz w 31. tydzień ciąży. Który to miesiąc? Za tobą już połowa 8. z zaplanowanych 10 miesięcy! Z pewnością nie możesz się doczekać końca ciąży. Dużo myślisz o tym, gdzie urodzi się Twoje dziecko, coraz częściej pojawiają się też pytania o Twoje bezpieczeństwo i dobre miejsce na poród. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, w okolicach 31. tygodnia ciąży obejrzyjcie różne sale porodowe i poznajcie położne, które będą opiekować się Wami i noworodkiem podczas porodu i po nim. Jeśli nie macie jeszcze listy preferowanych szpitali, warto zasięgnąć opinii znajomych, lekarza prowadzącego ciążę oraz położnej środowiskowej.

Szczególnie uważne podczas wyboru szpitala powinny być przyszłe mamy, którym grozi poród przedwczesny. Dziecko urodzone w 31. tygodniu ciąży jest skrajnym wcześniakiem, który otrzyma odpowiednią opiekę tylko w placówce o najwyższym, III stopniu referencyjności. Nawet jeśli Twoja ciąża do tej pory przebiegała prawidłowo, sprawdź, który z pobliskich szpitali zajmuje się takimi najmniejszymi noworodkami. Jeśli zaskoczą Cię skurcze i poród w 31. tygodniu ciąży, będziesz wiedziała, gdzie udać się po pomoc.

Sprawdź, czym się kierować wybierając położną i szpital do porodu

Najczęstsze objawy i dolegliwości w 31. tygodniu

  • Twoje myśli kierują się ku dziecku

W 31. tygodniu ciąży zastanawiasz się nad tym, co kupić dziecku. Szczególnie emocjonalnie reagujesz na słodkie śpioszki, niemowlęce sweterki, kurtki i buciki. Twoi krewni z pewnością również będą chcieli przesłać Ci jakieś rzeczy. Dlatego warto sporządzić listę życzeń i rozesłać ją do najbliższych. To, czego potrzebujesz dla swojego dziecka i w jakiej formie, zależy w dużej mierze od miesiąca, w którym się ono urodzi – maluchowi urodzonemu latem przyda się inna wyprawka niż urodzonemu zimą. Powinnaś też kupić sobie kilka ważnych rzeczy, które będą Ci potrzebne po porodzie. Wkrótce nadejdzie czas pakowania torby do szpitala. Spakuj do niej wszystkie niezbędne rzeczy i ubrania dla siebie i dziecka na czas porodu oraz 2-3 dni pobytu na oddziale.

Dowiedz się więcej, czego w pierwszych tygodniach i miesiącach życia potrzebuje Twoje dziecko.

  • Ciało strajkuje, a dolegliwości w ciąży nasilają się

Czasami możesz mieć wrażenie, że Twój organizm strajkuje. Ciężko Ci oddychać pod ciężarem brzucha, nogi są ciężkie i obolałe, a plecy napięte. Często źle sypiasz w nocy, przewracasz się z boku na bok i szukasz pozycji, która pozwoli Ci odpocząć. Zwiększone parcie na mocz i coraz częstsze w 31. tygodniu ciąży skurcze łydek również przerywają sen. Może pojawiać się zgaga, zwłaszcza po jedzeniu, dlatego należy spożywać więcej małych posiłków w ciągu dnia. Również praca jelit jest coraz bardziej utrudniona, ponieważ ucisk macicy i coraz większa waga dziecka w 31. tc zaburzają ich naturalny rytm. Coraz trudniej jest też usiąść lub wstać. Instynktownie trzymasz się za brzuch i plecy, aby się podeprzeć. Być może wkrótce będziesz musiała zostawić wiązanie butów swojemu partnerowi lub nosić buty wsuwane.

  • Możesz cierpieć na nietrzymanie moczu

Ze względu na obciążenie dna miednicy mięśnie pęcherza nie zawsze są w stanie utrzymać jego zawartość . Głowa dziecka również wywiera nacisk na pęcherz moczowy. Z tego powodu możesz czasem popuścić kilka kropel moczu, kiedy się śmiejesz, kichasz lub kaszlesz, zwłaszcza gdy twój pęcherz jest wypełniony. Dolegliwość ta, mimo że jest częsta w zaawansowanej ciąży, zwykle mija po porodzie i można jej całkowicie zaradzić, stosując odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy podczas gimnastyki poporodowej (ćwiczenia mięśni Kegla). W 31. tygodniu ciąży możesz też wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który podpowie, jakie ćwiczenia możesz wykonywać jeszcze przed porodem i jak wykonywać codzienne czynności (wstawanie, kichanie, oddawanie moczu), by jak najmniej obciążać dno miednicy.

  • Pępek uwypukla się około 31. tc

W 31. tygodniu ciąży brzuch ma już spore rozmiary. Ze względu na powiększenie macicy i napięcie skóry na brzuchu, pępek zaczyna się spłaszczać. W ciągu najbliższych kilku miesięcy może nawet stać się wypukły. Widać to wyraźnie, gdy masz na sobie lekkie ubranie, na przykład latem.

Zobacz więcej na temat planu porodu - co to jest i jak go przygotować?

Najważniejsze wskazówki na 31. tydzień ciąży

  • Aby ułatwić sobie wkładanie butów, możesz zaopatrzyć się w długą łyżkę do butów, a latem zamiast sandałów wybierać klapki.

  • Jeśli cierpisz na czasowe wysiłkowe nietrzymanie moczu z powodu obciążenia dna miednicy, używaj podpasek lub specjalnych wkładek higienicznych dla ochrony bielizny w czasie spacerów.

  • Używaj nietoksycznych farb i lakierów do malowania ścian w domu i mebli dziecięcych.

Przechowywanie komórek macierzystych i krwi pępowinowej – o co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 31. tc?

Istnieje sposób na pobranie komórek z łożyska i przechowywanie ich w głębokim zamrożeniu. Komórki te – zwane komórkami macierzystymi – mogą być podane dziecku lub jego rodzeństwu i innym członkom rodziny (jeśli występuje zgodność tkankowa) w przypadku choroby.

To samo dotyczy krwi pępowinowej. Również zawiera ona własne komórki macierzyste dziecka. Jeśli komórki zostaną zamrożone, mogą pomóc w razie konieczności leczenia.

Skonsultuj się w tej sprawie z położną, ginekologiem lub – jeszcze lepiej – pediatrą i wspólnie rozważcie wszystkie „za” i „przeciw”. W razie potrzeby uzyskaj oferty od odpowiednich firm zajmujących się bankowaniem krwi – w 31. tygodniu ciąży masz na to jeszcze sporo czasu. Powinny one być uczciwe, renomowane, bezpieczne i godne zaufania, ponieważ w grę wchodzą komórki macierzyste Twojej rodziny.

Niektóre kliniki oferują możliwość oddania krwi pępowinowej do publicznego banku dawców.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.