3. tydzień ciąży: bardzo wczesne objawy ciąży i początek nowego życia

Prawdopodobnie jesteś w 3. tygodniu ciąży, a to oznacza, że właśnie doszło do zapłodnienia! Wczesna ciąża nie zawsze daje jakiekolwiek objawy, dlatego możesz jeszcze nie wiedzieć, że spodziewasz się dziecka. Wie o tym jednak Twój organizm, który w pierwszych tygodniach ciąży przygotowuje się na trud nadchodzących 9 miesięcy. Sprawdź, kiedy możesz zauważyć pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu i w jaki sposób maluszek w 3 tc da Ci znać, że właśnie się pojawił.

Obliczanie tygodni ciąży rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Mimo że w ciągu pierwszych 14 dni nie byłaś jeszcze w ciąży, są one również brane pod uwagę, ponieważ w tym cyklu doszło do zapłodnienia. Owulacja ma miejsce między 14. a 17. dniem cyklu, zatem cudowna podróż Twojego dziecka w życie rozpoczyna się w 3. tygodniu ciąży.

Wielkość dziecka w 3. tygodniu ciąży

Po zapłodnieniu komórki jajowej tworzy się wokół niej silna otoczka, która zapobiega przedostawaniu się do niej kolejnych plemników.

Zarodek, który rozwija się z materiału genetycznego pochodzącego w połowie od Ciebie, a w połowie od jego ojca, będzie się intensywnie dzielić w ciągu kilku następnych dni. Na drugi dzień po połączeniu się plemnika i komórki jajowej embrion składa się z 4 komórek. Trzeciego dnia jest już 8–16 komórek. Tak podzielona komórka jajowa przypomina teraz owoc morwy. Lekarze również używają tego terminu i nazywają jajo płodowe w tym stadium rozwoju morulą (łac. morus – morwa). Mierzy ono teraz mniej niż jeden milimetr i nie można go zobaczyć gołym okiem.

W piątym dniu po zapłodnieniu zarodek dociera do macicy. Na tym etapie jest jeszcze niewiarygodnie mały i niepozorny – ale już nosi w sobie całą moc życia, a jego przyszły wygląd i inne cechy są już ustalone i zapisane w genach znajdujących się w każdej komórce maleńkiego ciałka.

Rozwój dziecka w 3. tygodniu ciąży

Jeśli połączenie dwóch komórek było udane, ciąża rozpoczyna się w momencie, gdy zapłodnione jajeczko przemieszcza się do macicy. Pierwszy podział komórki jajowej następuje 24 godziny po zapłodnieniu. Komórka dzieli się ponownie co 12–15 godzin. Podczas tego procesu powstają już najważniejsze składowe i ośrodki organizmu dziecka.

Pięć dni po połączeniu się plemnika i komórki jajowej podzielona komórka jajowa trafia do macicy. Macica jest środowiskiem, w którym dziecko może dojrzewać i optymalnie się rozwijać. Jej błona śluzowa osiągnęła grubość od 7 do 8 milimetrów. Uważa się, że jest to idealny punkt wyjścia do implantacji i odpowiedniego odżywienia zapłodnionej komórki jajowej.

W siódmym dniu po zapłodnieniu i migracji jajowodem w stronę macicy to fascynujące skupisko komórek zagnieżdża się w jej wyściółce, zwanej endometrium. Pomaga w tym otoczka jajeczka, która teraz przekształca się w pęcherzyk żółtkowy produkujący progesteron – hormon ważny dla podtrzymania ciąży. Powoduje to dalsze pogrubienie błony śluzowej macicy, dzięki czemu zygota jest w stanie stabilnie się do niej przytwierdzić.

Po implantacji jesteś już oficjalnie w ciąży i rozpoczyna się faza wzrostu oraz rozwoju zarodka.

Uczucie po zapłodnieniu - jak czuje się przyszła mama w 3. tygodniu ciąży

Na tym etapie nie wiesz jeszcze, jakie masz szczęście, ale być może już się domyślasz. Dzięki kobiecej intuicji możesz już teraz czuć, że zaszłaś w ciążę. Na obrazie ultrasonograficznym nadal nie można jeszcze zobaczyć małego człowieka, a test ciążowy wykonany w tym okresie bałby negatywny wynik. W tym czasie u kobiet nie występują żadne fizyczne objawy zapłodnienia, które pozwoliłyby Ci rozpoznać ciążę. Możesz jednak czuć się wyjątkowo szczęśliwa i spełniona – te pozytywne uczucia to prawdopodobnie pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, które są wywoływane przez hormon ciałka żółtego (progesteron).

Najczęstsze objawy ciąży w 3. tygodniu

Objawem zauważanym przez niektóre kobiety w 3. tygodniu ciąży jest niewielkie krwawienie (plamienie) lub krwista wydzielina. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, czyli znak, że zarodek zagnieździł się w macicy - podczas implantacji w błonie śluzowej tworzą się drobne ranki, z których może sączyć się niewielka ilość krwi.

Możesz odczuwać też lekkie ciągnięcie w brzuchu, które jest spowodowane zagnieżdżaniem zarodka. U niektórych kobiet piersi stają się tkliwe po raz pierwszy właśnie w 3. tygodniu ciąży. Wszystkie te objawy są jednak na tyle rozproszone, że mogą być interpretowane jako objaw owulacji lub nadchodzącej miesiączki, a nie odczucia związane z początkiem ciąży.

Przeczytaj także: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Jak możesz wspierać swoje ciało na początku ciąży

Czas przed poczęciem i początki ciąży to idealny moment, by szczególnie o siebie zadbać. Przed Twoim ciałem bardzo ważne, ale też trudne i obciążające wyzwanie, jakim jest noszenie dziecka przez 9 długich miesięcy oraz dostarczanie mu wszystkiego czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Jednym ze sposobów, w jaki możesz wspierać swój organizm jest zdrowe odżywianie. Stosowanie zrównoważonej diety jest ważne nie tylko dla rozwoju dziecka podczas ciąży, ale też dla dojrzewania jajeczek. Upewnij się, że w Twojej diecie znajduje się odpowiednia ilość witamin. Pamiętaj, że niektóre witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach. Oznacza to, że do ich wchłaniania i przetwarzania potrzebujesz spożywać także dobre tłuszcze.

Tłuszcze występują oczywiście nie tylko w produktach mięsnych. Zawierają je również sery, mleko i produkty mleczne, a także oleje, orzechy, pestki i masło. W prawidłowo skomponowanej diecie powinny przeważać tłuszcze pochodzenia roślinnego, zawierające ważne dla zdrowia maluszka i mamy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jedz świeże produkty i ciesz się różnorodnością, jaką oferuje nam natura. W miarę możliwości powinnaś unikać przetworzonej żywności, a owoce i warzywa jak najczęściej spożywać w postaci surowej. Dzięki temu dostarczysz sobie większej ilości witamin, minerałów i innych cennych składników pokarmowych, które giną podczas obróbki żywności. Owoce i warzywa zawierają też błonnik pokarmowy, który pozwala zapobiec lub zredukować niektóre dolegliwości pojawiające się w miarę rozwoju ciąży.

Poznaj zasady zdrowego odżywiania w czasie ciąży.

Wskazówka położnej na początek ciąży

Wiele kobiet, zwłaszcza w pierwszej fazie ciąży, ma znacznie zwiększony apetyt, zwany nawet wilczym. Nie należy się tym przejmować – ten objaw nie jest groźny dla Ciebie ani dla Twojego dziecka. Ta faza trwa dość krótko i szybko minie, a potem znów będziesz mogła jeść bardziej świadomie.

Położna Dorothee Kutz

Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy ciąży, postaraj się sięgać częściej po pokarmy bogate w żelazo i kwas foliowy. Ten ostatni jest witaminą, która bierze udział m.in. w tworzeniu krwi i wzroście komórek. Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy. Co więcej, zwiększenie jego podaży może przeciwdziałać zaburzeniom rozwojowym u nienarodzonego dziecka.

Niemniej w czasie ciąży prawie niemożliwe jest uzyskanie wystarczającej ilości kwasu foliowego z pożywienia. Z tego powodu specjalne suplementy zawierające ten składnik diety są zalecane wszystkim miesiączkującym kobietom, nie tylko w okresie starań o dziecko. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną o odpowiednim preparacie!

Żelazo transportuje niezbędny do życia tlen we krwi. Ze względu na konieczność zaopatrzania w tlen nienarodzonego dziecka kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Z tego powodu u ciężarnych regularnie sprawdza się poziom żelaza poprzez badanie morfologii krwi.

Z czego powinnaś bezwzględnie zrezygnować na początku ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś powstrzymać się od robienia rzeczy, które nie sprzyjają zdrowemu rozwojowi Twojego dziecka i Twojemu dobremu samopoczuciu.

Alkohol – zwłaszcza spożywany regularnie, osłabia organizm. Udowodniono, że alkohol szkodzi rozwojowi dziecka. Każdy łyk alkoholu dociera do dziecka, ponieważ bez przeszkód przenika przez łożysko.

Nikotyna – przyspiesza akcję serca i wywołuje stres w organizmie. Szybko prowadzi do uzależnienia, którego nie da się pogodzić z ciążą. Pogrubiona błona śluzowa macicy jest silnie ukrwiona i magazynuje wszelkiego rodzaju toksyny. Używanie nikotyny może prowadzić do osłabienia krążenia krwi, a tym samym do upośledzenia rozwoju dziecka, a nawet jego śmierci.

Stres – jeśli wiesz na pewno, że jesteś w ciąży, powinnaś jak najbardziej unikać stresu i sytuacji mogących go wywołać. Praca na zmiany dzienne i nocne również poważnie zaburza biorytm i nie powinna być wykonywana przez ciężarne. Może to mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Wskazówka położnej

Niektóre kobiety początkowo nie są świadome ciąży, więc zdarza się, że piją alkohol i palą papierosy. Nie obwiniaj się, jeśli to dotyczy także Ciebie. Nadal obowiązuje zasada „wszystko albo nic”. Na tym wczesnym etapie ciąża albo przetrwa, albo nie – ale są też inne powody, dla których tak się dzieje. Gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, powinnaś oczywiście odstawić papierosy i alkohol.

Położna Dorothee Kutz

Najważniejsze wskazówki we wczesnej ciąży w skrócie

  • Zachowaj spokój, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Na wszelki wypadek wprowadź jednak wszystkie zasady zdrowego stylu obowiązujące przyszłe mamy.

Sprawdź, jak rozpoznać ciążę i jakie objawy mogą na nią wskazywać.

  • Kup wiarygodny test ciążowy dzięki któremu sprawdzisz, czy bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką są spowodowane zapłodnieniem, czy to fałszywy alarm.

  • Jeśli Twój test ciążowy da pozytywny wynik, a miesiączka nie nadejdzie, umów się na wizytę u swojego ginekologa. Najlepszy moment na pierwszą wizytę w ciąży to 6.-8. tydzień.

  • Porozmawiaj z zaufaną osobą o swoich uczuciach. Pierwsze oznaki ciąży dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale też emocjonalnej i psychicznej, dlatego szczera rozmowa może przynieść Ci sporą ulgę.

Pytania, które możesz zadać lekarzowi lub położnej w 3. tc

Prowadzeniem ciąży w Polsce może zajmować się zarówno lekarz ginekolog, jak i położna. Podczas każdej wizyty u specjalisty będziesz miała okazję do zadawania pytań, dlatego najlepiej przygotuj sobie listę najważniejszych kwestii do omówienia.

Kiedy udać się do ginekologa w ciąży? W większości przypadków dobrym terminem pierwszej wizyty jest 6.-8. tydzień, ale jeśli Twój lekarz uzna, że powinnaś pojawić się w gabinecie znacznie wcześniej, skontaktuj się z nim tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego.

Kwas foliowy w ciąży – jakie suplementy powinnaś przyjmować?

Szczególnie na początku ciąży może dojść do powstania u dziecka wad spowodowanych niedoborami. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wady rozwojowe w obrębie układu nerwowego i kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ witamina ta jest ważnym elementem procesu podziału i powstawania nowych komórek. Z tego powodu suplementy kwasu foliowego są zalecane zarówno kobietom w ciąży jak i tym, które dopiero planują dzieci.

We wczesnym okresie ciąży i na 12 tygodni przed poczęciem zalecana dawka to 0,4 mg (400 μg) dziennie, czyli znacznie więcej, niż potrzebuje dorosła kobieta niebędąca w ciąży (0,3 mg). Od 12. tygodnia ciąży dzienne zapotrzebowanie wzrasta, dlatego zaleca się przyjmowanie od 0,6 do 0,8 mg kwasu foliowego (dawkę ustala lekarz).

Poznaj rolę kwasu foliowego i folianów w trakcie ciąży.

Oprócz kwasu foliowego, wszystkim kobietom w ciąży zaleca się codzienną suplementację:

  • jodu w dawce 150-200 mcg

  • witaminy D w dawce 1500-2000 IU (u kobiet o BMI powyżej 30 – 4000 IU)

  • DHA w dawce 200 mg.

W aptekach znajdziemy wiele złożonych preparatów zawierających rekomendowane dawki wszystkich tych substancji. Wybór konkretnego z nich najlepiej omówić szczegółowo z lekarzem lub położną. W przypadku istniejących chorób tarczycy lub zaburzeń produkcji hormonów przez tarczycę, przyjmowanie jodu jest niewskazane – należy więc przyjmować suplementy niezawierające tego pierwiastka.

Mimo odpowiedniej suplementacji, podstawowym źródłem wszystkich ważnych witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych jest odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta w ciąży.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące 3. tygodnia ciąży

Przyszłe mamy w pierwszych tygodniach ciąży często zmagają się z natłokiem myśli, pytań i wątpliwości. Nawet jeśli od dawna planowałaś powiększenie rodziny, to początki ciąży mogą być dla Ciebie trudne. Niepewność, napięcie, początek burzy hormonalnej i związane z nią nietypowe objawy ciąży niekiedy sprawiają, że kobiety czują się zagubione. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące 3. tygodnia ciąży, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

  • Kiedy dokładnie jestem w 3. tygodniu ciąży?

3. tydzień ciąży rozpoczyna się w 15. dniu cyklu, czyli właśnie 15 dni od początku ostatniej miesiączki i trwa aż do 21. dnia cyklu. Jeśli Twoje cykle mają 28-30 dni, to prawdopodobnie właśnie w tym tygodniu doszło do zapłodnienia i podzielona komórka jajowa stopniowo przemieszcza się już do jamy macicy, gdzie nastąpi jej zagnieżdżenie. Od tego momentu zaczną się rozwijać organy dziecka, a ciążowe hormony będą uwalniane do krwi w dużych ilościach powodując pojawienie się pierwszych objawów ciąży. 7 dni później, w 4. tygodniu ciąży (najlepiej po terminie spodziewanej miesiączki), warto wykonać test ciążowy, aby potwierdzić, że faktycznie doszło do zapłodnienia.

  • Kiedy zauważę pierwsze objawy ciąży? Czy już w 3. tygodniu?

W 3. tygodniu ciąży możesz już zauważyć subtelne oznaki ciąży. Tydzień po owulacji i domniemanym połączeniu się komórki jajowej i plemnika niektóre kobiety odczuwają ciągnący ból w podbrzuszu. Możliwe jest również łagodne krwawienie lub plamienie implantacyjne, które zaliczamy do najwcześniejszych objawów ciąży. Ze względu na zmiany hormonalne możesz też czuć się inaczej niż dotychczas. Oprócz tego Twoje piersi mogą zacząć się lekko napinać. Jednak te objawy fizyczne są związane także ze zbliżającą się miesiączką i dlatego nie są pewnymi oznakami ciąży.

  • Co może być niebezpieczne dla dziecka w 3. tygodniu ciąży?

Jeśli chcesz zajść w ciążę lub odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia w czasie owulacji, powinnaś szczególnie uważać na szkodliwe substancje. Alkohol, nikotyna, narkotyki, a także substancje chemiczne stosowane w domu i w pracy są teraz czymś, czego powinnaś bezwzględnie unikać. Na tym etapie ciąży łożysko nie jest jeszcze rozwinięte, dlatego poszczególne składniki znajdujące się w Twojej krwi nie przenikają przez nie do dziecka. Niemniej jednak szkodliwe substancje mogą poważnie zakłócić podziały komórkowe w zapłodnionym jajeczku. Należy również konsekwentnie unikać ryzyka zakażenia patogenami typowych chorób dziecięcych lub toksoplazmozy. Jeśli masz w domu kota, ktoś inny powinien zająć się sprzątaniem kuwety.

  • Czy mdłości mogą wystąpić już w 3. tygodniu ciąży?

Tak, nudności, mdłości i wymioty są u wielu kobiet jednymi z pierwszych objawów wczesnej ciąży. Zasadniczo od momentu udanego zagnieżdżenia się zarodka w macicy organizm wytwarza hormony, które będą Ci towarzyszyć przez cały okres ciąży. Służą one utrzymaniu ciąży i gwarantują zdrowy rozwój dziecka w łonie matki. Twój organizm musi najpierw przyzwyczaić się do znacznie większej ilości poszczególnych hormonów w krwioobiegu, zwłaszcza jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy. Dopóki tego nie zrobi, stawia im „opór”, co objawia się klasycznymi nudnościami występującymi na wczesnym etapie ciąży. Ta faza przystosowawcza ciąży kończy się najpóźniej w 12. tygodniu, a Ty możesz w pełni cieszyć się przyjemnym i inspirującym okresem ciąży.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.