Przyszłe mamy w pierwszych tygodniach ciąży często zmagają się z natłokiem myśli, pytań i wątpliwości. Nawet jeśli od dawna planowałaś powiększenie rodziny, to początki ciąży mogą być dla Ciebie trudne. Niepewność, napięcie, początek burzy hormonalnej i związane z nią nietypowe objawy ciąży niekiedy sprawiają, że kobiety czują się zagubione. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące 3. tygodnia ciąży, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
3. tydzień ciąży rozpoczyna się w 15. dniu cyklu, czyli właśnie 15 dni od początku ostatniej miesiączki i trwa aż do 21. dnia cyklu. Jeśli Twoje cykle mają 28-30 dni, to prawdopodobnie właśnie w tym tygodniu doszło do zapłodnienia i podzielona komórka jajowa stopniowo przemieszcza się już do jamy macicy, gdzie nastąpi jej zagnieżdżenie. Od tego momentu zaczną się rozwijać organy dziecka, a ciążowe hormony będą uwalniane do krwi w dużych ilościach powodując pojawienie się pierwszych objawów ciąży. 7 dni później, w 4. tygodniu ciąży (najlepiej po terminie spodziewanej miesiączki), warto wykonać test ciążowy, aby potwierdzić, że faktycznie doszło do zapłodnienia.
W 3. tygodniu ciąży możesz już zauważyć subtelne oznaki ciąży. Tydzień po owulacji i domniemanym połączeniu się komórki jajowej i plemnika niektóre kobiety odczuwają ciągnący ból w podbrzuszu. Możliwe jest również łagodne krwawienie lub plamienie implantacyjne, które zaliczamy do najwcześniejszych objawów ciąży. Ze względu na zmiany hormonalne możesz też czuć się inaczej niż dotychczas. Oprócz tego Twoje piersi mogą zacząć się lekko napinać. Jednak te objawy fizyczne są związane także ze zbliżającą się miesiączką i dlatego nie są pewnymi oznakami ciąży.
Jeśli chcesz zajść w ciążę lub odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia w czasie owulacji, powinnaś szczególnie uważać na szkodliwe substancje. Alkohol, nikotyna, narkotyki, a także substancje chemiczne stosowane w domu i w pracy są teraz czymś, czego powinnaś bezwzględnie unikać. Na tym etapie ciąży łożysko nie jest jeszcze rozwinięte, dlatego poszczególne składniki znajdujące się w Twojej krwi nie przenikają przez nie do dziecka. Niemniej jednak szkodliwe substancje mogą poważnie zakłócić podziały komórkowe w zapłodnionym jajeczku. Należy również konsekwentnie unikać ryzyka zakażenia patogenami typowych chorób dziecięcych lub toksoplazmozy. Jeśli masz w domu kota, ktoś inny powinien zająć się sprzątaniem kuwety.
Tak, nudności, mdłości i wymioty są u wielu kobiet jednymi z pierwszych objawów wczesnej ciąży. Zasadniczo od momentu udanego zagnieżdżenia się zarodka w macicy organizm wytwarza hormony, które będą Ci towarzyszyć przez cały okres ciąży. Służą one utrzymaniu ciąży i gwarantują zdrowy rozwój dziecka w łonie matki. Twój organizm musi najpierw przyzwyczaić się do znacznie większej ilości poszczególnych hormonów w krwioobiegu, zwłaszcza jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy. Dopóki tego nie zrobi, stawia im „opór”, co objawia się klasycznymi nudnościami występującymi na wczesnym etapie ciąży. Ta faza przystosowawcza ciąży kończy się najpóźniej w 12. tygodniu, a Ty możesz w pełni cieszyć się przyjemnym i inspirującym okresem ciąży.
Informacje o autorce:
Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.