Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, powinnaś zastanowić się, gdzie chcesz rodzić – szpital publiczny, prywatna klinika, dom narodzin, a może własne mieszkanie?.
Jeśli odczuwasz napady głodu, pamiętaj, by jeść głównie zdrowe przekąski, takie jak owoce, orzechy i warzywa.
Aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, codziennie zjadaj:
1 szklankę truskawek lub
1 kiwi lub
1 szklankę ugotowanych brokułów lub
½ czerwonej papryki.
Aby dodać sobie energii między posiłkami, warto wykonać proste ćwiczenie: usiądź wygodnie, potrzyj kilka razy dłonie o siebie, a następnie umieść je nad oczami i powiedz: „Czuję się odświeżona i zrelaksowana”. Jest to korzystne dla Ciebie i Twojego dziecka.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną o badaniu USG III trymestru. Jeśli zdecydujesz się na jego wykonanie, już teraz umów się na konkretny termin – niektóre przychodnie są mocno oblegane.
27. tydzień ciąży: dziecko zaczyna odczuwać zapachy
Wraz z nadejściem 27. tygodnia ciąży zbliżasz się do końca siódmego miesiąca oraz drugiego trymestru – już za chwilę wkroczysz w ostatni etap oczekiwania na dziecko. W tej chwili organizmy Twój i maluszka coraz intensywniej przygotowują się do porodu, a waga dziecka rośnie już niemal tak szybko, jak Twoja. Sprawdź, jakie zmiany przyniesie Ci 27. tc i poznaj nasze wskazówki na nadchodzące 7 dni.
Rozwój płodu – jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?
Jak czuje się przyszła mama w 27. tygodniu ciąży
Programowanie żywieniowe – jak dieta mamy wpływa na dziecko w 27. tygodniu ciąży
Najczęstsze objawy w 27. tygodniu ciąży
Najważniejsze wskazówki na 27. tydzień ciąży w skrócie
Pytania, które możesz zadać lekarzowi lub położnej podczas wizyty w 27. tc
Wielkość i waga dziecka w 27. tygodniu ciąży
Przy średniej długości ciała od 36 do 36,6 centymetra dziecko w 27. tygodniu ciąży przypomina rozmiarem dużą cukinię. Mimo znacznej długości, maluszek nadal jest bardzo szczupły, choć i to niedługo zacznie się zmieniać.
Ile waży dziecko w 27. tygodniu ciąży? Maleństwo osiągnęło już masę około 940 gramów, a więc nieuchronnie zbliża się do pierwszego kilograma – maluch jest teraz prawie tak ciężki jak paczka mąki. W ciągu najbliższych kilku tygodni wartości te znacznie się zwiększą. Waga dziecka wzrośnie mniej więcej trzykrotnie. Mały człowiek osiągnie wówczas wymiary oraz stopień dojrzałości, które pozwolą mu na narodziny i samodzielne życie poza organizmem matki.
Rozwój płodu – jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?
W 27. tygodniu dziecko nie tylko potrafi już rozróżniać światło i ciemność za pomocą oczu. Może również swobodnie poruszać powiekami. W nadchodzącym okresie będzie uczyło się otwierać i zamykać oczy.
Dzięki wykształceniu kubków smakowych na języku dzieckojest teraz w stanie odczuwać także smak płynu owodniowego, który pije. To, jakie to będą smaki, zależy w dużej mierze od Twojej diety – niektóre składniki spożywanych przez Ciebie pokarmów przechodzą do płynu owodniowego i nadają mu smak. Maluszek reaguje na odczuwane smaki ruchem, czkawką lub intensywnym kopaniem.
Ciekawostka: w 27. tygodniu ciąży dziecko ma więcej kubków smakowych niż po narodzinach i w późniejszym życiu. Z tego względu jest wyjątkowo wyczulone nawet na subtelne zmiany smaku wód płodowych.
Rozwój wzroku i smaku jest ściśle związany z rozwojem mózgu. Dotychczas jego powierzchnia była gładka, a w 27. tygodniu ciąży tworzą się na nim pierwsze bruzdy, które umożliwiają przede wszystkim procesy myślowe i percepcję zmysłową.
Proporcje małego człowieka rozwijają się w kierunku kształtu, jaki będzie on miał po urodzeniu. W ciągu ostatnich kilku tygodni głowa dziecka stale rosła, ale teraz jej wzrost uległ spowolnieniu i proporcje głowy oraz ciała wyrównują się. Na tym etapie dziecko ma jeszcze niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej, dlatego skóra na całym ciele jest nadal pomarszczona. Minie to wraz z tworzeniem się komórek tłuszczowych, dzięki którym noworodek będzie wyglądał jedynie na lekko pomarszczonego. Twoje dziecko będzie przybierać na wadze aż do porodu. Ponadto w ciągu najbliższych kilku tygodni przejdzie ogromny skok wzrostu. Będzie to widać wyraźnie na wykresie wagi dziecka w karcie ciąży.
Płuca Twojego dziecka dojrzały do tego stopnia, że jego szanse na przeżycie w przypadku przedwczesnego porodu są dość duże. Dziecko urodzone w 27. tygodniu ciąży nadal będzie musiało być wentylowane, ale nie ma powodu, aby na zapas obawiać się poważnych upośledzeń zagrażających życiu.
Ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży – indywidualny rytm dobowy płodu
Na obecnym etapie, Twój maluch wykształcił już swój własny rytm odpoczynku i czuwania. Jednak rytm dobowy płodu nie ma nic wspólnego z rytmem dobowym matki – kiedy będziesz aktywna, odczujesz z pewnością słabe ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży, a kiedy pozostaniesz w jednej pozycji przez dłuższą chwilę, staną się one intensywne.
Dziecko jest często aktywne, kiedy Ty chcesz się położyć i zasnąć. Dzieje się tak z prostego powodu: ciało już trenuje do narodzin. Działanie hormonów, które odgrywają ważną rolę podczas porodu, jest słabsze podczas okresów odpoczynku matki. Dziecko reaguje na ich wpływ. Jest ono wtedy pobudzane do aktywności fizycznej, ponieważ podczas porodu praca jego ciała jest tak samo ważna jak praca ciała matki.
Jak czuje się przyszła mama w 27. tygodniu ciąży
Twój brzuch w 27 tygodniu ciąży nadal rośnie, a Ty czujesz się dość dobrze. Dziecko coraz częściej daje o sobie znać. Właśnie wtedy, gdy chcesz odpocząć lub zasnąć, ono zaczyna się gwałtownie poruszać. Powoli zaczyna mu brakować miejsca w macicy, co można zauważyć, kiedy kopie w ścianę brzucha – podczas codziennej gimnastyki jest mu już bardzo ciasno. Jeśli jesteś w 27. tygodniu ciąży bliźniaczej, doświadczenie to będzie jeszcze intensywniejsze. Kopnięcia mogą być również czasami bolesne.
Stały wzrost brzucha i ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży bardzo obciążają więzadła macicy. Można to odczuć jako ciągnięcie w podbrzuszu i ból w dolnej części pleców. Są to główne dolegliwości, które stają się zauważalne w 27. tygodniu ciąży. Nudności spowodowane hormonami ciążowymi nie powinny już stanowić problemu, ponieważ organizm doskonale przystosował się do nowej sytuacji.
Przyszłe mamy oczekujące bliźniaków lub większej ilości dzieci muszą teraz liczyć się z koniecznością wykonywania częstszych badań mających na celu skontrolowanie stanu zdrowia maluszków. Jednym z nich jest USG w 27. tygodniu ciąży, podczas którego przy ciążach jednokosmówkowych i jednoowodniowych mierzy się też przepływy krwi w łożysku, pępowinach oraz w organizmach dzieci. Taki typ ciąży bliźniaczej jest najtrudniejszy zarówno dla kobiety, jak i dla lekarzy, dlatego już od 26. tc podejmuje się decyzję o hospitalizacji pacjentki aż do porodu. Tak długi pobyt poza domem oraz obawy co do stanu zdrowia maluszków z pewnością są trudne do zniesienia. Z tego względu warto poszukać wsparcia innych mam w podobnej sytuacji, np. na forach lub grupach dla ciężarnych
Programowanie żywieniowe – jak dieta mamy wpływa na dziecko w 27. tygodniu ciąży
Jak już wiesz, kiedy dziecko w 27. tygodniu ciąży połyka płyn owodniowy, to automatycznie poznaje smak zjadanych przez Ciebie potraw. To nie jedyna zależność pomiędzy Twoją dietą, a jego żywieniem. Eksperci opracowali koncepcję programowania żywieniowego, zgodnie z którą czas życia płodowego jest jednym z krytycznych okresów rozwoju organizmu, podczas którego kształtują się i modyfikują procesy metaboliczne maluszka. Oznacza to, że zarówno niedobór, jak i nadmiar poszczególnych składników pokarmowych może mieć wpływ na jego późniejsze zdrowie. Zachodzące zmiany są trwałe i mogą skutkować np. zwiększeniem ryzyka wystąpienia różnych powikłań metabolicznych oraz sercowo-naczyniowych po osiągnięciu dorosłości. Co więcej, dzieci otyłych mam, których dieta w ciąży obfituje w wysokoprzetworzone posiłki i fast foody, zmagają się w przyszłości z nadmiernym apetytem, który może doprowadzić do nadwagi.
Z wymienionych względów powinnaś zwrócić szczególną uwagę na zdrowe odżywianie od samego początku ciąży, nie tylko w 27. tygodniu. Prawidłowo skomponowana dieta w ciąży nie tylko zapewnia maluchowi zdrowy start w przyszłość, ale też dostarcza Tobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, wpływa na Twoje dobre samopoczucie i optymalne tempo przybierania na wadze, niweluje ryzyko groźnych niedoborów oraz ułatwia regenerację organizmu po porodzie.
Sprawdź, jak zdrowo odżywiać się w ciąży i jeść dla dwojga, a nie za dwoje.
Najczęstsze objawy w 27. tygodniu ciąży
Apetyt rośnie
Duży apetyt i napady głodu są teraz na porządku dziennym. Twój organizm i dziecko potrzebują teraz więcej kalorii i składników odżywczych. Nic dziwnego – w 27. tygodniu ciąży jesteś już u progu III trymestru, kiedy to zapotrzebowanie na energię zwiększa się o ok. 475 kcal w stosunku do stanu sprzed ciąży. Jest to mniej więcej równowartość średniego posiłku lub 2 niezbyt dużych przekąsek.
W związku z tym zaopatrz się teraz w produkty, które nadają się na małą przekąskę. Zdrowe przekąski nie zawierają pustych kalorii i dostarczają niewielkich ilości cukru: orzechy, owoce, jogurt lub smoothie będą idealnym rozwiązaniem. Obserwuj swój przyrost masy ciała i staraj się trzymać wagę „w ryzach”, ale też czasem zaspokajaj swoje zachcianki.
Skurcze Braxtona-Hicksa stają się mocniej odczuwalne
Twój nocny odpoczynek w 27. tygodniu ciąży bywa zakłócany nie tylko przez skurcze łydek, ale też macicy. Twój brzuch trenuje do porodu i raz po raz twardnieje w skurczach trwających przez około pół minuty. Te tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa występują głównie wtedy, gdy chcesz odpocząć. Poza stricte fizjologicznym celem, skurcze te są dla Ciebie też przygotowaniem na czas po porodzie, ponieważ również wtedy Twój sen będzie regularnie zakłócany przez dziecko i jego potrzeby. W przeciwieństwie do prawdziwych skurczów, które wywołują poród i powodują rozwieranie szyjki macicy, skurcze Braxtona-Hicksa nie są bolesne ani regularne. Matki, które już wcześniej doświadczyły bólów porodowych, są mniej świadome skurczów treningowych niż matki pierworódki.
Zawroty głowy
W 27. tygodniu i na dalszych etapach ciąży mogą występować u Ciebie zawroty głowy, tzw. mroczki przed oczami, a nawet zasłabnięcia. Są one w głównej mierze spowodowane ogromnymi zmianami i obciążeniami, które musi teraz znosić Twój organizm. Szybsze tętno, większa nawet o 40% objętość krwi, ucisk macicy na duże naczynia krwionośne, przejściowy spadek ciśnienia w II trymestrze oraz zwiększenie się pojemności komór serca to tylko kilka z nich.
Aby zminimalizować te dolegliwości, unikaj nagłych zmian pozycji – wstawaj z łóżka powoli i stopniowo, płynnie przechodź między kolejnymi ćwiczeniami fizycznymi. Ograniczaj też ryzyko nagłego zasłabnięcia – upadek może być bardzo groźny zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka w 27. tygodniu ciąży. Nie przebywaj w dusznych pomieszczeniach, zajmuj miejsce siedzące w komunikacji miejskiej, a jeśli tylko poczujesz się źle – usiądź lub się połóż. Pamiętaj, że prośba o przepuszczenie w kolejce lub ustąpienie miejsca to żaden wstyd – w tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie Twoje oraz Twojego dziecka.
Najważniejsze wskazówki na 27. tydzień ciąży w skrócie
Pytania, które możesz zadać lekarzowi lub położnej podczas wizyty w 27. tc
Gdzie rodzić - wybór szpitala do porodu
W 27. tygodniu, jak również w kolejnych tygodniach, będziesz intensywnie myśleć o wyborze miejsca, w którym urodzisz swoje dziecko. Poproś o radę swoją położną, która z pewnością ma dobre rozeznanie, jakie szpitale położnicze znajdują się w Twojej okolicy. Istnieje również możliwość, aby przy porodzie towarzyszyła Ci Twoja położna. Pojedzie ona z Tobą do wybranej kliniki w momencie rozpoczęcia porodu. Ma to tę zaletę, że masz już z nią dobry kontakt i ufasz jej, co pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo. Położna będzie się Tobą opiekować w ostatnich tygodniach przed porodem i dlatego bardzo dobrze zna Twoje życzenia i potrzeby. To da Ci poczucie bezpieczeństwa. Zapytaj też swojego lekarza, czy poród w szpitalach położniczych, które brałaś pod uwagę, jest możliwy. W osobnym artykule zebraliśmy wskazówki dotyczące wyboru szpitala.
Kwalifikacja do porodu – jakie warunki musisz spełnić w wybranym szpitalu
Jeśli planujesz poród domowy, w domu narodzin prowadzonym przez położne lub poród w wodzie, już w 27. tygodniu dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, by się do niego kwalifikować (np. aktualny wynik badania GBS, ciążą fizjologiczna). Porozmawiaj z lekarzem lub położną, czy nie występują u Ciebie dolegliwości, które uniemożliwiają dany rodzaj porodu.
Niektóre kobiety już na tym etapie wiedzą, że jedyną możliwą w ich przypadku formą porodu będzie cesarskie cięcie. Jeśli należysz do tej grupy, powinnaś rozważyć, czy chciałabyś, by Twój partner był obecny na sali operacyjnej – niektóre placówki oferują taką możliwość. Mimo że w 27. tygodniu ciąży poród wydaje Ci się jeszcze odległą przyszłością, to już teraz warto umówić termin operacji – najlepsze szpitale często są bardzo oblegane. Dowiedz się też, czy lekarze zezwolą Ci na natychmiastowy kontakt skóra do skóry z dzieckiem, czy będziesz musiała zaczekać na to do momentu przewiezienia Cię na salę pooperacyjną. W tym drugim przypadku zapytaj, czy maluszka będzie mógł kangurować tata.
Sprawdź, dlaczego kontakt skóra do skóry w pierwszych chwilach po porodzie jest tak ważny.
Ruchy dziecka w dole brzucha w 27. tygodniu ciąży – czy to pozycja główkowa?
Od kiedy poczułaś pierwsze ruchy dziecka, z pewnością uważnie obserwujesz aktywność maluszka. Lokalizacja tych ruchów i ich rodzaj może powiedzieć Ci trochę o ułożeniu dziecka w 27. tygodniu ciąży. Jeśli jesteś tego ciekawa, zapytaj o to lekarza podczas najbliższej wizyty.
Już niedługo, bo pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży czeka Cię ważne badanie – USG III trymestru, podczas którego większość płodów ma już optymalną pozycję do porodu, zwaną główkową, i pozostaje w niej aż do rozwiązania. Jeśli Twój maluch jest ułożony właśnie w taki sposób w 27. tygodniu ciąży, odczujesz to jako ruchy dziecka w dole brzucha oraz sporadyczne, mocne kopnięcia w nadbrzuszu.
Informacje o autorce:
Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.