26. tydzień ciąży: dziecko ćwiczy ruchy oddechowe

Twój kalendarz ciąży wskazał już 26. tydzień, co oznacza, że za Tobą dokładnie 6 i pół miesiąca oczekiwania na dziecko. Choć do rozwiązania pozostało tylko kilkanaście tygodni, to ten okres może być dla Ciebie znacznie bardziej wymagający niż pierwszy etap ciąży. Zarówno Twój organizm, jak i organizm dziecka pracują teraz na najwyższych obrotach, by jak najlepiej przygotować się do porodu. Sprawdź, jak przebiega ciąża w 26. tygodniu i dowiedz się, czym obecnie zajmuje się Twój maluszek.

Wielkość i waga dziecka w 26. tygodniu ciąży

W 26. tygodniu ciąży dziecko ma około 35–36 centymetrów długości (od czubka głowy do pięty). Odpowiada to mniej więcej wielkości dyni makaronowej. Taki rozmiar uniemożliwia maluchowi swobodne rozprostowanie się, dlatego najczęściej przebywa on teraz w tzw. pozycji embrionalnej, z podkulonymi nóżkami i zgiętymi rączkami.

Ile waży dziecko w 26. tygodniu ciąży? Waga dziecka wynosi teraz od 750 do 900 gramów, czyli prawie kilogram. Mimo tak szybko rosnącej masy, płód nadal ma wystarczająco dużo miejsca w macicy, aby się obrócić. Jednak z każdym tygodniem staje się to coraz trudniejsze dla niego i coraz bardziej uciążliwe dla Ciebie.

Rozwój dziecka w 26. tygodniu ciąży

Dziecko w 26. tygodniu ciąży otwiera nozdrza. Teraz maluch zaczyna uczyć się oddychać – ta umiejętność musi być intensywnie trenowana aż do porodu. Dziecko wdycha płyn owodniowy, zasysając go przez nozdrza. Po urodzeniu będzie robiło dokładnie to samo z powietrzem.

Słuch maluszka staje się coraz bardziej wrażliwy, co z pewnością zauważysz, jeśli niedaleko Ciebie rozlegnie się głośny dźwięk. Płód w 26. tygodniu może na niego zareagować intensywnymi ruchami lub drżeniem.

W tym tygodniu rozwija się również wzrok dziecka. Oczy są teraz dobrze połączone z odpowiednimi obszarami mózgu, w których przetwarzane są bodźce wzrokowe. Dlatego dziecko potrafi już rozróżniać jasność i ciemność, a także kształty. Jeśli na Twój brzuch padnie silne światło, np. bezpośrednie promienie słoneczne w lecie, dziecko przestraszy się, obudzi lub skomunikuje się z Tobą za pomocą ruchu. Ta umiejętność sprawia, że możesz zacząć bawić się ze swoim maluszkiem, przykładając latarkę do brzucha – być może będzie chciał on dotknąć nieznanego źródła światła lub zbliżyć do niego buzię.

Różnica między fazami czuwania i odpoczynku staje się coraz bardziej wyraźna. Jeśli możesz wyraźnie wyczuć ruchy dziecka, oznacza to, że jest ono obudzone i aktywne. Jeśli zaś w 26. tygodniu ciąży odczuwasz tylko słabe ruchy dziecka lub jest ono niemal całkowicie nieruchome w Twoim brzuchu, to najprawdopodobniej właśnie śpi, co może trwać do kilku godzin. Nawet jeśli spodziewasz się bliźniąt, te dłuższe fazy odpoczynku dzieci będą teraz częściej występować. Dzieje się tak dlatego, że bliźnięta zwykle mają zsynchronizowany rytm snu i czuwania w łonie matki i dostosowują swoje zachowanie do zachowania drugiego bliźniaka.

Jak czuje się przyszła mama w 26. tygodniu ciąży

26. tydzień ciąży to już połowa 7. miesiąca. Być może zauważyłaś, że zwracasz teraz szczególną uwagę na inne kobiety w bardziej zaawansowanej ciąży lub z niemowlętami. To zupełnie normalne – Twoje myśli nieustannie krążą teraz wokół dziecka w brzuchu, dlatego jesteś bardziej wyczulona na takie obrazy.

Zapewne zaczynasz na poważnie myśleć o kompletowaniu wyprawki dla noworodka oraz dla siebie. Zakup maleńkich ubranek, pierwszych zabawek, wózka czy łóżeczka to dla wielu mam jeden z najprzyjemniejszych etapów ciąży. Jeśli dostałaś rzeczy dla maluszka od znajomych lub rodziny, najpierw przejrzyj je i sprawdź, czego jeszcze Ci brakuje. Być może okaże się, że wystarczy dokupić kilka elementów i będziesz w pełni gotowa na pierwsze tygodnie życia z dzieckiem.

Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka dla noworodka.

Jak zdążyłaś się już dowiedzieć, waga dziecka w 26. tc rośnie bardzo szybko. Podobnie jest w Twoim przypadku - przeciętnie, do 26. tygodnia ciąży, waga matki wzrasta o ok. 6-10 kg (zależnie od masy wyjściowej). Te dodatkowe kilogramy są sporym obciążeniem dla Twojego organizmu, dlatego od czasu do czasu możesz czuć ból pleców, stóp, bioder, pachwin, a nawet ramion i nadgarstków.

Brzuch w 26. tygodniu ciąży – powód do dumy i przyczyna wielu dolegliwości

Podstawowym „atrybutem” każdej kobiety w ciąży jest brzuszek, w którym rozwija się jej maleństwo. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, wiele przyszłych mam nie może doczekać się na niewielkie zaokrąglenie pojawiające się tuż nad spojeniem łonowym. W miarę postępów ciąży i powiększania się obwodu brzuszka, zaczyna być on nie tylko powodem do radości, ale też przyczyną wielu nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości.

Obwód brzucha u ciężarnych kobiet powiększa się w różnym tempie. Jeśli jest to Twoja druga ciąża, zauważysz, że Twój brzuch rośnie szybciej niż w pierwszej ciąży. To dlatego, że tkanka jest już wstępnie rozciągnięta. Niektóre kobiety mają naturalnie luźną tkankę – wtedy brzuch rozciąga się szybciej niż u kobiet o jędrnej tkance oraz silnych mięśniach. Na kształt i wielkość brzucha ma również wpływ położenie dziecka, ilość płynu owodniowego itp.

Powiększanie się brzucha jest również kwestią budowy ciała. Jednak od 26. tygodnia ciąży obwód brzucha zwiększa się tak bardzo, że może dojść do pogłębienia lordozy lędźwiowej, czyli wygięcia pleców w łuk. Mimo że jest to zjawisko fizjologiczne, nieprawidłowa postawa ciała często powoduje bóle pleców. Dlatego też ważne jest, aby unikać celowego powiększania lordozy i wypinania brzucha poprzez utrzymywanie prawidłowej postawy i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zaproponuje Ci aktywności najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb oraz pokaże, na co zwracać uwagę podczas codziennych czynności. Terapia u specjalisty zniweluje ból i napięcie w plecach, ramionach i karku.

Zobacz także: Ćwiczenia w ciąży – jakie wybrać w I, II, III trymestrze?

Wskazówka położnej

Jeśli czujesz, że brzuch w 26. tygodniu „ciągnie” Cię do dołu, pomocny może być pas ciążowy lub kinesiotaping u fizjoterapeuty. Obie te metody podtrzymują brzuch, dzięki czemu ciągnięcie nieco ustaje, a utrzymanie prostej sylwetki staje się prostsze.

Położna Dorothee Kutz

Najczęstsze objawy w 26. tygodniu ciąży

W 26. tygodniu ciąży nadal wszystko kręci się wokół Twojego brzuszka – większość pojawiających się objawów i dolegliwości będzie pochodziła właśnie z tej okolicy. Zapewne zwracasz uwagę na odczucia pochodzące zarówno ze środka, które są dostępne tylko dla Ciebie, jak i te widoczne gołym okiem, również przez inne osoby.

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Ucisk macicy na narządy powoduje narastające podrażnienie przewodu pokarmowego. Oprócz uczucia pełności po jedzeniu może wystąpić zgaga, mdłości, wzdęcia i zaparcia. Wynika to ze zmniejszonej pojemności żołądka, a także ze spowolnionego pasażu jelitowego wywołanego zmianami anatomicznymi i burzą hormonalną.

Kobiety w ciąży mają osłabiony układ odpornościowy, ponieważ organizm jest poddawany dużym obciążeniom związanym z procesami zachodzącymi w ciąży. Dlatego aby uniknąć zakażeń, należy zawsze spożywać świeżą żywność i przygotowywać ją w higieniczny sposób. Myj dokładnie warzywa i owoce, a także nie zapominaj o umyciu rąk wodą z mydłem po każdej zabawie z kotem. Pamiętaj również o „zakazanych” pokarmach, m.in. surowych jajkach, rybach i mięsie oraz serach z niepasteryzowanego mleka. Mogą być one źródłem patogenów, które są niebezpieczne dla dziecka na każdym etapie ciąży.

  • Rozstępy w ciąży

W zasadzie nie da się całkowicie uniknąć rozstępów. W czasie ciąży tkanka łączna jest obciążona jak w żadnym innym stanie w życiu kobiety. W zależności od predyspozycji genetycznych i wielkości brzucha rozstępy i pęknięcia tkanki skórnej występują w mniejszym lub większym stopniu, co jest spowodowane silnym napięciem i rozciągnięciem skóry.

Środkiem zapobiegawczym jest regularny masaż z użyciem np. olejku lub balsamu na rozstępy HiPP Mamasanft Sensitive. Codzienna pielęgnacja skóry przyczynia się do zwiększania jej elastyczności. Z tego względu należy codziennie smarować skórę kremem lub masłem dla ciężarnych. Dobrą alternatywą są też delikatne kosmetyki dla niemowląt, które są bezpieczne w ciąży i nie powodują podrażnień. Stwórz rytuał nakładania balsamu, który będzie kojarzył Ci się z dobrym samopoczuciem – to najlepszy sposób na zapobieganie swędzeniu skóry i powstawaniu rozstępów.

Sprawdź, jak dbać o skórę by przeciwdziałać rozstępom w ciąży.

Najważniejsze wskazówki na 26. tydzień ciąży w skrócie

  • Umów się na wizytę u stomatologa, ponieważ regularna profilaktyka jest szczególnie ważna w okresie ciąży. Nie obawiaj się też konieczności leczenia zębów – nawet podanie znieczulenia jest znacznie mniej groźne dla Ciebie i dziecka niż nieleczone ubytki pozostawione same sobie.

  • Kontynuuj kompletowanie wyprawki i wyposażenia dla dziecka. Z pewnością przychodzi Ci do głowy coraz więcej rzeczy, których potrzebujesz dla siebie lub niemowlęcia.

  • Rozejrzyj się za odpowiednimi ubraniami do karmienia piersią lub kup bluzki, które to ułatwiają. Dobrym pomysłem są koszulki na ramiączkach, polo oraz rozpinane bluzki, sukienki i koszule, które wykorzystasz nie tylko w okresie karmienia piersią, ale też w późniejszym czasie.

Przeczytaj także: Mleko matki – najlepsze mleko dla dziecka. Zobacz, jaki skład ma mleko kobiece!

  • Wykorzystaj czas przed porodem na spotkanie z przyjaciółmi – może zaowocuje ono jakimś wsparciem w pierwszym okresie Twojego życia z noworodkiem. Być może ktoś zaoferuje Ci też pomoc w opiece nad starszymi dziećmi na czas porodu.

  • Jeśli uwieczniasz swoje ciążowe „postępy” na fotografiach, nie zapomnij o wykonaniu zdjęcia brzucha w 26. tygodniu ciąży. To doskonała pamiątka na lata!

Pytania, które możesz zadać lekarzowi lub położnej podczas wizyty w 26. tc

To zupełnie normalne, że w czasie ciąży od czasu do czasu w Twojej głowie pojawiają się pytania, obawy i lęki. Ciąża to absolutnie wyjątkowy stan, którego jeszcze nie znasz i z którym musisz się najpierw oswoić. Największe wątpliwości co do ciąży, porodu oraz opieki nad maluszkiem towarzyszą mamom spodziewającym się pierwszego dziecka. Nie oznacza to, że mamy starszaków zawsze są pewne siebie – każda ciążą jest inna i niesie za sobą ogromne zmiany w życiu całej rodziny.

Nie bój się zadawać pytań swojemu lekarzowi lub zaufanej położnej, a także korzystać z doświadczeń i pomocy kobiet, które już są matkami. Jeśli masz na to czas, możesz poszukać warsztatów dla przyszłych mam, podczas których podzielicie się swoimi odczuciami i przygotujecie na powitanie na świecie maluszków.

Słabe ruchy dziecka w 26. tygodniu ciąży

Jeśli nie jesteś pewna, czy częstotliwość, rodzaj i intensywność ruchów Twojego dziecka są normalne i regularne, zapytaj położną. Będzie ona w stanie zweryfikować Twoje spostrzeżenia, a także sprawdzić parametry życiowe dziecka. Wiele przyszłych mam niepokoi się czując ruchy dziecka w dole brzucha w 26. tygodniu ciąży. Mimo że dno macicy sięga już powyżej pępka, to niekoniecznie będziesz odczuwała aktywność maluszka w całym brzuchu. Warto jednak wspomnieć położnej lub lekarzowi o swoim niepokoju i wysłuchać fachowej opinii. Ogólnie rzecz biorąc, należy polegać na swoim wyczuciu. Macierzyńska intuicja już w Tobie drzemie – zaufaj jej.

Jeśli nie jesteś pewna, zanotuj ruchy, które odczuwasz w ciągu dnia. W niektóre dni dzieci bywają spokojne, a w inne – bardzo aktywne. W przypadku, kiedy nie odczujesz żadnych ruchów lub zauważysz ich bardzo mało w ciągu 24 godzin, lekarz lub położna powinni sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Badaniem, które najlepiej skontroluje prawidłowość ruchów dziecka w 26. tygodniu ciąży jest USG.

Wskazówka położnej

Jeśli przez kilka godzin nie czujesz żadnych ruchów, wypij dwie duże szklanki wody, zjedz coś słodkiego lub zrób kilka przysiadów. Odgłosy pracy jelit i/lub ruch zazwyczaj budzą dziecko, podobnie zresztą jak wyrzut glukozy do krwi po posiłku.

Położna Dorothee Kutz

Ważne badania w 26. tygodniu ciąży

Około 26. tygodnia ciąży należy ponownie omówić z lekarzem aktualne wartości stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu oraz ilość czerwonych krwinek, będące wskaźnikami zawartości żelaza we krwi. Oznacza się je przy pomocy badania morfologii krwi. Poziomy tych parametrów nie powinny spadać poniżej określonych norm, aby zapewnić Ci dobre samopoczucie przez cały czas.

Zobacz także: Badania w ciąży

Stabilny poziom cukru we krwi jest również ważny ze względu na zdrowie dziecka. Dlatego należy zawsze dbać o niezbyt dużą zawartość cukrów prostych (zwłaszcza cukru rafinowanego i syropu glukozowo-fruktozowego) w diecie. Aby wykluczyć pojawienie się cukrzycy ciążowej, u wszystkich ciężarnych pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży wykonuje się krzywą cukrową (OGTT, test obciążenia glukozą). Jeśli do tej pory lekarz nie wystawił Ci na nie skierowania, koniecznie zapytaj go o to na kolejnej wizycie.

Poza krzywą cukrową i morfologią krwi, między 21. a 26. tygodniem ciąży rutynowo bada się również mocz, przeciwciała anty-D u kobiet Rh-, przeciwciała przeciwko toksoplazmozie (jeśli wynik w I trymestrze był ujemny), ciśnienie krwi oraz tętno dziecka.

Przedwczesny poród – kiedy ryzyko urodzenia wcześniaka w 26. tygodniu ciąży rośnie

Jeśli Twoja ciążą przebiega z wieloma komplikacjami, możesz zastanawiać się, czy grozi Ci przedwczesny poród w 26. tygodniu ciąży. Poproś swojego lekarza, by poinformował Cię o wszystkich objawach, które powinny wzbudzić Twój niepokój i skłonić Cię do wizyty w szpitalu – w ten sposób zyskasz przynajmniej delikatne poczucie kontroli nad tą trudną sytuacją. Pamiętaj, że każdy kolejny dzień w brzuchu jest niezwykle ważny – im wyższa będzie urodzeniowa waga dziecka w 26. tygodniu ciąży, tym większe będą jego szanse na przeżycie.

Nie zawsze można przygotować się na poród przedwczesny – niekiedy następuje on z zaskoczenia, a rodzice są jednocześnie zszokowani, zrozpaczeni i zdezorientowani. Dziecko urodzone w 26. tygodniu ciąży jest skrajnym wcześniakiem, który będzie musiał spędzić wiele tygodni w szpitalu. Tak niedojrzały maluszek może mierzyć się z wieloma powikłaniami wcześniactwa, dlatego lekarze robią wszystko co w ich mocy, by odwlec moment porodu i rozwiązują ciążę dopiero wtedy, kiedy jest to konieczne dla ratowania zdrowia mamy i dziecka.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.