26. tydzień ciąży to już połowa 7. miesiąca. Być może zauważyłaś, że zwracasz teraz szczególną uwagę na inne kobiety w bardziej zaawansowanej ciąży lub z niemowlętami. To zupełnie normalne – Twoje myśli nieustannie krążą teraz wokół dziecka w brzuchu, dlatego jesteś bardziej wyczulona na takie obrazy.
Zapewne zaczynasz na poważnie myśleć o kompletowaniu wyprawki dla noworodka oraz dla siebie. Zakup maleńkich ubranek, pierwszych zabawek, wózka czy łóżeczka to dla wielu mam jeden z najprzyjemniejszych etapów ciąży. Jeśli dostałaś rzeczy dla maluszka od znajomych lub rodziny, najpierw przejrzyj je i sprawdź, czego jeszcze Ci brakuje. Być może okaże się, że wystarczy dokupić kilka elementów i będziesz w pełni gotowa na pierwsze tygodnie życia z dzieckiem.
Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka dla noworodka.
Jak zdążyłaś się już dowiedzieć, waga dziecka w 26. tc rośnie bardzo szybko. Podobnie jest w Twoim przypadku - przeciętnie, do 26. tygodnia ciąży, waga matki wzrasta o ok. 6-10 kg (zależnie od masy wyjściowej). Te dodatkowe kilogramy są sporym obciążeniem dla Twojego organizmu, dlatego od czasu do czasu możesz czuć ból pleców, stóp, bioder, pachwin, a nawet ramion i nadgarstków.
Brzuch w 26. tygodniu ciąży – powód do dumy i przyczyna wielu dolegliwości
Podstawowym „atrybutem” każdej kobiety w ciąży jest brzuszek, w którym rozwija się jej maleństwo. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, wiele przyszłych mam nie może doczekać się na niewielkie zaokrąglenie pojawiające się tuż nad spojeniem łonowym. W miarę postępów ciąży i powiększania się obwodu brzuszka, zaczyna być on nie tylko powodem do radości, ale też przyczyną wielu nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości.
Obwód brzucha u ciężarnych kobiet powiększa się w różnym tempie. Jeśli jest to Twoja druga ciąża, zauważysz, że Twój brzuch rośnie szybciej niż w pierwszej ciąży. To dlatego, że tkanka jest już wstępnie rozciągnięta. Niektóre kobiety mają naturalnie luźną tkankę – wtedy brzuch rozciąga się szybciej niż u kobiet o jędrnej tkance oraz silnych mięśniach. Na kształt i wielkość brzucha ma również wpływ położenie dziecka, ilość płynu owodniowego itp.
Powiększanie się brzucha jest również kwestią budowy ciała. Jednak od 26. tygodnia ciąży obwód brzucha zwiększa się tak bardzo, że może dojść do pogłębienia lordozy lędźwiowej, czyli wygięcia pleców w łuk. Mimo że jest to zjawisko fizjologiczne, nieprawidłowa postawa ciała często powoduje bóle pleców. Dlatego też ważne jest, aby unikać celowego powiększania lordozy i wypinania brzucha poprzez utrzymywanie prawidłowej postawy i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zaproponuje Ci aktywności najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb oraz pokaże, na co zwracać uwagę podczas codziennych czynności. Terapia u specjalisty zniweluje ból i napięcie w plecach, ramionach i karku.
Zobacz także: Ćwiczenia w ciąży – jakie wybrać w I, II, III trymestrze?