Tak jak na każdym etapie ciąży, w 19. tygodniu ciąży z pewnością odczujesz objawy, których wcześniej nie znałaś. Objawy te mogą być bardzo różne i indywidualne dla każdej kobiety.
Ze względu na wpływ szalejących hormonów na Twój organizm oraz rosnące zapotrzebowanie kaloryczne w 19. tygodniu ciąży możesz odczuwać zwiększony apetyt. Wiele kobiet zauważa to również w nocy. Jest to sposób Twojego organizmu na uzyskanie składników odżywczych, których pilnie potrzebuje, aby poradzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem dziecka.
Możesz pozwolić sobie na zaspokojenie tych zachcianek, ale w niewielkiej ilości – zamiast pochłaniać tabliczkę czekolady, ogranicz się do kilku kostek. Postaraj się też zbilansować taki „zachciankowy” posiłek, dodając do niego produkty bogate w składniki odżywcze. Jeśli masz ochotę na:
pączka – zjedz go z naturalnym skyrem i świeżymi owocami,
chipsy – wybierz te z niewielką ilością soli i tłuszczu (np. „z pieca”) i mocz je w domowym guacamole,
czekoladę – posyp nią owsiankę z jogurtem i owocami.
Prawdopodobnie zauważyłaś, że w okolicach 19. tygodnia ciąży musisz częściej chodzić do toalety. Zawsze niezwłocznie odpowiadaj na tę potrzebę organizmu, aby żadne patogeny nie dostały się do pęcherza, i dbaj o to, by podczas wizyty w toalecie został on całkowicie opróżniony. Nie próbuj też ćwiczyć mięśni dna miednicy, wstrzymując strumień moczu podczas wizyty w toalecie – to szkodliwa praktyka, która nie służy ani wspomnianym mięśniom, ani Twojemu pęcherzowi.
Nawet jeśli nie chodzisz na długie dystanse ani nie stoisz przez dłuższy czas, już w 19. tygodniu ciąży możesz mieć uczucie ciężkości i lekkiego bólu nóg. Wynika to z braku przepływu zwrotnego krwi i limfy w układzie limfatycznym. Ze względu na ogromną ilość pracy, jaką serce i naczynia krwionośne muszą wykonać w czasie ciąży, w niektórych sytuacjach nie jest on możliwy. Zwłaszcza latem przepływ zwrotny działa szczególnie niekorzystnie – opuchnięte nogi w gorące dni nie należą do rzadkości.
Dlatego należy jak najczęściej podnosić nogi do góry. Dzięki temu krew w naczyniach i limfa wracają do obiegu, a opuchlizna stóp szybciej ustępuje. Aby wspomóc ten proces, zaleca się również masaż stóp. Ułatwia to odpływ limfy i pomaga zasnąć. Można również użyć do tego celu olejku lub oliwki pielęgnacyjnej. W lecie korzystna jest także chłodna kąpiel stóp.
Pamiętaj, by w przypadku obrzęków nie ograniczać picia wody! Nie przyniesie to żadnych korzyści, a może spowodować dodatkowe problemy zdrowotne.