17. tydzień ciąży – coraz większy brzuszek, syndrom „wicia gniazda”

Przed Tobą 17. tydzień ciąży, co oznacza, że jesteś już w drugim trymestrze. Prawdopodobnie jesteś teraz spokojna i cieszysz się wszystkimi urokami ciąży. Nic dziwnego – na tym etapie ryzyko poronienia jest niewielkie, a kobieta czuje się znacznie lepiej, choć mogą jej dokuczać pierwsze dolegliwości związane z coraz szybciej rosnącym brzuchem w 17. tygodniu ciąży oraz powiększaniem się macicy. Dziecko w 17. tygodniu ciąży zaczyna odbierać coraz więcej bodźców ze świata zewnętrznego. Słyszy już głosy swoich przyszłych rodziców, które bez problemu rozpozna po przyjściu na świat.

Wielkość i waga dziecka w 17. tygodniu ciąży

Dziecko w 17. tygodniu ciąży ma już od 11 do 12 centymetrów wzrostu. Pod względem wielkości można je na tym etapie porównać do gruszki. W tym tygodniu ciąży płód głównie rośnie, zmienia się kształt jego ciała, a narządy zmysłów i odruchy wciąż się rozwijają. Dziecko gwałtownie przybiera na wadze i gromadzi ważne pokłady tłuszczu, których pilnie potrzebuje do życia poza łonem matki.

Waga dziecka w 17. tygodniu ciąży wynosi ok. 140 gramów – średniej wielkości gruszka waży mniej więcej dwa razy tyle.

Rozwój płodu – jak wygląda dziecko w 17. tygodniu ciąży?

W 17. tygodniu ciąży kontury twarzy dziecka są prawie w pełni ukształtowane. Jego oczy znajdują się teraz w centralnej części twarzy i nie są już od siebie oddalone. Nos rozwinął się z chrząstki. Maluch pilnie pracuje nad swoimi wyjątkowymi i niepowtarzalnymi rysami twarzy.

Dziecko potrafi już wąchać, słyszeć i smakować. Powoli zaczyna też wyczuwać dotyk dzięki wykształceniu się komórek czuciowych. Komórki te są rozmieszczone w całym organizmie i zapewniają wszechstronną wrażliwość. Z powodu zaburzonej percepcji dziecko może być przestraszone głośnymi dźwiękami. Jeśli wykonasz klasyczne badanie USG lub USG 3D w 17. tygodniu ciąży, możesz zaobserwować, jak małe ciałko drga w odpowiedzi na bodźce. Dlatego lepiej nie chodzić już teraz na koncerty rockowe ani na filmy akcji do kina.

W 17. tygodniu Twoje dziecko jest w stanie postrzegać światło i ciemność. Staje się to zauważalne, gdy na brzuch padają promienie słoneczne. Jasność i ciepło przyciągają uwagę dziecka i zachęcają je do reakcji.

Rozwój układu nerwowego dziecka sprawia, że jego mózg stopniowo przejmuje kontrolę nad kolejnymi funkcjami życiowymi. Na tym etapie zaczyna on kontrolować bicie serca, co do tej pory zachodziło spontanicznie. Tętno płodu w 17. tygodniu wynosi ok. 140-150 uderzeń na minutę – być może usłyszysz je, kiedy lekarz wykona badanie dopplerowskie podczas zbliżającego się USG połówkowego.

Jak czuje się przyszła mama w 17. tygodniu ciąży

Życiu kobiety w siedemnastym tygodniu ciąży towarzyszy wiele różnych emocji. Podobnie jak w okresie dojrzewania, możesz teraz doświadczać gwałtownych zmian nastroju. Powodem jest niepokój, który pojawia się w sposób naturalny, ponieważ znalazłaś się w zupełnie nowej sytuacji życiowej. To obawy nie tylko o zdrowie i dobre samopoczucie dziecka, lecz także o to, jak poradzisz sobie w nowym życiu z dzieckiem.

Jednocześnie na pewno bardzo cieszysz się na pojawienie się dziecka i planujesz wspólne życie rodzinne. Od około 17. tygodnia ciąży wiele przyszłych matek zaczyna „wić gniazdo” – intensywnie myślą o życiu po porodzie, planują i robią pierwsze zakupy dla dziecka. Jeśli jesteś w 17. tygodniu ciąży bliźniaczej, prawdopodobnie masz 2 razy więcej rzeczy do zrobienia, a jednocześnie mniej czasu na przygotowania – bliźniaki często rodzą się przed terminem.

Wskazówka położnej

Oczywiste jest, że chcesz wszystko doskonale przygotować dla swojego dziecka, ale rób to stopniowo. Na początku nie potrzebujesz tak dużo, jak Ci się wydaje. Wiele rzeczy możesz spokojnie kupić już po porodzie, dlatego przed zakupem zastanów się, czy jest Ci to naprawdę potrzebne.

Położna Dorothee Kutz

Sprawdź, co powinno się znaleźć w pierwszej wyprawce dla noworodka

Syndrom wicia gniazda związany jest z faktem, że ciąża staje się dla kobiety bardziej „namacalna” – rosnący brzuch w 17. tygodniu, ruchy dziecka i jego reakcje na dotyk oraz dźwięk sprawiają, że przyszła mama nawiązuje z nim jeszcze bliższą więź. Ryzyko poronienia w 17. tygodniu ciąży jest już bardzo małe, co pozwala kobiecie poczuć się pewniej i spokojnie przygotowywać się na powitanie maluszka.

Odczucia te znajdują swoje odbicie również w snach. Sny pozwalają przetworzyć istniejące wątpliwości i lęki, które przeżywamy w ciągu dnia. Dają Ci pewność, że jesteś silna i poradzisz sobie ze wszystkim.

Jeśli masz za sobą trudne doświadczenia: utratę ciąży, poród przedwczesny lub poważne komplikacje ciążowe, możesz być bardziej wyczulona na wszelkie, nawet najdrobniejsze sygnały swojego ciała. Choć jest to zupełnie normalne, warto powiedzieć o swoich obawach lekarzowi – być może rozmowa ze specjalistą pozwoli Ci zyskać większy spokój. Pamiętaj, żeby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala w przypadku pojawienia się niepokojących objawów: plamienia, krwawienia, skurczów macicy i bólu brzucha – w 17. tygodniu ciąży mogą być one objawami poronienia, ale nie muszą. Niekiedy okazuje się, że przyczyna tych dolegliwości była inna, a maluszek ma się świetnie.

Najczęstsze objawy w 17. tygodniu ciąży

  • Stajesz się zapominalska

Przygotowujesz filiżankę herbaty, przerywa Ci dzwonek telefonu, a po rozmowie nie wiesz już, gdzie jest herbata. Jeśli brzmi to znajomo, nie ma powodu do obaw. Jest to tak zwana „demencja ciążowa”. Nie ma ona nic wspólnego z faktyczną demencją, a jedynie z zapominaniem, którego często doświadczają przyszłe matki. Zapominalstwo w czasie ciąży jest spowodowane najczęściej uczuciem przytłoczenia. W tym czasie, właśnie około 17. tygodnia ciąży, dociera do Ciebie tak wiele nowych wrażeń, uczuć i informacji, że nie jesteś w stanie ich łatwo przetworzyć. Po prostu zaakceptuj fakt, że przez jakiś czas tak będzie, i pamiętaj, że to przejściowy stan.

  • Wyczuwasz ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży (a nawet jeszcze wcześniej) najczęściej czują kobiety, które są w drugiej lub kolejnej ciąży. Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, prawdopodobnie będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość i poczekać nieco dłużej. Zastanawiasz się, jak to jest czuć ruchy maluszka i na jakiej wysokości jest dziecko w 17. tygodniu ciąży? Można to porównać do uczucia przesuwania się czegoś w brzuchu lub łaskotania, które stopniowo staje się coraz bardziej intensywne. Odczujesz je początkowo pomiędzy pępkiem a kością łonową. Czucie ruchów dziecka zwykle wywołuje u kobiet w ciąży ogromne szczęście.

Więcej informacji na temat ruchów dziecka można znaleźć w osobnym artykule.

  • Macica w 17. tygodniu ciąży rośnie i rośnie

Ze względu na intensywny wzrost macicy w 17. tygodniu możesz czuć rozciąganie więzadeł, które ją utrzymują. Jest to odczuwalne jako rodzaj nacisku i ciągnięcia. Dopóki nie występują inne objawy, jest to nieszkodliwe. Jeśli jednak wystąpi regularny ból, pojawi się krwawienie lub z pochwy wycieknie płyn, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać zagrożenie dla dziecka.

Ćwiczenia, które wzmacniają dno miednicy i rozluźniają więzadła, pomogą ci w walce z bólem spowodowanym powiększającą się macicą. Ćwiczenia fizyczne są dobre dla Ciebie i Twojego dziecka, ponieważ sprzyjają dobremu dotlenieniu organizmu.

Sprawdź, jakie jeszcze ćwiczenia w ciąży wskazane są w drugim trymestrze.

  • Na nogach pojawiają się żylaki

Czasami na nogach mogą być widoczne małe żyły – zwane żylakami lub pajączkami. Jest to normalne i nie powinno Cię martwić. Twój organizm pracuje teraz ciężko i ma do przetworzenia zwiększoną ilość krwi. Może to również prowadzić do występowania od czasu do czasu niewielkich krwawień z nosa. Co więcej, rosnący brzuszek powoduje trudności z odpływem krwi z nóg, co jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się żylaków u ciężarnych. Pamiętaj, że w 17. tygodniu ciąży waga dziecka jest jeszcze niewielka, lecz za chwilę zacznie gwałtownie rosnąć, co zapewne nasili problem. Jeśli już teraz zauważasz u siebie pierwsze żylaki, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem i wprowadź odpowiednie działania profilaktyczne. Często zaleca się noszenie pończoch uciskowych oraz odpoczynek z uniesionymi nogami.

  • Twój brzuch w 17. tygodniu ciąży coraz bardziej się zaokrągla

W 17. tygodniu ciąży jest już jasne dla otoczenia, że spodziewasz się dziecka. Zaciekawione spojrzenia często kierują się na Twój brzuch. Z reguły nie ma już żadnych wątpliwości, że jesteś w ciąży.

Najważniejsze wskazówki na 17. tydzień ciąży

  • Zaleca się regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Najlepiej wykonywać je już od początku ciąży, a także w połogu i w późniejszym okresie.

  • Ćwiczenia na świeżym powietrzu są szczególnie korzystne dla Twojego organizmu. Pamiętaj jednak o zabieraniu ze sobą butelki z wodą, a latem unikaj treningów w samo południe, kiedy słońce operuje najmocniej.

Sprawdź, ile płynów powinna wypijać przyszła mama

  • Jedz dobrze zbilansowane posiłki oparte na świeżych i nieprzetworzonych produktach. Zdrowa dieta w ciąży zapobiega nadmiernemu przyrostowi wagi oraz związanym z nim powikłaniom ciąży.

Sprawdź także: Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnam przytyć w ciąży?

  • Wskazana jest dieta bogata w magnez, potas i wapń, by wyeliminować występowanie skurczów. Jeśli jednak skurcze mięśni nadmiernie Ci dokuczają, poproś o pomoc lekarza lub położną. Być może konieczne będzie suplementowanie wybranych składników mineralnych.

  • Wyjście z przyjaciółmi to dobry sposób na relaks dla przyszłej mamy. Korzystaj ze spotkań towarzyskich, dopóki możesz – w ostatnich tygodniach ciąży i niedługo po porodzie możesz już nie mieć na nie siły.

  • Powoli kompletuj pierwszą wyprawkę dla dziecka. Masz jeszcze sporo czasu, więc możesz śledzić ceny poszczególnych produktów w poszukiwaniu okazji, poszukać rzeczy z drugiej ręki za półdarmo lub zaczekać na sezonowe obniżki i wyprzedaże w sklepach.

O co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 17. tygodniu ciąży

Trening mięśni dna miednicy w ciąży

Zapytaj swoją położną o ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy Twoje dno miednicy będzie musiało wytrzymać duże obciążenie. Dzięki skutecznym ćwiczeniom można zapobiec towarzyszącym temu objawom.

Pamiętaj, by nie tylko wzmacniać mięśnie dna miednicy, lecz także je rozluźniać. Będzie to niezbędne przy porodzie drogami natury oraz pomoże zapobiec nietrzymaniu moczu – jego przyczyną mogą być zarówno zbyt słabe, jak i zbyt spięte mięśnie. W tej kwestii możesz poradzić się fizjoterapeuty uroginekologicznego lub wziąć udział w zajęciach albo warsztatach dla kobiet w ciąży.

Jeśli wolisz ćwiczyć na własną rękę, nie rób tego z wykorzystaniem tzw. kulek gejszy. Powodują one stałe napięcie mięśni dna miednicy bez ani chwili odpoczynku i rozluźnienia, co może prowadzić do wielu niepotrzebnych dysfunkcji.

Zarejestruj się w Klubie mojego Maluszka i otrzymaj bezpłatną paczkę!

Żylaki w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Lekarz lub położna powinni zbadać żyły na Twoich nogach. Określą oni, czy pajączki są na normalnym, związanym z ciążą poziomie. Dowiedz się, jak dbać o nogi, aby ograniczyć ich obciążenie i zmęczenie do minimum.

Zdrowa dieta w ciąży – co jeść, a czego nie jeść?

Poproś swoją położną o przepisy na potrawy, które są łatwe do przygotowania. Najlepiej, aby były one bogate w błonnik i składniki odżywcze. Nie zapominaj też o przyjmowaniu zaleconych przez lekarza suplementów dla kobiet w ciąży – niektóre kluczowe dla rozwoju maluszka substancje trudno dostarczyć wyłącznie z pożywienia.

Więcej informacji na temat odżywiania w czasie ciąży znajdziesz w naszych poradnikach.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.