16. tydzień ciąży - Twoje dziecko reaguje na dotyk

16. tydzień ciąży to ostatnie chwile 4. miesiąca. W tym okresie waga dziecka powoli przekracza 100 gramów i będzie rosła coraz szybciej, aż do porodu. W podobnym tempie rośnie też w 16. tygodniu ciąży Twój brzuch, o który musisz teraz szczególnie dbać. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych odczuć i rozstępów na skórze. Choć prawdopodobnie nie czujesz jeszcze ruchów dziecka, to możesz wyobrażać sobie je jak ssie kciuk, bawi się pępowiną lub układa do snu przytulone do miękkiej ściany macicy.

Wielkość i waga dziecka w 16. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 16. tygodniu ciąży wynosi od 80 do 110 gramów, a jego całkowita długość to od 10,8 do 11,6 centymetra. O ile w I trymestrze ciąży wszystkie dzieci rosły w podobnym tempie, to w II trymestrze zauważa się między nimi coraz większe różnice. Zakres długości i masy ciała w poszczególnych tygodniach ciąży wynika z predyspozycji genetycznych, które zostały przekazane dziecku przez matkę i ojca już w momencie zapłodnienia.

Wielkość dziecka w 16. tygodniu ciąży odpowiada rozmiarom owocu granatu. W tym czasie możesz więc wygodnie obejmować swój brzuszek dłońmi. W najbliższej przyszłości ten mały człowiek będzie coraz szybciej rósł i rozwijał się, aż w końcu będzie mógł ujrzeć światło dzienne.

Rozwój płodu – jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży?

Dziecko w 16. tygodniu ciąży ma już ukształtowane stawy i mięśnie. Jego układ nerwowy rozwija się, odbiera bodźce z otoczenia – na przykład dziecko wyczuwa, kiedy kładziesz rękę na swoim brzuchu. Będzie się przesuwać w kierunku Twojej dłoni, reagując na jej ciepło.

Maluch teraz często ssie kciuk. W ten sposób w nadchodzącym czasie będzie stale ćwiczyć odruch ssania, który będzie mu potrzebny po urodzeniu do pobierania pokarmu, a tym samym – do przeżycia.

Innym treningiem związanym z przygotowaniem do życia poza łonem matki jest czkawka. Aby skoordynować swój układ oddechowy, dziecko ćwiczy oddychanie już w czasie ciąży. Połyka płyn owodniowy, który jest wypychany z powrotem z jego ciała przez przeponę. Jest to ważny odruch, który później pomaga dziecku chronić płuca przed ciałami obcymi, takimi jak woda, mleko czy kurz.

Te fascynujące zjawiska możesz łatwo zaobserwować podczas kolejnego rutynowego badania ultrasonograficznego. Widok kciuka w ustach dziecka i małego drgającego podczas czkawki ciałka zawsze robi wrażenie na przyszłych rodzicach. Później możesz również poczuć czkawkę dziecka – cały Twój brzuch będzie podskakiwał w regularnych odstępach czasu.

Ruchy dziecka w 16. tygodniu ciąży

Dziecko dobrze chronione przez płyn owodniowy jest bardzo aktywne i trenuje salta. Jego nogi są teraz dłuższe niż ręce. Płód w 16. tygodniu nadal ma wystarczająco dużo miejsca, by móc swobodnie poruszać się w jamie owodniowej. Nawet jeśli w tej chwili nie odczuwasz tego tak wyraźnie, Twoje dziecko jest teraz w niemal ciągłym ruchu. Płyn owodniowy nadal dobrze amortyzuje te ruchy. W kolejnych tygodniach kopnięcia będą coraz bardziej zauważalne.

Gdzie znajduje się dziecko w 16. tygodniu ciąży? Ogólnie mówiąc, maluchjest na tym etapie ułożony w dole brzucha mamy. Macica w 16. tygodniu ciąży sięga ok. 2 palce powyżej spojenia łonowego i właśnie w tym miejscu należy się spodziewać pierwszych ruchów dziecka.

Sprawdź też: Liczenie ruchów dziecka w ciąży – po co i jak to robić?

Badania USG w ciąży – co widać na USG 3D w 16. tygodniu ciąży?

Podczas wizyty kontrolnej w okolicach 16. tygodnia ciąży nie wykonuje się rutynowo badania ultrasonograficznego. Niektórzy lekarze przeprowadzają jednak krótkie badanie USG na każdej wizycie, nawet mimo braku wyraźnych wskazań i nieprawidłowości u pacjentki. W wielu przypadkach jest to jedynie środek ostrożności ze strony lekarzy, który nie powinien być powodem do poważnych obaw o dziecko ani o nadmierną ekspozycję na fale ultradźwiękowe. Wykonujący badanie lekarz dobiera ustawienia sprzętu w taki sposób, by cała procedura była w pełni bezpieczna zarówno dla mamy, jak i jej maluszka.

Standard opieki okołoporodowej przewiduje trzy ważne badania USG w ciąży fizjologicznej, których wykonanie zaleca się każdej ciężarnej. Jeśli lekarz uzna, że dodatkowe badanie ultrasonograficzne jest zasadne, porozmawia z pacjentką na ten temat. Istnieje również możliwość samodzielnego opłacenia kolejnego badania USG. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne i trzy badania USG są w zupełności wystarczające.

W precyzyjnej diagnostyce prenatalnej wykorzystywane jest również USG 3D. Być może w Twoim przypadku zostało ono już wykonane. Dzięki temu udoskonalonemu, wyraźniejszemu badaniu ultrasonograficznemu można w porę rozpoznać lub wykluczyć rozbieżności w rozwoju i ewentualne wady rozwojowe u dziecka. Jeśli będziesz miała wykonywane USG 3D w 16. tygodniu ciąży, prawdopodobnie zobaczysz na nim swojego maluszka w całości – wielkość i pozycja dziecka jeszcze na to pozwalają. Przy odpowiednim zbliżeniu dojrzysz też rysy twarzy dziecka, o ile oczywiście nie zasłoni się rączkami lub pępowiną.

Sprawdź, jakie badania w ciąży możesz lub powinnaś wykonać

Jak czuje się przyszła mama w 16. tygodniu ciąży

Na wadze wyraźnie widać, że w tym miesiącu znowu trochę przytyłaś. Takiego przyrostu masy ciała należy się spodziewać i jest on konieczny w każdym miesiącu ciąży.

Dowiedz się więcej na temat wagi w ciąży. Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Jednak w środkowych miesiącach ciąży – czyli w 16. tygodniu – jesteś jeszcze w stanie sprawnie się poruszać. Po konsultacji z ginekologiem możesz korzystać z różnych form aktywności fizycznej, na przykład spacerów.

Brzuch w 16. tygodniu ciąży jest nadal niewielki i wszystko jest jeszcze dozwolone – w zależności od Twojego samopoczucia i sprawności fizycznej. Możesz cieszyć się relaksem podczas zagranicznych wakacji, wycieczek górskich, zajęć sportowych i pływania.

W środkowych miesiącach ciąży dozwolone jest również podróżowanie samolotem. W tym stanie powinnaś powstrzymać się od uprawiania sportów ekstremalnych, zwłaszcza jeśli przed ciążą nie uprawiałaś ich regularnie. Jeśli podróżujesz samochodem, upewnij się, że pas bezpieczeństwa jest umieszczony dokładnie między piersiami i pod brzuchem, na wysokości kości łonowej. W ten sposób wrażliwe tkanki i dziecko są dobrze chronione. Istnieją specjalne adaptery dla ciężarnych, które utrzymują pas samochodowy dokładnie w tych miejscach. Podczas dłuższego siedzenia oraz jeśli masz skłonność do żylaków, zalecane są również pończochy uciskowe – zapytaj o nie swojego lekarza na najbliższej wizycie.

Zarejestruj się w Klubie mojego Maluszka i odbierz bezpłatną paczkę!

Najczęstsze objawy w 16. tygodniu

Od czasu do czasu możesz odczuć powiększanie się macicy jako lekkie ciągnięcie w podbrzuszu. Jeśli pochylisz się do przodu, możesz wyraźnie wyczuć górny punkt macicy – to dlatego, że w 16. tygodniu ciąży dno macicy znajduje się dwa palce poprzeczne nad kością łonową.

  • Swędzenie skóry na brzuchu, piersiach i udach

Skóra może swędzieć w okolicy najbardziej obciążonych części ciała, takich jak brzuch, piersi i uda. Powodem tego jest jej silne rozciągnięcie. Swędzenie można złagodzić, stosując np. dobry olejek, oliwkę pielęgnacyjną lub mleczko do ciała.

  • Ból pleców w ciąży

Teraz może również wystąpić ból dolnej części pleców. Jest to związane z rozciąganiem się więzadeł, które utrzymują macicę na miejscu. Ze względu na powiększanie się macicy i rosnące dziecko więzadła te są poddawane dużym obciążeniom. Po pewnym czasie ten rodzaj bólu pleców ustępuje, ponieważ więzadła ulegają rozciągnięciu i dostosowują się do nowych warunków. Rozważ wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w problemach ciężarnych – pomoc specjalisty może szybko zniwelować nieprzyjemne dolegliwości.

Sprawdź także: Ból pleców w ciąży – jakie są przyczyny i jak uśmierzyć ból kręgosłupa?

  • Ból podbrzusza w 16. tygodniu ciąży

Ból podbrzusza, podobnie jak ból pleców, w ciąży może być związany z fizjologicznymi zmianami anatomicznymi. Prawdopodobnie już w pierwszych tygodniach ciąży odczuwałaś lekkie kłucie w okolicy jajników, które może Ci towarzyszyć aż do tej pory. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się nagle, towarzyszy im ból brzucha w 16. tygodniu ciąży, plamienie, krwawienie lub skurcze, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

  • Napięcie piersi

Twoje piersi mogą być teraz bardzo napięte i bolesne, możliwe też, że od czasu do czasu wycieka z nich kilka kropel siary. Jest to dobry znak, ponieważ świadczy o tym, że Twoje piersi przygotowują się do karmienia dziecka. Jednocześnie sama siara przynosi ulgę w przypadku wspomnianego wyżej swędzenia, ponieważ zawiera białko mleka, które uelastycznia skórę.

  • Powiększający się brzuch w 16. tygodniu ciąży

Teraz wyraźnie widać, że Twój brzuch staje się coraz większy. Zaczyna Ci być ciasno w ubraniach, które do tej pory dobrze leżały. Możesz skorzystać ze specjalnych wstawek, które poszerzają pas dowolnej pary spodni. Ale nie starczą Ci one na długo, zwłaszcza jeśli jesteś w 16. tygodniu ciąży bliźniaczej. Nadszedł więc czas, aby stopniowo uzupełniać szafę ubraniami ciążowymi. Nie chodzi tu tylko o spodnie i spódnice. Również bluzki powinnaś wybierać nieco szersze, ponieważ rosnące piersi zajmują coraz więcej miejsca.

  • Zmiany na skórze i włosach

Możesz zauważyć ciemniejszy, niejednolity kolor skóry twarzy. Jest to skutek działania hormonów, który ustępuje po ciąży. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – krem z wysokim filtrem może zapobiec powstaniu przynajmniej części przebarwień. W tym czasie włosy na głowie również mogą stać się ciemniejsze.

Wskazówka położnej

Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, w przeciwnym razie skóra może ściemnieć jeszcze bardziej.

Położna Dorothee Kutz

Najważniejsze wskazówki na 16. tydzień ciąży

  • Kup wygodną odzież ciążową. Ubrania powinny „rosnąć” razem z Tobą, dlatego weź pod uwagę nie tylko wielkość brzucha w 16. tygodniu ciąży, lecz także w ostatnich miesiącach. Jeśli nie chcesz inwestować w nowe rzeczy, które posłużą Ci tylko przez kilka miesięcy, poszukaj ubrań z drugiej ręki.

  • Podczas podróży samochodem umieść pas między piersiami i pod brzuchem. Jeśli to Ty prowadzisz, ustaw kierownicę jak najdalej od siebie i unieś ją maksymalnie w górę, by w razie wypadku poduszka powietrzna nie uderzyła w Twój brzuch.

  • Regularnie spożywaj ryby – pomaga to zapewnić odpowiednią podaż jodu i dostarcza cennych kwasów tłuszczowych.

  • 16. tydzień to najlepszy czas na relaksujące wakacje.

  • Wcieraj olejek w skórę brzucha i piersi. Jeśli dłuższy masaż w 16. tygodniu ciąży powoduje twardnienie brzucha, ogranicz się do kilku delikatnych ruchów, które pozwolą rozprowadzić kosmetyk, ale nie wywołają skurczu.

Sprawdź, jak wykonywać delikatny masaż w ciąży

O co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 16. tygodnia ciąży

Podróżowanie i postępowanie za granicą

Jeśli planujesz podróż w ciągu najbliższych kilku miesięcy, najlepiej poinformuj swojego lekarza o celu podróży i poproś o radę, jak zachowywać się w czasie ciąży. Czy chcesz latać? Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia, że nie ma przeciwwskazań do podróży samolotem. Możesz je uzyskać od ginekologa.

Sprawdź też zasady udzielania świadczeń medycznych w miejscu, do którego się wybierasz. Być może będziesz potrzebować specjalnego ubezpieczenia, które w razie potrzeby pokryje koszty leczenia. W krajach Unii Europejskiej i EFTA masz prawo do bezpłatnego leczenia pod warunkiem posiadania aktualnej karty EKUZ.

Miłośnicy kotów i kontrola zakażeń

Jeśli masz kota, poproś o wskazówki (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś), jak należy się z nim obchodzić i jak się zachowywać. Koty mogą być nosicielami patogenu toksoplazmozy, który może być niebezpieczny dla kobiety w ciąży i dla nienarodzonego dziecka.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.