W 15. tygodniu ciąży hormony wywołują pozytywny nastrój i sprawiają, że dosłownie promieniejesz. W Twoich myślach dominuje teraz optymizm połączony z matczyną ostrożnością.
Dla wielu przyszłych mam jest jeszcze trochę za wcześnie, aby odczuwać ruchy dziecka. Ale już teraz masz w sobie wszystko, co jest potrzebne Twojemu dziecku i jesteś dla niego najlepszą mamą. Twoje myśli zawsze krążą wokół małej istoty ludzkiej, która mieszka w Tobie i wkrótce będzie leżeć w twoich ramionach.
W 15. tygodniu ciąży zaczyna być po Tobie widać, że spodziewasz się dziecka. Dzieje się tak dlatego, że brzuch powoli zaczyna się uwypuklać. Ze względu na powiększanie się macicy możesz teraz od czasu do czasu odczuwać uczucie ciągnięcia w dole brzucha lub w pachwinach. Jest to całkowicie normalne, o ile nie wystąpią inne objawy.
Jeśli jesteś w 15. tygodniu ciąży bliźniaczej, a nawet trojaczej, Twój brzuszek może mieć już naprawdę spore rozmiary – nie da się przeoczyć, że jesteś w ciąży. Bez względu na to, ilu dzieci się spodziewasz, już teraz zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry na brzuchu oraz na piersiach, biodrach i udach. Aby zapobiec rozstępom, zaleca się codzienny delikatny masaż z użyciem olejku np. olejku do masażu HiPP Mamasanft Sensitive lub oliwki dla niemowląt.
Podobnie jak inne części ciała, piersi również się zmieniają. Pod wpływem hormonów nawet najmniejszy biust znacznie zwiększa swój rozmiar, przygotowując się do karmienia dziecka. Skóra piersi mocno się teraz rozciąga, dlatego również jej przyda się masaż z użyciem olejku. Gruczoły sutkowe powoli rozpoczynają okres aktywnej produkcji (pierwsze mleko – siara – powstaje już od 16. tygodnia ciąży), dlatego piersi mogą być od czasu do czasu napięte i obolałe.
Wskazówka: mocne uściski z bliskimi osobami mogą teraz sprawiać Ci dyskomfort. Zaradzi temu dobry biustonosz ciążowy, który doskonale trzyma biust.
Teraz w Twoim ciele gromadzone są również niewielkie zapasy tłuszczu, które w późniejszym okresie będą Ci bardzo potrzebne do produkcji mleka. Aby zapobiec zbytniemu tyciu, powinnaś stosować zdrową i zrównoważoną dietę, ale nie jeść za dwoje. To, co w przeszłości zalecano kobietom w ciąży, szybko prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała. Zapotrzebowanie kaloryczne w II trymestrze wzrasta jedynie o około 360 kcal – to równowartość jednego jogurtu naturalnego oraz jednej porcji owoców i orzechów. Może się to jednak różnić w zależności od kobiety.
Czytaj także: Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnam przytyć w ciąży?
Po urodzeniu dziecka często trudno jest pozbyć się nadwagi. Ponadto nadwaga w czasie ciąży może prowadzić do rozwoju cukrzycy ciążowej. Byłoby to problematyczne nie tylko dla Ciebie, lecz także dla Twojego dziecka. W przypadku cukrzycy ciążowej dzieci rodzą się z większą wagą urodzeniową niż przeciętnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub niepokojące objawy, skonsultuj je z lekarzem lub położną. Wykryciu cukrzycy ciążowej służy test OGTT (doustny test obciążenia glukozą), który standardowo wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży, a w uzasadnionych przypadkach nawet już w I trymestrze.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, warto zapisać się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Zajęcia takie są prowadzone w szkołach rodzenia, a coraz częściej też w klubach fitness. Pod kierunkiem instruktora nauczysz się wykonywać nieforsowne ćwiczenia na czas powiększania się brzucha. Dzięki delikatnym treningom wzmocnisz swoje mięśnie i dno miednicy. Jest to potrzebne, ponieważ dno miednicy już teraz musi poradzić sobie ze sporym obciążeniem, które w kolejnych tygodniach i miesiącach będzie się jedynie zwiększało.
Na takim kursie spotkasz inne kobiety w ciąży, z którymi będziesz mogła wymienić się pomysłami i z których doświadczeń będziesz mogła skorzystać. Prowadzący zajęcia przedstawi pomocne wskazówki i możliwości radzenia sobie z codziennymi dolegliwościami, które może przynieść ciąża.