15. tydzień ciąży – dziecko pokrywa się delikatnym meszkiem

W 15. tygodniu ciąży jesteś już w drugiej połowie czwartego miesiąca i w drugim trymestrze. Przed Tobą prawdopodobnie najlepszy okres ciąży – większość dolegliwości z pierwszych tygodni ustąpiła, a Ty czujesz się znacznie lepiej i wręcz promieniejesz. Brzuch w 15. tygodniu ciąży coraz bardziej się zaokrągla. Niedługo poczujesz też pierwsze ruchy swojego dziecka lub dzieci, jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej.

Wielkość i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży

W 15. tygodniu ciąży wielkość dziecka mierzona od główki do pupy wynosi od 9,3 do 10,3 centymetra – jest ono mniej więcej rozmiarów pomarańczy. Na początku II trymestru płód rośnie głównie na długość – tkanka tłuszczowa odpowiedzialna za szybki przyrost masy zaczyna się pojawiać dopiero na późniejszych etapach.

Waga dziecka w 15. tygodniu ciąży wynosi około 70 gramów. Maluszek nadal jest bardzo szczupły i na razie taki pozostanie.

Rozwój dziecka w 15. tygodniu ciąży

Mimo że w 15. tygodniu ciąży każdy maluch będzie rósł w swoim indywidualnym tempie (oczywiście, w pewnych wytyczonych ramach), to poszczególne stadia rozwoju najważniejszych narządów i układów są identyczny dla wszystkich dzieci. Łożysko przez całą dobę dostarcza dziecku ważne składniki odżywcze i tlen, ponieważ mały człowiek potrzebuje ich bardzo dużo dla swojego zdrowego wzrostu. Łożysko jest więc w dużej mierze odpowiedzialne za wymianę gazową i usuwanie wydalin rosnącego dziecka. Jako że płuca muszą jeszcze dojrzeć i nie są aktywne do momentu narodzin, wzbogacona w tlen krew płynie bezpośrednio do małego organizmu przez pępowinę.

Serduszko dziecka jest już całkowicie rozwinięte i teraz musi tylko rosnąć. Podczas kolejnego rutynowego badania ultrasonograficznego będzie już można usłyszeć jego bicie – po 10. tygodniu ciąży USG z Dopplerem jest zupełnie bezpieczne. Usłyszenie po raz pierwszy serduszka rosnącego w Tobie dziecka jest z pewnością szczególnym i wzruszającym momentem dla Ciebie i Twojego partnera, ponieważ sprawia, że życie, które rozwija się w Twoim brzuchu, staje się namacalne.

Również narządy płciowe płodu są już w pełni ukształtowane. Do tej pory określenie płci było bardzo niepewne, ponieważ na wczesnych etapach jądra chłopca są wizualnie podobne do wystających warg sromowych dziewczynki. W 15. tygodniu ciąży lekarz może już z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, jakiej płci jest Twoje dziecko. Nie należy jednak całkowicie ufać jednoznacznym deklaracjom, ponieważ w najbliższych tygodniach mogą one ulec zmianie.

Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?

Płód w 15. tygodniu ciąży jest już na tyle silny, że może poruszać palcami dłoni i stóp, a także doskonalić ruchy kończyn. Jego proporcje coraz bardziej zbliżają się do tych, które będzie miał już po narodzinach, choć obecna wielkość dziecka jeszcze znacznie różni się od wagi urodzeniowej.

Skóra nienarodzonego dziecka w 15. tygodniu ciąży jest półprzezroczysta, co sprawia, że widoczne są jego naczynia krwionośne. Jest również pokryta miękkim owłosieniem, tzw. lanugo. Jest ono tak delikatne, że trudno zauważyć je nawet podczas USG 3D w 15. tygodniu ciąży wykonanego najlepszym dostępnym sprzętem. Te włoski meszkowe chronią rosnące dziecko przed płynem owodniowym. Każdy z nich ma własny gruczoł łojowy. Gruczoły te wytwarzają maź płodową, która również pełni podobną funkcję ochronną. Włoski meszkowe sprawiają, że maź płodowa przykleja się do skóry dziecka.

Jak czuje się przyszła mama w 15. tygodniu ciąży

Twój organizm dobrze przystosował się do nowej sytuacji, jaką jest ciąża. Środkowe miesiące są często uważane za najpiękniejsze. Teraz możesz w pełni cieszyć się tym ekscytującym okresem. Może warto wykorzystać ten czas na wakacyjny wyjazd? Niewielki brzuch w 15. tygodniu ciąży umożliwi Ci zarówno zwiedzanie, jak i wylegiwanie się na plaży (oczywiście pod parasolem). Podczas urlopu oraz w trakcie słonecznych miesięcy nie zapominaj o używaniu bezpiecznych kosmetyków z wysokim filtrem UV. Poza wszystkimi groźnymi skutkami ekspozycji na słońce, jesteś teraz szczególnie narażona na powstanie nieestetycznych przebarwień, których później trudno się pozbyć. Jeśli mimo wszystko obawiasz się negatywnego wpływu kremów z filtrem na płód, wypróbuj najdelikatniejsze ochronne kosmetyki dla niemowląt SPF 50+.

Najczęstsze objawy w 15. tygodniu

  • Optymistyczny nastrój

W 15. tygodniu ciąży hormony wywołują pozytywny nastrój i sprawiają, że dosłownie promieniejesz. W Twoich myślach dominuje teraz optymizm połączony z matczyną ostrożnością.

Dla wielu przyszłych mam jest jeszcze trochę za wcześnie, aby odczuwać ruchy dziecka. Ale już teraz masz w sobie wszystko, co jest potrzebne Twojemu dziecku i jesteś dla niego najlepszą mamą. Twoje myśli zawsze krążą wokół małej istoty ludzkiej, która mieszka w Tobie i wkrótce będzie leżeć w twoich ramionach.

  • Zmiana wielkości brzucha w 15. tygodniu ciąży

W 15. tygodniu ciąży zaczyna być po Tobie widać, że spodziewasz się dziecka. Dzieje się tak dlatego, że brzuch powoli zaczyna się uwypuklać. Ze względu na powiększanie się macicy możesz teraz od czasu do czasu odczuwać uczucie ciągnięcia w dole brzucha lub w pachwinach. Jest to całkowicie normalne, o ile nie wystąpią inne objawy.

Jeśli jesteś w 15. tygodniu ciąży bliźniaczej, a nawet trojaczej, Twój brzuszek może mieć już naprawdę spore rozmiary – nie da się przeoczyć, że jesteś w ciąży. Bez względu na to, ilu dzieci się spodziewasz, już teraz zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry na brzuchu oraz na piersiach, biodrach i udach. Aby zapobiec rozstępom, zaleca się codzienny delikatny masaż z użyciem olejku np. olejku do masażu HiPP Mamasanft Sensitive lub oliwki dla niemowląt.

  • Powiększające się, tkliwe piersi

Podobnie jak inne części ciała, piersi również się zmieniają. Pod wpływem hormonów nawet najmniejszy biust znacznie zwiększa swój rozmiar, przygotowując się do karmienia dziecka. Skóra piersi mocno się teraz rozciąga, dlatego również jej przyda się masaż z użyciem olejku. Gruczoły sutkowe powoli rozpoczynają okres aktywnej produkcji (pierwsze mleko – siara – powstaje już od 16. tygodnia ciąży), dlatego piersi mogą być od czasu do czasu napięte i obolałe.

Wskazówka: mocne uściski z bliskimi osobami mogą teraz sprawiać Ci dyskomfort. Zaradzi temu dobry biustonosz ciążowy, który doskonale trzyma biust.

  • Przybieranie na wadze

Teraz w Twoim ciele gromadzone są również niewielkie zapasy tłuszczu, które w późniejszym okresie będą Ci bardzo potrzebne do produkcji mleka. Aby zapobiec zbytniemu tyciu, powinnaś stosować zdrową i zrównoważoną dietę, ale nie jeść za dwoje. To, co w przeszłości zalecano kobietom w ciąży, szybko prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała. Zapotrzebowanie kaloryczne w II trymestrze wzrasta jedynie o około 360 kcal – to równowartość jednego jogurtu naturalnego oraz jednej porcji owoców i orzechów. Może się to jednak różnić w zależności od kobiety.

Czytaj także: Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnam przytyć w ciąży?

Po urodzeniu dziecka często trudno jest pozbyć się nadwagi. Ponadto nadwaga w czasie ciąży może prowadzić do rozwoju cukrzycy ciążowej. Byłoby to problematyczne nie tylko dla Ciebie, lecz także dla Twojego dziecka. W przypadku cukrzycy ciążowej dzieci rodzą się z większą wagą urodzeniową niż przeciętnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub niepokojące objawy, skonsultuj je z lekarzem lub położną. Wykryciu cukrzycy ciążowej służy test OGTT (doustny test obciążenia glukozą), który standardowo wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży, a w uzasadnionych przypadkach nawet już w I trymestrze.

  • Mięśnie i dno miednicy są osłabione

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, warto zapisać się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Zajęcia takie są prowadzone w szkołach rodzenia, a coraz częściej też w klubach fitness. Pod kierunkiem instruktora nauczysz się wykonywać nieforsowne ćwiczenia na czas powiększania się brzucha. Dzięki delikatnym treningom wzmocnisz swoje mięśnie i dno miednicy. Jest to potrzebne, ponieważ dno miednicy już teraz musi poradzić sobie ze sporym obciążeniem, które w kolejnych tygodniach i miesiącach będzie się jedynie zwiększało.

Na takim kursie spotkasz inne kobiety w ciąży, z którymi będziesz mogła wymienić się pomysłami i z których doświadczeń będziesz mogła skorzystać. Prowadzący zajęcia przedstawi pomocne wskazówki i możliwości radzenia sobie z codziennymi dolegliwościami, które może przynieść ciąża.

Najważniejsze wskazówki na 15. tydzień ciąży

  • Przyjmuj kwas foliowy, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i powinien być suplementowany przez każdą ciężarną. Dawkę oraz rodzaj preparatu skonsultuj ze swoim lekarzem.

Sprawdź, na co wpływają foliany i kwas foliowy w czasie ciąży.

  • Upewnij się, że dostarczasz sobie wystarczającej ilości wapnia. Jest on ważny nie tylko dla kości Twoich i Twojego maluszka, lecz także zapobiega rozwojowi nadciśnienia w ciąży i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

  • Nie spożywaj nadmiernej ilości pustych kalorii. W odróżnieniu od zdrowych i wartościowych produktów, przetworzone jedzenie, tj. słodycze, słone przekąski, fast foody i gotowe dania, ma mało składników odżywczych, których Ty i Twoje dziecko potrzebujecie teraz w sporej ilości.

  • Wykonuj codziennie masaż skubany brzucha, ud i pośladków zapobiegający powstawaniu rozstępów.

  • Zapisz się na ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Dobrym wyborem będzie aqua aerobik, fitness dla ciężarnych, pilates lub joga.

Sprawdź, jakie ćwiczenia wybierać w poszczególnych trymestrach ciąży.

  • Kup wygodną odzież ciążową. Postaw na ciążowe spodnie z elastycznym pasem, luźne sukienki, koszulki z marszczeniami na brzuchu lub odcinane pod piersiami bluzki dla ciężarnych.

  • Umów się na wizytę kontrolną u ginekologa lub położnej w nadchodzącym piątym miesiącu ciąży i zarezerwuj termin na USG połówkowe.

Dowiedz się, co warto wiedzieć o USG połówkowym

O co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 15. tygodniu ciąży

Ból i ciągnięcie w podbrzuszu

Jeśli cierpisz z powodu długotrwałego bólu i ciągnięcia w podbrzuszu lub zauważasz inne niepokojące objawy, powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza. Szczególnie, gdy odczuwasz rytmiczne, regularne skurcze lub pojawi się krwawienie, zalecane jest natychmiastowe dokładne badanie przez ginekologa.

Noszenie starszych dzieci – czy jest dozwolone i jak dobrze to robić?

Jeśli masz już dziecko lub dzieci w domu, z pewnością czasem musisz je brać na ręce. Położna pokaże ci, jak robić to delikatnie i bez obciążania dna miednicy. Włącz te cenne wskazówki do swojego codziennego życia. W ten sposób unikniesz kłopotliwych dolegliwości.

Noszenie starszaków warto skonsultować również z lekarzem. O ile w prawidłowej, fizjologicznej ciąży nie powinno być z tym problemu, to niektóre powikłania ciążowe mogą sprawić, że na pewien czas będziesz musiała zrezygnować z podnoszenia dziecka.

Kojąca pielęgnacja przeciw bólom i napięciom

Już w 15. tygodniu ciąży gruczoły sutkowe w piersiach zaczynają pracować, aby zapewnić dziecku pożywienie. Może to prowadzić do nieprzyjemnego napięcia i uczucia ciężkości piersi. Położne dysponują pomocnymi środkami, które przynoszą ulgę i zmniejszają ból. Olejki zawierające cenne składniki nie tylko pomagają zestresowanej skórze, lecz także łagodzą dyskomfort spowodowany rozrostem macicy i pomagają w jego zwalczaniu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące 15. tygodnia ciąży

Co się dzieje w 15. tygodniu ciąży?

Mała istota ludzka o wielkości około 10 centymetrów i wadze około 70 gramów dojrzewa w swojej ochronnej powłoce w macicy. Na tym etapie płód wykonuje już pierwsze ćwiczenia oddechowe przygotowujące go do życia poza łonem matki. Teraz z każdym mijającym tygodniem pewność co do płci dziecka staje się coraz większa.

Małe serduszko bije bardzo szybko, wielokrotnie szybciej niż serce matki. Jest to podstawa dobrze funkcjonującego krążenia krwi i zaopatrzenia poszczególnych narządów dziecka w energię i tlen. Łożysko dostarcza mu składniki odżywcze, a także usuwa produkty przemiany materii. Aby zapewnić dziecku wszystko to, co niezbędne, przyszła mama też potrzebuje wartościowego pokarmu.

Dowiedz się więcej o prawidłowym odżywianiu w czasie ciąży

15. tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 15. tygodniu ciąży przyszła mama jest w połowie czwartego miesiąca. Czwarty miesiąc kończy się pod koniec 16. tygodnia ciąży.

Jaka jest wielkość brzucha w 15. tygodniu ciąży?

Brzuch przyszłej matki zaczyna się uwypuklać około 13. tygodnia ciąży. Może być on czasem bardziej, a czasem mniej widoczny – normą jest zarówno spory brzuch, jak i brak brzucha w 15. tygodniu ciąży. Oprócz zaokrąglenia u wielu kobiet w ciąży na brzuchu widoczna jest wyraźna ciemna linia biegnąca od pępka do kości łonowej – jest to tzw. kresa czarna (linea negra). Linia ta jest wynikiem zmian hormonalnych i dlatego jest również pierwszym niespecyficznym objawem ciąży. Po porodzie kresa czarna znika samoistnie.

Na jakiej wysokości i jak ułożone jest dziecko w 15. tygodniu ciąży?

Dziecko w 15. tygodniu ciąży przyjmuje dowolne ułożenie, które nie ma znaczenia dla jego pozycji do porodu i może się zmieniać niemal z godziny na godzinę. Maluszek znajduje się w dole brzucha – dno macicy ledwo wystaje teraz ponad spojenie łonowe, dlatego pierwszych ruchów dziecka w 15. tygodniu ciąży możesz się spodziewać sporo poniżej pępka. Płód, niczym mały astronauta w stanie nieważkości, unosi się w płynie owodniowym. Nadal ma do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca, a więc i pełną swobodę ruchów. Dziecko wykorzystuje tę wolną przestrzeń do ćwiczenia ruchów, percepcji zmysłowej i reakcji na bodźce. Od tej pory z każdym tygodniem przestrzeń staje się coraz mniejsza, aż w końcu stanie się zbyt ciasna dla dziecka.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.