14. tydzień ciąży – czy chcesz poznać płeć dziecka?

14. tydzień ciąży to już połowa 4. miesiąca i początek II trymestru. Dziecko rośnie i rozwija się bardzo dynamicznie, a Ty prawdopodobnie czujesz się lepiej i bezpieczniej – ustępują ciążowe dolegliwości, maleje ryzyko poronienia, a dobry wynik USG genetycznego napawa optymizmem. Brzuch w 14. tygodniu ciąży zaczyna się zaokrąglać, ale nie utrudnia jeszcze codziennego funkcjonowania. To dobry moment, by zadbać o zdrowie swoje i maluszka: stosować zbilansowaną dietę w ciąży, rozpocząć ćwiczenia i nieco zwolnić tempo życia.

Wielkość i waga dziecka w 14. tygodniu ciąży

Dziecko w 14. tygodniu ciąży urosło do rozmiaru 8 centymetrów, co odpowiada mniej więcej wielkości brzoskwini. Na tym etapie płód rośnie ok. 5 cm na miesiąc. Jego waga wynosi około 31 gramów, czyli tyle samo, co połowa brzoskwini. Lekarze rzadko jednak obliczają ten parametr – w 14. tygodniu ciąży prawidłowe tempo wzrastania dziecka sprawdza się, mierząc jego długość od główki do pośladków (CRL). Na szacowanie przybliżonej wagi przyjdzie czas w kolejnych tygodniach, kiedy pomiar długości stanie się niemożliwy ze względu na wielkość maluszka.

Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży

Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży. Rysy twarzy płodu stale się rozwijają, a proporcje jego ciała zaczynają się zmieniać: tułów rośnie teraz zdecydowanie szybciej, dzięki czemu głowa nie jest już tak duża w stosunku do reszty ciała. Oczy dziecka znajdują się już na właściwym miejscu – na środku twarzy. Uszy również przesunęły się na bok głowy i znajdują się teraz w optymalnej pozycji. Pojawiają się zawiązki brwi oraz rzęsy. Tętno płodu w 14. tygodniu ciąży wynosi ok. 150 uderzeń/minutę. Oznacza to, że serce maluszka bije teraz ponad 2 razy szybciej niż Twoje!

14. tydzień ciąży – czas, kiedy można poznać płeć dziecka

Chcesz wiedzieć, czy spodziewasz się dziewczynki czy chłopca? A może chciałabyś mieć niespodziankę? W 14. tygodniu ciąży ginekolog może już być w stanie stwierdzić, jakiej płci jest dziecko w Twoim brzuchu. Narządy płciowe Twojego dziecka nadal się rozwijają, dlatego na tym etapie nie zawsze są one wyraźnie widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Nie bądź rozczarowana, jeśli nie otrzymasz jeszcze dokładnych informacji na temat płci. Duża aktywność dziecka często nie pozwala na dobre obejrzenie tej części ciała – zwykle maluch zasłania ją nóżkami.

Jeśli nie chcesz znać płci dziecka, powinnaś przypomnieć o tym swojemu lekarzowi przed kolejnym badaniem USG, które powinno się odbyć około 18.–22. tygodnia ciąży

Ruchy dziecka w 14. tygodniu ciąży – co robi płód w 14. tygodniu ciąży?

Być może – zwłaszcza jeśli to Twoja kolejna ciąża – czujesz już, że dziecko porusza się w Twoim brzuchu i wykonuje energiczne „ćwiczenia gimnastyczne”. Wielkość dziecka w 14. tygodniu ciąży wynosi mniej niż 10 cm, dlatego ma ono jeszcze bardzo dużo miejsca na dowolne ewolucje: fikołki, obroty i kopniaki. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, spróbuj przez chwilę pozostać w bezruchu, a być może poczujesz łaskotanie lub coś w rodzaju trzepotania skrzydeł motyla. To Twoje dziecko, które swoimi ruchami wzbudza płyn owodniowy. Bądź cierpliwa! Trudno to sobie wyobrazić, ale przyjdzie taki czas, kiedy będziesz chciała, aby spokój i cisza w Twoim łonie powróciły – na przykład, gdy chcesz spać, a Twoje dziecko będzie ciągle wykonywało energiczne ruchy i budziło Cię.

Dowiedz się więcej o ruchach dziecka w ciąży.

Podczas USG w 14. tygodniu ciąży można już zauważyć ruchy oddechowe płodu, które świadczą o prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Dziecko połyka płyn owodniowy w ramach trenowania układu pokarmowego, a także ponownie go wydala. Płyn owodniowy jest wymieniany poprzez krwiobieg matki mniej więcej co trzy godziny. Dziecko nadal ćwiczy również odruch ssania, aby po urodzeniu doskonale on funkcjonował podczas karmienia piersią. W ramach tego treningu mały człowiek ssie teraz kciuk coraz intensywniej.

Jak czuje się przyszła mama w 14. tygodniu ciąży

Nadszedł już 14. tydzień ciąży! Który to miesiąc? Obecnie jesteś w 4. miesiącu, a to oznacza, że do porodu pozostało jeszcze 6 długich miesięcy. Większość Twoich krewnych i przyjaciół wie już, że jesteś w ciąży. Jest to dla Ciebie ogromna ulga, ponieważ bardzo trudno było nie podzielić się od razu tą wiadomością z najbliższymi. Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, w 14. tygodniu powinnaś również poinformować o tym pracodawcę w celu zapewnienia sobie ochrony prawnej. Kobiety ciężarne nie mogą pracować nocą, brać nadgodzin, a także wykonywać pracy obciążającej fizycznie oraz w niebezpiecznych warunkach. Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z kobietą będącą w ciąży aż do końca jej urlopu macierzyńskiego.

Należy pamiętać, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i wykonujące wolny zawód nie są objęte tą ochroną. W takim przypadku trzeba się upewnić, że przestrzega się terminów i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Bądź konsekwentna jako osoba pracująca na własny rachunek i stwórz sobie bezpieczne i miłe środowisko pracy. Korzystaj z możliwości odpoczynku między zadaniami i jedz, kiedy chcesz. Zmień rutynę pracy i uwzględnij mniejsze przerwy. Jeśli pracujesz przy biurku, upewnij się, że masz dobre, wygodne krzesło, i co jakiś czas wykonuj krótkie ćwiczenia, aby rozluźnić mięśnie. Chodzi przecież o Twoje zdrowie i rozwój Twojego dziecka.

Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w II trymestrze ciąży

Najczęstsze objawy i dolegliwości w 14. tygodniu ciąży

  • Przyrost masy ciała

Twoja waga wciąż wzrasta. Nie da się dokładnie przewidzieć, ile kilogramów Ci przybędzie. Do 25. tygodnia ciąży będziesz tyć około 250–300 gramów tygodniowo, a do 40. tygodnia 400–500 gramów tygodniowo. Całkowity przyrost masy, jaki odnotujesz pod koniec ciąży, rozkłada się mniej więcej tak:

  • Objętość krwi i innych płynów matki: 1500–2000 gramów

  • Płyn owodniowy: 1000–1500 gramów

  • Masa macicy: 1000–1500 gramów

  • Masa piersi: 1000–2000 gramów

  • Masa dziecka: ok. 3500 gramów

  • Tkanka tłuszczowa: 200–4000 gramów

  • Łożysko: 500–1000 gramów

Są to wartości orientacyjne, które oczywiście nie odnoszą się do każdej kobiety. Niemniej jednak pozwalają one rozjaśnić kwestię przyrostu masy ciała w czasie ciąży.

Zarejestruj się w Klubie mojego Maluszka i odbierz paczkę oraz rabaty!

Dowiedz się więcej na temat przybierania na wadze w ciąży

  • Rosnący apetyt

Na początku drugiego trymestru możesz zauważyć nie tylko wzrost wagi, lecz także apetytu. Nic dziwnego – od teraz Twoje zapotrzebowanie na energię zwiększa się o 360 kcal na dobę (co odpowiada jednemu małemu posiłkowi), by pokryć rosnące potrzeby płodu w 14. tygodniu ciąży. Aby uniknąć podjadania i ochoty na niezdrowe przekąski, zaplanuj sobie menu na cały dzień lub nawet tydzień i konsekwentnie się go trzymaj. Zbilansowana dieta w ciąży to ogromna korzyść zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

Sprawdź: Zdrowe odżywianie w ciąży – czy trzeba jeść za dwoje?

  • Najwyższa wydajność organizmu

Poza bólem piersi i napadami głodu w czternastym tygodniu ciąży nie powinnaś mieć żadnych poważniejszych dolegliwości. Zmęczenie powinno w większości już minąć, nawet jeśli nadal nie jesteś tak pełna energii jak przed ciążą. Wiele kobiet w ciąży jest tym zniechęconych, ale wynika to z faktu, że organizm musi teraz wykonać dwa razy więcej pracy. Wspieraj swoje ciało, jak tylko możesz.

Na obecnym etapie ciąży ryzyko poronienia jest już znacznie mniejsze, ale nagłe pojawienie się krwawienia i ból brzucha w 14. tygodniu ciąży zawsze powinny być poważnymi sygnałami alarmowymi. Dotyczy to całego okresu ciąży, choć na kolejnych etapach katalog niepojących objawów może się zmieniać. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Najważniejsze wskazówki na 14. tydzień ciąży

  • Jeśli w 14. tygodniu ciąży doświadczasz napadów głodu, jedz więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia i do każdego z nich dodawaj dużą porcję warzyw. Zawarty w nich błonnik sprawi, że dłużej pozostaniesz syta. Jeśli trudno Ci wytrzymać do kolejnego posiłku, zjedz owoc i garść orzechów lub pochrup surowe warzywa.

  • Istnieją podpórki na piłki do ćwiczeń, których można używać zamiast krzesła. Dzięki temu praca w pozycji siedzącej jest bardziej komfortowa. Podczas siedzenia na piłce pamiętaj o utrzymywaniu prostej postawy – siedź na guzach kulszowych (wyczujesz je jako twarde „kulki” pod pośladkami), nie garb się i nie wypychaj brzucha do przodu.

  • Kup kamień zapachowy w swoim ulubionym zapachu. Będziesz mogła go zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie potrzebujesz aromatycznego wsparcia.

  • Zawsze miej w zasięgu ręki butelkę wody lub termos z ulubioną, niesłodzoną herbatą (najlepiej bez teiny, czyli herbacianego odpowiednika kofeiny). W ten sposób nie zapomnisz o piciu i z łatwością wypijesz dwa litry płynów dziennie.

Dowiedz się więcej: Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży.

  • Letni lub zimny prysznic może pomóc w walce z porannym brakiem energii. Nie tylko Cię odświeży, lecz także zapobiegnie powstawaniu rozstępów. Po osuszeniu skóry nie zapomnij o posmarowaniu jej odpowiednim kosmetykiem do pielęgnacji skóry w ciąży np. balsamem na rozstępy, masłem do ciała lub oliwką dla niemowląt.

Badania w 14. tygodniu ciąży: kontrolne, diagnostyczne i przesiewowe – o co możesz zapytać lekarza lub położną?

Badania są nieodłącznym elementem ciąży. Na tym etapie powinnaś mieć już za sobą pierwsze badania laboratoryjne, USG genetyczne oraz kilka badań lekarskich podczas wizyt u ginekologa. W kolejnych tygodniach będziesz proszona o wykonanie różnych testów m.in. z krwi, moczu oraz badań USG ciąży. Lekarze mówią często bardzo specjalistycznym językiem. Czasami nie jest on łatwy do zrozumienia dla laika. Nie bój się pytać lekarza, co rozumie przez to czy inne słowo. Jeśli masz wątpliwości, proś o wyjaśnienie, jak wygląda dane badanie, w jakim celu się je wykonuje oraz czy jest to standardowa procedura dotycząca wszystkich ciężarnych, czy raczej wynika z Twojego stanu zdrowia lub niepewności co do rozwoju maluszka. Masz prawo chcieć wiedzieć wszystko w najdrobniejszych szczegółach, aby zapewnić sobie spokój.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące 14. tygodnia ciąży

Co się dzieje w 14. tygodniu ciąży?

W 14. tygodniu ciąży dziecko nadal rośnie, rozwijają się jego narządy zmysłów i organy wewnętrzne. Tempo wzrostu główki spowalnia na rzecz szybszego rozwoju pozostałych części ciała. Dzięki temu dziecko zyskuje proporcje podobne do noworodka. Stopniowo zaczyna się też kształtować typowa, genetycznie uwarunkowana mimika twarzy. Układ trawienny płodu już funkcjonuje. Jest on regularnie ćwiczony poprzez połykanie i wydalanie płynu owodniowego. Dziecko opanowało już także odruch ssania, który jest niezbędny do przeżycia, i ćwiczy go na swoim kciuku. Na tym etapie ciąży o radosnym wydarzeniu dowiadują się nie tylko członkowie rodziny. O ciąży należy poinformować również szefa i współpracowników.

Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?

Powoli, ale nieuchronnie płód przybiera coraz bardziej ludzki kształt. Osiągnął już wielkość około 8 centymetrów. Uszy przesuwają się i przyjmują ostateczną pozycję na środku głowy. Oczy również znalazły swoje miejsce i stale się rozwijają. Skóra już dobrze się rozwinęła. W celu ochrony przed płynem owodniowym dziecku wyrastają włoski meszkowe, tzw. lanugo, i pokrywają się one mazią płodową. U obu płci do 9. tygodnia ciąży istnieje guzek płciowy, z którego u dziewczynek rozwinie się łechtaczka, a u chłopców penis.

Podczas USG 3D w 14. tygodniu ciąży będziesz mogła dość wyraźnie dostrzec rysy twarzy swojego maluszka. Jeśli to możliwe, poproś lekarza o wydruk obrazu, na którym najlepiej uwidocznił dziecko – zdjęcie płodu z 14. tygodnia ciąży, na którym widać go jeszcze w całości, to świetna pamiątka na lata!

Czy w 14. tygodniu można już określić płeć?

Dzięki rozwojowi narządów płciowych, takich jak prącie, moszna, wargi sromowe i łechtaczka, dziecko przybiera już wygląd typowy dla swojej płci. Przy dużej dozie szczęścia, doskonałym aparacie ultrasonograficznym i wprawnym oku można teraz określić płeć dziecka. Przyszli rodzice nie powinni jednak jeszcze zbyt mocno przywiązywać się do wyników badań lekarza. W kolejnych tygodniach płeć dziecka stanie się łatwiejsza do ustalenia. Wynika to z jego rozmiarów, które w najbliższej przyszłości znacznie się zwiększą. W międzyczasie możesz jednak zacząć zastanawiać się nad odpowiednim imieniem dla malucha.

Jak duży jest brzuch w 14. tygodniu ciąży?

Jest całkiem możliwe, że w 14. tygodniu ciąży masz już widoczny brzuszek. Ze względu na wielkość macicy dochodzi do jej wybrzuszenia. Widoczność tego wybrzuszenia zależy jednak od istniejącego obwodu brzucha kobiety ciężarnej, a także od tego, czy przyszła matka jest w pierwszej ciąży, czy w kolejnej. U kobiet, które już rodziły, w 14. tygodniu ciąży brzuch rośnie zwykle znacznie szybciej. W przypadku mam, które są w ciąży po raz pierwszy, brzuszek może stać się zauważalny dopiero w okolicach końca czwartego miesiąca. W miarę jak brzuch się powiększa, istnieje ryzyko, że włókna kolagenowe w skórze zaczną pękać i pojawią się rozstępy. Aby im zapobiec warto wprowadzić codzienną pielęgnację ciała np. Kosmetykami dla kobiet w ciąży HiPP Mamasanft Sensitive.

Informacje o autorce:

Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.