W 13. tygodniu ciąży na pewno masz wiele spraw na głowie, zwłaszcza jeśli nadal jesteś aktywna zawodowo. Temat ciąży jest stale obecny w Twoich myślach, dlatego siłą rzeczy rozmawiasz o swoim przyszłym macierzyństwie z kobietami, które już są matkami, chcąc czerpać z ich wiedzy oraz doświadczeń. Z drugiej strony, teraz, gdy wszyscy wokół wiedzą o ciąży, z radością rozmawiają z Tobą o tym, dopytują i dzielą się swoimi wskazówkami. Wszystkie te rady, opinie i historie spływają na Ciebie, czy tego chcesz, czy nie.
Jeśli nieproszone rady lub opowieści o traumatycznych doświadczeniach sprawiają, że zaczynasz czuć się źle: odczuwasz strach, niepewność, lęk lub przygnębienie, powiedz o tym rozmówcy i poproś o zmianę tematu. Twoje samopoczucie psychiczne jest bardzo ważne, dlatego bądź asertywna – to ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka.
Posłuchaj też głosu swojej duszy i ciała i regularnie poświęcaj czas na bycie sam na sam ze sobą. Nawiąż kontakt z dzieckiem, kładąc rękę na swoim brzuchu. Teraz maleństwo jest w stanie to odczuć.
Niestety, w drugą stronę nie jest to jeszcze możliwe – ruchy dziecka będą zauważalne dopiero w ciągu najbliższych kilku tygodni. Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, nie zauważają tych pierwszych delikatnych ruchów nawet do 18.-20. tygodnia ciąży.
Zapewne czujesz się już znacznie lepiej – początkowe objawy ciąży w 13. tygodniu ustąpiły lub zelżały na tyle, że nie utrudniają Ci funkcjonowania. Możesz odczuwać jedynie lekkie ciągnięcie w brzuchu, ponieważ macica stale się powiększa, a jej więzadła, zwane więzadłami macicznymi, ulegają rozciągnięciu. Normalny jest również lekki ból brzucha w 13. tygodniu ciąży, który zlokalizowany jest w jego dolnej części. O ile nie są to skurcze, którym towarzyszy plamienie lub krwawienie, nie powinnaś zanadto się martwić.
Napięcie i ból w piersiach również będą Ci stale towarzyszyć. Istnieją pomocne i delikatne metody łagodzenia obu tych objawów. Jedną z nich jest relaks i spokój. W tym celu można stosować ćwiczenia relaksacyjne, takie jak popularna joga lub gimnastyka ciążowa. Powinnaś teraz zastanowić się, co pomaga Ci osiągnąć wewnętrzną równowagę i poczuć się lepiej. Wypróbuj różne metody i zostań przy tych, które najlepiej na Ciebie działają.
Od kiedy rodzina i znajomi wiedzą o Twojej ciąży, zapewne spotykasz się z komentarzami co do rozmiarów Twojego brzucha i porównaniami do innych mam w tym samym miesiącu ciąży. Takie porównania nie mają jednak większego sensu – kształt i wielkość brzucha w 13. tygodniu ciąży mogą różnić się u różnych kobiet. Rozmiar brzuszka na tym etapie ciąży nie świadczy w żaden sposób o zdrowiu maluszka – jest to wyłącznie kwestia anatomiczna, zależna od indywidualnych uwarunkowań każdej przyszłej mamy.
Jeśli to Twoja kolejna ciąża, jesteś drobna i szczupła, masz słabe mięśnie brzucha, rozejście mięśnia prostego, przepuklinę lub spodziewasz się bliźniaków, Twój brzuszek może być bardziej widoczny i zaokrąglony. Odwrotnie będzie w przypadku wysportowanych przyszłych mam oraz kobiet z nadwagą i otyłością, po których teraz jeszcze nie widać zbyt wyraźnie ciąży. Jeśli niepokoi Cię rozmiar brzucha w 13. tygodniu ciąży, porozmawiaj o tym z lekarzem lub położną.
Niezależnie od tego, czy Twój brzuch jest duży czy mały - już dziś zacznij dbać o swoją skórę w ciąży