11. tydzień ciąży to przedostatni tydzień trzeciego miesiąca ciąży i niemal końcówka pierwszego trymestru. W tym momencie można powiedzieć, że poczęcie nastąpiło dziewięć tygodni temu, co również wskazuje na wiek płodu. Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze trzy miesiące ciąży i jest to wczesny etap ciąży oraz rozwoju nienarodzonego dziecka. Okres ten jest najbardziej ekscytujący i jednocześnie wrażliwy, zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i dla płodu – wiąże się ze sporym ryzykiem poronienia, a także wystąpienia licznych nieprawidłowości i wad. Od 11. tc można już jednak odetchnąć z ulgą, gdyż najważniejsze narządy maluszka są wykształcone, a niebezpieczeństwo powstania poważnych nieprawidłowości znacznie spada.
Stopniowo kobieta w ciąży zaczyna zdawać sobie sprawę, że ciąża i związane z nią zmiany są prawdziwym wysiłkiem i ogromnym wyzwaniem dla jej organizmu. Ciało przygotowuje się na nadchodzące miesiące zmuszając przyszłą mamę do odpoczynku i zwolnienia tempa. Z tego względu może wystąpić zmęczenie, które utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Rosnąca ilość krwi, zmieniające się krążenie oraz inne dolegliwości ciążowe mogą też prowadzić do chwilowych spadków ciśnienia. Zwykle powoduje to nagłe, ale przejściowe ogólne osłabienie, zawroty głowy, a nawet omdlenia.
Około 11. tygodnia ciąży ciało przyszłej mamy zaczyna się zaokrąglać. Już wcześniej może pojawić się wilczy głód, a piersi staną się napięte, ponieważ gruczoły sutkowe są aktywowane przez hormony i stopniowo przystosowują się do karmienia noworodka piersią. Aby jak najlepiej wspierać organizm, a jednocześnie nie zyskać zbyt wielu nadmiarowych kilogramów, powinnaś teraz szczególnie skupić się na odpowiednim odżywianiu.
Brzuch w 11. tygodniu ciąży jest bardzo mały, ale na ogół kobieta spodziewająca się dziecka stopniowo traci szczupłą sylwetkę. Już w trzecim miesiącu ciąży, tj. od 9. tygodnia, ciało kobiety ciężarnej zaczyna się zaokrąglać i odkładać dodatkową tkankę tłuszczową. Ze względu na gromadzenie w komórkach tłuszczowych zapasów, które mają zapewnić zdrowy rozwój dziecka w wyjątkowych okolicznościach, tzn. w przypadku słabego zaopatrzenia matki w składniki odżywcze, zaokrągleniu ulegają części ciała takie jak brzuch, biodra i uda. Z powodu szybkiego rozwoju gruczołów mlekowych, zwiększy się również obwód piersi, więc i rozmiar miseczki biustonosza może ulec zmianie.
Twój mały „lokator” osiągnął rozmiar około 4 centymetrów i wagę 8 gramów, więc jest mniej więcej wielkości małego owocu cytrusowego. Wymiary te umożliwiają nienarodzonemu dziecku swobodne poruszanie się w macicy, z czego maluch ochoczo korzysta. W ten sposób reaguje na bodźce zewnętrzne, odkrywa swoje ciało i możliwości.
Teraz zaczyna się formować skóra dziecka, która w sumie składa się z trzech warstw. Rosną na niej drobne włoski, które chronią ją przed działaniem płynu owodniowego. W miarę jak tworzą się trzy warstwy skóry, nie jest ona już tak przezroczysta i stopniowo zaczyna nabierać intensywnie różowego koloru. Nadal jednak można przez nią zobaczyć sieć naczyń krwionośnych oraz narządy wewnętrzne maluszka. Zmieni się to dopiero w ostatnich miesiącach ciąży, kiedy dziecko zacznie szybko przybierać na wadze i gromadzić podskórną tkankę tłuszczową.
Informacje o autorce:
Juliane Jacke-Gerlitz jest dyplomowaną pielęgniarką. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się poradnictwem w zakresie macierzyństwa i karmienia piersią. Obecnie pracuje jako autorka tekstów medycznych i psycholog. Juliane Jacke-Gerlitz jest mężatką od 22 lat, matką ośmiorga dzieci i mieszka z rodziną w Halle w Niemczech.