Trzeci trymestr ciąży – jak przebiega ostatni trymestr?

Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy zarówno kobieta jak i jej dziecko przygotowują się do porodu. W ostatnim trymestrze płód szybko rośnie i przybiera na wadze, a także uzyskuje niezbędną dojrzałość płuc. Powiększający się brzuch i różne nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się po 28 tygodniu ciąży sprawiają, że dla przyszłej mamy ten stan jest coraz trudniejszy. Ale ulga jest w zasięgu ręki: pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko wsuwa główkę do miednicy, pozostawiając miejsce dla Twojej przepony i żołądka.

Kiedy zaczyna się 3. trymestr?

Trzeci trymestr zaczyna się w 28. tygodniu ciąży, a kończy w momencie porodu. Termin porodu przypada na koniec 40 tygodnia.

Z tego względu, kiedy zaczyna się 3 trymestr, sporo przyszłych mam rozpoczyna odliczanie do 40. tygodnia ciąży, czyli do porodu. Jednak większość kobiet rodzi nieznacznie przed wyznaczoną datą, np. w 39. tygodniu ciąży lub już po niej. Pojawia się więc pytanie: ile tygodni trwa 3 trymestr ciąży?

Odpowiedź nie jest prosta: może on trwać 10 tygodni, jeśli kobieta rodzi w 38. tygodniu ciąży lub 14 tygodni, gdy rodzi w 42. tygodniu. Wszystko to uznajemy za poród w terminie, który kończy ostatni trymestr ciąży.

Rozwój dziecka w trzecim trymestrze

Dla wielu matek początek trzeciego trymestru to moment ulgi: jeśli dziecko urodzi się teraz, jest zdolne do życia. Urodzone przed 37. tygodniem ciąży, jest nadal uważane za wcześniaka, ale odpowiednia opieka medyczna może skutecznie wspierać rozpoczęcie życia poza organizmem matki w przypadku przedwczesnego porodu.

Trzeci trymestr ciąży – rozwój dziecka tydzień po tygodniu

28–32. tydzień: kiedy zaczyna się 32. tydzień ciąży, mózg, układ nerwowy i większość narządów jest gotowa do funkcjonowania poza łonem matki – osiągnęły one bowiem niezbędną dojrzałość i rozpoczęły pełnienie swoich funkcji. Mięśnie i kości dziecka stają się coraz mocniejsze i silniejsze, przygotowując się do przygody, jaką jest życie. Odruchy chwytania i połykania są doskonalone, podobnie jak umiejętność wąchania i ssania sutka mamy. Dziecko jest więc doskonale przygotowane do pobierania pokarmu po urodzeniu. Mózg pracuje na pełnych obrotach: pod koniec ciąży powstają dziesiątki nowych połączeń nerwowych. Dziecko zaczyna śnić, a w jego funkcjonowaniu można wyróżnić fazy czuwania i snu. Około 30. tygodnia ciąży zanika meszek płodowy, zwany lanugo, a płód sam reguluje temperaturę swojego ciała. W 32. tygodniu ciąży jego skóra, pod którą stale gromadzi się tkanka tłuszczowa, zmienia się z przejrzystej w matową.

33–36. tydzień: w okolicach 33. tygodnia ciąży maluch przybiera na wadze aż 250 g tygodniowo, a objętość wód płodowych osiąga maksimum. W 34. tygodniu ciąży ma już w pełni wykształcone paznokcie. Około 35. tygodnia ciąży większość dzieci obraca się, przyjmując pozycję porodową (położenie podłużne główkowe – główką do dołu). Potem robi się już ciasno, ponieważ między 27. a 40. tygodniem większość dzieci rośnie o kolejne 15–20 centymetrów. Nie jest to jednak powód do zmartwień, jeśli Twoje dziecko nie osiągnęło jeszcze pozycji porodowej w 35. tygodniu – w niektórych przypadkach dziecko obraca się dopiero pod sam koniec ciąży.

Kolejnym ważnym kamieniem milowym jest 36. tydzień ciąży, kiedy to dziecko rozwija tzw. dojrzałość płucną – do tego czasu pęcherzyki płucne dziecka dojrzały i nie zapadną się ponownie po urodzeniu, a to oznacza, że dziecko jest już zdolne do samodzielnego oddychania po przyjściu na świat. Dzieci urodzone po 37. tygodniu zazwyczaj nie potrzebują już wsparcia medycznego do oddychania.

Po 36. tygodniu ciąży dziecko waży ok. 2700 g, a układy jego ciała są przygotowane do funkcjonowania poza macicą mamy.

37–40. tydzień: trzeci trymestr ciąży powoli dobiega końca – od tej chwili dziecko nie będzie już wcześniakiem. Oznacza to, że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Po 38. tygodniu dziecko jest gotowe do narodzin. Stopniowo zanika maź płodowa oraz pozostałości lanugo, a w płucach trwa intensywna produkcja surfaktantu zapobiegającego sklejaniu się ścian ich pęcherzyków.

Maluch nadal przybiera na wadze. W 40. tygodniu ciąży Twoje dziecko waży średnio ok. 3440 gramów i ma 51 centymetrów długości. Większą część swojej wagi urodzeniowej nabiera w końcówce ciąży – w stosunku do 28. tygodnia zwiększa ją 2-, a nawet 3-krotnie! W momencie porodu osiągną masę od ok. 2710 do 4080 g.

Ile tygodniowo przybiera dziecko w 3 trymestrze? Przyjmuje się, że jest to od 150 do 250 g – im bliżej porodu tym więcej. Indywidualne pomiary mogą się jednak znacznie różnić, ponieważ decydujący wpływ na docelową wagę i wzrost dziecka, a więc też tempo nabierania kolejnych kilogramów, ma wzrost rodziców, sposób odżywiania matki w czasie ciąży oraz predyspozycje genetyczne.

Pozycja dziecka podczas porodu – pozycja główkowa

W 36. tygodniu ciąży około 90% dzieci jest już w pozycji główkowej – oznacza to, że główka dziecka znalazła się w miednicy matki. Pozycja ta stwarza najlepsze warunki do bezproblemowego porodu. W tak zwanej przedniej pozycji potylicznej, potylica jako pierwsza wchodzi do kanału rodnego i toruje drogę reszcie ciała. Broda dziecka jest przyciągnięta do klatki piersiowej, a jego twarz jest skierowana w stronę kości krzyżowej matki.

Narodziny buzią do góry – ułożenie potylicowe tylne

Dzieci rodzące się buzią do góry są często spotykane w raportach urodzeniowych. Są to noworodki, które urodziły się główką do przodu, ale twarzą do góry, czyli w pozycji potylicowej tylnej. Wówczas po przyjściu na świat patrzą najpierw nie na ziemię, ale na sufit. Tylna pozycja potylicy sama w sobie jest problematyczna tylko do pewnego stopnia. Ponieważ dziecko nie może wtedy zwinąć się tak, by zajmować jak najmniej miejsca w kanale rodnym, wiele kobiet określa taki poród jako trudniejszy. Czasami taki poród może trwać dłużej. Ułożenie dziecka w tej pozycji nie jest jednak powodem do niepokoju.

Poród pośladkowy, czyli miednica najpierw – ułożenie miednicowe dziecka do porodu

To samo dotyczy dziecka w ułożeniu miednicowym, chociaż ta pozycja porodowa jest uważana za raczej niekorzystną. W przypadku porodu pośladkowego dziecko nie rodzi się głową naprzód, ale pupą lub stopami. Takie ułożenie bywa ryzykowne, ponieważ w rzadkich przypadkach pępowina może się zaplątać i zostać uciśnięta między dzieckiem a ścianą kanału rodnego matki podczas porodu pochwowego. Skutkowałoby to brakiem tlenu dla dziecka. Ponadto głowa jest częścią ciała dziecka o największym obwodzie. Jeśli najpierw przez kanał rodny przeciskają się pośladki lub stopy, zazwyczaj nie jest on jeszcze wystarczająco poszerzony, aby zmieściła się w nim główka dziecka. To sprawia, że poród jest trudniejszy.

W przypadku pośladkowego ułożenia dziecka lekarze często zalecają wykonanie cesarskiego cięcia. Istnieją jednak szpitale położnicze i kliniki, które mają duże doświadczenie w odbieraniu porodów pośladkowych i wspierają kobiety w porodzie siłami natury. Ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową konsultację położniczą.

Jakie dolegliwości odczuwa mama w trzecim trymestrze ciąży?

Dla większości ciężarnych trzeci trymestr jest najbardziej uciążliwym i jednocześnie najbardziej ekscytującym okresem ciąży. Chcąc zapewnić sobie komfort w ostatnich tygodniach ciąży, przyszłe mamy mogą jeszcze przed porodem wykorzystać część urlopu macierzyńskiego. Jeśli są ubezpieczone, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Niektóre mamy, jeśli tylko dobrze znoszą trzeci trymestr ciąży, decydują się pracować do samego końca.

Dolegliwości w 3. trymestrze ciąży

Ostatni trymestr ciąży jest dla wielu kobiet naznaczony pewnym dyskomfortem. Pojawiają się uciążliwe objawy, takie jak:

  • zgaga

  • ból pleców

  • bezsenność i problemy ze snem

  • duszności i zawroty głowy

  • częste oddawanie moczu

  • obrzęki stóp, związane z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Od 28. tygodnia ciąży brzuch znów mocno rośnie, a maluch nadal systematycznie zwiększa swój rozmiar i wagę. Możesz być zdziwiona dowiadując się, ile tygodniowo przybiera dziecko w 3 trymestrze. To aż 150 do 250 g!

Duży brzuszek i spory przyrost wagi to problemy wielu przyszłych mam: w 3 trymestrze ciąży powodują one ból pleców i ograniczają ruchy. Ile tyje się w 3 trymestrze? Prawidłowy przyrost wagi w 3 trymestrze ciąży to ok. 1-2 kg na miesiąc, a podczas całej ciąży nawet kilkanaście kilogramów. Nic dziwnego, że dodatkowy ciężar powoduje problemy w funkcjonowaniu. Samodzielne wiązanie butów jest często wyzwaniem nie do wykonania, dlatego w tym czasie bardzo polecane są buty typu slip-on (wsuwane).

Na początku trzeciego trymestru brzuch już w dużym stopniu wpływa na oddychanie. Gdy macica sięga do przepony, wiele kobiet w ciąży cierpi na duszności. W połączeniu z dodatkowym ciężarem dziecka i wód płodowych utrudnia to długie spacery. Oprócz tego pojawia się ucisk na żołądek, który utrudnia życie wielu kobietom oraz zgaga, często trwająca cały dzień i odbierająca apetyt. Niemal każda przyszła mama odczuwa też parcie na pęcherz w 3 trymestrze ciąży i musi częściej udawać się do toalety, również w nocy. Spokojny sen i wypoczynek uniemożliwiają również nocne skurcze łydek w 3 trymestrze ciąży.

Innym nieprzyjemnym efektem ubocznym trzeciego trymestru ciąży jest zatrzymywanie wody w organizmie. Wiele ciężarnych zauważa obrzęki na rękach, nogach i kostkach. Zwłaszcza latem te wywołane hormonami złogi wody w tkankach są szybko zauważalne. Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości ruchu, regularne picie wody i ułożenie nóg wyżej często pomaga poczuć się lepiej.

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży

Pod koniec ciąży możesz zauważyć u siebie różne niepokojące objawy. Zawroty głowy w 3 trymestrze ciąży najczęściej spowodowane są uciskiem macicy na duże naczynia krwionośne i nie powinny Cię martwić, o ile nie dochodzi do omdleń. Ból podbrzusza i kłucie brzucha w 3 trymestrze bywają związane z szybkim powiększaniem się macicy i rozciąganiem struktur wewnętrznych.

Nieregularne, niebolesne skurcze i twardy brzuch w 3 trymestrze ciąży zazwyczaj wiążą się ze skurczami Braxtona-Hicksa lub przepowiadającymi (te mogą już powodować dyskomfort). Biegunka w 3 trymestrze ciąży, mdłości i wymioty mogą być natomiast jednymi z objawów zbliżającego się porodu.

Przeczytaj więcej na temat gestozy, czyli zatrucia ciążowego

Dolegliwości w 3 trymestrze ciąży – kiedy do lekarza?

Niektóre niepokojące objawy w ciąży powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem. Są to m.in.:

  • żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu

  • wysoki poziom glukozy w moczu

  • brązowe upławy

  • wysokie ciśnienie w ciąży

  • ketony w moczu

  • silny ból brzucha w ciąży

  • obfite wodniste upławy – w 3 trymestrze ciąży mogą być spowodowane sączeniem się płynu owodniowego.

Skurcze w ostatnim trymestrze ciąży – czy to poród czy skurcze przepowiadające?

Kobiety często zauważają nasilenie skurczów w trzecim trymestrze. W tym czasie służą one wyłącznie ćwiczeniu mięśni – później skurcze te ułożą dziecko w prawidłowej pozycji porodowej. Twardnienie brzucha, podczas którego mięśnie niejako ćwiczą, nazywane jest skurczami przepowiadającymi. W ciągu ostatnich 4 do 6 tygodni przed porodem skurcze przesuwają dziecko do właściwej pozycji, tak aby było ono gotowe do przyjścia na świat.

Pod koniec ciąży dziecko zazwyczaj leży już w łonie matki głową w dół, ale jego główka porusza się jeszcze swobodnie nad otworem miednicy. Skurcze powoli przesuwają główkę w dół, tak że styka się ona z granicą wejścia do miednicy. Wyobraź sobie, że chcesz przepchnąć jajko przez owalny otwór, ale wcześniej musisz je odpowiednio obrócić, aż się zmieści. To jest właśnie funkcja skurczów. Dlatego zazwyczaj jeszcze nie są one bolesne, ponieważ ból podczas porodu jest spowodowany rozciąganiem dna miednicy i szyjki macicy, a to zazwyczaj nie zdarza się przy skurczach przepowiadających. Zwłaszcza kobiety będące w ciąży po raz pierwszy często obawiają się, że mogą to być przedwczesne bóle porodowe.

Ale dopóki skurcze nie występują częściej niż 3 razy na godzinę, nie ma powodu do obaw. Około 10 skurczów przepowiadających w ciągu 24 godzin to całkowicie bezpieczna i normalna częstotliwość. Jeśli jednak odstępy między skurczami stają się krótsze, ból silniejszy, a skurcze dłuższe, należy poinformować o tym położną lub ginekologa.

Wraz z końcem trzeciego trymestru ciąży korzyści płynące ze zwiększenia częstotliwości skurczów stają się widoczne. W miarę jak dziecko przesuwa się coraz dalej w głąb miednicy, cały brzuch obniża się. Zauważysz, że znowu jest więcej miejsca dla żołądka i przepony, więc zgaga i duszności znacząco się zmniejszą.

USG trzeciego trymestru i inne badania w trzecim trymestrze ciąży

Odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi i badaniami w 3 trymestrze skracają się. Aby w porę zauważyć zbliżający się poród i wykluczyć komplikacje, po ok. 28-32. tygodniu ciąży Twoja położna lub ginekolog zechcą Cię widzieć co 14 dni, a po 36. tygodniu ciąży nawet co tydzień. Podczas jednej z wizyt lekarz wystawi Ci skierowanie lub sam wykona USG III trymestru.

Kiedy najlepiej zgłosić się na USG 3 trymestru? USG prenatalne III trymestru wykonuje się między 28. a 32. tygodniem ciąży. Lekarz ocenia anatomię i narządy wewnętrzne płodu, ilość naczyń i przepływ krwi w pępowinie, sprawdza płeć oraz określa szacunkową masę dziecka wykonując szereg pomiarów. Podczas USG trzeciego trymestru wykonuje się też badanie szyjki macicy, przydatków, macicy oraz ocenia łożysko. W wynikach badania prenatalnego III trymestru znajdziesz też informację o położeniu płodu i ilości płynu owodniowego.

Zobacz także: Odliczamy do porodu – badania w ciąży

Trzeci trymestr ciąży – najważniejsze wskazówki

Ostatni trymestr ciąży to szczególny okres, ale jest to przede wszystkim czas radosnego oczekiwania. Poniższe wskazówki pomogą Ci przejść przez trzeci trymestr w dobrej formie.

  • Buty na 3. trymestr – dla wygody i na ból pleców w ostatnim trymestrze ciąży

Twoje stopy muszą znosić wiele dodatkowych obciążeń, zwłaszcza z powodu dużego, ciężkiego brzuszka. Chodzenie jest utrudnione, a wieczorem nogi są zmęczone. Buty z miękką podeszwą pomogą Ci dobrze radzić sobie w ciągu całego pracowitego dnia. Unikaj też wysokich obcasów – Twoje plecy i stawy będą Ci wdzięczne.

  • Spakuj torbę do szpitala – nie czekaj na pierwsze oznaki porodu!

Trzeci trymestr to czas, kiedy Twoja szpitalna torba powinna być spakowana i zawsze gotowa. Jest w niej miejsce na wszystko, co będzie potrzebne na sali porodowej. Powinnaś również powiedzieć mężowi lub innym bliskim osobom, gdzie znajduje się ta torba, na wypadek gdybyś została zaskoczona rozpoczynającym się porodem poza domem.

  • Urlop macierzyński, tacierzyński, rodzicielski – pomyśl o formalnościach związanych z urodzeniem dziecka

Wnioski o zasiłek rodzicielski i zasiłek rodzinny najlepiej wypełniać w ostatnim trymestrze ciąży. W ten sposób wystarczy, że dołączysz akt urodzenia po porodzie, i będziesz mieć więcej czasu na przytulanie maleństwa i poznawanie siebie nawzajem.

Zobacz także: Urlop macierzyński i rodzicielski - ile trwa i jakie dokumenty są niezbędne?

  • Jak spać w ciąży w 3. trymestrze? Wykorzystaj poduszkę do karmienia piersią!

Niewygodna pozycja do spania w 3 trymestrze ciąży bywa przyczyną bezsenności i zmęczenia - ze względu na duży brzuch wiele kobiet źle sypia. Jak spać w 3 trymestrze ciąży, by zachować komfortową pozycję i się wyspać? Użyj poduszki do karmienia piersią jako poduszki do leżenia na boku – dzięki temu będziesz mogła wygodniej się ułożyć i przybrać swoją ulubioną pozycję do spania nawet w 3 trymestrze ciąży. Jeśli położysz się na boku i umieścisz poduszkę między kolanami, a następnie przytrzymasz ją przed brzuchem, może to odciążyć Twoje plecy.

  • Przygotowanie do porodu – zapisz się do szkoły rodzenia

Czy chodzi o właściwą technikę oddychania, przygotowanie do karmienia piersią czy też głębsze zrozumienie procesu porodu, szkoła rodzenia wzmacnia przyszłych rodziców oraz przygotowuje ich psychicznie do porodu. Wiele kobiet w ciąży łagodzi również swoje lęki na kursach hipnoporodu lub ćwiczy trening autogeniczny.

Przeczytaj więcej na temat porodu naturalnego

  • Aktywność w ostatnich miesiącach przed porodem – dozwolone ćwiczenia w ciąży w 3. trymestrze

Ćwiczenia fizyczne są wskazane w ostatnim trymestrze ciąży, pod warunkiem, że nie przeciążasz się nadmiernie. Są one dobrą profilaktyką obrzęków i bólu pleców w 3 trymestrze ciąży. Spacerując lub pływając, zapobiegasz zatrzymywaniu wody w organizmie i robisz coś dobrego dla swojego kręgosłupa.

Bóle krzyża w 3 trymestrze ciąży mogą złagodzić delikatne ćwiczenia rozciągające, joga dla ciężarnych oraz pilates. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia na piłce w 3 trymestrze ciąży: kołysanie miednicą rozluźnia napięte mięśnie i pomaga przyjąć dziecku pozycję do porodu, a ćwiczenia oddechowe relaksują oraz uczą prawidłowego oddychania w porodzie.

Zobacz także: Ćwiczenia w ciąży – jakie wybrać w I, II, III trymestrze?

  • Odczuwasz zmęczenie w ciąży w 3. trymestrze? Podnieś nogi do góry!

Zmęczenie w 3 trymestrze ciąży towarzyszy wielu kobietom. Jak sobie z nim radzić? Połóż się na plecach lub usiądź wygodnie i unieś nogi w górę. Z pozoru stoi to w sprzeczności do poprzedniej wskazówki, ale ma sens. Zmiana pozycji pobudza krążenie krwi. Ważne jest jednak, aby nogi znajdowały się wyżej niż miednica, tak aby przepływ zwrotny krwi i nagromadzonego płynu był optymalnie wspomagany. Taka pozycja pomoże Ci odpocząć i jest dość skuteczną bronią w walce ze zmęczeniem w 3 trymestrze ciąży.

Ostatni trymestr ciąży – najczęściej zadawane pytania

  • Wyprawka do szpitala – co powinnam włożyć do mojej torby szpitalnej?

W zasadzie wszystko, co ułatwia poród, powinno znaleźć się w Twojej torbie do szpitala. Może to być szczególnie wygodna koszula, ulubiona płyta CD, ukochana maskotka do przytulania. Istnieją jednak pewne przedmioty, które bezwzględnie powinny znaleźć się na Twojej liście. Najważniejsze rzeczy to dowód osobisty, karta ciąży, wyniki badań analitycznych, zaświadczenie o grupie krwi. Spakuj również wygodne ubrania. Nie zapomnij o skarpetkach, aby nie zmarzły Ci stopy. Powinnaś mieć też przygotowaną wystarczającą ilość napojów i przekąsek na wypadek, gdyby poród trwał dłużej.

  • Skurcze Braxtona-Hicksa a skurcze porodowe – czym różnią się skurcze przepowiadające od prawdziwych skurczów?

Zasadniczo mówi się, że skurcze przedwczesne (przepowiadające) nie powinny występować częściej niż 3 razy na godzinę lub 10 razy w ciągu 24 godzin ani trwać dłużej niż 30–60 sekund. Gdy chcesz mieć pewność, weź ciepłą kąpiel: jeśli pod wpływem ciepła skurcze stają się mniej odczuwalne, słabsze lub całkowicie ustają, oznacza to, że są to skurcze przedwczesne. Jeśli jednak nasilają się i stają się bardziej intensywne, należy niezwłocznie skontaktować się z położną lub szpitalem. Może to oznaczać, że właśnie zaczyna się poród.

  • Z czego wynika bezsenność w 3. trymestrze ciąży? Co może pomóc na bezsenność w późnej ciąży?

W wielu przypadkach duży brzuch tak mocno uciska na plecy, że znalezienie wygodnej pozycji do spania w 3 trymestrze ciąży jest prawie niemożliwe. Ciężarnym nie pozostaje nic innego, jak spać w 3 trymestrze ciąży tylko na lewym boku, aby ciężar dziecka nie naciskał na żyłę główną dolną (vena cava) po prawej stronie kręgosłupa. Jeśli to duże naczynie krwionośne zostanie ściśnięte, może powodować dyskomfort, taki jak zawroty głowy lub mdłości. Przyjęcie optymalnej pozycji do spania w 3 trymestrze ciąży ułatwi też specjalna duża poduszka w kształcie litery C lub J, którą po porodzie można wykorzystać też do karmienia piersią. Jak spać w 3. trymestrze ciąży? Połóż się na boku i umieść górny koniec poduszki pod głową. Teraz zbliż poduszkę do brzucha, a jej dolny koniec ściśnij między kolanami. W ten sposób zapewnisz brzuchowi podparcie i odciążysz plecy.

Rozmowa w ciągu dnia pomaga przeciwdziałać obawom i lękowi przed porodem. Jeśli zauważysz, że Twoje myśli krążą wokół tego tematu szczególnie intensywnie w nocy, powiedz o tym swojemu partnerowi, położnej lub przyjacielowi. Pisanie w pamiętniku może również pomóc w odciążeniu umysłu. Niektóre położne oferują akupunkturę, która pomoże Ci lepiej spać.

  • Oznaki porodu – po czym poznać, że zaczyna się poród?

Niektóre kobiety w ciąży nie są pewne, czy to, co przeżywają, jest już początkiem porodu. Trzy wskazówki mogą świadczyć o tym, że właśnie się on zaczyna:

  1. Odszedł czop śluzowy. Śluz, który zamyka szyjkę macicy, może odejść całkowicie lub częściowo, często zawiera trochę krwi. Może mieć zabarwienie lekko różowe, kremowe lub żółtawe, a nawet brunatne. Odejście czopa nie zawsze oznacza, że za chwilę urodzisz – czasem ma to miejsce nawet na kilkanaście dni przed porodem.

  2. Odczuwalne będą regularne i coraz silniejsze skurcze. Jeśli skurcze występują w odstępach od 5 do 20 minut i trwają od 30 do 60 sekund, powinnaś poinformować o tym położną lub szpital.

  3. Niewątpliwą oznaką rozpoczynającego się porodu jest pęknięcie worka owodniowego. Jeśli odchodzą wody płodowe – gwałtownie lub w sposób ciągły – powinnaś koniecznie zgłosić się na porodówkę, do szpitala lub do położnej prowadzącej poród domowy. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli główka dziecka nie jest jeszcze mocno osadzona w miednicy, powinnaś się położyć i wezwać karetkę, aby pępowina nie mogła się wysunąć.

  • Termin porodu – kiedy urodzi się moje dziecko?

Według klasycznych obliczeń dziecko rodzi się na początku 41. tygodnia ciąży. Jednak ten termin porodu, zwany w skrócie TP, może się różnić o kilka dni, ponieważ rzadko da się dokładnie określić czas zapłodnienia. Jeśli ciąża trwa dłużej niż do 41. tygodnia + 6 dni, położnicy nazywają to porodem po terminie. Ciąża trwająca po skończonym 42. tygodniu, zgodnie z WHO, nazywa się ciążą przenoszoną.

Dopóki matka i dziecko mają się dobrze, nie ma przeciwwskazań do czekania na samoistne rozpoczęcie porodu. Jednak badania przesiewowe powinny odbywać się wtedy co najmniej co dwa dni, a najlepiej codziennie. Zgodnie z polskimi rekomendacjami, poród musi nastąpić nie później niż w 42. tygodniu.



 

Informacje o autorce:

Celsy Dehnert jest niezależną dziennikarką i copywriterką. Jako matka dwójki dzieci urodzonych w odstępie 18 miesięcy dobrze wie, jakie pytania i wątpliwości mogą pojawić się w czasie ciąży.

Konsultacja merytoryczna i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka