Ważne: jeśli obawiasz się przedwczesnego porodu, porozmawiaj o tym ze swoją położną.
Siódmy miesiąc ciąży
Siódmy miesiąc ciąży to przejście z II trymestru do ostatniego już, III trymestru ciąży. Pomiędzy 25 a 28 tygodniem ciąży brzuch zaczyna coraz szybciej rosnąć, dlatego patrząc w dół możesz już nie widzieć swoich stóp. Na tym etapie ciąży wiele dzieje się nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz Twojej macicy – waga dziecka w 7 miesiącu ciąży wzrasta w dużym tempie, a płód powoli nabiera ludzkich kształtów. Oboje odczuwacie już skurcze Braxtona-Hicksa przypominające, że poród zbliża się wielkimi krokami.
7 miesiąc tydzień po tygodniu – rozwój płodu między 25 a 28 tygodniem ciąży
Rozwój płodu w 7 miesiącu ciąży w skrócie
Jak czuje się przyszła mama w 7 miesiącu ciąży?
Objawy ciąży w 7 miesiącu w skrócie
Badania w 7 miesiącu ciąży – USG III trymestru i krzywa cukrowa w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe – jak odróżnić poród od skurczy Braxtona-Hicksa?
Emocjonalne przygotowanie do porodu – co możesz czuć w 7 miesiącu ciąży?
Najważniejsze wskazówki na siódmy miesiąc ciąży
Najczęściej zadawane pytania dotyczące siódmego miesiąca ciąży
Oto, co dzieje się z Twoim dzieckiem w siódmym miesiącu ciąży
W siódmym miesiącu ciąży i w zasadzie już do samego porodu Twoje dziecko szybko rośnie. Jego płuca ciągle produkują surfaktant – substancję zapobiegającą zapadnięciu się pęcherzyków płucnych po narodzinach. Nawet mimo takich postępów, płuca maluszka nie mogą jeszcze przekazywać tlenu do krwioobiegu. Jednak urodzony w 26 tygodniu wcześniak ma już aż 85% szans na przeżycie poza brzuchem mamy.
7 miesiąc ciąży to czas, kiedy płód odbiera coraz więcej wrażeń zmysłowych: wzrok i słuch są już wyczulone na sygnały dochodzące spoza macicy, a rozwinięte kubki smakowe pozwalają maluszkowi poznawać nowe smaki, próbować dań, które zjada mama oraz kształtować swoje przyszłe preferencje żywieniowe. Jak to możliwe? Wody płodowe stale zmieniają swój smak pod wpływem produktów i posiłków, które spożywasz. Z tego względu dziecko może reagować na poszczególne typy potraw, np. czkając po słodkim posiłku i intensywnie kopiąc po pikantnym curry.
7 miesiąc tydzień po tygodniu – rozwój płodu między 25 a 28 tygodniem ciąży
Na początku 7 miesiąca ciąży pod skórą płodu tworzy się sieć naczyń włosowatych, które napełniają się krwią. Waga dziecka w 25 tygodniu ciąży to ponad 700 g, a długość ciała wynosi ok. 35 cm i z każdym tygodniem zwiększa się o kolejny centymetr. Otwierają się nozdrza maluszka dzięki czemu może on ćwiczyć oddychanie wciągając do płuc płyn owodniowy.
Na 26 tydzień ciąży przypada szczytowy moment kostnienia szkieletu dziecka, co wymaga sporej podaży wapnia. Jego kręgosłup staje się coraz twardszy i silniejszy, dlatego też kopnięcia malucha mogą być dotkliwiej odczuwane przez mamę. Nadal jednak w macicy jest sporo miejsca, co ułatwia przyjęcie dowolnej pozycji – w 26 tygodniu ruchy dziecka w dole brzucha, powyżej pępka lub po bokach nie są niczym dziwnym.
Zaczynamy ostatni tydzień II trymestru! Waga dziecka w 27 tygodniu ciąży dobija niemal do kilograma. Dzieje się tak za sprawą tkanki tłuszczowej gromadzącej się pod skórą. Długość ciała maluszka od główki do pięt wynosi ok. 36 cm, dlatego uwidocznienie go w całości na obrazie USG w 7 miesiącu ciąży jest już niemożliwe. Istnieje za to szansa, że wyraźnie zobaczysz twarz dziecka, o ile nie przysłonią jej dłonie, pępowina lub stopy.
Dziecko w 28 tygodniu ciąży po raz pierwszy otwiera oczy. Ich tęczówki są jeszcze niewybarwione, ale maluszek widzi już wyraźne światło dochodzące z zewnątrz, przed którym czasem musi zasłaniać się rączkami.
Rozwój płodu w 7 miesiącu ciąży w skrócie
Tydzień ciąży | Etap rozwoju | Wielkość i waga dziecka |
Tydzień 25 | Płód odbiera dźwięki, bodźce świetlne i dotykowe; początek dojrzewania płuc | 34–35 cm i 750 g |
Tydzień 26 | Wzrasta liczba pęcherzyków płucnych; nozdrza są teraz otwarte | 35–36 cm i 750–900 g |
Tydzień 27 | Płód może wykrywać różnice smakowe w płynie owodniowym | 36–36,6 cm i 940 g |
Tydzień 28 | Oczy się otwierają | 37–37,2 cm i ok. 1100 g |
Jak czuje się przyszła mama w 7 miesiącu ciąży?
Ilość płynu owodniowego wzrasta z nieco poniżej 20 mililitrów w 7. tygodniu do 600 mililitrów w 25. tygodniu ciąży. Ta masa, wraz z wagą dziecka w 7 miesiącu ciąży, łożyskiem, macicą, powiększonymi piersiami i pozostałymi ciążowymi kilogramami jest teraz wyraźnie odczuwalna. Jednak nie ma w tym nic dziwnego - kalendarz ciąży zbliża się przecież do trzeciego trymestru – pod koniec siódmego miesiąca jesteś już na ostatniej prostej!
W ostatnim trymestrze ponownie zwiększy się Twoje zapotrzebowanie na kalorie – w stosunku do stanu sprzed ciąży, teraz jest ono wyższe o ok. 475 kcal. Możesz odczuwać napady głodu lub wręcz przeciwnie – najadać się zaledwie kilkoma kęsami. Powiększająca się macica uciska na żołądek, zmniejszając jego pojemność, ale też powodując zgagę i problemy trawienne.
Rosnące dziecko w 7 miesiącu ciąży naciska nie tylko żołądek, ale też na inne organy wewnętrzne, naczynia krwionośne i przeponę, powodując trudności w oddychaniu. Duszności i brak snu towarzyszą wielu kobietom pod koniec ciąży. Dlatego też od siódmego miesiąca wzrasta potrzeba odpoczynku i relaksu. Rób sobie przerwy, kiedy tylko jest to możliwe! Leżąc lub siedząc, unieś nogi nieco ponad resztę ciała – przyniesie Ci to ulgę, jeżeli odczuwasz ciężkość nóg, ból pleców lub puchną Ci stopy.
Objawy ciąży w 7 miesiącu w skrócie
Tydzień ciąży | Rozwój ciąży | Objawy ciąży |
25 tydzień ciąży | Ilość płynu owodniowego wzrasta do ok. 600 ml | Zgaga i problemy trawienne |
26 tydzień ciąży | Środek ciężkości przesuwa się do przodu (wyraźniejsze zagłębienie pleców) | Ból pleców i retencja wody |
27 tydzień ciąży | Rozszerzone naczynia i zwiększona objętość krwi zauważalna poprzez widoczne zmiany w żyłach | Widoczne żyły; ciężkie nogi; duszności |
28 tydzień ciąży | Zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 10% | Zmiany skórne (kresa czarna, plamy barwnikowe) |
Badania w 7 miesiącu ciąży – USG III trymestru i krzywa cukrowa w ciąży
Między 24. a 28. tygodniem ciąży, oprócz regularnych comiesięcznych badań kontrolnych, w tym badań krwi i moczu, każda kobieta w ciąży ma wykonywany test obciążenia glukozą (OGTT – doustny test tolerancji glukozy) w celu wykluczenia cukrzycy ciążowej. Tylko w niektórych przypadkach badania te są przeprowadzane wcześniej.
Jeśli w poprzednim miesiącu lekarz nie zlecił Ci badania krwi w kierunku toksoplazmozy oraz testu na obecność przeciwciał, prawdopodobnie czekają Cię one jeszcze przed ukończeniem 26 tygodnia ciąży (pod warunkiem, że wynik w I trymestrze był ujemny).
Ponadto, od 26. tygodnia ciąży może być konieczne wykonanie badania KTG (kardiotokografia), jeśli:
istnieje ryzyko przedwczesnego porodu,
wykryto zmiany w rytmie serca dziecka,
pojawiają się przedwczesne skurcze przepowiadające lub porodowe.
W trakcie wizyty kontrolnej położna lub ginekolog słucha odgłosów serca bez użycia KTG, tak jak podczas poprzednich badań.
Dowiedz się więcej na temat przedwczesnego porodu
Od 28 tygodnia ciąży można przeprowadzać już ostatnie ważne badanie ultrasonograficzne – USG III trymestru.
Skurcze przepowiadające a porodowe – jak odróżnić poród od skurczy Braxtona-Hicksa?
Czasami już w szóstym miesiącu ciąży, ale najczęściej około siódmego miesiąca, kobiety ciężarne doświadczają pierwszych skurczów: brzuch staje się twardy i napina się. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, zapewne zadajesz sobie pytanie: czy to już skurcze?
Tak! Nie są to jednak bolesne skurcze przepowiadające ani porodowe, ale tzw. skurcze Braxtona-Hicksa bądź fale Alvareza, choć te ostatnie są rzadko wyczuwalne przez kobiety i mogą występować już na wcześniejszych etapach ciąży. Są one zwykle sporadyczne i nie występują regularnie. Mimo że nie wywołują porodu, te „treningowe” skurcze mają ważne zadania:
pobudzenie przepływu krwi do łożyska i macicy (skurcze Braxtona-Hicksa/Alvareza),
stymulowanie dalszego wzrostu macicy (fale Alvareza),
„trening” przed późniejszymi skurczami (skurcze Braxtona-Hicksa),
przygotowanie macicy do porodu.
Często pojawiają się one po większym wysiłku, po uprawianiu sportu lub seksu, ale także w wyniku stresu lub niewystarczającej podaży płynów.
Jednak w porównaniu z faktycznymi skurczami porodowymi skurcze Braxtona-Hicksa:
nie powodują prawie żadnego bólu,
nie powodują dojrzewania i skracania się szyjki macicy,
nie powodują rozwierania szyjki macicy.
Skurcze Braxtona-Hicksa będą prawdopodobnie odczuwane jako krótkie fazy, w których części brzucha lub nawet cały brzuch nagle twardnieją. Brzuch staje się napięty i wszystko wokół dziecka wydaje się kurczyć. Niektóre kobiety w ciąży odczuwają w tym samym czasie lekką duszność, ale u innych skurcze są ledwo wyczuwalne.
Fazy te trwają zwykle krócej niż 30 sekund i nie stają się coraz bardziej intensywne. Zazwyczaj zmiana pozycji, coś do picia, ciepło lub odpoczynek sprawiają, że skurcze ustępują.
Ważne: kiedy skurcze nasilają się lub kiedy odczuwasz silny ucisk, który wydaje się ściągać brzuch w dół – jak najszybciej porozmawiaj z ginekologiem lub położną. W weekendy lub w nocy można również zadzwonić do najbliższego szpitala położniczego i skonsultować się z dyżurną położną.
Od skurczów Braxtona-Hicksa warto odróżnić skurcze przepowiadające. Te ostatnie pojawiają się dopiero na kilka dni lub tygodni przed porodem i dla większości kobiet są bolesne (choć nie wszystkie ciężarne je mają). Bywają mniej lub bardziej regularne, ale w przeciwieństwie do skurczów porodowych wyciszają się samoistnie, ustępują po podaniu leku rozkurczowego lub w ciepłej kąpieli. Nie wpływają też na postęp porodu.
Emocjonalne przygotowanie do porodu – co możesz czuć w 7 miesiącu ciąży?
Dzięki częstszym skurczom „treningowym” w 7 miesiącu ciąży, doświadczenie porodu staje się o wiele bardziej namacalne niż wcześniej, zwłaszcza dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Wraz z tym przychodzi niepewność związana z narodzinami dziecka. Zwykle pojawia się pytanie, czy poród będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami ciężarnej. Czy ból będzie do zniesienia? Czy wszystko pójdzie dobrze, a mama i dziecko opuszczą szpital zdrowe i bezpieczne?
Pod koniec drugiego trymestru większość par uzyskuje także lepsze wyobrażenie o późniejszym życiu z dzieckiem, opiece nad nim i jej finansowym aspekcie.
Mówcie o swoich troskach i obawach! Do pewnego stopnia strach związany ze zbliżającym się porodem jest normalny. W przypadku bardzo silnych lęków pomocne może być wsparcie specjalisty. Położne i ginekolodzy zazwyczaj mogą pomóc w przezwyciężeniu obaw, udzielając informacji lub polecając odpowiednie ośrodki kontaktowe i doradcze.
Najważniejsze wskazówki na siódmy miesiąc ciąży
Rosnąca potrzeba odpoczynku powoli daje o sobie znać, a funkcjonowanie ze sporym brzuchem w 7 miesiącu ciąży staje się coraz trudniejsze. Dlatego właśnie wśród naszych wskazówek przeważają te, które pozwolą Ci się zrelaksować i poczuć się pewniej.
Zero alkoholu i papierosów!
Jedna z najważniejszych zasad pozostaje niezmienna również w 7 miesiącu ciąży. Picie alkoholu przez ciężarną na tym etapie może spowodować m.in. wady ośrodkowego układu nerwowego dziecka, zahamowanie wzrostu oraz poród przedwczesny.
Odwiedź szpital, w którym planujesz rodzić (salę porodową, oddział położniczy).
Jeśli wstępnie wybrałaś szpital, w którym chcesz rodzić, poproś o możliwość zobaczenia oddziału położniczego i traktu porodowego na żywo. 7 miesiąc ciąży jest na to idealnym momentem – jeśli utwierdzisz się w swojej decyzji, zyskasz większy spokój już do końca ciąży. Jeśli zmienisz zdanie, nadal będziesz miała sporo czasu, by znaleźć inną placówkę.
Zaplanuj baby shower (bociankowe).
Coraz więcej przyszłych mam organizuje baby shower, by wspólnie z innymi bliskimi kobietami cieszyć się z przyszłych narodzin maluszka. Siódmy miesiąc ciąży to idealny moment na przyjęcie – brzuch jest już spory i będzie mógł stanowić główną „atrakcję” spotkania. Ciążowe dolegliwości i skurcze przepowiadające nie doskwierają jeszcze tak mocno, jak w ostatnich tygodniach ciąży, a Ty nadal masz siły by wziąć udział w zaplanowanych atrakcjach.
Weź ciepłą, relaksującą kąpiel, która złagodzi ból pleców.
Jeśli doskwiera Ci ból pleców w ciąży, przeznacz nieco czasu na ciepła kąpiel. Wysoka temperatura wody rozluźnia napięte mięśnie i przynosi ulgę w przykrych dolegliwościach. Do kąpieli możesz dodać olejki, które dodatkowo natłuszczą skórę lub kilka kropel ulubionego aromatu. Nie masz wanny? Podobne działanie ma ciepły strumień wody z prysznica skierowany na okolicę lędźwi i krzyża.
Spróbuj jogi dla kobiet w ciąży.
Jeśli ćwiczenia w ciąży były stałym elementem Twojego tygodnia, to może przyszedł czas na wypróbowanie nowych form aktywności? 28 tydzień ciąży to już początek III trymestru, w którym należy stawiać na mniej forsujące treningi. Dobrą propozycją na ten okres jest joga dla ciężarnych – łagodne, rozciągające ćwiczenia w 7 miesiącu ciąży w połączeniu z oddechem, wizualizacjami i relaksem pozwolą Ci rozluźnić ciało, wzmocnić więź z dzieckiem i poczuć pewniej w obliczu nadchodzącego porodu.
Dowiedz się więcej na temat ćwiczeń w ciąży
Niech partner wykona Ci masaż pleców i stóp.
Zwiększająca się waga i rosnący brzuch w 7 miesiącu ciąży stanowią spore obciążenie dla Twoich pleców i stóp. Poproś przyszłego tatę o wykonanie masażu, który przyniesie Ci nieco ulgi. Możecie włączyć go do swoich stałych rytuałów rozmawiania z dzieckiem i głaskania brzuszka.
Zrób zakupy przez Internet.
Dźwiganie toreb z zakupami w siódmym miesiącu ciąży nie jest najlepszym pomysłem, dlatego warto przerzucić się, przynajmniej częściowo, na zakupy online z dostawą do domu. Wiele marketów ma swoje sklepy internetowe, co ułatwia robienie cotygodniowych zakupów spożywczych. W ten sposób możesz kupować też wszystkie elementy wyprawki dla siebie i dla dziecka. Jeśli czujesz już syndrom wicia gniazda, z pewnością nie oprzesz się maleńkim śpioszkom czy karuzeli z pozytywką do łóżeczka.
Rób przerwy na odpoczynek.
Nie zapominaj, że Twój organizm pracuje teraz wyjątkowo ciężko i to nawet wtedy, kiedy Ty leżysz wygodnie na kanapie. Dodatkowym obciążeniem są skurcze Braxtona-Hicksa, spory brzuch i rosnąca waga dziecka w 7 miesiącu ciąży. Dlatego, jeśli tylko poczujesz zmęczenie, nie wahaj się odpocząć. Rób częste przerwy w pracy i staraj się delegować domowe obowiązki, by móc się w tym czasie zrelaksować.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące siódmego miesiąca ciąży
Jak jest ułożone moje dziecko w siódmym miesiącu ciąży?
Niektóre dzieci leżą w pozycji główkowej, tzn. głową w dół, już w siódmym miesiącu ciąży. Jednak od 25. do 28. tygodnia ciąży w macicy jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca, aby maluch mógł się obracać i swobodnie poruszać, dlatego ułożenie pośladkowe dziecka w 7 miesiącu ciąży nie powinno Cię jeszcze niepokoić.
Jednocześnie w 25. tygodniu ciąży rozwija się zmysł równowagi płodu, dzięki czemu może on lepiej i zręczniej ustawiać się w odpowiedniej pozycji – często próbuje tego podczas swojej codziennej „gimnastyki”. Ćwiczenia te mogą być odczuwalne jako lekkie ruchy płodu – aż do bolesnych uderzeń o pęcherz moczowy lub żebra.
Jak duże jest i ile waży dziecko w 7 miesiącu ciąży?
Dziecko w 25 tygodniu ciąży, czyli na początku siódmego miesiąca ma około 34–35 cm długości i waży około 750 gramów. Pod koniec drugiego trymestru, w 27. tygodniu ciąży, waga dziecka wynosi niecałe 940 gramów, a długość ciała to około 36–36,6 centymetra.
Kiedy zaczyna się trzeci trymestr ciąży?
Trzeci trymestr zaczyna się na początku 28. tygodnia ciąży, czyli dokładnie pod koniec siódmego miesiąca ciąży. Rozpoczął się już ostatni etap ciąży, który zazwyczaj jest najbardziej wymagający fizycznie spośród wszystkich trzech trymestrów.
Jakie badania są ważne w siódmym miesiącu?
Regularne comiesięczne badania obejmują kontrolę masy ciała matki i badanie moczu, mierzy się również ciśnienie krwi, wykonuje morfologię i określa poziom hemoglobiny. Palpacyjnie badane jest położenie dna macicy oraz pozycja dziecka. Badanie to może przeprowadzić zarówno Twoja położna, jak i ginekolog. Po 28 tygodniu ciąży możliwe jest już przeprowadzenie ostatniego ważnego badania USG w ciąży – USG 3 trymestru.
W okresie od 24. do 28. tygodnia ciąży należy również wykonać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej, czyli tzw. krzywą cukrową oraz badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, jeśli na początku ciąży wynik był ujemny. Ważnym badaniem jest też oznaczenie poziomu przeciwciał anty-D u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh – wykonuje się je między 21 a 26 tc, a następnie powtarza między 27 tc a 32 tc.
Informacje o autorce:
Sabrina Sailer jest wolontariuszką i konsultantką w zakresie karmienia piersią oraz chustonoszenia od 2010 roku. Pracuje jako copywriterka i redaktorka, a także zajmuje się doradztwem dotyczącym godzenia życia rodzinnego i zawodowego.