Pierwszy miesiąc ciąży – w oczekiwaniu na pierwsze objawy ciąży

Nareszcie jesteś w ciąży! W pierwszym miesiącu ciąży wiele przyszłych mam nawet nie wie, że nosi w sobie nowe życie. Czasami jest to tylko nikła nadzieja, że wreszcie się udało i doszło do zapłodnienia, a test ciążowy wkrótce pokaże dwie kreski. A może pierwsze objawy pod koniec 4. tygodnia ciąży są dla Ciebie dużym zaskoczeniem? Tak czy inaczej – będziemy Ci towarzyszyć przez cały okres ciąży, aż do narodzin Twojego dziecka.

 

Pierwszy miesiąc ciąży – jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu jest obliczany za pomocą małej sztuczki: pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest czysto matematycznie początkiem ciąży, a tym samym jej pierwszego miesiąca. Właściwe poczęcie – moment, w którym jajeczko i plemnik spotykają się – ma miejsce zazwyczaj pod koniec 2. lub w 3. tygodniu ciąży.

Oczywiście istnieją kalkulatory ciąży, które mogą być bardzo pomocne w określeniu terminu porodu. Kalkulacja jest następująca:

Data pierwszego dnia ostatniej miesiączki - 3 miesiące + 7 dni + 1 rok.

Jeśli więc na przykład 3 lipca był ostatnim dniem miesiączki, oznacza to, że: 3.07 - 3 miesiące = 3.04 + 7 dni = 10.04. Wtedy 10 kwietnia następnego roku byłby datą narodzin.

Określenie terminu porodu pomaga lekarzowi ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ciąża jest donoszona, czy przeterminowana.

Obliczenia według „reguły Naegelego” mają jednak mały haczyk: zakładają występowanie regularnego 28-dniowego cyklu, a odchylenia nie są brane pod uwagę. W przypadku krótszych cykli od terminu porodu musisz odjąć odpowiednią liczbę dni, a w przypadku wydłużonych cykli – dodać je.

Zapłodnienie i rozwój zarodka w pierwszym miesiącu ciąży

W 1. i 2. tygodniu ciąży Twoje dziecko nie jest jeszcze nawet w drodze! Niemniej jedno z prawie 400 tysięcy jajeczek, z którymi się urodziłaś, czeka już na wykorzystanie. Jeśli Twoje cykle miesiączkowe są regularne, komórka jajowa i plemnik połączą się dopiero w 3. tygodniu ciąży tworząc zygotę. Od tego momentu wszystko dzieje się bardzo szybko: rozpoczyna się podział komórek.

Zapłodnienie – jak wygląda początek ciąży?

Choć za początek ciąży uznajemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki, to dziecko powstaje dopiero około połowy cyklu. Jajeczko, po uwolnieniu z jajnika, jest gotowe do zapłodnienia przez 24 godziny. Jeśli w tym czasie napotka plemnik, obie komórki połączą się, dając początek nowemu życiu.

W chwili, kiedy dochodzi do zapłodnienia, wszystkie informacje genetyczne Twojego dziecka są już utrwalone. Kilka godzin po połączeniu jajeczka z plemnikiem komórki zaczynają się dzielić, co trwa aż do momentu, gdy ich liczba wzrośnie do około 100.

Zapłodnienie nie daje żadnych objawów i przebiega w sposób niezauważalny dla kobiety. Niektóre przyszłe mamy utrzymują, że towarzyszyło im specyficzne uczucie po zapłodnieniu, przez które z niecierpliwością wypatrywały pierwszych symptomów ciąży.

Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia? Jeśli plemnik natrafi na komórkę jajową, to do zapłodnienia dochodzi w ciągu doby. Plemniki mogą jednak przeżyć w jajowodzie kilka dni, dlatego zapłodnienie może nastąpić nawet 3 do 5 dni po stosunku.

Do zapłodnienia może dojść też poza organizmem mamy – taką technikę wykorzystuje coraz bardziej popularna metoda in vitro. Po udanym transferze i implantacji w macicy, dalszy rozwój ciąży jest identyczny jak w przypadku naturalnego poczęcia.

Pierwszy miesiąc ciąży – etapy rozwoju zarodka

W pierwszych dniach po zapłodnieniu, czyli między 3. a 4. tygodniem ciąży blastocyta (tak fachowo określa się dziecko na tym etapie) powoli przemieszcza się przez jajowód w kierunku macicy, gdzie zagnieżdża się w miękkiej, dobrze ukrwionej błonie śluzowej. Tam dzieli się na 2 części: jedna z nich stanie się zarodkiem, a druga łożyskiem. Czasami powoduje to skąpe plamienie w ciąży o barwie od jasnoróżowej do jasnobrązowej. To niewielkie krwawienie, zwane implantacyjnym, jest normalne i nie mówi nic o bezpieczeństwie implantacji ani o zdrowiu zarodka.

Komórki nadal dzielą się intensywnie i w 4. tygodniu ciąży zaczynają się przystosowywać do funkcji, które będą pełniły w poszczególnych narządach dziecka. Na tym etapie możemy wyodrębnić 3 grupy komórek:

  • entodermę, która da początek przewodowi pokarmowemu, drogom oddechowym, trzustce i wątrobie

  • mezodermę, która utworzy skórę, kości, chrząstki, mięśnie, serce, naczynia i układ moczowo-płciowy

  • ektodermę, która przekształci się w układ nerwowy, oczy, uszy, naskórek, włosy i paznokcie dziecka.

Tworzy się też jama owodniowa, która otacza zarodek i pęcherzyk ciążowy. Powstaje też pęcherzyk żółtkowy odpowiadający za odżywianie zarodka w pierwszych tygodniach ciąży.

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu w I miesiącu ciąży

Tydzień ciąży

Etapy rozwoju

Rozmiar i waga

Tydzień 1

Tydzień 2

Tydzień 3

Poczęcie i pierwszy podział komórki; implantacja w macicy

Wielkość mniejsza niż 1 milimetr

Tydzień 4

(Implantacja w macicy)

Tworzy się zarodek otoczony pęcherzykiem ciążowym. Pęcherzyk ciążowy mieści w sobie jeszcze pęcherzyk żółtkowy i jamę owodniową

Wielkość mniejsza niż 1 milimetr

Pierwsze objawy ciąży – jak czuje się przyszła mama we wczesnej ciąży?

Pierwszy miesiąc ciąży to wyjątkowy okres, kiedy kobieta, nawet jeszcze nieświadomie, wchodzi w nową rolę. Miesiączka zaczyna się i mija. Następnie błona śluzowa macicy ulega pogrubieniu, a dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione i przedostaje się przez jajowód do macicy.

U większości kobiet ten proces przebiega niezauważalnie. Jednak niektóre z nich odczuwają owulację około 2 tygodnie po rozpoczęciu cyklu w postaci bólu umiejscowionego po prawej lub lewej stronie albo w środku podbrzusza. Jeśli zwykle nie zauważasz owulacji, jest to również całkowicie w porządku.

Pary, które chcą mieć dzieci, często korzystają z testów owulacyjnych, aby sprawdzić, w którym momencie cyklu się znajdują i kiedy szanse na zajście w ciążę są największe. Kobiety mające trudności z zajściem w ciążę niekiedy korzystają z pomocy lekarza, który monitoruje ich cykl wykonując dopochwowe USG od 2 tygodnia ciąży i precyzyjnie określa moment owulacji, czyli idealny czas na współżycie i zapłodnienie.

Wczesne objawy ciąży – jak rozpoznać ciążę?

Pary starające się o dziecko często zastanawiają się, jak rozpoznać ciążę w 1. tygodniu po zapłodnieniu. W niektórych przypadkach bardzo wczesne objawy ciąży pojawiają się już przed spodziewaną miesiączką. Niejedna kobieta, nie wiedząc jeszcze o ciąży, z dnia na dzień przestaje lubić swoją codzienną kawę, nie może znieść zapachu dymu papierosowego i odrzuca ją na samą myśl o lampce wina. Takie nietypowe objawy ciąży mogą pojawić się już w 3. tygodniu, czyli niedługo po zapłodnieniu.

Do pierwszych objawów ciąży zaraz po zapłodnieniu zaliczamy też lekkie krwawienie towarzyszące implantacji zarodka, które jest normalne, ale nie musi wystąpić. Niektóre przyszłe mamy odczuwają również delikatne kłucie, zwłaszcza w 4. tygodniu ciąży.

Niekiedy na tym etapie kobiety czują się gorzej, ale nie są jeszcze pewne ciąży. Pełne napięcia oczekiwanie na rezultat starań o dziecko również nie pomaga: być może z powodu tych emocji nie możesz zasnąć lub czujesz, że wszystko Cię drażni.

Dopiero zmiany hormonalne pod koniec 4. tygodnia sprawiają, że u wielu ciężarnych pojawiają się pierwsze oznaki ciąży:

  • tkliwość i pobolewanie piersi,

  • pierwsze poranne mdłości w ciąży,

  • lekki metaliczny posmak w ustach,

  • bóle podbrzusza lub niezbyt silne skurcze.

Nie martw się jednak, jeśli wczesna ciąża przebiega bez objawów – wiele kobiet nie zauważa pierwszych symptomów ciąży, a jedynym objawem zapłodnienia jest u nich brak miesiączki.

Czy jestem w ciąży? Kiedy wykonać test ciążowy?

Do wykonania testu ciążowego z krwi lub z moczu powinien Cię skłonić brak miesiączki w spodziewanym terminie. W 3. i 4. tygodniu ciąży często jest jeszcze za wcześnie na test ciążowy. Hormon hCG można zwykle wykryć we krwi najwcześniej pod koniec 4. tygodnia ciąży, a w moczu dopiero od 5. lub 6. tygodnia.

Możesz wybrać test ciążowy płytkowy, strumieniowy lub paskowy. Wykonując go dokładnie w terminie miesiączki postaw na jak najbardziej czuły test, który najlepiej sprawdzi się do wykrycia wczesnej ciąży.

Kiedy wykonać szybki test ciążowy? Tak zwane szybkie testy ciążowe mogą być używane już kilka dni po domniemanym poczęciu, ale nie są one tak dokładne, ponieważ w tym czasie poziom beta HCG jest jeszcze bardzo niski. Jeśli dni płodne zostały dobrze obliczone i rozpoznane, a czas ten odpowiada ostatniemu stosunkowi płciowemu, szybki test powinien zostać powtórzony po kilku dniach, nawet jeśli wynik jest negatywny.

Początki ciąży – jak wygląda brzuch w 1 miesiącu ciąży?

W pierwszym miesiącu ciąży Twój wygląd fizyczny się nie zmienia – brzuch w 4 tygodniu ciąży zazwyczaj wygląda tak samo, jak przed zapłodnieniem. Z tego względu nie musisz obawiać się, że objawy ciąży będą widoczne dla innych. Podobnie jest z Twoją wagą, która również pozostaje stabilna. Dopiero w 5. i 6. tygodniu możesz zacząć odczuwać mdłości i brak apetytu, które często powodują lekki spadek masy ciała.

Tydzień ciąży

Rozwój ciąży

Objawy ciąży

Tydzień 1

Menstruacja

Tydzień 2

Dojrzewanie nowej komórki jajowej; prawdopodobnie owulacja

Możliwy ból owulacyjny

Tydzień 3

Jajeczko przemieszcza się z jajowodem w kierunku macicy; plemnik i komórka jajowa łączą się tworząc zygotę; rozpoczyna się podział komórek

Możliwe zmęczenie, niewielkie krwawienie implantacyjne

Tydzień 4

Tworzą się: jama owodniowa i zaczątki łożyska

Piersi mogą stać się napięte; pojawiają się wahania nastroju i zwiększona wrażliwość na zapachy


 

Ciąża w pierwszym miesiącu: ciche poronienia

W pierwszych tygodniach ciąży zdarza się, że zapłodnione jajeczko nie zagnieżdża się w ścianie macicy lub ulega obumarciu tuż po zagnieżdżeniu. Wówczas ciąża kończy się i następuje krwawienie i ból w dole brzucha będące objawami poronienia. Wygląda ono jak normalna miesiączka, dlatego niekiedy kobieta nawet nie wie, że była w ciąży.

Pary, które aktywnie monitorują cykl i dni płodne, czasami zauważają takie ciche poronienie. Ból związany z nieudaną próbą zajścia w ciążę może być dość znaczny, zwłaszcza jeśli od dawna chciałaś mieć dziecko. Jednak warto pamiętać, że stosunkowo wiele ciąż kończy się w pierwszym miesiącu, a tak wczesne poronienie nie wpływa na szanse na urodzenie dziecka w późniejszym czasie.

Szacuje się, że około 50% zapłodnionych jajeczek u kobiet poniżej 30. roku życia nie zagnieżdża się i ulega poronieniu, a u kobiet starszych liczba ta może być jeszcze wyższa. Taka ciąża jest najczęściej nazywana biochemiczną, gdyż mogą ją wykryć tylko testy na obecność beta HCG w krwi lub w moczu. Dopiero po 11. lub 12. tygodniu ciąży ryzyko poronienia znacznie spada.

Jakie są objawy ciąży biochemicznej? Jedynym objawem ciąży biochemicznej jest brak miesiączki. Mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego, nie jest ona widoczna w trakcie USG przezpochwowego.

Objawy ciąży pozamacicznej – kiedy ból brzucha po zapłodnieniu powinien niepokoić?

W niektórych przypadkach zarodek nie zagnieżdża się w macicy, lecz w jajowodzie – mówimy wtedy o ciąży pozamacicznej, zwanej też ektopową. Objawy ciąży ektopowej są zbliżone do tych występujących na początku ciąży prawidłowej. Dodatkowo może pojawić się silny niepokój, plamienia w ciąży lub ból brzucha.

Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia kobiety, dlatego niepokojące objawy we wczesnej ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Więcej na temat pierwszych objawów ciąży przeczytasz tutaj

Pierwszy miesiąc ciąży – najważniejsze wskazówki na początek ciąży

Pewnie zastanawiasz się, o czym powinnaś pamiętać w pierwszym miesiącu ciąży. Zarówno na początku, od momentu, kiedy zauważysz objawy wczesnej ciąży, jak i przez wszystkie kolejne miesiące bardzo ważne jest, abyś zwracała uwagę na siebie i swoje potrzeby.

Nie spiesz się i obserwuj zmiany zachodzące w Twoim ciele. Twoje emocje zapewne często szaleją, a nastrój waha się od niesamowitego szczęścia aż do głębokiego smutku. Zmiany hormonalne mogą być trudne do zrozumienia dla partnera i członków rodziny. Poproś bliskich o cierpliwość i zrozumienie – w końcu w Twoim brzuchu rośnie mały człowiek!

Co możesz zrobić dla siebie w pierwszym miesiącu ciąży? Zebraliśmy dla Ciebie najbardziej przydatne wskazówki na 1 miesiąc ciąży:

  • Odstaw alkohol i nikotynę, gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że jesteś w ciąży.

Początkowe objawy ciąży są dla przyszłej mamy wyraźnym sygnałem, że należy zupełnie wyeliminować alkohol i papierosy, a także ograniczyć ilość kawy do 2-3 filiżanek dziennie.

  • Zredukuj stres.

Kiedy zauważysz pierwsze objawy ciąży, postaraj się zapewnić sobie więcej spokoju i czasu na relaks. Nadmierny stres może nasilać mdłości w ciąży, a nawet bywa przyczyną poronienia.

  • Zrezygnuj z uprawiania ogródka i czyszczenia kociej kuwety; starannie myj owoce i warzywa (by zabezpieczyć się przed patogenami toksoplazmozy, jeśli jej nie przechodziłaś).

Już w pierwszym miesiącu ciąży warto ograniczyć do minimum ryzyko kontaktu z wirusami i pasożytami, które mogą być niebezpieczne dla Ciebie i dla maluszka.

  • Przyjmuj codziennie suplement kwasu foliowego.

Kwas foliowy istotnie zmniejsza ryzyko poważnych wad rozwojowych u dziecka, dlatego zaleca się jego suplementację nie tylko od początku ciąży, ale jeszcze przed zapłodnieniem. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży powinnaś pamiętać o jego regularnym przyjmowaniu, konsultując z lekarzem dawkę i rodzaj preparatu.

Czytaj także: Kwas foliowy i foliany w czasie ciąży

  • Upewnij się, że wystarczająco dużo odpoczywasz, jeśli jesteś zmęczona.

Pierwsze objawy ciąży, szczególnie mdłości, zmęczenie i wymioty mogą zmusić Cię do zwolnienia tempa i przeznaczenia większej ilości czasu na odpoczynek. Nie rezygnuj z niego – jeśli tylko możesz, zatroszcz się o siebie w tym okresie i wykorzystaj pierwsze dni ciąży do naładowania baterii na nadchodzące miesiące.

  • Zrób test ciążowy.

Jeśli występują u Ciebie wczesne objawy ciąży i chciałabyś wiedzieć, czy tym razem doszło do zapłodnienia, wykonaj domowy test ciążowy. Wątpliwości są normalne, zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Test ciążowy wykonany po terminie spodziewanej miesiączki powinien rozwiać je wszystkie.

  • Umów się na wizytę u swojego ginekologa.

Pozytywny wynik testu ciążowego oraz wystąpienie pierwszych oznak ciąży powinno skłonić Cię do umówienia się na wizytę do swojego ginekologa. Dziecko w 4. tygodniu ciąży jest zbyt małe, by zobaczyć je na USG, dlatego lekarz prawdopodobnie zaprosi Cię do gabinetu za kilka tygodni.

W naszym kalendarzu ciąży możesz sprawdzić, jak przebiega Twoja ciąża.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pierwszego miesiąca ciąży

  • Czy mogę wyczuć, że jestem w ciąży?

Niektóre kobiety skarżą się na lekki ból w podbrzuszu około 7 do 8 dni po domniemanym zapłodnieniu. Czasami występują również niewielkie plamienia w ciąży, które nie trwają dłużej niż 1-2 dni. Jeśli krwawienie jest silniejsze lub ma kolor jasnoczerwony zamiast jasnobrązowego, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jednak większość kobiet nie zauważa implantacji. Jest to całkowicie normalne i nie świadczy o nieprawidłowym rozwoju ciąży.

Jeżeli masz pytania odnośnie do przebiegu ciąży, możesz je zadać na naszym forum – znajdziesz tam porady ekspertów oraz porozmawiasz z innymi mamami.

  • Czy pierwszy miesiąc ciąży to za wcześnie na test ciążowy?

Test ciążowy daje wiarygodne wyniki (w granicach 90–98%) od około 8. dnia po zapłodnieniu, choć lepiej zaczekać z jego wykonaniem do terminu spodziewanej miesiączki.

Test mierzy obecność hormonu ciążowego hCG w moczu przyszłej matki. Wynik może być potwierdzony bardziej wiarygodnym testem ciążowym z krwi, choć najpewniejszym badaniem w tym celu jest USG dopochwowe.

  • Dlaczego moja ostatnia miesiączka jest istotna przy obliczaniu terminu porodu?

Dokładny moment poczęcia i zapłodnienia komórki jajowej jest trudny do ustalenia z perspektywy czasu. Z tego względu obliczając termin porodu bierzemy pod uwagę jedyną pewną datę, czyli właśnie pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Ściśle mówiąc, przyszła mama podczas pierwszych 2 tygodni ciąży jeszcze w niej nie jest. Właściwa ciąża zaczyna się zazwyczaj w 3. tygodniu.

  • Jak duże jest moje dziecko w pierwszym miesiącu ciąży?

W 3. tygodniu ciąży zarodek mierzy mniej niż jeden milimetr. Ruchy płodu nie są więc jeszcze zauważalne na tym bardzo wczesnym etapie.

Pod koniec 4. tygodnia ciąży w wyściółce macicy znajduje się już maleńkie wgłębienie, a embrion szybko się rozwija. Nie jest to jednak dobry moment na wykonanie pierwszego USG – w 4 tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy jest bardzo mały, a zarodek pozostaje niewidoczny.

 

Informacje o autorce:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką i konsultantką w zakresie karmienia piersią oraz chustonoszenia od 2010 roku. Pracuje jako copywriterka i redaktorka, a także zajmuje się doradztwem dotyczącym godzenia życia rodzinnego i zawodowego.