Menu

Na co należy zwracać uwagę podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia maluszka. Ale, podobnie jak oddychania podczas porodu, tak i prawidłowego przystawiania dziecka do piersi należy się dopiero nauczyć.

Jeżeli masz pytanie odnośnie karmienia piersią, możesz zwrócić się z nimi do położnej.

Położne są odpowiednio przeszkolone pod kątem udzielania porad na temat karmienia. Kiedy Twój maluszek już przyjdzie na świat i wrócicie ze szpitala do domu, skontaktuj się ze swoją przychodnią, aby umówić się na wizytę położnej. Jest to tzw. wizyta patronażowa – położna odwiedzi Cię w domu, pokaże Ci m.in. jak prawidłowo  przystawiać dziecko do piersi. W ciągu 6 tygodni od porodu masz prawo do 6 takich wizyt.

Ważne wskazówki:

  • Przystawiaj niemowlę do piersi zawsze, gdy jest głodne. W ten sposób gruczoły piersiowe są pobudzane do wytwarzania mleka. Gdy będziesz karmić „na żądanie”, Twój organizm będzie dostosowywał ilość produkowanego pokarmu do zmieniających się potrzeb dziecka.
  • Podawaj dziecku mleko najpierw z jednej piersi, aż do całkowitego jej opróżnienia. Dopiero potem przystaw maluszka do drugiej piersi. To ważne, ponieważ w miarę opróżniania piersi rośnie zawartość tłuszczu w pokarmie – takie kaloryczne mleko ma szczególne znaczenie dla przyrostów masy ciała Twojego dziecka.
  • Zwracaj uwagę, aby niemowlę nie ssało samej brodawki (to powoduje jej podrażnienie) ale faktycznie piło mleko z piersi. Pilnuj, aby niemowlę ustami obejmowało nie tylko brodawkę, ale i jej otoczkę.
  • Jeśli chcesz przerwać karmienie, postaraj się zrobić to łagodnie, aby uniknąć bólu. Wsuń delikatnie mały palec w kącik ust dziecka (dzięki temu zmniejszy się nieco napięcie powodowane ssaniem) i wyjmij pierś.
Pobierz bezpłatną aplikację HiPP dla dzieci
Pobierz