rozszerzanie diety 4 miesięcznego dziecka

Wszystko o rozszerzaniu diety i żywieniu w pierwszym roku życia
88AniaK
pn 6.11.2017, 11:58
Awatar użytkownika
rozszerzanie diety 4 miesięcznego dziecka
Witam,
piszę w sprawie kilku pytań jakie ostatnio zaprzątają mi głowę.
1. od wczoraj tj. niedzieli zaczęłam wprowadzać mojemu 18tyg synowi marchewkę. Wczoraj dostał 2 łyżeczki, które tak średnio Mu posmakowały chociaż otwierał buzię. Marchewkę jednak po kilku minutach (ok 10-15) zwrócił. Dzisiaj dostał już ok 4 łyżeczek, które nadal zjada z grymasem na twarzy otwierając przy tym buzię z ciekawością. Pojawił się odruch wymiotny języczkiem, jednak marchewka nie została już zwrócona. Jak powinno wyglądać wprowadzanie marchewki w kolejnych dniach? Jutro skończę słoiczek z wczoraj. Czy następny słoiczek powinien być jeszcze samej marchewki czy nowego warzywa? Ile razy w ciągu dnia powinno się podawać nowe warzywo? Tylko raz czy można/trzeba więcej?
2. Obecnie syn zjadał 5 posiłków mlecznych po 160 ml (ma skończone 4 miesiące). Jak zaczęłam szukać w internecie to na wielu stronach znalazłam, że dziecko w tym wieku powinno jeść ok 140 ml mleka na posiłek, a na opakowaniu mleka HIPP 1 i innych dziecko w tym wieku powinno jeść 200 ml na posiłek
"Wiek 4. miesiąc i po 4. miesiącu** / Liczba porcji na dobę 5 / Objętość porcji 200 ml / Przegotowana woda 180 ml / Liczba miarek 6"
Proszę o informację jak do tego się ustosunkować, nie chciałabym przekarmić dziecka, jak również nie chciałabym aby chodził głodny, ale różnorodność informacji które płyną z każdej strony jest nie do ogarnięcia :(
iwi
wt 7.11.2017, 11:06
Awatar użytkownika
Re: rozszerzanie diety 4 miesięcznego dziecka
A nie sądzisz, że to jeszcze za wcześnie? Ja zaczęłam rozszerzać dietę po skończeniu 5 miesiąca, jak zobaczyłam że synek zaczyna się domagać naszego jedzenia. Wcześniej (chyba około 4 miesiąca) zrobiłam próbę i też pluł jedzeniem. A zaledwie miesiąc później był już gotowy i zajadał ze smakiem.
Klub mojego Maluszka
czw 9.11.2017, 10:56
Awatar użytkownika
88AniaK, pamiętaj również, że w kwestii rozszerzenia diety swojego maluszka możesz skontaktować się z naszymi specjalistami ds. żywienia w Serwisie dla Rodziców. Na pytania odpowiadają pod numerem telefonu 22 853 44 44, a dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-16:30. Możesz również zadać te pytania na forum eksperckim, a nasza dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna doradzi, co zrobić w tej sytuacji: zywienie-dziecka-4-36-miesiecy-f31/
MamaLeocha
czw 9.11.2017, 12:14
Awatar użytkownika
My zaczynaliśmy w 4miesiący, ale nie marchewką czystą, tylko z ziemniakami i dynią z ziemniakami HIPP, zajadał się od razu bez problemu. Teraz jużma 24tyg i od kiedy je obiadki mięsne na warzywa czyaste nie spojrzy. Owocow dalej żadnych nie lubi.
Wymioty się zdarzały tylko po kleikach i kaszkach. Po słoikach nigdy.
KatiaMamaLeny
czw 9.11.2017, 13:36
Awatar użytkownika
Poczekaj jeszcze ok tygodnia i spróbuj znowu,bo z tego co opisujesz wynika,że dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozszerzenie diety,a z tym nie ma co się spieszyć i lepiej poczekać-jeszcze zdążysz podawać różności. Zaczyna się od samych warzyw-pojedynczo,by w razie alergii wiedzieć co uczula. Podajemy tak jak zaczęłaś-na start 2,3 łyżeczki i codziennie zwiększamy. Później najlepiej zrobić przerwę dzień lub dwa i podać kolejną nowość. Można pomieszać nowość z tym co maluch już zna czyli np.jak podałaś marchewkę to później możesz podać ziemniaka i marchewkę. Po warzywach czas na owoce,gluten,mięso,jajko itd. Nie spiesz się-wprowadzaj powoli,bo rozszerzanie diety to nie wyścigi. Wiem że każda matka chce zrobić to jak najszybciej,ale nie każda wie,że Więcej krzywdy można zrobić wprowadzając na hurra niż powoli. Dziecko ma TYLKO próbować,bo w tym wieku to podstawą nadal jest mleko. Dopiero koło 6-7 miesiąca taka porcja powinna zastępować jeden posiłek mleczny.
Co do rozpiski na pudełku ile mleka to są to wartości orientacyjne-jeśli Twoje dziecko tyle zjada i "wytrzymuje" minimum 3 h to nic nie rób. Dzieci są różne. Moha córka np w wieku 4 miesięcy jadła 60 a max 80 ml mleka ;)
MarPi
czw 9.11.2017, 13:40
Awatar użytkownika
1. Jeśli synek zwraca to możliwe że jest jeszcze niegotowy na rozszerzanie diety. Możesz spokojnie poczekać np 2 tygodnie i wtedy spróbować. A co do ilości to przy rozszerzaniu podaje się raz dziennie ok 3-4 łyżeczki przez ok 5 dni. Jak za często zaczniesz podawać nowe warzywa to potem przy ewentualnej reakcji typu wysypka, wymioty itp nie będziesz wiedziała od czego. Jak po kilku dniach dobrze reaguje na np marchewkę to w kolejnych dniach mozesz podać jakiś słoiczek dwuskładnikowy z warzywem które juz zna i toleruje np marchewka z ziemniakiem albo inne pojedyncze nowe warzywko.
2. Te wszystkie ilości mleka podawane na opakowaniu są orientacyjne. To ze jest napisane ze w tym wieku ma wypić tyle ml nie oznacza, ze coś jest nie tak z Twoim synkiem bo wypija 20 ml mniej lub więcej. Jeśli się najada taka ilością jaką mu podajesz i wytrzymuje na niej 3-4 godziny to jest ok.
MamaLeocha
czw 9.11.2017, 14:25
Awatar użytkownika
A co do mleka, Nasze mówi, że 4x po 180ml mm, a mały je 5x na dobę - 2/3 w nocy 180-200ml, 7/8 rano 120-140ml, 11 120ml, 15 120ml i 19 180-200ml. Każde dziecko jest inne. Wg schematu żywienia też jest zupełnie inaczej, bo schemat nakazuje 4x 160ml i jeden posilek niemleczny.
Jeżeli przybiera na masie - wszystko gra.