Rozszerzanie diety

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MalgorzataPod
pn 18. 06. 2018, 20:30
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety
Mój synek ma 4,5 miesiąca. Jest karmiony piersią. Chciałam zacząć rozszerzać mu już dietę, lecz pani pediatra mówi żeby wstrzymać się aż skończy 6 miesięcy. Czy faktycznie lepiej poczekać?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 19. 06. 2018, 14:38
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety
Dzień dobry, wg obecnych zaleceń dietę dziecka można rozszerzać między 17 a 26 tygodniem życia, jednak równocześnie zaleca się wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia - w związku z tym uważam, że najkorzystniej będzie poczekać jeszcze te 2 tygodnie aż dziecko skończy 5 miesięcy - czyli zacznie 6 miesiąc życia - i wówczas zacząć rozszerzać dietę.

Pozdrawiam.
MalgorzataPod
wt 19. 06. 2018, 20:18
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Agusia3877
sob 30. 06. 2018, 09:16
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety
Moja córka kończy 4 miesiące. Jest karmiona od początku mlekiem modyfikowanym. Czy mogę już rozpocząć rozszerzanie diety? Od czego zacząć?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 03. 07. 2018, 13:36
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety
Dzień dobry, wg obecnych zaleceń żywieniowych, dietę dziecka można rozszerzać między 17 a 26 tygodniem życia, a więc najlepiej poczekać aż dziecko skończy 4 miesiące i tydzień. Dziecko powinno już umieć siedzieć. Zaczynamy od niewielkiej ilości (2-4 łyżeczki) warzyw jednego rodzaju np. cukinia lub ziemniak lub dynia. Warzywa muszą być ugotowane i zmiksowane. Nie powinna Pani ich solić. Taki posiłek podajemy pomiędzy posiłkami, a nie jako zamiennik mleka. Po podaniu nowego produktu należy obserwować reakcję dziecka. Jeśli nie zauważy Pani żadnych oznak alergii wówczas można kontynuować podawanie tego warzywa lub spróbować z następnym, po kilku wypróbowanych produktach można je łączyć, uważając, aby nie łączyć dwóch nowych produktów. Stopniowo należy też zwiększać ilość porcji oraz rozszerzać asortyment produktów o owoce, kaszki, potem mięsko. Jednak dopiero gdy, danie będzie zawierało nie tylko warzywa, zdrowy tłuszcz (np. olej rzepakowy), kaszę, ale także białko w postaci np. groszku, mięska, jaja czy ryby i będzie zjedzone w takiej porcji, że dziecko będzie syte - wówczas taki posiłek może zastąpić posiłek mleczny (dzieje się to jednak po kilku tygodniach, a nawet miesiącach).

Warto kontrolować jakie produkty można wprowadzać do diety zgodnie ze schematem żywienia http://hipp.pl/zywienie-0-1/poradnik/schemat-zywienia-niemowlat-w-1-roku-zycia/

Pozdrawiam.