Rozszerzanie diety po 4 miesiącu

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Mama_w_trampkach
wt 18. 07. 2017, 15:24
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Witam serdecznie,

Mój maluszek niedługo liczy cztery miesiące. Wcześniej cierpiała na silne kolki, nadal ma problemy z kupami, robi je co kilka dni, a przy tym się denerwuje. Lekarz zalecił rozszerzanie diety już po skończonym 4 miesiącu, dla poprawy sytuacji z kupami. W jaki sposób poprawnie rozszerzać ja u takiego maluszka?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pt 21. 07. 2017, 18:52
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Dzień dobry, rozszerzanie diety można zaczynać w 5 miesiącu życia, jednak zaleca się karmienie wyłącznie mlekiem do 6 miesiąca życia. Nie jest powiedziane, że rozszerzanie diety spowoduje poprawę wypróżniania. Jednak wraz z upływem czasu układ pokarmowy dziecka lepiej się rozwija i poprawia się trawienie.

Rozszerzanie diety zaczynamy od warzyw (pojedynczy rodzaj - 2-3 łyżeczki, po karmieniu mlekiem, przez kilka dni, potem wprowadzamy inny rodzaj warzywa), potem owoce, kaszki. Jednak nie należy się spieszyć i stale obserwować dziecko.

Pozdrawiam.
Takerusiek
ndz 10. 09. 2017, 20:51
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Ja karmie mlekiem modyfikowanym i zaczęłam po 4 miesiącu wprowadzać powoli pokarmy :) Obecnie syn ma 5 miesięcy i 2 tygodnie i codziennie je obiadek w południe i wypróżnia się normalnie, a wcześniej miał kolki i problemy z zaparciami....
Karolek27
pt 09. 02. 2018, 12:01
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Mój synuś za chwilę skonczy 5 miesiecy a jakoś po 4 już zaczęłam mu podawać słoiczki. Jest karmiony piersią + jeden raz dziennie mleko modyfiowane HA. Kupiłam mu ostatnio tą kaszkę w słoiczku na dobranoc, ale tam w składzie jest mleko. Czy to mleko nie zaszkodzi małemu?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 13. 02. 2018, 13:28
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Dzień dobry, jeśli kasza w słoiczku jest odpowiednio dopasowana do wieku dziecka, jej skład nie powinien zaszkodzić, chyba że dziecko ma alergię.

Pozdrawiam.
kotek007zzz
śr 14. 02. 2018, 13:05
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Witam. chcę sie dowiedziec jak mam zacząć rozszerzenie diety u dziecka po 4mcu.karmie mlekiem modyfikowanym. Czy najpierw gluten (kaszki itp.)czy warzywa ,papki np.marchewka? a kiedy o obiadki zupki itp.w jakiej kolejności to wszystko. ☺
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 19. 02. 2018, 13:31
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu
Dzień dobry, rozszerzanie diety należy rozpocząć powoli i na spokojnie. Nie należy spieszyć się z wprowadzaniem nowych posiłków. Zaleca się wprowadzanie pierwszych pokarmów między 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Polecam zacząć od warzyw - najpierw 1 rodzaj warzywa: ziemniak lub cukinia lub dynia - w ilości około 2-3 łyżeczek na raz. Następnego dnia znów do samo warzywko, jeśli dziecko będzie dobrze reagować na pokarm można dołączyć do znanego już warzywa inne i też tak podawać 2-3 dni. Taki posiłek nie zastępuje posiłku mlecznego. Wraz z wprowadzeniem nowych produktów można stopniowo zwiększać porcje posiłku. Po warzywach dobrze jest podawać kolejne produkty: owoce, gluten, mięso, jaja, ryby. Obecnie nie ma konkretnie podanych zaleceń kolejności podawania produktów. Natomiast proszę pamiętać, że do pierwszego roku życia mleko jest podstawą diety dziecka.

Więcej cennych informacji znajdzie Pani na stronie HiPP np. http://hipp.pl/zywienie-0-1/poradnik/schemat-zywienia-niemowlat-w-1-roku-zycia/

Pozdrawiam.