Rozszerzanie diety - 6 miesięcy

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

olek2017r
ndz 17. 12. 2017, 21:44
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety - 6 miesięcy
Dzień dobry, Synek jutro kończy 6 miesięcy. Od dwóch tygodni podaję mu jako "obiadek" (ok 13.00) kolejne warzywa gotowane na parze, bardziej do posmakowania, niż do napełnienia brzuszka (marchewka, dynia, ziemniak, brokuł, cukinia). Jako drugie śniadanie lub podwieczorek dostaje banana lub jabłko. Czasem daję mu wodę do picia (teraz, kiedy ząbkuje piję trochę naparu z rumianku).

Podstawą diety jest mleko, karmię piersią na żądanie, więc trudno o jakiś sztywny harmonogram godzinowy.

1. Teraz powinnam już wprowadzać zupki z mięsem? Zblendowane warzywa i mięso z odrobiną bulionu?

2. A kaszki? Jako, że karmię piersią lepiej zrezygnować z kaszek z mm?

3. Kaszę podawać rano, jako śniadanie czy wieczorem, przed snem?



Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 18. 12. 2017, 13:26
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety - 6 miesięcy
Dzień dobry, może Pani powoli dodawać do warzyw mięsko, wówczas gdy porcja będzie większa będzie można powoli eliminować jeden posiłek mleczny - wszystko zależy od dziecka. Może Pani też zacząć podawać kaszkę bezmleczną (można podawać taką z owocami lub warzywami np. HiPP), na początek też w małych ilościach, a więc nie od razu zastąpi ona posiłek (nie trzeba się z tym spieszyć). Pora podawania kaszki jest dowolna.

Pozdrawiam.
Bzyk
śr 24. 01. 2018, 08:26
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety - 6 miesięcy
Witam,

Mój synek za tydzień będzie miał 6msc, karmiony jest piersią, miesiąc po porodzie musiałam zrezygnować ze wszystkich produktów mlecznych z powodu wysypki na całym ciele. Około 4,5 msc zaczęłam wprowadzać wprowadzać produkty mlecznedo swojej diety i na szczęście bez reakcji alergicznej u dziecka :D .

W niedzielę pierwszy raz spróbowaliśmy marchewki (nie był to hipp) wieczorem wokół ust pojawił się czerwony placek wokół ust, na nastepny dzień w poniedziałek rano zauważyłam czerwone ślady na brzuszku. W poniedziałek również podałam synkowi 3 łyżeczki marchewki.

Wczoraj rano gdy zrobił kupkę pojawiły mu się na pupie maleńkie krosteczki na czerwonym tle po 2h zniknęły.

Czy mam sie wstrzymać z rozszerzaniem diety? Obawiam się że takie zmiany będą występować przy innych produktach :( . Kiedy moge spróbować jeszcze raz z marchewką? Czy powinnam udać się do pediatry?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 24. 01. 2018, 15:37
Awatar użytkownika
Rozszerzanie diety - 6 miesięcy
Dzień dobry, takie zmiany mogą świadczyć o delikatnej alergii - jednak u małych dzieci potrafią one szybko ustąpić. Marchewka jest warzywem, na który dzieci mogą różnie reagować - czasem powoduje zaparcia. Jednak powodem może być również fakt, że marchewka mogła być źle przechowywana (wówczas rozwijają się grzyby i pleśnie - nie zawsze je widać od razu), mogła być przenawożona - delikatny organizm dziecka będzie reagował na to znacznie szybciej i widoczniej niż organizm osób dorosłych. Warto spróbować rozszerzanie diety od innych warzyw typu: dynia, cukinia, ziemniaki. Warto też na początku zwłaszcza u dzieci alergicznych bądź z podejrzeniem alergii sięgać po produkty ekologiczne. Może Pani też spróbować właśnie dań HiPP, które są produkowane z produktów ekologicznych np. http://hipp.pl/zywienie-0-1/produkty/warzywa/warzywa/pierwsza-marchewka-bio/ - zacząć od marchewki, potem spróbować marchewki z ziemniaczkami itd.

Warto poczekać aż zmiany ustąpią i podać najpierw ekologiczną dynię bądź ziemniaczka. Potem można powrócić do marchewki.

Kiedy coś Panią niepokoi może Pani zwrócić się do pediatry, jednak w kwestii żywienia nie zawsze będzie potrafił udzielić trafnej informacji.

Pozdrawiam.