Olej lniany

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Agnes1488
czw 02. 11. 2017, 15:19
Awatar użytkownika
Olej lniany
Mam pytanie odnośnie oleju lnianego. Mianowicie moja 18-miesięczna córka nie może jeść ryb, a przecież trzeba podawać kwasy Omega 3...i właśnie dlatego pomyślałam o oleju lnianym. Powiedzcie mi proszę w jaki sposób jej go podawać i w jakiej ilości? Szukałam na różnych stronach, ale są sprzeczne informacje...:( Pomyślałam, że może któraś z Was stosowała i podzieli się ze mną informacją?:) Może Pani Dietetyk pomoże? :)
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 06. 11. 2017, 13:12
Awatar użytkownika
Olej lniany
Dzień dobry, w tym wieku dobrym rozwiązaniem będzie suplementacja kwasami tłuszczowymi DHA (należącymi do kwasów omega-3). Są suplementy przeznaczone dla dzieci niezawierające tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oprócz ryb i owoców morza są także: olej rzepakowy, nasiona lnu i olej lniany oczywiście, orzechy, migdały czy pestki dyni. Warto uwzględniać w diecie dziecka około 1 łyżkę orzechów/nasion dziennie (mogą być w formie zmielonej) lub jeśli woli Pani olej lniany - nierafinowany (należy go przechowywać w lodówce, po otwarciu najlepiej przechowywać około 2 tygodni-4 tygodni), tłoczony na zimno - w ilości około 1 łyżeczki dziennie - najczęściej jest jednak polecany dla dzieci powyżej 3 roku życia. Można też podawać zmielone siemię lniane (mielone przed spożyciem) w ilości również około 1-2 łyżeczki dziennie - np. do zupy krem czy owsianki.

Pozdrawiam serdecznie.
Agnes1488
pn 06. 11. 2017, 21:06
Awatar użytkownika
Olej lniany
Bardzo dziękuję za odpowiedź.