Kończy się mleko mamy...

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

czw 14. 12. 2017, 11:07
Awatar użytkownika
Kończy się mleko mamy...
Witam,

do czasu rozszerzenia diety karmiłam moje dziecko wyłącznie piersią. Teraz ma prawie 8 miesięcy i otrzymuje 4 posiłki uzupełniające: kaszkę bezmleczną z owocam przed południem, posiłek warzywno-mięsny na obiad, owoce lub owoce z jogurtem na podwieczorek oraz kaszkę mleczną na kolację. Mleko z piersi dostaje po kolacji, w nocy(zwykle budzi się 1 raz) oraz rano po przebudzeniu. Zauważyłam, że mam coraz mniej mleka i czasami dziecko płacze przy piersi bo nie dostaje wystarczającej ilości. Próby pobudzenia laktacji są nieskuteczne.



Czy w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie dodatkowego posiłku mlecznego np. kaszki mlecznej na śniadanie?



Ile mleka powinno otrzymywać dziecko w tym wieku? Wolałabym nie wprowadzać mleka modyfikowanego w butelce bo moje dziecko nigdy nie piło z butelki natomiast chętnie je łyżeczką. Czy kaszki mleczne wystarczą?



Proszę o radę.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 14. 12. 2017, 17:55
Awatar użytkownika
Kończy się mleko mamy...
Dzień dobry, z karmieniem piersią jest tak, że im częściej podajemy dziecku pierś, tym lepsza laktacja. W celu pobudzenia laktacji polecam podawać dziecku pierś częściej 2-3 razy dziennie. Można np. podać dziecku zupkę lub drugie danie, a do popicia mleko z piersi. Tak samo postępować przy innym posiłku, a samą pierś podawać wieczorem już jako pełny posiłek. Może Pani także spróbować pobudzić laktację poprzez odciąganie mleka laktatorem (jednak zazwyczaj jest to mniej skuteczne niż przystawianie dziecka do piersi). Myślę, że warto postarać się jeszcze przez kilka miesięcy, zwłaszcza, że w okresie zimowym dziecku przydadzą się uodparniające przeciwciała z mleka mamy. Warto pamiętać, że mleko jest podstawowym posiłkiem do pierwszego roku życia dziecka.

Pozdrawiam.